1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да им кажам дека заглавив со факултетот?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Ocajna licnost, 9 ноември 2017.

  1. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    @PaLaVa не се должни да плаќаат ама ако е редовен студент каде и како ќе најде работа?
    Како прво ако си редовен студент ни летото 3 месеци никој не сака да те прима на работа, а не пак за псотојано. Секому му треба стабилен и сигурен работник, а таа и студент во меѓувреме нормално дека некогаш ќе треба да излезе или да задоцни.
    Тоа не е оправдување за лагата во која се вплеткала ама заборавате дека ова е Македонија и некои работи се невозможни.
     
    На glosipgirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.949
    Допаѓања:
    50.048
    Пол:
    Женски
    Убаво кажи им се, објасни им не можеш повеќе да криеш бидејќи еден ден ќе дознаат твоите, на лагите и се кратки нозите. Подобро да дознаат од тебе него од некој друг.
    Можеби ќе ти се лутат на почетокот, но со тек на време ќе им помине.
     
  3. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.705
    Пол:
    Женски
    @Belgin1 ехе ако сакаш, ќе најдеш начин, ако не сакаш, ќе најдеш причина.
    Колку имав само колеги кои беа редовни студенти а и во исто време работеа на кампусот, во ресторанот, библиотеката, после предавања или хонорарно на страна, од дома, зависно од професијата.
    Секој може да се снајде и да заработи по нешто. Крај краева не запишувај редовен факултет ако немаш услови, запиши се вонредно и работи паралелно, или пак стави го во мирување додека заработиш доволно за да го завршиш. А да гледаш како родителите се мачат за тебе и ти уште ладно се заебаваш и ги лажеш, тоа е постапка која не се оправдува во никој случај.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    @PaLaVa запиши се вонредно ама вонредното е дупло поскапо.
    Никако не си ниту натаму, ниту наваму.
    Познавам редовни студенти кои во меѓувреме пробаа и да работат ама не ум успеа.
    Едната моја другарка одеше на факултет а паралерно и работеше во еден кафич. Доста често се случуваше да доцни на работа зошто не можеше да стигне ако од сабајле е на факултет, колегата другиот и беше другар па доста често остануваше место неа саат два подолго без ниаккви проблеми. Меѓутоа газдата и кратеше многу на дневниците имаше денови кога и по 300 денари и даваше, еј смешни 300 денари. Девојчето се уништи, 50 кг стана ниту јадеше, ниту спиеше како што треба.
    Другар мој се запиша на факултет ама паралерно почна и да работи со замисла да си го плаќа факултетот по неколку месеци попушти го батали факултетот и си остана на работа зошто неизводливо е.
    Има факултети кои се навистина захтевни каде треба да бидеш присутен редовно како физички така и психички, исто и на работа треба да си одморен и свеж а не да дремеш.
    За последното се согласуваме ама ете девојката згрешила, секому му се случуваат грешки и тоа е тоа. Влегла во еден лавиринт од лаги и никогаш не е доцна да ја поправи грешката со тоа што ќе разговара отворени со нејзините.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Зависи од тебе како ќе си се поставиш кога ќе го кажеш. Ако се обвинуваш сама себе и спушташ глава, секако дека ќе те "нападнат".
    Санки ние на време што дипломиравме се усреќивме . Па и мастер се полетав...
    Втора бев па последна најдов работа и тоа за никаде.
    Немаш пороци, не им носиш снаа у куќа... Се шалам, што се има, камо да е учењето единствен проблем. Животот е пред тебе. Таков ти е периодот, објасни им но не дозволувај да те обвинуваат, да паѓаш во депресии и да се чувствуваш како терет. Се ќе си дојде на свое место.
     
    На oblace1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. larrachi

    larrachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    И моите ми викаа ако еден паднеш одма назад, па јас ги паднав сите 4 и не ме вратија назад.
    Ама бев искрена и им кажав. И тоа одма, без да кријам ништо.
    Иако мислиш дека којзнае што ќе биде, на крај се ќе биде во ред.
    Верувај. И моите се строги, па ми опростија.
    ПРОБАЈ!
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  7. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.890
    Допаѓања:
    14.247
    Пол:
    Женски
    edno nesto ne mi e jasno zosto celo vreme si kjutela i vopsto nisto ne si im kazala? i jas zaglaviv prvata godina i se custvuvav isto kako i tebe ama morav da im kazam. mi rekoa ako ne mozes ne gi trosi vremeto i parite jas sobrav sili volja isve to i prodolziv vo vtora godina vo ispitna sesija od 3 nedeli gi poloziv site 10 predmeti od prva godina. ako kjutev skrivav i se nervirav do nikade nemase da stignam
     
    На AURUA му/ѝ се допаѓа ова.
  8. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.808
    Допаѓања:
    25.087
    Пол:
    Женски
    Девојко само доколку си искрена со твојте , ќе успееш во се . Во ред е што си згрешила , но биди искрена сега , објасни им зошто дошло до квадрирање и до мрежа од лаги . И сестра ми имаше проблем со факултетот , прва година одеше како редовен студент , но една асистентка ( професорот бил од Косово па не му се исплаќало да патува секој ден за 2 - 3 предавања па си препуштил на асистентката ) која ја зема на заб не можеше да продолжи во 2-ра година . Летото работеше на факултетот , и се префрли вонредно . Потоа го стави во мирување . За да после цели 4 години го продолжи , и еве сега брзо го положи последниот испит од втора година , чека да почне испитната сесија и да полага испити од трета година . Другарките нејзини го завршија факултетот во рок , со финансии или пријатели небитно , мојте немаа пари за фрлање вишок и затоа и заглави ( се проширил муабет низ факултетот дека асистентката може да пише една 6-ка но бара некоја сума од 100 евра или 150 беше ) . Но сестра ми беше искрена со мојте дома дека има мака со асистентката , сите фатени врски не беа доволно влијателни за да и пише 6-ка иако последниот пат кога полагаше имаше убаво научено , сепак ја падна . Најлошо е што девојчето се разочара сама од себе . Го батали факултетот , најде работа кај приватник што не и исплати последните 3 плати и со тоа уште бетер падна во депресија . Среќа , најде подобра работа каде барем земаше редовна плата . Оттука и тргна по нагорна линија . Се врати на факултетот како вонреден студент , најде работа поврзана со струката што ја сака , и ете сега се труди да учи и да положи се во најскоро време .

    Родителите ќе ти простат , бидејќи се родители пред се и ќе имаат разбирање за ситуацијата . Дури и можеби ќе ти помогнат да ги надминеш проблемите и да го завршиш факултетот . Само биди искрена кон нив . Не е крај на светот ;)
     
    На Јаневски и marchi-cool им се допаѓа ова.
  9. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.185
    Пол:
    Женски
    Кажи им така што ќе плачеш, мази им се, прави се греотичка и тоа.
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Исто како "добар ден" кажи им.
    Да ги изненадиш малце луѓето.
    И не заборавај да им кажеш "некој мора да ја брука фамилијата неможе секој да биде легенда". :rofl::rofl:
     
    На thelittle17 и LittlePinky им се допаѓа ова.
  11. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Би рекла дека хуморот е добар седатив во вакви ситуации. :D
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.