Како да запазите на исхраната после фитнес

Дискусија во 'Фитнес' започната од bubu1, 9 декември 2012.

1. bubu1

bubu1 Истакнат член

Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    12
    Одам на фитнес некое време и имам мал проблем. Неможам да се контролирам што јадам после фитнесот и тоа многу штети. Незнам што да правам, ако имате некој метод помагајте. :worried:

2. Dinnna

Dinnna Популарен член

Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    422
    Значи после вежбање за да не ти е за џабе маката , обавезно да си внимаваш што јадеш .
    Треба да пиеш вода , да надоместиш за таа што ја губиш при тренинг
    Доволно ти е чаша јогурт со овесни трици и ленено семе
    или половина динстан стек со салата или само шопска салата
    Во секој случај нешто полесно и по правило треба да е протеин

3. MarchelineAmaru

MarchelineAmaru Популарен член

Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.236
    Допаѓања:
    1.310
    Јогурт ,белки од јајце ,мало парче сирење или кашкавал ,месо печено или варено (никако пржено).
    Имаш голем избор ,важно е да се протеини.

4. goddess.Of.chaos

goddess.Of.chaos Популарен член

Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.022
    Допаѓања:
    832
    Барав тема и посоодветна не видов. Не само по, туку и пред вежбање ме интересира што се јаде и колку време пред вежбањето? :)

5. IamSexyAndIKnowIt

IamSexyAndIKnowIt Популарен член

Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    956
    Допаѓања:
    1.746

Пред вежбање, а особено пред трчање ништо не се јаде. Можеш да јадеш 2 часа пред вежбање...

6. anabel-a

anabel-a Популарен член

Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.334
    Допаѓања:
    15.487
    Најдобро е саат ипол/два пред вежбањето да се снабдиш со енергија т.е со јаглехидрати, затоа што телото прво црпи енергија од нив. Житни плочки, житарици, банани...

Исто важно е и да имаш доволна количина на вода во себе, значи треба и доста вода да се пие - за да хидратацијата ти е нормална. А после тренингот не треба да се внесуваат само протеини, него треба да се има избалансиран оброк од јаглехидрати и протеини. Пример од некој зеленчук и протеин. Е сега, ако сакате да качувате на мускулна маса, ондак се зголемува и количината на протеините што ги внесувате по вежбањето.

А мене лично воопшто не ми годи леќа пред вежбање.
    Ми создава тегоби невидени и не ми е на памет веќе да јадам леќа пред да вежбам.

7. AngelOfArh

AngelOfArh Форумски идол

Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    8.685
    Допаѓања:
    47.862
    Бананите помагаат да се елиминираат тегобите кои се случуваат поготово при вежбите каде што е потребно да се извиткате или наведнете, чучњави и стомачни, често се случува да се почувствувате како да ви се вратила храната назад, а тоа се киселини, не чини во секој случај, затоа саат време пред вежбање една житна плочка, во моментов најдобри се овие на Гранола и една банана, вода ама дури откако ќе започнете да вежбате и не е лошо некој зелен чај да се испие претходно, ќе ги снабди со доволно кофеин вашите клетки а нема да ви биде тешко како од кафето, и тоа често пред вежбање знае да се врати назад.

На K.Mari4ka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Velvet

Velvet Активен член

Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    11
    Што после тренинг?

Што ви е обичајот да правите после тренинг? Што јадете и пиете? Дали внесувате некои посебни напивки или било што?

Јас после тренинг се воздржувам да не јадам или тоа што го јадам да е нискокалорично и богато со протеини а воедно и нешто што ќе ме засити. Поентата на сето тоа е да не биде за џабе тренингот и сите тие вежби. Имам забележано на тренинг дека си носат различни напивки и протеински шејкови и било што. Јас сеуште не сум пробала нешто такво,а би сакала така да дадете и предлог за некој таков додаток :)

9. Cacy

Cacy Популарен член

Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.245
    Допаѓања:
    1.545
    Најчесто јадам јајца варени или омлет бидејки имам читано дека се полни со протеини.Или пак салата,ориз со зеленчук или спанаќ :?:

10. lextravagance

lextravagance Популарен член

Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    604
    Туна, јогурт или варено јајце(едно цело и белки од уште 2 или 3), некогаш зрнца соја или бадеми. Сум јадела и банани или лепче со путер од кикиритки или крем сирење, но овој месец јаглехидратите ги сведувам на минимум, па од следниот пак назад на нормално :)

11. tibia

tibia Нов член

Се зачлени на:
    2 ноември 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Добро е уз вежбање да се пие зелен чај? или сепак подобро вода?

12. crazyinlove19

crazyinlove19 Популарен член

Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.754
    Допаѓања:
    3.704
    После тренинг обавезно јадам голем оброк полн со протеини, јаглехидрати и масти, значи обилен но избалансиран оброк, во кој обавезно има месо или/и јајца. И често пијам шејк кој го правам со путер од кикиритки, банана и млеко.
    Се обидувам да накачам маса и се надевам дека ова е правилно за да ја остварам мојата цел...

И да додадам, огромна грешка е исфрлањето на јаглехидратите од исхраната, особено ако сте физички активни. И после тренинг потребно е да се јаде пообилно, за да се хранат мускулите.

На Mr. Right и Summerlover им се допаѓа ова.