1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да имате 5 во училиште без многу учење

Дискусија во 'Слободно време' започната од real madrid, 29 јануари 2017.

  1. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Подобар наслов би било Како да имате 5 во училиште без мака - имено за да бидете успешни не значи дека морате да се мачите, туку треба да вложите нешто, обично тоа е извесен труд и размислување а тоа не мора да биде секогаш нешто многу и мачно.

    Се постигнува многу ако сте внимателни во слушањето на часовите под претпоставка професорите да предаваат разбирливо (што не е секогаш случај), ова важи особено за општествените науки. Ова значително го намалува времето за учење, па така да и без многу учење ќе имате убави резултати.

    Натамошна можност е така што ќе се провери по кој предмет наставниците што најмногу бараат и само тие работи ќе ги учите. Нас професорката по географија ни ги бараше само најбитните факти а не воведи во лекцијата, професорката по историја ни бараше повеќе приказната плус една или две клучни години а не сите наведени години непотребно да се учат на памет, а професорите по англиски не ни бараа таблици по граматика туку дали во говорот и пишувањето умееме да ја примениме истата. На пр. никогаш нема да те праша како твориме плурал во англискиот туку ќе ти каже напиши реченица која ќе содри мачка и мачки и ако напишавме cat и cats јасно беше дека владееме еднина и множина (singular and plural).

    А инаку самата тема укажува дека треба да се реформира школскиот систем, меѓу другото така што ќе се укине оценувањето во основните па и во средните училишта штом се врти околу борбата за 5 наместо во борбата околу практично применливо знаење.
     
    На the.vampire.girl, Victorian, real madrid и 2 други им се допаѓа ова.
  2. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Така што на часовите ќе си слушаш внимателно, ќе си фаќаш белешки, ќе се влкучуваш активно во предавањето на часот..
     
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.043
    Јас барем никогаш во образованието не сум гледала оцени, туку “полнење“ на умот со информации.
    Одамна 5ка за мене беше лоша оцена, но сеуште, до ден денес, сметам дека треба да учам и учам.
    Само учен народ е прогресивен.
     
    На Someonespecial, Lella и PaLaVa им се допаѓа ова.
  4. Olitomboy12

    Olitomboy12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2015
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Јас не знам онака класично да учам,да седнам отвори книгата и 2 саати утепај се со учење за 5ка,,Не знам бе..Јас се што можам е да повторам за 15-20 мин тоа што имам слушано на час и еве петки вадам..Се надевам вака ќе продолжи.. Он топик: СЛУШАЈ НА ЧАС,БИДИ ДИСПИПЛИНИРАН И БИДИ СЕРИОЗЕН..
     
    На Victorian и real madrid им се допаѓа ова.
  5. Samomarija.056

    Samomarija.056 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2016
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    258
    Пол:
    Женски
    Оди на бајачка белки ќе ти забаат и се на добро ќе тера :nod::D:D
     
    На КикиМаус, Autmn-Queen, real madrid и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. schmookie

    schmookie Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    135
    Шала настрана, еве идеја, користи го google и wikipedi за да прочиташ нешто додатно и е поврзано со материјалот од училиште.. Или пак, најди некое видео на youtube некој што го објаснува истото на поинаков начин - верувај сешто ќе најдеш на интернет, па дури и некои тешки работи објаснети како за првоодделенец
     
    На real madrid му/ѝ се допаѓа ова.
  7. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.705
    Пол:
    Женски
    Јас да имав пристап до интернет во мое време, не 5-ки, научник ќе станев во НАСА до сега.

    Не е потешка програмата, потешки се учениците. Неодамна присуствував на неколку предавања во основно и во средно и во животов не сум видела понезаинтересирани генерации. Бројат чавки на предавања па после лекциите дома кога ќе отворат да ги учат им се научно фантастична енциклопедија. И после зошто не ме примаат на убаво работно место... зошто си необразован и туп! Економисти со средно и со факултетска диплома, а формулар не знае да пополни (да, да, имам и такви примери).

    Седни да си испотиш малце столче и гледај да ти остане тоа што ќе го читаш в глава, ќе ти треба и за понатаму.
     
    На celineparis, dzeliii, the.vampire.girl и 9 други им се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.803
    Пол:
    Женски
    Откако почнав на факултет, петки некако најлесно почнаа да ми се добиваат. :lol:
    Секогаш за споредба го земам брат ми и многу негови пријатели и познаници, има во цел клас две деца кои седнуваат и го греат столчето за да учат, другите се презадоволни со 3ка. Кога ќе увидат дека 5ка му е важна оценка дали за упис, дали за нешто друго - тогаш го прашуваат ова истото „како да имате 5 во училиште без многу учење“ и јас искрено не сум човек да седни и да кажува зошто не врвев со најдобрите оценки, ама никогаш не учев за оценка најискрено, ако нешто ме интересираше сакав да го знам повеќе од што ми се бараше, ако нешто ме интересираше учев доволно колку да поминам, да не викаат мојте подобро кажано.
    Лесна 5ка нема, најлесна 5ка е можеби да си целосно концентриран на час, да слушаш и кога ќе одиш дома веднаш да ја научиш новата лекција па кога ќе дојди тие две недели за тестови да треба само да повториш и од таму - ќе си поминиш полесно од повеќето кои не би го практикувале ова. :)
     
    На the.vampire.girl, Victorian и real madrid им се допаѓа ова.
  9. Плавуша123

    Плавуша123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Само ти треба од почеток да имаш петки, а при крај нема да те прашаат пак стом имаш петки .. така барем кај мене :?:
     
  10. хОхси

    хОхси Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2016
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    146
    Битно е знаењето а не оценкатаа :) Тоа ке го сватиш малку подоцна
     
    На La.loca и real madrid им се допаѓа ова.
  11. Anebelle1310

    Anebelle1310 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    @real madrid Да имаш 5 а да не се потрудиш убаво да го совладаш материјалот не можеш освен,ако немаш некоја јака врска низ школо или партиска книшка.Биди активна,редовна,кооперативност со професорите/наставниците,користи плус информации во врска со материјалот и ќе видиш ќе биде.Ама не се преокупирај премногу околу оцената бидејќи има многу случаеви каде што некој знае за 5 а му ставиле пониска оцена за разлика од некој друг кој што е труп и има 5.Не мора сите да ти се 5ки остави нека има и други оцени,осети ги и нив.Учи за себе не за оцените.Секако дека ќе ти требаат за уписи бидејќи само нив ги гледаат ама утре ден тие 5ки нема да оперираат луѓе низ болниците тоа ќе мораш лично ти да го направиш :)
     
    На real madrid му/ѝ се допаѓа ова.
  12. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    930
    Допаѓања:
    2.570
    Еве ќе ти објаснам како да го постигнеш тоа во три чекори:
    Прво мораш внимателно да следиш на часовите, значи на часовите најмногу се учи поготово ако професорот добро објаснува.
    Второ запишувај си го во тетратка она што најмногу го објаснува професорот (најмногу што му обрнува внимание)
    И трето после школо секој ден кога ќе се вратиш дома по еднаш прочитај ги новите лекции од тој ден.
    Секогаш пред тест нема да имаш натрупано материјал туку се ќе ти биде познато и само ќе повториш.
    Ако ме послушаш ти гарантирам дека сите ќе ти бидат петки.

    И да мора малку да добиете мотивација за учење, според мене новата генерација се движи во многу погрешен правец...
     
    На purple..m, real madrid и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  13. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.715
    Камо да ја имаше темава односно форумов кога учев школо... Сигурно со ваша помош ќе ми беа сите 5ки :lol:
     
    На CameliaMiller и Crna Dama им се допаѓа ова.
  14. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Прашање: Како да имате 5 во училиште без многу учење?
    Одговор: Без многу учење
     
  15. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Така што ќе бидеш внимателен на часовите и континуирано ќе учиш а не да се собира материјалот па после да биде работата леле мори мајко кога сите ќе почнат да испрашуваат и даваат тестови. Но покрај тоа потребна си е и природна интелигенција, некои ученици ги бива повеќе за разлика од други. Ете на пример јас никогаш не сум учела многу па основно и средно бев првенец на генерација а додипломските и постипломските студии ги завршив со просек близу 10 на еден од техничките факултети кој важи за доста тежок, додека мои колеги се утепуваа од учење со денови и ноќи пред испити и пак не положуваа по неколку сесии. Многу е битно да го разбираш тоа што го читаш и проучуваш а не да ги учиш работите на памет и малку нешто ако ти завртат или сменат да не се снајдеш.
     
  16. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Испокрадете ги тестовите:D:DПола средно јас вака го завршив, после само слушалките и завршена работа.:D
     
  17. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    На факултет може само на имате 5 без многу учење. :) Работи 100%, пробајте.
    А за на училиште не го може секој тоа. Некој следи и пишува на часови додека други сурфаат на интернет или спијат па после како да имаме 5 без многу учење!?
     
  18. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    На мене во средно школо ми беше потребно само да слушам на часовите, а дома не ни учев. Математика на пример, никогаш немам учено дома, а на сите тестови имав петки. Е некои глупи предмети како бизнис или економија слушав на часови и пред да почне часот ќе ја повторам лекцијата од претходниот час и ми беше доволно за испрашување.
     
  19. Matea Ballerina

    Matea Ballerina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    510
    Пол:
    Женски
    Како да имате 5 во училиште без многу учење?
    Со препишување:D

    Се шалам
     
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Ќе се мавнеш 3 пати со книгата по глава и ќе ти влезе во мозочето.Шалим се.
    Ќе слушаш повеќе на час, ќе пратиш ситуација, ќе седнеш во првите клупи.И ќе повтараш бар на секоја 2-3та лекција.