Како да зготвам свинско месо?

Дискусија во 'Рецепти' започната од 2468, 28 декември 2009.

 1. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.889
  Во плекче го редам месото
  Го поливам со зејтин
  Еден фулџан вода
  250 мл пиво или бело вино..зависи што има дома...
  И го ставам на 250 степени да се пече..
  Прво со фолива а после последните 20 минути ја тргам фолијата..
   
 2. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  5.217
  Јас вчера правев свинско со печурки за ручек и многу вкусно ми испадна :)
  Го исечкав месото на коцки. Исецкав 4 главици кромид, 1 чешне лук и 4 моркови, а потоа и шампињоните.
  Го ставив да се пржи, кога малку зарумени ги додадов и кромидот, лукот и морковите. Пропржив уште малку, а потоа ги додадов зачините ( вегета, црвен пипер, црн пипер, сол, рузмарин), печурките и 1 голема лажица сенф. Ги измешав убаво, полив со вода колку да се покријат сите состојки, поклопив и оставив да крчка.
   
  На Broken♡, sweety90, Jeny и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  226
  Денес го пробав твојот рецепт, само да те пофалам, одличен е :*
   
  На Aschenputtel му/ѝ се допаѓа ова.
 4. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.288
  Допаѓања:
  2.373
  Пол:
  Женски
  Пржено свинско месо со праз :inlove: моето омилено :D

  Свинското месо се сецка на парченца но не многу ситни и се ставаат во тенџере на рингла на умерена температура на 3ка негде. Се полева со вода колку над месото и се остава да крчка додека не испари водата. Откако ќе испари водата, месото само си пушта мрсничко и се додава малце зејтинче и сол и се пропржува дур месото не зарумени.

  Два страка праз се чистат и се сецкаат на парченца исто така не многу ситни. Се става зејтин во друго тенџерче и се пропржува на 4ка или 3ка. Може да се додаде и една црвена пиперка од туршија за да му даде малце шмек на празот исечкана на покрупни парченца. Се додава сол и се пржи.

  Може да се сервира како посебно ако не сакате да ви се мешаат вкусовите, Но може и кога празот ќе биде при крај, месото да го додадете во него и после тоа да си се измеша убаво. На двата начини е преубаво :inlove:

  Пријатен апетит
   
  На sweety90 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. butterfly242

  butterfly242 Активен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2014
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Дали случајно имате некаков рецепт за готвење на месо од срна..ако имате пишете ми го веднаш ми треба за скоро. :*
   
 6. sweety90

  sweety90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  217
  Пол:
  Женски
  Тука имаш повеќе рецепти за приготвување на срнешко месо http://www.coolinarika.com/tag/srnetina/
   
 7. sweety90

  sweety90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  217
  Пол:
  Женски
  Нареден пат кога ќе го правиш наместо црвена пиперка од туршија, пробај со неколку суви црвени пиперки :) Јас најчесто така го правам и навистина е многу вкусно :)
   
 8. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.288
  Допаѓања:
  2.373
  Пол:
  Женски
  Да да, наместо од туршија сега почнав да ставам суви црвени пиперки и е далеку повкусно. Јас еднаш така ставив баш тогаш кога пишував за да пробам како е и убавко малце кисел шмек му дваа на празот, а после пробав и со суви пиперки сега само така го правам. Многу поубаво ми е.
   
  На sweety90 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.009
  Пол:
  Женски
  Јас кременадли (од врат ,меки и посочни) ги спремам на следниов начин.
  Ги зачинувам со сол,бибер вегета и ги премачкувам со сенф,од прилика едно мало лажиче на секоја кременадла.Ставам масло и малку црвено вино,или пак какво имам во моментот такво.Покривам со фолија и печам прво на 250 околу 15 мин (да почне да крчка) а потоа намалувам на 200 или 180 зависи од релната.Печам минмум час ипол до 2 на тивко,затоа е подобро на 180 степени.На крај ја вадам фолијата за де се заруменат.
  Кога се пече долго и на тивко месото е многу сочно,меко и се распаѓа.

  Пржено обично го правам со праз,суви пиерски и туршија.Месото обавезно се динста со малку вода додека водата не изврие,кога ќе изврие се додава масло и почнува да се пржи.Се додава празот и туршијата и се пржи додека не омекне.Динстањето на месото е многу важно за да не биде суво,тврдо и тегаво.
   
  Последна измена: 23 декември 2014
  На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. presiosaP

  presiosaP Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  2.198
  ај некој нека ми каже како да подготвам свинско месо со печурки буковки на рерна....
   
 11. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.074
  Допаѓања:
  1.619
  Сакам рецепт на свинско месо со коска печено ама со праз, до сега не сум готвела, а мојот маж веќе една недела бара свинско со праз
   
 12. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.142
  Допаѓања:
  2.743
  Го сечам месото на подебели широки парќиња и ги ставам во голема тава или плех...Ставам еден мал филџан зејтин, 2-3 филжани вода, бибер, вегета, лаворов лист 3-4 ливчиња, 1-2 филџани белло вино, и други зачччини по желба може и немора...на пример ѓумбир или мала количина куркума...Го оставам на тих огин да се динста и да изврие водата потоа ако не е доволно издинтано да се рони кога го допреш додавам уште малку вода и зејтин и на крајот се остава во тоа да се запржи....Нај вкусно
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lovely

  Lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.054
  Пол:
  Женски
  Сакам да зготвам свинско со црвено вино, идеи, рецепти? :)
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.815
  Допаѓања:
  7.314
  Пол:
  Женски
  Аа вакво мајка ми готви, прво треба да го свариш месото за подобро да излезат тоа што не треба, потоа се пржи додека да се вцрви па се става малку вино, ии моја идеја да ставиш натре кромид да се испржи, све исто така ѓи мешаш кога месото ќе е готово можеш да го тргнеш тенџерето од ога.
  Добар апетит,
   
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.921
  Допаѓања:
  118.413
  Пол:
  Женски
  Јaс не би гo вaрелa месoтo. Зaчини сo сoл и црн пипер. Прoпржи гo крaткo нa врелo мaслo дa зaрумени oд сите стрaни, пoтoa тргни гo нa стрaнa и пoкриј гo. Вo тaвaтa/тенџеретo кaј штo се пржелo месoтo стaви крoмид, прoпржи дa oмекне убaвo и дoдaј вoдa мaлку, дa се деглaзирa. Стaви мoркoви, некoлку чешнињa лук, грaнче рузмaрин и дoдaј гo месoтo. Нaлеј винo, зaчини уште мaлку сo сoл и пoкриј гo, oстaви гo нa плoтнa нa мaјтивкo дa крчкa нaјмaлку двa чaсa. Ќе биде путер :)
  Oвa пoвеќе вaжи зa телешкo или гoведскo, aмa мислaм декa и свинскoтo ќе биде супер спременo нa вaкoв нaчин.
   
  На joy1, Mama25, Serafima и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  5.217
  Месото се сече на коцки. Се сечкаат 3 главици кромид, 1 чешне лук, 3 моркови. Првин, месото се пропржува во 50мл масло и 1 лажица свинска маст. Кога ќе зарумени, се додава кромидот, лукот, морковите. Се додава една лажица црвен пипер и зачини по вкус (јас ставив црн пипер, рузмарин, малку вегета, ѓумбир). Сето тоа се пржи заедно, се додаваат шампињоните и ловоров лист. Во 100мл бело вино и 600мл млака вода се раствора фант за гулаш/паприкаш и се додава на месото. Повремено се промешува и се остава да крчка додека убаво се згусне. Многу е вкусно :)
   
  На ninja35 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.216
  Допаѓања:
  4.751
  Пол:
  Женски
  Со што да ги искомбинирам свинските ребра ?
   
 18. Didi666

  Didi666 Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2018
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Женсκи јас до сега немам пρавено свинсκо κаκо тρеба пρво да го пρжам па да го ваρам или да го ваρам па да го пρжам? Инаκу κе го пρавам ρецептот со сенф
   
 19. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.932
  Допаѓања:
  41.194
  Не знам кој е рецептот со сенф, ама ако е свежо нема потреба да го уништуваш и да го препржуваш. Лагано на тава додека не омекне и се топи во уста. Нормално, зависи и од видот на месото.
  Јас никогаш не вадам месо пред да го пржам.
   
 20. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  4.201
  Пол:
  Женски
  Незнам кој е тој рецепт со сенф,ама јас го правам овака:
  Месото (подебели парченца) го засекуцам малку како џебови да има и му ставам лукче во џебовите.Го мачкам со масло,сол и зачини по вкус,а некогаш ставам и сенф.Го ставам во тавче полбам со бело вино и го покривам со фолија да се крчка на тивко,околу 2саати.По потреба доставам вода.На крај ако сакаш да е подпечено ја тргаш фолијата и ставаш прчиња путер врз нив уште малку се пече на појако,но пази да не се исуши месото така.