1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да го задржиме аристикратски белиот тен?

Дискусија во 'Тело' започната од Jordanovska-K, 22 февруари 2012.

  1. Jordanovska-K

    Jordanovska-K Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    6.138
    Пол:
    Женски
    Не знам како вие гледате на прашањево, но мене ме излудува.
    Баш поради овој проблем и не излегувам од дома преку лето, 300 креми ставам, мачкам пустам, а башкаи сакам да сум по бела во тенот, бидејќи мојот пигмент и не е баш бел.
    Помагајте, зошто иде сезона на сончање, иначе ќе мора пак дома да си седам, само да не поцрнам.
     
  2. Lola-M

    Lola-M Популарен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    536
    ^^^ Види, колку и да се криеш од сонце и да го преседуваш дома летото, аристократка нема да бидеш.
    Мислам дека си премногу опседната со неважна работа.
    Велиш дека и онака немаш баш светол тен.Убаво! Јас секогаш сум сакала да имам потемен тен.Верувам и многу други како мене.Ама, тоа не значи дека треба секој ден да се печам како гуштер или да дремам во солариум!
    Мислам дека бојата на тенот не е мерило за нечија убавина,елеганција или префинетост...
    Пролетта само што не дошла.Уживај во сонцето и убавите денови!
     
    На Bladeue му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Немој да ставаш кремови зошто тие дополнително ги привлекуваат сончевите зраци. Ставај си очила за сонце, капа... ако ти е бел тенот, не може да потемнеш со едно излегување на сонце. Јас имам аристоркатски тен, дури и бледа сум понекогаш и ако сакам да се исунчам си ставам лосион или масло во помала количина :) :)
     
  4. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Па ти и немаш аристократски бел тен штом толку лесно потемнуваш.
     
    На Bladeue и Girly90 им се допаѓа ова.
  5. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Јас и да се сончам и да не се сончам секогаш сум белаа x)
     
  6. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Јас сум МНОГУ, ама МНОГУ бела. Ко некој дух сум, бледа дури.
    И имам проблем кога излегувам на сонце од аспект дека кожата ненормално бргу ми гори, после ме боли и ме пече. И така ќе си се помачам два-три дена, некогаш и повеќе, ќе се излупи и никому ништо, пак бела ко сиренце. :D
     
    На Bladeue му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Alegriaa

    Alegriaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски
    И да се сончам и да не се сончам исто ми е ! Само влакната ми обелат :D
     
  8. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.755
    Допаѓања:
    7.250
    Пол:
    Женски
    Јас постојано се мачкам со млеко за сончање и седам под сенка ама ко циганка станувам. Полека, полека со тек на годиниве почнувам да се навикнувам дека ме фаќа боја и тоа е. Само ме збуни сега некој погоре што имаше пишано дека млекото за сончање повеќе привлекува. Па што советувате? Да се мачкам или не? Пошто јас природно имам темен тен (кој си го сакам) ама летно време премногу поцрнувам.
    И уште нешто, пошто јас се лупам само како прашина (се надевам ме разбирате како) ама одма после туширање си ставам крема за после сончање што уствари го спречува лупењето, па што мислите да се мачкам или не? Се мислам и да пробам повеќе пилинг да правам додека се туширам така може повеќе ќе испадне бојата, или може не :D Што мислите?
     
  9. Ciel

    Ciel Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    2.128
    Пол:
    Женски
    Ауу јас неможам воопшто да се исончам не ме фаќа боја воопшто со секакви креми се имам мачкано, а многу сум бела и тоа ме нервира
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    31.957
    Пол:
    Женски
    Ќе бегате од сонце. Како мене. :rofl: Никако не можам да поцрнам. Само горам. Па поарно ми е под чадор да си седам.
     
    На Shalitra му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.959
    Пол:
    Женски

    хахахаха Самерче и ја сум бела на тен,и додека сите уживаат на плажа јас се кријам зошто одма се нафрлам.Ми рекоа дека било алергија од сонце,и тешко можам да добијам боја освен ако користам креми со заштитен фактор 50 или евентуално 30. И не сончање подолго од 40 мин. :)
     
    На Queen8 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  12. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Потребно е посебно да се внимава на сонце, да се користи средство за заштита со висок спф, а за лице задолжително 50 спф.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.