1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да му се приближам?

Дискусија во 'Сингл' започната од BlueEye, 19 февруари 2010.

 1. BlueEye

  BlueEye Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  29
  mozebi ima vakva tema ali nz ...
  neznam kako da zapocnam vo vrska so edno dete veke ednas se imame smuvano i se podzaborajvme
  posledniov period nekako ni se vrstuvaat patistat i se sretnuvame a poveke mi se bendisva i nz kako da zapocnav povtorna komunikacija i da flertuvam pa vasite mislenja ke mi bidat od korist :D
   
  На srculenculencence му/ѝ се допаѓа ова.
 2. puflaa

  puflaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  23
  Ајдеее девојки помагјте! :lol: И јас го имам истиот проблем, се имаме мувано, сеа се глеаме у диско скоро секој викенд али само на здраво, шо праиш... На мсн муабети од време на време до 4 сабајле некад, еднаш се деси да идеме со другарки кај него дома али толку бев здрвена, па нишо муабет не напраивме :(
  И сеа пак сакам нешо со него! Само како ???
   
  На bluegirl7 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. BlueEye

  BlueEye Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  29
  da se nadevame deka ke doijame nekoj soveti i ke uspejme :))
   
 4. miamateva

  miamateva Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2010
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  22
  Епа вака...еве ви го првиот одговор :D

  За BlueEye:
  Ако сакаш да бидеш со него,едноставно зборувај со него,прашај го дали сака нешто поозбилно! Ако сака да почне врска со тебе и сеуште му се свиѓаш мн...тогаш...со среќа ! :clap: :up: ;)

  За puflaa:
  Срце ако си моја возраст (15-16) тогаш пуштај му се и некоаш демек случајно баци го во уста :) Гледам дека и него му е убаво со тебе :up:
   
  На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
 5. supersonic

  supersonic Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  49
  Не знам како да излезам на крај!

  Спаѓам во тие девојки што знаат да им помогнат на другите, но никогаш самите себеси. Кога другарките ми бараат совет како да се смуваат со тој и тој, обично секогаш тоа што сум им го кажувала - делувало! Е сеа кога доаѓа ред за мене, изгубена сум од овде до Марс! Ми се свиѓа еден од друг град што повремено за викенди доаѓа у мојов град. Се запознавме преку една заедничка другарка што исто не живее у градов, али има нешто блиска фамилија овде, па секој викенд се глеаме.

  Е сеа проблемов е што сакам со типов да се смувам, не може врска на далечина јасно ми е, али не знам како да го изведам тоа. За 1мај бевме заедно кај другарка ми, ко на спиење со уште неколку души, глупости, заебанции итн и осеќав дека нешто му се дешава со мене. Неколку пати му го фатив погледот, како зјапа во мене, нон стоп шепотеше со другар му.. Едноставно се осеќа кога има хемија. Но тука е проблемот - што јас не сум многу на мсн, он е ретко на фб и скајп и не си пишуваме. Фактички, само кога доаѓа у градов имаме контакт. И за жал не може да си ја преболи бившата (ТИПИЧНА ШМИЗЛА! со единствена опсесија е да е у центар пажња, нема на кој не се пика и не сака да се откачи од него, ако веке не се заедно).
  Кога игравме вистина-предизвик онака на шала, го прашаа дали ме свиѓал - рече дека имало други ‘‘мерила‘‘ и дека од неговиот град имало нешто.

  Што да правам? Како да ја убрзам работава, сакам да се деси нешто! По карактер е весел тип, сака акција. Али е ете се погоди наивен, оваа бившава го вози како сака, нон стоп си игра топло ладно со него, а на трети им се нуди. Ја запознав, НЕ ГО ЗАСЛУЖУВА!

  како понатаму ? :(
   
  На tamche995, LolyPoP191, bluegirl7 и 2 други им се допаѓа ова.
 6. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  Кога другарките ми бараат совет како да се смуваат со тој и тој, обично секогаш тоа што сум им го кажувала - делувало!

  Е сеа проблемов е што сакам со типов да се смувам  Мислам стварно имаш проблем....на другарките им кажуваш како да се муваат а ти сама неможеш да смуваш тип....
  Да да...мислам мувањето само по себе е доста паметна...зрела....високоинтелектуална одлука да.... :fubar:
   
 7. supersonic

  supersonic Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  49
  Не знам како да објаснам. Кога ми бараат совет, тоа шо ке го кажам им помага. Е за мене не знам како да постапам. Глупаво е ама ајде, што можам.
  Инаку типов е нешто као казанова, како што ми кажа другарка ми, пред да биде со некоја нон стоп ке ја збори колку била добра, згодна, и блабла а кога ке ја добиел не издржувал ни месец дена. И не знам што да правам, дали да се надевам на нешто, да пробам да преземам нешто .. хелп! :|
   
 8. DaPwincess

  DaPwincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Како да го фатам???

  Здраво девојки :)
  Нова сум на форумов,а профилот си го направив бидејки стварно ми треба помош од вас :) :) :)
  Значи вака:
  ми се засвига многу едно дете...по некое време почнав да искачам на истите места што и он.кога и да ме видеше не остануваше рамнодушен,народски кажано: се врткаше околу мене,па нешто случајно ке ме допресе за половина без причина.....но ништо не се случи.по некое време,минатиот месец се видовме,бевме на исто место искочени.он пред мене се муваше со друга,а најстрашно од се е што додека се муваше со неа,мене ме гледаше,постојано ја вртеше накај мене да ги гледам,сите од моето друштво приметија дека и покрај тоа што е со друга мене ме гледа :) :) :)
  што да правам???мислите дека има шанси некако да се запознаам со него???
   
 9. cinderellaaa

  cinderellaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  da da,sigurna sum deka tie odnesuvanja negovi se so pricina!!! tvrdam!
  ednostavno masko koga sviga nekoja najlesno moze da se primeti,a negovive znaci go pokazuvaat toa
  pocekaj,sto e tvoe ke si dojde;)
   
 10. CherryBerry

  CherryBerry Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2010
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  132
  Supersonic те сфаќам во целост.И јас можам да дадам добри совети на други,а за мене кога се работи ми нема помош-не знам како да се однесувам.Еве едно дете цела година го гледам по автобуси,живее кај мене во населба и има доста шанси да му се приближам, но ете-многу ми се свиѓа детето и страв ми е да не ја упропастам работата.На почетокот цело време се гледавме,си се смешкавме и јас очекував дека тој нешто ќе превземе,но ништо.Инаку детето е така срамежливо,барем со мене е така.Поради едно претходно искуство кога јас го направив првиот чекор и не испадна баш најдобро,сега ми е страв да направам нешто.А инаку и јас си признавам, малку зезнав работа ама зошто ме фати страв и ете цело време се вртев на страна и не можев ни да го погледнам а далеку од тоа дека бев рамнодушна-притисок ми се креваше незнам колку,цела се тресам кога сум во негова близина но ете зезнав.Немам храброст ни на фб покана за пријател да му пратам :sweat: уффффффф глупа сум знам.Мислите дека ќе имам некоја шанса?Премногу ми се свиѓа,не е само надворешен изглед,имаше стварно некоја хемија...љубов на прв поглед хахах шала :wasntme: А мислам дека и он осеќа нешто и онака кога му манијачам по профил од кај другарки :lol: гледам неки групи што 99,9 % се ко за мене посветени.ОК знам стварно детски се понашам ама неможам поинаку :$
   
 11. TinaM25

  TinaM25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  Здраво, баш би сакала да ми дадете совет за една ситуација која трае веќе 10 години. Вака, типот е од друг град, доаѓа двапати годишно во Скопје и тоа ни е единствена можност да се видиме. Но и кога ќе се видиме, едвај два збора разменуваме,бидејќи и двајцата сме болно срамежливи (иако е 12 години постар од мене). За некој ден пак ќе се видиме и...незнам што да правам! Порано ми праќаше погледи, ми се смешкаше. Па мораше да оди во војска,и го немав видено две години. И после толку години, љубовта не се намалува. Нели велат, подалеку од очи,подалеку од срце. Кај мене е обратно,колку повеќе го нема, толку повеќе го сакам. Сакам да ве прашам за мислење, дали и КАКО да му се приближам, како да започнам муабет, зашто вака веќе не бива. Ви благодарам однапред на сите!
   
 12. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  Нема голема филозофија ни некое посебно правило за првиот пристап кон некој..Едноставно само треба да се опуштиш да не размислуваш многу за тоа ..што ако..Да си бидеш сигурна во себе и со доза самодоверба и сам по себе ќе си тргне разговорот..Можеш да почнеш онака спонтано неофицијално со прашање како му оди во животот..што има ново..што ќе се пофали..итн.За да му покажеш дека слободно и он може да се опушти во твое друштво и да се отвори.Со среќа па кажи ни како поминало првото пробивање на мразот.. ;) :)
   
 13. TinaM25

  TinaM25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  Сето тоа изгледа толку лесно, но секогаш нешто ни го прекинува разговорот и секогаш си одам дома како да се срушил светот. Некогаш посакувам едноставно да му речам се што ми лежи на срцето, но не сум толку храбра. Фала за поттикот и за советот, ако има нешто ново, дефинитивно ќе се пофалам. :)
   
 14. 190893

  190893 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Imam i jas edno problemche taka da lugje help :(
  Pred nekoe vreme go zapoznav,zapocna premnogu da mi se svigja,pocna i on da pusta muabeti za mene,ama nikako nisto da se sluci.Dali nekoj od str go predomisluva vo vrska so mene ili pak ednostavno e premnogu sramezliv...Primetuvam deka so drugi lugje sto go opkruzuvaa e dosta komunikativen,a so mene e poinaku.Ima momenti koga se rasturame od pravenje muabet,a ima momenti koga ni zdravo ne si vikame.Nekogas nemoze da prestane da me gleda,a nekogas ne me ni poglednuva.Neznam sto se slucuva? :|
   
 15. lacki

  lacki Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  i jas imam slicen problem. go zapoznav na rabota. od pocetok znaev deka ima tuka nesto ama sum sramezliva po priroda i se trgnav nastrana. no sega pak sum vo dilema. ne znam sto osekja i sto znaci negovoto odnesuvanje. vo pocetokot samo se gledavme bez da si receme zdravo ko kje se razminevme vo hodnik. potoa koga i da recev zdravo ne vozvrakjase. ednas koga bevme sami vo edna prostorija samiot pocna razgovor za nekoja si banalna tema. naredniot pat koga razgovaravme pak toj zapocna, no povtorno bevme sami. razgovorite bea da gi narecam sluzbeni. so site drugi se odnesuva opusteno, se smee, se zeza, so mene e mrtov laden, seriozen, kako da ne e istiot. ako se razmineme vo hodnik spusta pogled bez nisto da rece, a nekogas koga sme so drugi luge zabelezuvam deka me gleda skrisum, ako misli deka ne zabelezuvam. okolu nego se motaat iljada zenski sekoj den, zasto e zgoden, i so site e normalen, otvoren na sekoja tema. jas sum sramezliva, no ne veruvam deka i toj e takov. ili mozebi e?!ne znam sto da mislam!
   
 16. Lastbreath

  Lastbreath Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2010
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Машки
  Мислам дека заслужуваш одговор од машко:

  Момакот очегледно е премногу забеган по тебе, да не кажам изгорен до степен да те изеде, а во исто време и премногу збунет, а тоа зашто не ти збори, па во твое присуство е толку збунет што мисли дека ако отвори уста да каже нешто ќе згреши...ова го зборам зашто и јас сум во иста ситуација би ја изел колешками до тој степен ме збудалува, али едвај правам муабет и сум премногу сериозен пред нејзе :)
   
  На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. lacki

  lacki Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  fala za odgovorot lastbreath.toa gi razresuva moite somnezi no ne mi pomaga bas mnogu. pak ne znam sto da napravam. bidejki si vo ista situacija sto bi ti pomognalo da prezemes nesto, da stanes pohrabar.navistina sum vo dilema zasto ne sum 100% sigurna sto osekja.bidejki ti se naogas na drugata strana od ovoj problem please kazi mi sovet od tvoja perspektiva!
  pozz!
   
 18. butterfly-cool

  butterfly-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Imam eden problem....Pred nekolku godini eden decko sakase da ima nesto so mene...ama jas togas ne go zabelezuvav voopsto,a i ne mi se ni dopagase....potoa se soglasivme da se druzime kako drugari-se druzevme mozebi godina i neshto,iako odnosot vo zivo ne ni bese nesto naj naj,pa potoa ne zborevme edno 6 meseci a posle prv mi pisa dali bi se soglasila da se smirime...se soglasiv ama sega pak pocnuvam da custvuvam nesto kon nego...toa mu go kazav,a toj mi rece deka moze nesto da bide megju nas ama ne uste seriozno bidejki nemal nekoi golemi cuvstva kon mene...otkako mu kazav za toa ne se ukl pocesto da se citneme,custvuvam ne pokazuva nekoj golem interes kon mene....ednas go viknav prva da iskocime,iskocivme ama ne bese toa-toa,sega cekam toj da me vikne ama slabo ne reagira.Kako da mu se priblizam poveke,dali treba da napravam nesto povekje?Ve MOLAM ZA SOVET :((((
   
 19. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Не те сваќам велиш се дружевме година и нешто но односот во живо не ни беше нај.Како се дружевте на чет? Кога ќе имаш прилика поразговарај со него повторно види какви се шансите.Доколку те избегнува и не сака да се видете и дружите како порано сигурно има некоја причина,можеби е вљубен или има друга.Нема потреба на никој да му се поклонуваш и да го молиш,си му кажала еднаш и тој знае ќе видеш како ќе се одвиваат работите.Ако е така нема потреба да се замараш повеќе,но прво види разговарај со него што како ако не бива па здравје не е само тој.
   
 20. butterfly-cool

  butterfly-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Pa sakam da kazam deka povekjeto se druzevme na cet,a vo zivo tesko ostvaruvavme komunikacija,nekako tesko idese toa,mozebi sramot si go pravi svoeto ili nz sto tocno.Sepak glupo mi e povtorno da go napinjam za toa,da pocekam nekoe vreme pa da vidam ponataka so kje bide..Posledno koga razgovaravme rece sakam da se odmoram letovo od takvi stvari a ponataka seriozna vrska...Sepak ti vikas da ostavam na vremeto taka? :worried: