1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да запазите на исхраната после фитнес

Дискусија во 'Фитнес' започната од bubu1, 9 декември 2012.

 1. bubu1

  bubu1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2012
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  12
  Одам на фитнес некое време и имам мал проблем. Неможам да се контролирам што јадам после фитнесот и тоа многу штети. Незнам што да правам, ако имате некој метод помагајте. :worried:
   
 2. Dinnna

  Dinnna Популарен член

  Се зачлени на:
  19 мај 2012
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  422
  Пол:
  Женски
  Значи после вежбање за да не ти е за џабе маката , обавезно да си внимаваш што јадеш .
  Треба да пиеш вода , да надоместиш за таа што ја губиш при тренинг
  Доволно ти е чаша јогурт со овесни трици и ленено семе
  или половина динстан стек со салата или само шопска салата
  Во секој случај нешто полесно и по правило треба да е протеин
   
 3. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.340
  Јогурт ,белки од јајце ,мало парче сирење или кашкавал ,месо печено или варено (никако пржено).
  Имаш голем избор ,важно е да се протеини.
   
 4. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.054
  Допаѓања:
  998
  Барав тема и посоодветна не видов. Не само по, туку и пред вежбање ме интересира што се јаде и колку време пред вежбањето? :)
   
 5. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  2.647
  Пол:
  Женски

  Пред вежбање, а особено пред трчање ништо не се јаде. Можеш да јадеш 2 часа пред вежбање...
   
 6. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Најдобро е саат ипол/два пред вежбањето да се снабдиш со енергија т.е со јаглехидрати, затоа што телото прво црпи енергија од нив. Житни плочки, житарици, банани...

  Исто важно е и да имаш доволна количина на вода во себе, значи треба и доста вода да се пие - за да хидратацијата ти е нормална. А после тренингот не треба да се внесуваат само протеини, него треба да се има избалансиран оброк од јаглехидрати и протеини. Пример од некој зеленчук и протеин. Е сега, ако сакате да качувате на мускулна маса, ондак се зголемува и количината на протеините што ги внесувате по вежбањето.

  А мене лично воопшто не ми годи леќа пред вежбање.
  Ми создава тегоби невидени и не ми е на памет веќе да јадам леќа пред да вежбам.
   
 7. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  15.974
  Допаѓања:
  89.083
  Пол:
  Женски
  Бананите помагаат да се елиминираат тегобите кои се случуваат поготово при вежбите каде што е потребно да се извиткате или наведнете, чучњави и стомачни, често се случува да се почувствувате како да ви се вратила храната назад, а тоа се киселини, не чини во секој случај, затоа саат време пред вежбање една житна плочка, во моментов најдобри се овие на Гранола и една банана, вода ама дури откако ќе започнете да вежбате и не е лошо некој зелен чај да се испие претходно, ќе ги снабди со доволно кофеин вашите клетки а нема да ви биде тешко како од кафето, и тоа често пред вежбање знае да се врати назад.
   
  На K.Mari4ka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Velvet

  Velvet Активен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2012
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  11
  Што после тренинг?

  Што ви е обичајот да правите после тренинг? Што јадете и пиете? Дали внесувате некои посебни напивки или било што?

  Јас после тренинг се воздржувам да не јадам или тоа што го јадам да е нискокалорично и богато со протеини а воедно и нешто што ќе ме засити. Поентата на сето тоа е да не биде за џабе тренингот и сите тие вежби. Имам забележано на тренинг дека си носат различни напивки и протеински шејкови и било што. Јас сеуште не сум пробала нешто такво,а би сакала така да дадете и предлог за некој таков додаток :)
   
 9. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Најчесто јадам јајца варени или омлет бидејки имам читано дека се полни со протеини.Или пак салата,ориз со зеленчук или спанаќ :?:
   
 10. lextravagance

  lextravagance Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  604
  Туна, јогурт или варено јајце(едно цело и белки од уште 2 или 3), некогаш зрнца соја или бадеми. Сум јадела и банани или лепче со путер од кикиритки или крем сирење, но овој месец јаглехидратите ги сведувам на минимум, па од следниот пак назад на нормално :)
   
 11. tibia

  tibia Нов член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2015
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Добро е уз вежбање да се пие зелен чај? или сепак подобро вода?
   
 12. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.726
  После тренинг обавезно јадам голем оброк полн со протеини, јаглехидрати и масти, значи обилен но избалансиран оброк, во кој обавезно има месо или/и јајца. И често пијам шејк кој го правам со путер од кикиритки, банана и млеко.
  Се обидувам да накачам маса и се надевам дека ова е правилно за да ја остварам мојата цел...

  И да додадам, огромна грешка е исфрлањето на јаглехидратите од исхраната, особено ако сте физички активни. И после тренинг потребно е да се јаде пообилно, за да се хранат мускулите.
   
  На Mr. Right и Summerlover им се допаѓа ова.