1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да го намалам преголемиот апетит пред да се здебелам?

Дискусија во 'Диети' започната од DiVnIcKa, 22 декември 2009.

  1. DiVnIcKa

    DiVnIcKa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    od sekogas sum uzivala vo jadenjeto epten golem gurman sum sakam da jadam mnoguu od se :) najubavo i najsrekna sum koga jadam a isto taka i lesno mi ja pobeduva dosadata,sakam da probuvam najrazlicni specijaliteti zacineti sekakvi.... imam tezina koja mi odgovara i seto toa sto go jadam ne mi vlijae mnogu,no se plasam zatoa sto nemoze na tolku jadenje da se ostane vo normalna tezina vi zboruvam za nekolku godini... pa iskreno bi sakala da go namalam apetitot zatoa sto pa i ne e zdravo da se jade vo tolkava mera a i ljugeto koi ne vnesuvaaat premnogu hrana vo sebe se pozdravi so toa sto vnesuvaaat pomalku kaloriii vo sebe... i taka natamu... ako imate nekoj sovet pisete pozzz :))) **** :))))) ***** :lol:
     
    На betidule и Just.Someone им се допаѓа ова.
  2. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Значи тебе не ти треба диета ;) Пред да земеш нешто помисли каде тоа може да заврши.. на стомакот, задникот или нозете.. или јади се, но во мали количини. Самата кажа дека уживаш да јадеш храна.. од досада. Тоа не е убаво. Ако си заангажирана со нешто, некоја активност, хоби, ќе немаш толку време за да посегнуваш по храната. Со самото седење дома се знае дека храната станува пријател број 1
     
  3. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Koga ke imas apetit kasni si jabolko,portokal ili nesto slicno ovosje,zelencuk,dovolno da se zasitis a sepak nekaloricno ;)
     
  4. mmarija

    mmarija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    32
    И јас сум голем гурман и го имам истиот проблем но секогаш кога имам голем апетит земам некоја овошна мастика и брзо ми поминува ;)

    поздрав
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Pa totalno se pronajdov vo postov. Jas sum bik u horoskop i edna od manite mi e ljubovta kon hranata. Za zal jas neam sreka ko tebe pa skoro se mi zavrsuva vo stomakot :( Jas uspevam da ne jadam kolku sto mi se jade neli, samo so sila na voljata i ako me faka kriza si grickam jabolce ili neso slicno,ama ako epten ne mozam da izdrzam ke si se iznajadam, pa posle si se nerviram. Zatoa se obiduvam kolku sto mozam da odoleam...
     
    На Just.Someone му/ѝ се допаѓа ова.
  6. 105-ka

    105-ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    МИСЛЕЊЕТО Е ИЗБРИШАНО ОД МОДЕРАТОР
    Нарушена е точка 4.8 од правилата на форумот. Корисникот е опоменат.

    Користењето на форумот како место за реклама е забрането.
     
  7. Curkoska

    Curkoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    DiVnIcKa i RainBow, ve razbiram i dvete potpolno, ne e do horoskopot :D jas sum oven so podznak vo vaga imam pregolem apetit. Sakam da kasnam od sve, a od prvata bremenost mi ostana i navika da jadam noke.....taka da sega jadam 24h.Kako devojka bev mnogu slaba pa barav moznost da se popravam imav 50kg a visoka sum 170....sega imam 72-73 i nikako ne mozam da slezam podolu :roll:
    a na bremenost 100 :lol: :lol: znam deka so tolku jadenje nema zansi da oslabam......... :?ama kako da prekinam neznam ....nemozam :!:
     
  8. maci4ka11

    maci4ka11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Една моја другарка пиела лимон со вода и и делувало ослабела неколку кг
    Првиот ден во 1 литар вода цедиш еден лимон
    Вториот ден во 1 литар вода два лимони
    третиот во литар вода 3 лимони и така до седмиот ден седум лимони
    после почнуваш наназад
    осмиот ден 6 лимони
    седмиот ден 5 додека да стигнеш до еден
    само на вечер не вечераш инаку тој литар вода го пиеш цел ден позззз
     
    На betidule му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Eci98

    Eci98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    6
    желба за јадење

    Ќе внимавам неколку дена и после тоа навечер многу ми се јаде и ке јадам,како да го спречам тоа.помош,дали и вас ви се случувало...
     
  10. Ani.cka

    Ani.cka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    26
    желба за јадење

    Па ке си јадеш повеќе оброци на ден, ке си имаш појадок, ручек и вечера па и измеѓу обоците ке имаш ужинка, мислам и нормално е вака да се храниш и ке вечераш до 20ч најдоцна. после мислам дека нема да чувствуваш глад навечер. Ти ако се стискаш цел ден да не јадеш или да јадеш ама недоволно секако дека навечер во ниедно време ке те тера на јадење. А секако и важна улога тука игра ако седиш до доцна во ноќта а исто така спиеш до покасно.
     
  11. taj

    taj Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    желба за јадење

    јади повеќе овошје и зеленчук
     
  12. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Последниов месец све живо и диво јадам.Не можам да престанам со јадење, се обидувам секогаш кога ќе ми се јаде да јадам салата, овошје, зеленчук, мусли итн. ама пак ко прегладнета се чувствувам.Дајте некое решение :D
     
  13. betidule

    betidule Нов член

    Се зачлени на:
    6 август 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ima resenie znaete kakvo??? E seto ova e psihicki spored moe mislenje. Jas sekogas koga ke mu kazam na mozokot stop nema veke nezdrava hrana togas i navistina slabeam i pazam sto jadam...znaci se e do mozokot. Ako imate jaka psiha i cvrsto ste reseni so golema volja ke se potrudite i ke imate rezultati,....vi posakuvam sreka i jas dolgo vreme go spremam mozokot za dieta ama zdrava dieta so ovosje zelencuk mnogu proteini a pomalce sekeri i jaglehidarati...pozzz feminkiiiii
     
  14. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Ne go ubivaj apetitot - mrdni go gazot! Prva zapoved za slabeenje - toa sto mozis da go ispesacis denes, ne go ostavaj za utre. Mrdni go gazot od sabajle, peski do rabota - nazad peski. Sekade peski voglavno
     
    На betidule му/ѝ се допаѓа ова.