1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да добијам инспирација за да почнам да вежбам ??

Дискусија во 'Фитнес' започната од Zaspana, 9 март 2011.

  1. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Aх блонд и мене вагата најмногу инспирација ми дава :D Oдбери нешто што го сакаш,пример еве јас,мразев вежбање,ама сосила купив орбитрек неможев на него,дали затоа што беше дома,или сите што беа дома гледаа колку минути сум направила :^) едноставно во домашна атмосфера не можев!дознав за зумба,почнав тоа е нешто што би го правела секој ден со љубов,обожавам да танцувам,ама овде во нашите центри за спорт,доагаат само 1 неделно,и не можам секој ден да бараме со колата во секоја населба :^) најдов фитнес за жени,интересно ми е 30 мин е,незнам како да го објаснам,ама можеш да одиш на зумба :)
    еве како работи тоа што го вежбам!http://www.curves.com.au/the-workout/circuit-demo.php
     
  2. ubavicata123

    ubavicata123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    10
    јас да ви кажам исто немав инспирација ама пред неколку месеци почнав со латино аеробик и сега не пропуштам час, зошто е прво многу забавно, има многу добра музика а и плус дава многу добри резултати.Се надевам до летото дека ќе се напраам како што сакам ем ослабенка ем затегната.Иначе идам некогаш 2 пати неделно, некогаш 3 пати неделно и стварно е заразно.Ем вежбам ем танцувам.Покрај тоа што си го формирам телото и научив и некои чекори, па спремна сум и за некоја забава да покажам штио знам. :)
     
  3. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Се инспирирам кога гледам колку може да постигне човечкото тело. Кога ќе погледам малку во овие положби, веднаш добивам желба да поместам некои свои ограничувања, со секој ден да можам повеќе и повеќе... и со телото и со умот.
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    БУ
    [​IMG]
     
    На Lux и Phyramide им се допаѓа ова.
  4. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Pаскини со дечкото, и вежбај за да го вратиш!
    поголема мотивација нема :D :D
    ова од искуство, кога бев мала клинка се заљубив, имав еден дечко, ми раскина, и да го вратам бев на диета дооолг период :lol: :lol:
    Aјде ако ништо друго, едно арно и јас видов од детската љубов :lol:
    Aма сега зашто сум среќна во љубовта, газот ми расте!
    Aј ќе гледам да раскинам со малиов, па да имам мотив да вежбам и да слабеам :lol:
     
    На Phyramide и LivingGlam им се допаѓа ова.
  5. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Точно е - мотивација дечко е најсилната мотивација.
    Кај мене лично втора најголема мотивација е кога ќе видам некоја цура и пол, и си викам - јао стегнато тело! Па сакам и јас! И јас сум дете! :wasntme: И одма тргнувам да вежбам.
    И трета мотивација - самата сум си мотивација. А се погледнам во огледало, штом се фатам за глава лошо е.
    Сам себеси го плашел. Ко оној што пополнувал крстозбори така и јас - плашливо животно на 3 - ЈАС, како бе јас? Епа ме ПЛАШИ бе! Не иде! Мора нешто да се прави.

    Па кога ќе ве пофалат после дека сте се стегнале, дека изгледате добро, кога ќе забележите дека крцкаат туѓи вратови вртејќи се да ве видат на плажа и се плескаат шлаканици, ау! Немој да сте ми рекле дека тоа не ве радува! Ќут таму и ајде да се мотивираме :)
     
    На Name, crazylady, Ema.Sk и 5 други им се допаѓа ова.
  6. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Најмногу ме мотивира кога ќе видам некоја стегната девојка, зашто би можела она- а јас не??? Можам.... и ќе докажам дека можам ;) (уште ако ми е некоја соперничкаааа :lol:)

    Ме мотивираат и јаките цури кои ги гледам на интернетов, пример моментално се имам инспирирано од Ирина Шајек. И тоа на овие слики :lol:
    [​IMG]

    Mе мотивираат старите слики, кои ме потсеќаат на времето кога бев ептен стегната.

    Ме мотивира и помислата дека би била позадоволна самата од себе, кога би изгледала подобро. А сигурно ќе падне и некој комплимент од околината (ни значи на сите....зарем не???). И другите ќе увидат дека изгледаш подобро ;).

    Ако се запишуваш на фитнес, можеш и да се запишеш со другарка, така ќе ви биде позабавно и нема да чувствувате обврска, ќе ви биде како еден вид на забава ;)
    Јас одам со моите другарки и ни е многу интересно ;)
     
    На LivingGlam и Phyramide им се допаѓа ова.
  7. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Една слика од Боки 13 на фрижидер.... мотивација ем за нејадење, ем за вежбање :rock:
     
    На Hipster и HeartlySmile им се допаѓа ова.
  8. LidoDeJesolo

    LidoDeJesolo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    најтешко е дури да почниш после кога ќе ги видиш промените во твојот организам ќе сакаш два пати дневно да одиш на фитнес. А мотивација можи да си најдиш кога ќе облечиш нешто старо што знаеш дека и порано ти стоело тесно и ќе застаниш пред огледало :lol: . Ама верувај ќе трчаш до фитнес центарот :D
     
  9. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Јас си имам едни кратки шорцеви кои си ги сакам најмногу и ми се ко мерка за идеален струк :D . Секогаш кога не ми се вежба подолго време, ги пробувам и оп ако не си се допаѓам во нив или копчето не ми се баш закопчува да видиш како се мавам на вежбање во секунда :D
     
  10. spanko

    spanko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    522
    Незнам за вас, но јас дефинитивно не се мотивирам да вежбам кога гледам слика од некоја стегната и обликувана женска! Тогаш мислам дека сум на работ да паднам во депресија, срека што имам интересно хоби па тоа ми ги одвлекува мислите! Можеби поголем ефект имаат видеата на youtube од типот Watch Me Shrink/tone или Weight Loss Journey или било кои Before & After видеа за оформување на мускули! Многу е поубаво кога го следиш процесот подолго време отколку одеднаш убава слика! Е во тој момент си викам ако може она што има вишок 5,10,15 кг да ослабне и да има убаво оформени мускули тогаш можам и јас (а според висината имам нормална килажа 170-60; може дури и ми фали малце мевце на рамената цела сум коски)!

    А пред 3 месеци се запишав на пилатес и аеробик (2 пати неделно пилатес и 2 пати неделно аеробик) и на почетокот само стоев пред огледалото и барав резултати што нормално или ги немаше од што е многу рано или не ги гледав од толку многу набљудување! Баш тогаш другар отиде во др. земја и дојде на посета после 2ипол месеци, а неговиот коментар бил дека сум се стегнала (машки муабети)- мислам дека тогаш сакав да вежбам, трчам, скокам од срека! Исто така тој период колешки на факултет почнаа да ме скокоткаат и јас само ги стегнав мускулите што до тој момент не ни знаев дека се во таква форма, а нивниот коментар беше "иииии стомачни" :))

    А точное дека во друштво (нај)убаво се вежба, но тоа не значи дека ако другарката неможе дента заради обврски да се остане во кревет!

    Епа девојки срекно со вежбањето!! :))
     
  11. Avril.09

    Avril.09 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    892
    6 добри причини зошто да почнете да вежбате

    Помалку килограми.Доколку сте решиле да симнете некој килограм, за побрзи резултати покрај диетата добро ќе ви дојде и малку вежбање. Програмите во кои е вклучена здрава исхрана и вежбање се докажано најуспешни. Вежбите, освен што ги топат калориите, го забрзуваат и метаболизмот. Забрзаниот метаболизам побрзо ќе ги топи калориите што ги внесувате и тогаш кога не правите ништо.

    Обликувани мускули.
    Нели копнеете по затегнат стомак и задник секогаш кога одите на одмор? Затоа почнете со некаква физичка активност, трчајте, пешачете, посетувајте фитнес, аеробик.. По само една недела ќе почувствувате поголема кондиција и чувство на затегнување и дефинирање на мускулите. За поизразени мускули е потребно подолго време, но затоа секогаш ќе бидете во топ-форма.

    Повеќе енергија.Додека сте на работа, очите сами ви се затвараат. Се труете со кафиња и покрај тоа што спиевте добри 12 часа. По работното време веднаш се препуштате на уште една доза сон. И повторно другиот ден се соочувате со истиот проблем. За да бидете свежи и да располагате со доволно енергија, лекот е вежбањето. Преку вежбите телото акумулира и вишок енергија што сигурно ќе ви се најде.

    Намален стрес.Вежбањето дејствува исто како медитацијата. Додека вежбате, имате време полека да размислите за сé што ве мачи, а потоа и да се дистанцирате од сé. Со активирањето на мускулите се зголемува излачувањето на хормонот ендокрин од кој за миг ќе се почувствувате подобро.

    Поголема самодоверба.
    Вежбањето, освен што влијае на физичкото здравје, срцето, метаболизмот, дебелината... влијае и на вашата психа. Половина час вежби во текот на денот ќе направат да се чувствувате растоварено, посигурни во себе и во својот изглед. Луѓето што практикуваат каква било физичка активност се многу посреќни, полесно се соочуваат со предизвиците и влијаат позитивно на околината.

    Квалитетен сон.Доколку несоницата ве мачи подолг период, време е да почнете со вежбање. Резултатите се видливи од првиот ден. Штом ќе легнете, веднаш ќе заспиете, ќе имате мирен сон во текот на ноќта и ќе можете да се пофалите со квалитетен сон. Физички активните луѓе се секогаш наспани, лесно стануваат наутро, веднаш се подготвени за работа.
     
    На FBI му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    Еве ми ја инспирацијата...Си ги гледам сликиве и вежбам и супер ми е :D :D :D :D
     

    Прикачени фајлови:

    На crazylady, Scar.Tissue, 2468 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.938
    инспирација ми дава сестра ми секојденевно за да ја додржам диетава ..кога вежбам стои до мене и ми вели : aјде уште 5 минути , уште само 5
    и кога ќе помине времето за на орбитрекот ми дава уште 30 вртења и 30 стомачни - ми ги брои !!
    верувајте има ефект кога стои некој до тебе и ти зборува, те мотивира .
     
  14. sweetyears

    sweetyears Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    45
  15. Incubus

    Incubus Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    9
    Eve iako sum masko si bev malce debelko pa pocnav so dieta i koga oslabev 4 kg dobiv pogolema volja i pocnav da vezbam sega sum oslaben 17kg i sum vo top forma.Sakam da kazam so sekoj rezultat dobivate poveke volja
    [mod-kirilica:fwy7nwcg][/mod-kirilica:fwy7nwcg]
     
  16. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да почнеш да вежбање мотивација и инспирација можеш многу лесно да најдеш, можеш во се да почнеш да ги бараш.
    Најпрво разграничиси зошто немаш инспирација, ако имаш желба доволно е да погледнеш во сликите со секси и обликувани женски тела, па да си направиш слика во главата како сакаш ти да изглдаш.
    И иснпирација лесно се наоѓа ако повеќе не ти влегуваат омилените фармерки или бројот кој си го нослеа ;)
     
  17. Zaspana

    Zaspana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    13
    Женски фала ви за советите..стварно сте супер :) :) :) :) :) :) :)
     
  18. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Можеби е малку смешно но јас својата инспирација ја добив од гледањето на филмовите Rocky. :D После него, добив огромна инспирација и мотив за бокс и за среќа во меѓувреме и вујко ми се запишал на бокс, па сега тренирам кај него додека не соберам пари за ракавици и такви ствари и додека не ги убедам моите да ме запишат. И на моменти кога сум така " борбено " расположена, пуштам некоја музика за дигање на енергија и за вежбање, рап најчесто. Еминем, Roy Jones Jr. , Тhree 6 Mafia итн. А и впрочем, со вежбањето, губите калории, живеете здраво, после одреден период на вежбање телото ви е во топ форма, убаво ви е обликувано и слично. Тоа мислам е доволна мотивација да почнете да вежбате, нели? ;) :)
     
  19. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
  20. glamour-lady

    glamour-lady Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    775
    и мене песнава ми дава инспирација нај озбилно хехе..
    иако никогаш нема да имам најував гз на светот :lol: :lol:
     
    На caroline.costa му/ѝ се допаѓа ова.