1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да напишам сценарио?

Дискусија во 'Канта' започната од Directioner4ever, 14 февруари 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Directioner4ever

  Directioner4ever Активен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Дали некој од вас може да ми даде дел од сценарио затоа што многу сакам да напишам, но незнам како. Или ако некој знае да ми каже на кој начин и да ми даде пример. Ве молам многу, благодарам однапред.
   
  На Jay-jay му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Jay-jay

  Jay-jay Активен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  40
  Directioner4ever јас почнав да пишувам сценарио
  (и тоа на англиски :inlove: како љубител на англискиот :P ) и сакам да ти кажам дека начинот пишување го создаваш ти.... :) е сега, можеш ти на пр. пишуваш:
  -Зарем би можела да направи такво нешто?
  (тежок пример хахаххах :D )
  и сеа можеш да напишеш вака:
  -Зарем би можела да направи такво нешто? (направи исплашена гримаса)

  ама јас не пишувам вака дека ако земам да го опишувам секој нивни чекор и трепкање со очи (на пр.) бргу ќе ми се смачи... :D
  Goog Luck! ;)
   
 3. strawberry06

  strawberry06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  495
  Пол:
  Женски

  Сценарио не е воопшто лесна работа да се напише. Си постои универзален формат кој малку наликува на алгоритам, кој треба да го научиш. Слично како да пишуваш програм на компјутер си има излез,влез,акт...
  Пр:
  АКТ 1
  FADE IN:
  INT:ВО НАПУШТЕНИОТ ДВОРЕЦ-ДЕН

  МИХАЕЛА, девојка, 25,со светло сини очи чекори по долгиот темен мермерен ходник од дворецот. Го бара партнерот МАРКО.


  МИХАЕЛА
  (вознемирено)
  Каде ли е тој? Каде е?

  Чекорите и се ЗАБРЗУВААТ. Камерата ја следи од позади...

  И така натаму и така натаму.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.