1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да добијам инспирација за да почнам да вежбам ??

Дискусија во 'Фитнес' започната од Zaspana, 9 март 2011.

  1. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Мало парче облека

    Купете си некое парче облека кое ви го одзема здивот, но овој пат тоа нека биде барем едно бројче помало од вашето. На тој начин ќе имате пред себе зацртана цел да влезете токму во тие фармерки. Ставете ги во вашата соба на некое видно место, за постојано да ви паѓаат во очи и да воздивнувате по нив.

    Привлечна девојка на позадината

    На позадината на компјутерот или телефонот ставете слика од некоја манакенка или пак девојка која изгледа одлично според вашиот вкус. Секој пат кога ќе ја погледнете ќе посакате да изгледате како неа и ќе се сетите да направите барем 20 стомачни вежби.

    Дружење со згодната пријателка

    При заедничките излегувања обрнете внимание на ставот и огромната самодоверба на вашата згодна пријателка. Самиот начин на движење оддава слика на заводлива и исполнета жена која е сон на секој маж. Па зошто вие да не бидете таа кралица во друштвото? Секогаш кога ќе ја погледнете подразмислете дали вие сте карактерно послаби од таа девојка да не можете да се откажете од парче торта или пак вечера после 19 часот.

    Голи пред огледало

    Соблечете се по долна облека и застанете пред огледалото. Погледнете кои делови од вашето тело не ви се допаѓаат, а потоа сурфајте малку на интернет и најдете листа со вежби наменети токму за тие делови од телото или пак претплатете се во локалниот фитнес центар.
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Најдобра инспирација ќе ви даде огледалото кога ќе застанете пред него облечени во костимот за капење што сте го носеле минатото лето, а сега не ве собира, односно ве собира, ама излегувате од него од сите страни :lol: Мене тоа ми беше клучно да почнам да вежбам летово пред да отидам на одмор, да заличам на човек што се вика :)
     
  3. sanja-84

    sanja-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    фала на инспирацијата на сите, само што извежбав 46 минути на орбитрекот :D а вечер ке идам и на фитнес :) после вежбањево се чувствувам полна со енергија...ајде сите на вежбањеееее... :)
     
    На zaljubena93 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    46 минути на Орбитрек :o ??? Јас 15 и се преморувам :?:
     
  5. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    И јас вежабав по 40 минути на орбитрекот, ама после 30 тата минута бев ко забавена снимка :D
     
  6. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    http://crnobelo.com/zivot/shou-biznis-i-trac/7882-karleusa-vo-top-forma
     
  7. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Мотивација? Сега ми текна на уште една мотивација.
    Вчера го загледав на некоја музичка ТВ најновиот спот на онаа госпожа Гага - ау телце! Ау :o
    ОК, јасно ми е дека камерата и светлото знаат да направат фотошоп ефект ама пак бе...поготово кога ќе се сврти со грб и чекори некаде, што ја знам каде, па тоа стегнато дупе, па грбни мускули.

    Ма ко манЈак ја буљев во г’з! Е машко да бев немаше така да ја загледам :tmi:

    Ете инспирација. Стварно мислам дека убава и стегната девојка најмногу функционира како мотивација, сакам и јас да сум таква потоа.
    Мене плус за џогинг мотивација ми е добра музика, инспиративна, кога си велам, ајде уште малку и ќе стигнеш во земјата Дембелија каде што се е убаво и птичките пеат и цвеќињата цутат и од плескавици не се качуваат кила и тортите се преполни со шлаг...и така. Си трчам а Том Јорк ме бутка напред, т.е. ме мами :)
     
  8. sanja-84

    sanja-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    не ми е тешко на орбитрекот да вежбам, после 30-тата минута можам уште толку, првите 15 мин. со послабо, па вторите малце ќе појачам, и последните 15 пак ќе појачам :) денес додадов уште минутка, и доста е :)
    ама сакам да вежбам и со тегови, купив за по дома ама сепак најдобро успева во теретана, кога плаќаш мора да идеш :)
     
  9. sanja-84

    sanja-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    http://www.youtube.com/watch?v=EMn3Rb7jAzA
    еве уште една инспирација :)
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    [​IMG]
    Подобра мотивација амин...имам еден цел ваков фолдер у компјутер,се вика мотивејшн и штом паднам со духот,ајдеее,фолдерчето и листај! :D Ама нема,кога е решено,решено е,исто ко потпис на харија да сум ставила и ако не го испочитувам договорот,пенали братче,ќе се испеналам сама ако треба!
    [​IMG]
     
    На Lux, karina8 и LivingGlam им се допаѓа ова.
  11. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Најдобра мотивација?!?
    Мислам дека ако некој веќе размислува да почне со вежбање само тешко се одлучува кој тоа ден да биде :rofl: (проблем на сите нас!!) најдобро е да почне да речеме аеробик да вежба. Имате групи со слаб интензитет на вежби, со среден и мах-аеробик (кој што не го препорачувам баш секому, макар што резултати се од лично искуство ви кажувам вистина брзи и вистина добри... тоа ако одите редовно, и ако не внесувате многу калории, бидејќи интензивен тренинг плус многу јадење = дупли обем... :worried: )...
    јас на пример исто имав проблем да си го кренам задникот од пред тв и компјутер после работа и да му се качам на орбитрекот, боже сачувај да го вртам 10 минути, а не дај боже еден саат :lol:
    Сама отидов на аеробик без другарки, зашо ако една моја другарка забушава, онда забушавам и јас, ако една моја другарка се кикоти дур вежбаме одна се кикотам и јас..
    Така да скроз сама, никого не познавам, отидов во Дом на АРМ кај инструктор машко :lol: едноставно не можам да слушам пискав женски глас да ми одбројува еден два три ајде девојки, еден два три |( .. Пробајте, не знам барем мене ми делуваше добро сега и сама си вежбам не ми треба машкиот инструктор да се осеќам ко војник, 10 чучњеви легни доле 10 склека стани, крени десна нога, крени лева легни 10 склекови, стани... :rofl:
     
  12. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Почни да вежбаш полека, постепено, првиот ден на пр. 15 мин, било на орбитрек, било трчање, било да правиш некои вежби. Првиот пат направи по неколку пати во серија од вежбите или имај почести паузи во трчањето за да не се премориш и после да се откажеш, па од ден - на ден зголемувј го бројот на вежбите ( пр. од 10 во срија, на 12, па на 15 итн) и времето на вежбање ( од 15 мин на 20 итн). Кога неколку дена со ред ќе вежбаш, ќе се навикнеш и после само од себе ќе ти доаѓа да вежбаш. Јас така, кога почнав да трчам, почнав да трчам на пократко растојание со почести паузи со одење, па постепено го зголемував времето на трчање и растојнието, а го намалува паузите и отприлика 1 недела трчав редовно и дома правев вежби. После тоа, кога се навикнав на вакво темпо, кога ќе ми дојдеше времето за трчање, само од себе ме тераше и да не ми се одеше - одев, ако не одев грижа на совест имав :) И исто, некои фармерки што ми се потесни ги земам за пример и цел ми е да влезам во нив без да го собирам стомакот или без да ми избрцнуваат спојлери од колковите, па со редовно вежбање и тоа бидува ;)
     
  13. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    Оуу јеах! :rock: :rock:
     
  14. ToRmEnTeD.LoVe

    ToRmEnTeD.LoVe Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    50
    Немој само да се направиш како таа првата, ќе имаат машките страв од тебе со таква рака... :D
     
    На crazylady, blueeparadise и zhap4e им се допаѓа ова.
  15. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    ^^ Хахха, нема нема, јас и да сакам нема да можам така да се направам. :D Кај таа ми се свиѓа само стомакот. :)
     
  16. ToRmEnTeD.LoVe

    ToRmEnTeD.LoVe Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    50
    Верувај, не е ништо тешко да станеш таква, но мислам дека не е убаво на изглед. Сепак треба некоја нормала. Ипак јас како машко, не сакам да имам боди гард со такви раце до мене :D :D
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
  18. nela.oh

    nela.oh Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    270
    http://www.napumpajse.com/galerija.aspx?album=39

    сликата неможе да се спушти, па морав со линк, ама женскава ме тера да станам уште сега и да кренам некое тегче... :lol: бтв погледнете ја галеријата од девојки на www.napumpajse.com девојките се која од која, па секогаш кога ми треба инспирација тука си ја наоѓам. Има за сечиј вкус :D
     
  19. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Инспирација ... тоа што јас го немам :lol:
     
  20. Dulce

    Dulce Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    35
    Инспирација имам но немам придружник ... моите другарки се ептен мрзливи |(
    ми ветија после велигден ќе почнеме со фитнес ... паа се надевам дека ќе исполнат !