1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да најдам работа?

Дискусија во 'Барање работа' започната од natali25, 6 декември 2009.

  1. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    ZKJB zal mi e sto ne bidna nisto so rabotata.
    Definitivno ti e ovaa infornmacija ili ne?
    Ti posakuvam pobrzo da ti se sluci napredok!
    Poz.
     
    На Gohkan му/ѝ се допаѓа ова.
  2. coca

    coca Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    mene pa stalno nekoj me nudi za rabota,,porano dodeka nemav dete rabotev samo sto zavrsiv sredno si najdov rabota i toa mnogu brzo,tamu napustiv pa me viknaa na drugo rabotno mesto,posle deka ocekuvav bebence nemozev nekoe vreme da rabotam,no od sekade mi stigaa nekoi pokani,od prijateli od oglasi na koi se nadevav deka rabotata e do 4,deka moram jas da si ja zemam kerkickata od gradinka.sum imala moznosti samo sto jas bev vrzana so vreme.nekogas prifakav povremeni raboti itn...mislam deka ako sakas navistina,moze da se najde.e samo za plata tesko da se najde da e redovna..toa e e uzas!
     
  3. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Draga coca...ne pisuvas sto si po profesija i kakva rabota baras...
    Dali si od Sk ili od drug grad...
    Jas sum od Bt i sum dipl.pravnik...
    Se slozuvam i za raboti koi ne mi se vo struka,sum aplicirala i apliciraaaam non-stop,ama ednostavno nikoj ne mi nudi rabota...
    Ne znam sto e problemot..sekogas baram razumno nesto,a ne ni baram visoka plata,a sepak nisto...
    Daj nekoj sovet kako da mi upali..
    Pozdrav i fala ti unapred....
     
  4. coca

    coca Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    srcka mene bas mi e zal barem za onie sto zavrsile fax a nemozat da najdat rabota.prvo se sramev da odam na razgovor za rabota no si rekov deka moram da bidam svoja bez trema,i da im pokazam na nadleznite deka navistina imam zelba za rabota,prifakav se i sesto pocnav od prezentacii uste kako mala,posle vo butik ,posle vo edna firma kako sekretarka i toa bez nikakvo iskustvo ili znaenje,ednostavno rekov deka jas mozam .tek sega me predlozile za rabota vo edna mnogu jaka firma koja ja im sirum makedonija i balkan..samo sto nemozam bas sega a bas mi e zal sto ke propustam takva moznost.moras da bides ubutliva.da im se pikas na lugeto pod koza da znaes sto sakaat i sto baraat od tebe,imase sega globalna nedela na pretpriemnistvo imase mnogu uspesni luge koi im pomagaa i im kazuvaa koj e patot za uspeh.nezz dali go poseti..mnogu bese intereno.imase i strannci koi si ja kazuvaa svojata sudbina i kako dosle do tamu kade sto se..ti posakuvam mnogu uspeh i sto pobrzo da si najdes rabota kakva sto sakas zosto zasluzuvaat pred se tie sto si imaat zavrseno fax.golem pozzzz
     
  5. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Draga COCA fala ti za podrskata,ama za zal situacijata e ocajna...
    ne samo sto imam fax,koj go zavrsiv so participacija (togas najvisoka od 2000 dm po godina) imam i 8 godini zavrseno kurs angliski i 5 stepena kurs albanski...kurs za kompjuteri-Word Excel i Internet,komunikativna sum ( i iako ne se znaeme )mozam da ti kazam deka nikogas nemam trema nitu sram od javni nastapi,a kamo li od intervju od koe nesto mi zavisi....
    Za zal treba da imas mnooogu sreca ili vrski ,barem nekoj da ti pomogne...
    Mnogu mi e tesko sto nema ,ama BAS NIKOJ koj d ami pomogne ,barem malku da me poturne vo zivotot...ocajna sum i na krajot na trpenieto....imam i godini ,tak asto tesko deka ke me vraboti nekoj ponatamu....
    Za svoja kancelarija da otvoram nemam pari i nemozam NIKAKO da dojdam do niv ,pa neznam sto da napravam...
    Se nadevam deka i mene Gospod ke me pogledne...
    Poz.
     
  6. coca

    coca Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    kazi mi kade zivees?vo skopje ili bitola?ako sakas mozam d potprasam nesto za rabota,ama treba da zivees vo Skopje zosto vo bitola nezznam nikoj..moze tuka da s sredi nesto.. ;)
     
  7. iris

    iris Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    dragi moi rabotobaracki,prvo da vi posakam sreka vo baranje rabota,bidejki i na mene mi trebase mnogu koga barav rabota.posle edna godina sedenje doma pocnav da rabotam nekade vo avgust,ali dotogas maka iznamaciv da najdam rabota,nemam fax,ama toa ne mi prepreka za baranje rabota,bidejki nema pravilo za rabota dali imas ili nemas fax,jas rabotev se i sesto,do lani pred nova godina i resiv da odmoram malku,i si mislev ke najdam rabota koga sakam,vredna sum i tn,ama..ne bese taka,barav sekade,se javuvav na site oglasi,za bilo koja rabota,ama nemav sreka,edostavno koga ne ti odi ,ne ti odi,samo ne se razaocaruvajte.nesto nauciv barajki rabota ,nisto bez prijateli i vrski,dzabe fax,dzabe obrazovanie,za volja za rabota i da zborauvame...mora da se ima preporaka od nekoj,mora.koga se javuva na oglas kazuvav stose sum rabotela,da go pottiknam rabotodavacot na moeto golemo iskustvo vo razni raboti,ama toa nemase nikakva pomos.bidete trpelivi,ne pagajte vo depresija,razmisluvajte pozitivno,znam deka e tesko koga nemas pari,baras rabota,i se ti crno,bidejki koga mislis negativo ti se slucuvat nesakani raboti.pozz na site sto baraat rabota i mnogu sreka. :D
     
  8. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Draga IRIS,fala za podrskata i ubavite zelbi...
    Za da nekoj bide vreden i uspesen ,ne e obrazovanieto reper,AMA koga si dal MNOGU toa obrazovanie da go steknes i te kostalo i PARI i NERVI i VREME ,a ne gledas nikade"svetlo na krajot od tunelot" toa e mnogu FRUSTRIRACKO i RAZOCARUVACKO!
    I jas MNOGU DOBRO znam deka za rabota se potrebni vrski i prijateli ,ama mozam da ti kazam deka (kako nekoj koj e dojden od drug grad da zivee nekade kade sto nikoj ne poznava i nema ama bas nikoj da mu pomogne)mi e tesko do beskraj.
    Znam deka se ke pomine i deka NAJVEROJATNO i mene ke mi se nasmee srecata,ama sekoj den ti e kosmar i toa trae i trae ...
    Jas imam diplomirano 2003 god.Rabotev 4 godini BEZ PLATA zatoa sto pripravnickiot staz ne se placa (i odvaj najdov advokat za staziranje,ne sakaa da me primat i bez da mi placaat),a sega e 2010 god.za nekoj den......
    Imam 31 i pol godina i ama IC ne mi e lesnoooo.... ;(
    Najtesko mi e sto ne gledam podobruvanje na situacijata......
     
  9. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81
    Стискам палци за сите цурици што бараат работа и како што напомена IRIS ,
    во денешно време ама баш нема врска тоа дали си завршил факс или не.
    Живеам во Скопје,завршив факс,
    и барав 4 месеци работа, ама буквално пратив CV на сите огласи,
    и нормално сите се фини со образложение ,,Ќе ти се јавиме,,
    И на крајот мој пријател отвори фирма и по чиста случајност во разговор рече дека бара работник.
    Што значи сепак пријател близок, ми помогна , бидејќи ми требаше работа.
    Убаво е да се има завршено факс , ама овде во МКД брз врски тешко да најдеш работа,
    само фино ке ти се насмејат и ке те шуткаат.
    Уште еднаш стискам плаци за сите ,што побрзо работно место.
     
  10. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Fala GWEN na podrskata i ubavite zelbi...,osecam potreba da ti se zablagodaram...
    Znam i samata kako funkcioniraat rabotite,ama znam i deka KOJ BARA KE NAJDE!
    Slucajno ili ne i nas ke ni se nasmee srecata...
    POZ>i se najubavo!
     
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.784
    Допаѓања:
    131.336
    На сите што бараат работа би им дала совет иднината да ја бараат во самовработување. И онака се наоѓа работа до кај 35 години, а после никој не те сака, сите сакаат млади, така да порано или подоцна мора да се почне сопствен бизнис.

    Колку што сум во тек, еднаш во годината, а може и повеќе пати има оглас од агенција за вработување, во соработка со УНДП бираат кандидати низ цела земја со идеи за сопствен бизнис, им држат обуки на кои межу другото подготвуваат и бизнис план, и им купуваат неопходни материјали за работа во вредност од околу 2500 евра ако не се лажам. Исто така и им ја регистрираат фирмата. Ова е многу убава можност. Не дека се не знам колкави пари, ама пак е нешто за почеток.

    Треба да се бара, и тоа на сите страни, и не само по струка. Во Скопје е полесно, иако верувам дека и на другите места се наоѓа, ако се потрудиш малку повеќе.

    За девојката што има завршено англиски - побарај можности да преведуваш од дома. Во моментов ми текнува на две фирми - ЕСП и конгресен сервисен ценрар. Побарај им ги сајтовите, прати има биографија, може да ти испраќаат писмени преводи, ти од дома да ги работиш. Знам еден куп луѓе што немаат завршено јазици, а преведуваат.

    Им посакувам на сите да најдат работа во најскоро време. И не губете надеж и не се откажувајте.
     
  12. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    ARIEL za toj proekt za samovrabotuvanje su slusnala i znam,ama odobruvaat samo do 27 god.,a jas imam 31:(
    Isto taka znam kako da se samovrabotam-da otvoram advokatska kancelarija ,ama za toa treba opredeleni fin.sredstva,koi gi nema,pa zatoa sakam da se vrabotam....
    Isto taka osven vo strukata ,jas drugo nisto ne ni znam da rabotam,zatoa sto cel zivot se posvetiv na pravoto.....
    Ehhhh...znam deka e bezvrska ,ama posakuvam da imam nekoj zanaet (frizerka na pr.)so sto bi zarabotila do sega ehehehe....
    Sega e kasno za bilo sto da se educiram ,osven za postdiplomski....imam semejstvo i obvrski ,pa nemozam pak da ucam i da pocnuvam od pocetok,za koe nesto voopsto negledam ni pricina..
    Pozdrav i fala ti za predlozite ,pisi ni pak,ako razberes za nekoe vrabotuvanje...
    jas sum vo Bitol a,pa ako nesto ti se pojavi za tamu..kazi!
    Pozdrav.
     
  13. natali25

    natali25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    23
    Eve draga Coca jas sum od sk....i baram ocajno rabota :(((ja otvoriv i temata....ako nesto se pojavi se nadevam ke pises, ne samo mene, bilo na kogo od forumov da mu se pomogne ke bide na zadovolstvo na site , pretpostavuvam i se nadevam....pozdravce do site
     
  14. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    I jas se nadevam deka KOJ BILO koj znae deka se bara nekade nekoj profil ,kako sto sme nie ke ne preporaca i izvesti>
    NA SITE MNOGU SRECA VO NOVATA 2010 GOD VO NAODJANJETO RABOTA!
     
  15. Daniella

    Daniella Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    43
    Ариел!
    Фала ти многу за инфото. Сум била на многу интервјуа досега ама во овие две компании немам пробано и баш ти фала што ми ги предочи. :D

    На сите Ви посакувам да се исполните на емоционален и професионален план!
    Поздрав!
     
  16. marina.p

    marina.p Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    zdravo na site
    citam i ne mozam a da ne ve izvestam deka ima moznost za vas, no normalno dokolku ima interes od vasa strana,
    Site onie koi se zainteresirani bi mozele da mi se javat .
    ;)
     
  17. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    JAS se javuvam..MOMENTALNO.. :D
    Sekoja pomos mi e dobredojdena...
    Pozdrav
     
  18. zkjb

    zkjb Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    53
    Eve i jas se javuvam momentalno ocajnicki mi treba rabota vo kumanovo,POMOSSSSSSSSS i blagodaram odnapred
     
  19. natali25

    natali25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    23
    Se prijavuvam i jas... :D sigurno mnogu ke ne ima ....jas sum od sk i del od kvalifikaciite gi imam napisano na pocetokot od temava, da ne se povtoruvam....znaci mislam deka vo se mozam da se najdam osven vo direktna prodazba :? ........i mislam deka i barem na edna od nas, na bilo koja da se pomogne...toj sto ima moznost da pomogne, ke bide super i na site ke ni bide milo....KE BIDE SUPER...NE E SO TAA NAMENA FORUMOV, AMA ZA DA SE NAPRAVI DOBRO DELO, DA SE POMGNE, NE E BITNO NI MESTOTO NI VREMETO NI NACINOT....SAMO DA SE POMOGNE KOJ KAKO MOZE....so informacija, so ohrabruvanje, podrskaaa....pozdravCEEEEEEEEEE DO SITEEE :D
     
  20. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    APSOLUTNO SE SLOZUVAM!
    Sekoj koj moze da pomogne e dobredojden....
    Se nadevam deka toa ke se sluci!
     
    На Gohkan му/ѝ се допаѓа ова.