1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да најдам работа?

Дискусија во 'Барање работа' започната од natali25, 6 декември 2009.

  1. billyy

    billyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    15
    И јас мислам дека недежта исамоохрабрувањето се најважни. И јас имам завршено факултет пред 2 години, сега сум запишана на постдипломски, посетувам обуки и се надевам на најдоброто секогаш ;). Знам колку вредам и колку сум се трудела, но понекогаш и јас се разочарувам од ситуацијава кај нас - многу млади високо образовани кадри се без работа. Секоја чест на оние што лесно наоѓаат работа, како што напиша една девојка претходно на форумов дека никогаш не била без работа, па еве нека не подучи што да правиме. И јас постојано праќам резиме, одам на интервјуа, конкурирам за работни места кои немаат врска со моето образование и пак ништо. Се уште мораат да ме издржуваат моите родители, а да не правиме муабет дека не ни помислувам да формирам семејство наскоро - секако поради тоа што не сум финансиски обезбедена. Но, се обидувам да размислувам позитивно и се надевам дека ќе го добијам она што го заслужувам. Позитивните мисли, позитивните книги и музиката се она што се уште го одржува ентузијазмот кај мене и не ми дава да се откажам. Па на сите им посакувам да ја најдат работата од соништата, а оние што ја имаат се повеќе да напредуваат. Поздрав

    П.С И јас сум заинтересирана за понудата на marina. p. Па нека ни каже за што станува збор :)
     
  2. laus

    laus Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Zdravo devojki! Jas sum masko, no nemozev da ostanam ramnodusen na temava. Mislev deka e polesno devojkite da najdat rabota, osobeno onie koi imaatz zavrseno fakultet, no ocigledno e deka sum se izlazal.I jas kako poveketo od vas imam zavrseno fakultet, imam realizirano praksi vo dve banki od kade imam dobieno i preporaki ( ne sablonski), imam dobro poznavanje na angliski jazik, znam da rabotam na kompjuter, se zapisav na postdiplomski studii, ama nikako da najdam rabota. I neznam sto uste e potrebno za covek od 25 godini. Veke 1,5 godina otkako diplomirav na Ekonomskiot fakultet vo Skopje (drzavniot) odam na testiranja, na intervjua, i nisto. Na pocetokot si vikav deka moze sum najlos od site kandidati, pa me odbivaat, posle izvesno vreme si vikam pa zosto da sum najlos, moze sum prosecen, pa ne otskoknuvam vo odnos na kvalifikaciite na drugite kandidati. A sega si vikam deka sum NAJDOBAR, pa se plasat od mene. Ocigledno deka se potrebni vrski od sekakov vid, a jas nemam nikakvi. Koga bev student, kolkegite koga ke spomnea vrski za vrabotuvanje, jas ne veruvav vo takvo nesto, zatoa sto bev ubeden deka ke gi imam site potrebni kvalifikacii za vrabotuvanje.Sega gledam deka nema nikakov kriterium za vrabotuvanje, osven vski, vrski i samo vrski. I jas sum razocaran. I toa mnogu razocaran, zatoa sto znam poveke luge (nesakam da izleze deka sum ozboruvac, ova da ostane megu nas :)), koi ili "zavrsile" na privaten fakultet i toa na 28, 29 godini pa se vrabotile vo odlicni firmi, ili nezavrsile nikakov fakultet i se vrabotile vo javna administracija. A casata se preli koga razbrav deka edna soucenicka od sredno koja edvaj dobivase dvojka i nema zavrseno fakultet (nitu na privaten) se vraboti ni poveke ni pomalku tuku vo ALKALOID. I sega koj e kriteriumot?
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Natasa-N

    Natasa-N Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Dragi prijateli, ne se razocaruvajte. Istoto go imam pominato, se nadevav deka nekogas ke se vrabotam po struka i se vrabotiv...ama ne po struka. Profesorka sum po oddelenska nastava i barav rabota od '91 god. navamu. Odev na zameni po ucilistata, odev da molam na sekoja vrata, od gradonacalnici do ministeri i pogodete...se bese mavtanje i laga. No sekoj covek koga togas si go naoga mestoto pod ova nebo, pa ne sme frlale kamenja po Boga. Kako i da e, ne se razocaruvajte, probajte sekade kade sto mislite deka mozete da odgovorite na baranjata za odredeno rabotno mesto. Eve moze eden predlog. Prosetajte po osirigutelnite kompanii, sekogas im trebaat agenti za rabota na teren za nudenje na osiguruvanja. Vi posakuvam uspeh!
     
  4. len4e

    len4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    60
    dobredojde kolega
    eee i ja si velev so ekonomski ako ne najdes rabota, so drug ni pomalku ama taka izleze sega jas so site kvalifikacii kriteriumi da ne naogam rabota a prijateli moi koi edvaj sredno zavrsija a posle i privaten fa:@fon)sega rabotat po bankive, asistenti se na nekoj fax i toa. Pa ako znae nekoj oglas za ekonomisti so potrebni kvalifikacii a ne samo na hartija priznanie neka pise
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Pocituvan kolega LAUS,
    Koga te citam tebe,kako da se citam sebe si..
    Istoto i jas go mislev i sum vo istata situacija kako tebe,so razliak sto sum familijarna zena na 31 god.
    Ti od druga strana pak si masko...neznam dali (posto ne naveduvas) si zenet,ama znam kolku ti e tesko ako ne si kako to ada go napravis bez rabota...
    Znam mnogu problematicna ni e situacijata na site...
    Sekade treba vrski i sekako dek ane se ceni kvalitet,tuku treba da imas vistinski covek na vistinsko mesto...
    Eeee samo edno sakam da kazam:worried:ite ni ene sme padnati od drvo...nikoj od nas ne rasnel vo saksija...za siet ima mesto pod ovaa nebo,samo duri da go najdeme patot e trnliv i poln so teski i gorki razocaruvanja....
    Jas sum p[ravnik,a vie ekonomisti...VI POSAKUVAM MNOGU SRECA i DA ako najdam nekade oglas za ekonomisti ..ke javam!
    Pozdrav.
     
  6. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    Istiot problem go imam...:(...no malku mi padna smesno, samo nekoj ke ponudi mala pomos i ke go snema nikade:)))pozdrav i podrska za megusebno da si pomogneme...pa ako nemame vrski dajte nekoj od tuka eve prijatelstvo na nevideno pa neka mu bide vrska na nekoj:)bidejki drugacije denes e nevozmozno da se vrabotis ...pozdrav...i bravo za razmisluvanjeto na devojkata...NA KOJ BILO DA MU SE POMOGNE...NA EDNA LICNOST BAREM ...A AKO MOZE I NA POVEKE...POZDRAV I SREKNI PRAZNICI...SE NADEVAM DEKA BOZIKNIOT DUH KE JA RAZBUDI DOBRINATA VO SITE NAS I KOJ MOZE DA POMOGNE STVARNO KE POMOGNE.POZZZZZ DO SITEEE
     
  7. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    a jas pak so da kazam,knizevnik.diplomiran profesor po makedonski jazik,rabota ke najdam utre sabajle:)diplomirav pred nekolku godini se izmaciv i zivci iskinav,moite eden kup pari potrosija po mene,i zaso,na kraj da rabotam po butici,prodavnici i kladilnici..a so da pravam doma da sedam da se dosaduvam i nerviram?bolje ke rabotam bilo sto i ke se nadevam deka eden den ke mi se nasmee srekata.pokusavam da najdam rabota na strukata ama nazalost tesko nema.bez vrski i politicka pozadina nisto.da pisuvam seminarski ili da davam casovi po makedonski?otvori vesnik,vrie od takvi oglasi.tiki ajde nadezta posledna umira.mozebi novava godina ke mi donese srekicka ;)
     
    На BORKA му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lina2

    lina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Nekolku pati do sega koga, imam barano rabota (taka velam bidejki imam smeneto najrazlicni rabotni mesta pocnuvajki od
    shalterski rabotnik,bankar,spediterstvo,shalterski rabotnik vo turisticka agencija,direktor na dosta uspeshna firma,rabotnicka
    vo konfekcija,frizer,neguvatelka na bolani luge pa duri i cistacka po kuki...). Koga na razgovori odnapred znam sto od rabotite koi vi gi navedov vo toj moment bi sakala da rabotam. Sekogas odnapred nastroena deka samo jas sum taa sto momentalno najmnogu odgovara na toa rabotno mesto i deka mi nema dobra zamena. Koga odam na intervju za rabota nikogas ne se oblekuvam so premnogu vkus, tuku naprotiv najednostavno da ne moze da bide poednostavno, no odbiram boi koi ja
    simbolizirat cistotata na mojot karakter. Za necii vkusovi toa bi bilo duri i premnogu ednostaven izgled za odenje na intervju za rabota. No veruvaj mi deka koga otidov na dve mesta taka da kazam poprikladno oblecena za takva prilika mozebi i ne licev na sebe, a neuspehot pritoa da gi dobijam tie rab. mesta si go pripisav na stilot na oblekuvanje koj sigurno ne mi dozvolil da nastapam dovolno samouvereno pred rabotodavcite.Inaku vo zivotot nikogas ne pobarav vrski za vrabotuvanje. I uste nesto:
    vo nekoi podolgi periodi koga nemav rabota za da ne se osekam epten jadno, a koga znam deka me ocekuva intervju jas vo
    megjuvreme rabotam bilo kakva rabota kako ne bi bila so skroz prazi dzebovi, za da si ja odrzam samodoverbata pred da izlezam na razgovor pred "STARSNIOT SUD". Togas veke se osekam svoja i sigurna i znam sto sakam,odnosno jas od niv baram,
    a ne gi molam,tuku im objasnuvam kako jas rabotam na takvi i sl. rab mesta i koj e mojot stil na rabotenje,koj obicno posle e prifaten skoro ednoglasno od cela komisija. Posle takov razgovor obicno dobivam rabota.
     
    На eliesaab и BORKA им се допаѓа ова.
  9. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Lina 2 mnogu mi e milo sto baranjeto i naodjanjeto rabot ati odi od raka..
    Se slozuvam so tebe deka ne treba da se "moli" tuku da se kaze sto znaes i kako da rabotis ,sto si rabotel i kako...medjutoa smetam deka sekoj treba da si ja bara srecata onamu kade sto smeta deka najmnogu i najubavo ke se ostvari...
    Ako se raboti za egzistencija..togas ,kako sto nekoj ovde spoman i metlata e o.k...
    Najubavo e samodoverbata da e prisutna ,ama da ne ja pominuva sekoja granica..
    POZ.
     
    На BORKA му/ѝ се допаѓа ова.
  10. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    Kaj se lugevo sto ponudija pomoooos????? :?: :?: :?: :?: :worried:hock:
     
    На BORKA му/ѝ се допаѓа ова.
  11. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    ENCA 69 i jas toa se prasuvam?????
    Aj mozde koga ke pominat praznicite ke se javat pak!
    Se nadevam deka 2010 god.ke bide pouspesna od starava1
    Posakuvam site sto baraat rabota da ja najdat vo 2010 god.
     
  12. lina2

    lina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    babyketi mozebi mojot nacin ti izgleda kako borba za opstanok po sekoja cena, ama mislam deka sepak toa e realno. Mozebi mnogu porealno e da go sogledas zivotot takov otkolku da sedis doma so diploma i bez pari. Vsusnost najubavo na svetot bi bilo koga site bi bile zaposleni na soodvetni rabotni mesta sprema sopstvenata kvalifikacija i da si go cuvaat dostoinstvoto koe si go podrazbira i ti go poklonuva na nekoj nacin samata kvalifikacija koja si ja imas za toa mesto. No dali e sekogas taka? Dali bas sekoj raboti po svojata specijalnost,ili ima mozebi mnogu lugje koi rabotat na sosema poinakvi rab.mesta od onie za koi se kvalifikuvale. Jas mislam oti denes pogolem problem e da se zadrzi rab. mesto zaradi mobingot koj e se poprisuten i poizrazen denes.
     
  13. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Vo red e da se raboti nesto sto i ne e bas tvoj "son za rabotno mesto" ,medjutoa sekako deka nemoze sekoj se da raboti,pa bara nesto na sto moze da odgovori..
    Mislam deka sekako ne bi mozela na 32 god.so praven fakultet da se nafatam da rabotam vo butik,market ili kafic..
    Jas ne bi mozela, aza onie koi mozat ..sekoja cest!
    I jas bi prifatila da rabotam nesto sto ne e vo mojata struka ,ama kade sto bi znaela ,mozela i bi bila prifatena da rabotam...
    A za mobing..pa mozam da kazam deka e strasna rabota,sepak za sebe mozam da kazam deka "rabotata ne ja nosam doma " tuku ja ostavam na rabota...
    Mnogu pozitivno ,ako se znae deka na rabota(advokatura) se ima polneto so negativna energija ..pa i nikoj en odi za arno na advokat...
    Znaci..bi prifatila i nesto drugo ,nemora da e samo pravosudstvo,ama sekako da mozam i znam da go rabotam!
     
  14. JATAGAN

    JATAGAN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    154
    Zdravo Devojki,

    Inaku jas sum masko, a ova go kazuvam bidejki prv pat pisuvam na ovaa tema.

    Vo pogled na baranjeto na rabota. Licno od iskustvo mislam deka odenjeto na intervjua i odgovaranjeto na sekakvi glupi prasanja e bespredmetno, i sum go prekinal odamna.

    Bi ve sovetuval sekoj sam da si pronajde "profesija" nadvor od onaa za koja se educiral se do momentot dodeka nekogas se stvorat uslovi za da go raboti ona za sto se educiral/
    Diplomiranjeto i zavrsuvanjeto na fakultetot ne znaci nisto, bidejki vo toj moment pocnuva bukvata A vo rabotenjeto, duri togas sekoj sogleduva kolku vsusnost od praksa neznae.
    Moj sovet skoncentrirajtese na sebesi, videte sto bi mozele da rabotite sami - ostavete gi intervjuata, na primer ako si ekonomist velam primer kupi edna programa za vodenje knigovodstvo i probaj da vodis knigovodstvo, najdi nekolku mali firmi (paduri i za 1000 den mesecno) , e tuka ke si gi pokazis sam na sebesi svoite moznosti za znaenje, naoganje rabota, srabotuvanje i umesnosta za naplakanje, taka da mozebi vo pocetokot finansiskiot efekt ke bide mnogu mal no zapoznavanjeto na lugeto i dinamikata na dvizenje za odreden period ke rezultira so uspeh, ili pak samo ke gi testirate svoite sposobnosti (bidejki fakultetskite oceni , magistraturi i slicno, ne se nisto koga ke se vpustis vo vistinskata borba vo zivotot, e tuka mora da znaes znaenjeto da go unovcis, inaku se e badijala).
    Primerov go davov za knigovodstvo i ekonomist bidejki prv mi tekna, no sigurno vo sekoja bransa ima nesto sto moze da se startuva so minimum sredstva i znaenjeto koe go imas, kako sto e za pravnici, inzeneri itd.

    A na tie intervjua , vie kako devojki samo kazete a sigurno vi go postavile prasanjeto , dali ste mazena, dali imate deca, ili koga ke se mazite itd., licno da sum zensko takov tip na prasanje bi me iznerviral.

    Ke najdete rabota vo ovie vreminja samo ako znaenjeto dobro go izmenagirate i so minimum sredstva go unovcite, normalno postoi i polesen nacin partiska kniska ili dobri vrski no za toa ne bi gomentiral.

    Pozdrav
     
  15. rjgdm

    rjgdm Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    40
    sosema se slozuvam
     
  16. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Se slozuvam deka toa sto si go ucel treba da go unovcis..sekogas treba da se stremis kon toa...medjutoa sekogas ne se pojavuva sansa ...
    Po mene mnogu e bitno da znaes STO TOCNO sakas od zivotot..rabotata..rabotnoto mesto.....pa kon toa da se stremis....
    Veruvam deka toj sto ceka -ke doceka!
    Toj sto bara-ke najde!
    Ona sto si e tvoe -ke si dojde!
    I....ako nesto iskreno sakas vo zivotot so celoto srce...se stremis da go dobies so celata sila .....veruvale ili ne samo ke ti vleze od vratata..
    Zvuci kako zbir na frazi ,ama ova se moi vodilki vo zivotot koi bezbroj pati do sega se pokazale kako tocni...
    Pozdrav....
     
  17. NormaJean

    NormaJean Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    0
    Srcinja a zaso ne probate na sajtot vrabotuvanje.com.mk moze da najdete tamu nesto ako veke ne ste probale...pozdravce i se nadevam deka ke si najdete nesto... :D 8)
     
  18. JATAGAN

    JATAGAN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    154
    Ne se zalazuvajte so toa VRABOTUVANJE.COM.MK, vrska nema toa, bidejki e del od Agencijata za privremeni vrabotuvanja VRABOTUVANJE LIZING, i site dobri raboti za vrabotuvanje idat po partiski kluc, odnosno po spisokot na lica koj go dobivaat od institucijata kade rabotat (koe sto rabotenje za odredena institucija go dobile so ucestvo na TENDER ili so direktna spogodba), a za ostanatite rabotni mesta kako sto se VILUSKARIST, KRANIST, RABOTNIK VO KOMERCIJA, RABOTA VO BUTIK, VOZAC, AGENT ZA OSIGURUVANJE itd., se rabotni mesta MADINA GOLI (izvinete na izrazot), bidejki toa se mesta kade najverojatno mnogu cesto se menuvaat rabotnici , privatnicive neplakaa, neosiguraat i bezveza brkaat, a vprocem rabotni mesta kako pogore navedenite i sami vo sekoe vreme mozete da si pobarate i mnogu poveke.
    Pozdrav
     
    На eleni23 и Daniella им се допаѓа ова.
  19. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    zdravo,

    gi citav site komentari i mojot post posebno se odnesuva do babyketi.

    Stotuku vidov oglasi na najdirabota.com.mk za bitolskiot region , eve go linkot http://www.najdirabota.com.mk/Search.as ... ndustry=-1, se registrirav specijalno za da ti go pratam, se nadevam deka ke ti bide od pomos. Vo edniot baraat Vss i rabotno iskustvo od 4god, a ako ne se lazam ti rece deka si bila praktikant 4 god, znaci imas iskustvo. Vidi gi oglasite pa se nadevam deka ti pomognav.

    pozz do site clenovi koi baraat rabota
     
  20. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    SESILIJA FALA ti mnogu sto mi go prati linkot,ama pred da go vidam tvojot post pred 10 sekundi ja zatvoriv stranata na :najdirabota.com.mk
    Sekojdnevno ja proveruvam i imam aplicirano na mnooogu rab.mesta i na mnogu me imaat vikano na intervju,ama ocigledno nisto ne se pogodilo.
    Prodolzuvam i ponatamu da baram.
    Mnogu e bitno na ovie oglasi da imas 'nos" i da gi naduskas namestenite od t.n. naivni oglasi.
    So moeto iskustvo vo baranej rabota sum se ispraksirala tolku sto edno gledanje vo oglasot znam od prilika dali go biva ili ne :D
    Za zal kako sto pisat clenovite pogore SE e namesteno i RETKOOO nesto da se pogodi vistinski da baraat covek
    Sepak fala mnogu i ja cenam tvojata posvetenost okolu mene po ovaa prasanje.
    Ako najdes i nesto drugo pusti pak ,ke ti bidam blagodarna.
    Pozdrav do tebe i do ostanatite