1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да го задржиме аристикратски белиот тен?

Дискусија во 'Тело' започната од Jordanovska-K, 22 февруари 2012.

 1. Jordanovska-K

  Jordanovska-K Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  5.321
  Пол:
  Женски
  Не знам како вие гледате на прашањево, но мене ме излудува.
  Баш поради овој проблем и не излегувам од дома преку лето, 300 креми ставам, мачкам пустам, а башкаи сакам да сум по бела во тенот, бидејќи мојот пигмент и не е баш бел.
  Помагајте, зошто иде сезона на сончање, иначе ќе мора пак дома да си седам, само да не поцрнам.
   
 2. Lola-M

  Lola-M Популарен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2011
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  534
  ^^^ Види, колку и да се криеш од сонце и да го преседуваш дома летото, аристократка нема да бидеш.
  Мислам дека си премногу опседната со неважна работа.
  Велиш дека и онака немаш баш светол тен.Убаво! Јас секогаш сум сакала да имам потемен тен.Верувам и многу други како мене.Ама, тоа не значи дека треба секој ден да се печам како гуштер или да дремам во солариум!
  Мислам дека бојата на тенот не е мерило за нечија убавина,елеганција или префинетост...
  Пролетта само што не дошла.Уживај во сонцето и убавите денови!
   
  На Bladeue му/ѝ се допаѓа ова.
 3. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.820
  Пол:
  Женски
  Немој да ставаш кремови зошто тие дополнително ги привлекуваат сончевите зраци. Ставај си очила за сонце, капа... ако ти е бел тенот, не може да потемнеш со едно излегување на сонце. Јас имам аристоркатски тен, дури и бледа сум понекогаш и ако сакам да се исунчам си ставам лосион или масло во помала количина :) :)
   
 4. E...V...I...L

  E...V...I...L Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  466
  Па ти и немаш аристократски бел тен штом толку лесно потемнуваш.
   
  На Bladeue и Girly90 им се допаѓа ова.
 5. Teresa94

  Teresa94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  108
  Јас и да се сончам и да не се сончам секогаш сум белаа x)
   
 6. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.992
  Пол:
  Женски
  Јас сум МНОГУ, ама МНОГУ бела. Ко некој дух сум, бледа дури.
  И имам проблем кога излегувам на сонце од аспект дека кожата ненормално бргу ми гори, после ме боли и ме пече. И така ќе си се помачам два-три дена, некогаш и повеќе, ќе се излупи и никому ништо, пак бела ко сиренце. :D
   
  На Bladeue му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Alegriaa

  Alegriaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2011
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  260
  Пол:
  Женски
  И да се сончам и да не се сончам исто ми е ! Само влакната ми обелат :D
   
 8. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.466
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Јас постојано се мачкам со млеко за сончање и седам под сенка ама ко циганка станувам. Полека, полека со тек на годиниве почнувам да се навикнувам дека ме фаќа боја и тоа е. Само ме збуни сега некој погоре што имаше пишано дека млекото за сончање повеќе привлекува. Па што советувате? Да се мачкам или не? Пошто јас природно имам темен тен (кој си го сакам) ама летно време премногу поцрнувам.
  И уште нешто, пошто јас се лупам само како прашина (се надевам ме разбирате како) ама одма после туширање си ставам крема за после сончање што уствари го спречува лупењето, па што мислите да се мачкам или не? Се мислам и да пробам повеќе пилинг да правам додека се туширам така може повеќе ќе испадне бојата, или може не :D Што мислите?
   
 9. Ciel

  Ciel Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2019
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  1.969
  Пол:
  Женски
  Ауу јас неможам воопшто да се исончам не ме фаќа боја воопшто со секакви креми се имам мачкано, а многу сум бела и тоа ме нервира
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.326
  Пол:
  Женски
  Ќе бегате од сонце. Како мене. :rofl: Никако не можам да поцрнам. Само горам. Па поарно ми е под чадор да си седам.
   
  На Shalitra му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Shalitra

  Shalitra Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2018
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски

  хахахаха Самерче и ја сум бела на тен,и додека сите уживаат на плажа јас се кријам зошто одма се нафрлам.Ми рекоа дека било алергија од сонце,и тешко можам да добијам боја освен ако користам креми со заштитен фактор 50 или евентуално 30. И не сончање подолго од 40 мин. :)
   
  На Queen8 и SummerGirl им се допаѓа ова.
 12. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.650
  Пол:
  Женски
  Потребно е посебно да се внимава на сонце, да се користи средство за заштита со висок спф, а за лице задолжително 50 спф.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.