1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да најдам работа?

Дискусија во 'Барање работа' започната од natali25, 6 декември 2009.

  1. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
    Ете денеска си го испратив моето ценето пдф СВ дури четири пати.
    Ниту еднаш за некоја работа поврзана за она коешто го студирав.

    И чинам палциве ќе ми исчурат од стискање веќе цела година.
     
    На ch-lunde.no и Danib им се допаѓа ова.
  2. Danib

    Danib Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zacleneta sum na vrabotuvanje, aber nema ,prebaruvam po oglasi nema nisto "pametno" se nekoi kafici,inaku momentalno rabotam no sakam da napustam pa nekoj sovet od vas tuka ne bi mi doslo loso!! pozdrav i srekno na site nevraboteni . :)
     
  3. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    47.652
    Пол:
    Женски
    Денес излезе за во Карфур оглас плата ми се чини околу 13 000 ден.
     
  4. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Да но тоа е платата сосе осигурувањето, зашто пишува Бруто плата дека е толку. Што значи ако те пријават на 8 саати од тие пари 5 илјади плаќаат за осигуувањата, а ти добиваш само 8. Ако не сум во право поправете ме
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Моја познаничка работи во Карфур и платата и е 7 000 денари.
     
  6. ch-lunde.no

    ch-lunde.no Активен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Девојки во Скопје по може да се најде работа во споредба со помалите градови. Јас сум од мал град што се смета за еден од најсиромашните градови на ниво на Македонија. Навистина нема работа, или пак ако има се примаат со врски. Јас имам дипломирано 2011 год и сеуште не можам да најдам работа. Пракам цв молба,конкурирам за било каква работа но не оди едноставно. Верувајте во малите градови поготово во Источна Македонија е далеку многу многу потешко за работа,јас не само што сум разочарана туку сум и гневна и бесна на сите негативности што се случуваат во државата наречена Македонија. Да имам прилика уште од денес пакувам куфери и заминувам. Нема иднина во Македонија за нас младите :(
     
    На makgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477

    Во право си девојче,дека се е партиски и со врски.Ретки се они кои се вработени по струка-заради одредени квалификации и вештини.
    Инаку дека и јас сум од Источна Македонија,потполно те разбирам.
    Но тоа не е причина за ваква негативност.Според напишаното-за молби,цв,очигледно конкурираш за работни места во рамките на областа за која си образувана.
    Но,има и други работни места за почеток :!: ,како работа во конфекција,продавница,хотел и сл.
    Знам како и останатите ќе речеш дека не си учела за да работеш во конфекција,ама тоа е што е.За почеток колку да не седеш дома,и да не бараш пари од твоите може и тоа да се работе.Секако во меѓувреме,ти пак конкурирај за друго работно место.
     
  8. one87

    one87 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    3
    Незнам дали е за овде прашањево ама ми треба совет итно. На еден разговор за работа се договоривме да волонтирам еден месец па да видиме за натаму. Ми рекоа ќе ме побараат за дали да почнам од 1ви или од 10ти, денес е втори но сеуште не се имаат јавено. Незнам дали е во ред јас да звонам да видам да не ме имаат заборавено или незнам...некои ми велат јависе ти некои немој...незнам како е редот. Совет?
     
  9. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477

    Девојче,тие ти определиле 2 термини нели,1-ви и 10-ти.Сеа е 2-ри,значи можеби на нив повеќе им одговара вториот термин.Не знам колку се сериозни,ама не би требало да те заборават.Почекај уште некој ден,ако ги нема,тогаш барај ги.
     
  10. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.089
    Допаѓања:
    11.253
    Ги сфаќам луѓето од малите градови и таму навистина работа е невозможна мисија, па што сакаш имај завршено. Општо не сакам мали градови. Јас сум во еден од поголемите градови каде што не е сјајно,ама ако се сака може да се најде некоја работа и да се живее солидно. Во мал град и во трафика да работиш или во бутик на крај ќе ти дадат 3-4000, или во конфекција, мизерија е исто, плус тешка работа. Кога ќе сумираш повеќе си потрошил одејќи на работа, отколку што си земал. Малите места се затворени и стварно треба Владата да се погрижи да донесе некои инвестиции, нешто да се отвори, да живне. Инаку за таму не вреди ни факултет, ни богато цв, ни трудољубивост, нема каде тоа да го покажеш.
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  11. elence132

    elence132 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    105
    На De-lovely му/ѝ се допаѓа ова.
  12. tamicka

    tamicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5
    LibertaGia!
    За подобро да се информираат луѓето од Македонија, сите иформации во врска со компанијата (нивните заработувачки,услови,дејности,итн) ги склопивме на едно место уредени и разбирливи за секој да може да се информира и нормално ако сака да почне да работи. http://www.libertagiamk.com/
     
  13. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Би сакала да најдам работа во Скопје нешто по трговскиот центар или во City Mall или на некое друго место...би сакала совет и помош од вас :D
     
  14. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    леле девојки колку било тешко да се најде работа, само што завршив со факултет и сега барам работа, ама ништо не можам да најдам... конкурирав на некои места, и тоа не по мојата струка, ама ништо, не ме ни викнаа на интервју :( јас си замислував дека штом ќе завршам ќе се вработам одма, ама грешка сум била :@ а тие интернет страните за вработување, немаат ништо, само за скопје има, за помалите градови, нема ништо :^)
     
  15. ElfLuna

    ElfLuna Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    9
    Имам завршено факултет. Знам Англиски и Француски. Единствена работа што сум ја работела е како келнерка и продавачка во маркет! Многу сум разочарана. Не знам зошто воопшто завршив факултет. Не сум во партија, а и немам врски. Катастрофа! Не знам што да правам повеќе! А и каде и да одам на разговор, без разлика на видот на работа, платата е 8800. :@ Добро што е работата со нашиот систем?
     
  16. Muchaca

    Muchaca Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    Не си единствената верувај,и јас се соочувам со истиот проблем години наназад....и ако потрае ова вака уште некое време пакувам куферот и збогум :)
     
  17. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    не те разбирам сакаш да ни кажеш дека на оваа страна има информации за сите фирми што постојат во македонија . Можеш да ни дадеш пример .... Да знаеме дали да се регистрираме ако си регистрирана. Зошто вака на страната нема ништо ,или јас неможам да се снајдам :$
     
  18. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ ЛибертаЏа е само една компанија. Не е база на податоци за компаниите во државава.
     
    На kolovoz му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Оваа држава е тотална утка, хаос невиден, ужас, со еден збор мизерија :@ . Толку многу сум изреволтирана од сето она што го гледам, какви луге дојдоа на позиции, што не знаат да читаат, јас ги истрошив и моите со факултетот, капак и постдипломски, тоа уште поголем трошок, и сега не можам никаква работа да најдам и тоа не по струка, било што. На овие години од дома да чекам :envy: . А какви се не завршуваат факултет, страшно :swear:
     
  20. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Ниту никаква не се наоѓа, единствено ако имаш човек, ќе си се вработиш, ако не, ништо од бизнисот, така оди тоа денес, а од друга страна, се кажуваат други приказни, демек по чиста случајност, среќа е најдена работа.Нема случајност, нема потреба од камуфлажи.Ова прави човек да се налути, убаво, да собере парталите и да го нема од тука, додека не било доцна после.Страшно е по кој терк се движат работите за наоѓање работа во државава, нема реална проценка за тоа, ни ред, ни редослед има во државава.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.