1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да најдам работа?

Дискусија во 'Барање работа' започната од natali25, 6 декември 2009.

  1. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Здраво девојко.

    Со ваков негативен набој и негативни мисли и јас мислам дека тешко оти ќе се вработиш. Прво, млада си, второ сеуште има време да стекнеш искуство, трето и заклучно, образованието не игра пресудна улога при вработувањето, иако сепак би било + да го имаш. Лично знам многу луѓе со завршено само средно образование и одлично се снашле во животот, знам и обратни случаеви, се зависи како те следи среќата НО и колку се трудиш. Следи ги редовно одласите на www.najdirabota.com.mk следи весници, следи што се случува наоколу. Мој предлог е да ја разгледаш и можноста да се запишеш на факултет додека си сеуште млада, барем сега има студии кои траат по само три години. Не се откажувај девојко, така само самата себеси ќе се осудиш на дремење дома и паѓање во депресија. :*
     
  2. maybe

    maybe Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Devojki veruvam deka mnogu od vas ke se slozat so mene deka i pokraj obrazovanieto sto go imame ne e lesno da se najde rabota. Jas imam zavrseno fakultet i veke edna godina nemam rabota. Sekojdnevno proveruvam na internet na najdirabota.com.mk, prakam CV i nisto.
    Imam diploma za prof. po angliski no kako sto kaj nas vo drzavata se se raboti so partiska(jas ja vikam veke licna) karta. :worried: nemam rabota.
    Sakam da ve prasam dali nekoj ima zavrseno kurs za turisticki vodic ili pridruznik ili pak ima polozeno IATA.
    Mi treba vase mislenje za toa koja e najdobra opcija za rabotenje vo agencija mi kazaa deka IATA e samo za prodavanje na avionski bileti, no kako sto gledam po oglasite barat luge so polozena IATA.
    Onoj sto ima iskustvo so rabotenje vo turisticka agencija moze ke mi pomogne vo dilemata na sto da se odlucam dali na tursticki vodic ili samo na polaganje na IATA ? :?:
    [mod-kirilica:18vaz8yi][/mod-kirilica:18vaz8yi]
     
  3. sonuvacka

    sonuvacka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    34
    ненаоѓањето на работа ми ги одзема среќните моменти од животов, толку многу ме погодува што ни до излегување ми е дојдено ни до љубов ни до ништо , од што не ми е дадена можност да го правам тоа што сакам тоа што ми е следува и тоа што заслужувам , работно место на кое ке можам да се покажам колку многу сакам да работам и ќе бидам добро платена!
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    На сите коишто барате работа, а неможете да ја најдете тука би ви советувала да побарате надвор од нашава држава. Знам дека ќе ви биде тешко на почетокот, но сепак од негде се почнува. Наместо да седите дома и да зјапате во празно, пробајте.
    Еве јас ќе ви го дадам мојот пример. Иако сум вработена во супер приватна фирма, за којашто можам да кажам дека е една од ретките којашто плаќа одлично, јас сепак решив да заминам, бидејќи ми се укажа одлична прилика, и тоа да го работам баш тоа што одсекогаш сум сакала. Сега треба да отпатувам далеку, со моето семејство кадешто никого ама баш никого не познавам. Сама сосема во една тотално различна средина од онаа на која сум навикната. Сето ова го сватив како еден нов животен предизвик за мене. И да не бидам офф топик ... Пробајте неможете ништо да изгубите. Поздрав
     
    На Scarlet88 и blond им се допаѓа ова.
  5. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Неса сега ќе одиш или веќе си таму?
     
  6. maried

    maried Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    6
    moze temava ne e za tuka ama ovaa e najcitana....ve molam da mi odgovorite dali nekoja od vas ima aplicirano za oglasot na Nelst i dali e povikana na testiranje...fala viiii..
     
  7. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Ееејјјј добро што прочитав.Мене вчера ми стигна смс за тестирање,ама јас не се сеќавам за која позиција сум се пријавила.Ај кажи ми за кое место се работи? :^)
     
  8. maried

    maried Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    6
    pa zavisi za koja pozicija si aplicirala...pisi mi msn vo privatna poraka ako znaes nesto poveke da mi objasnis...pozdrav...
     
  9. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Па тоа е проблемот што не се ни сеќавам за која позиција сум аплицирала |(
     
  10. bellaSk

    bellaSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    46
    само да те информирам дека од декември 2010 или јаНУАРИ 2011 повеќе нема да се бара IATA, иако повеќето не се информирани и оваа информација се чува во тајност поради тоа што потребно е повеќе парички да земат факултетите за овој курс, така да чувај си ги паричките или пак записи се на некој друг курс
     
  11. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    Јас се прашувам Како ќе најдам работа кога ке завршам факлутет ?
    Страв ми е, ако нема слободни места, затоа гледам да се запишам на нешто што ке можам на пример да отворам и приватно.
     
    На sonuvacka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Девојки сакам да ве прашам дали некоја од вас знае што е проблемот со веб страната www.najdirabota.com.mk до пред два дена можев слободно да ја отворам а денес ми бара user name и pasword???
     
  13. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Јас вчера пробав да ја отворам и ми бараше user name и pasword. Изгледа нешто до страната е , штом не се отвара.
     
    На nedzma му/ѝ се допаѓа ова.
  14. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    88.424
    Пол:
    Женски
    И мене ми се случува истото :( за среќа си пратив CV на огласите што ме интересираа. Се надевам ќе се отвара во скоро време.
     
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Убаво би било некој запознаен со случајот да не информира што се случува. Сепак, оваа е една од најпознатите веб страни за барање работа.
     
  16. SuperGirl2010

    SuperGirl2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Епа девојки
    „Почитувани посетители,

    Се извинуваме поради недостапноста на нашиот сајт во изминатите денови. Компанијата каде што е хостиран се соочуваше технички проблеми, но сега се е во ред и можете повторно да ги прегледувате огласите за работа од дневните весници.

    Со почит,

    http://www.najdirabota.com.mk

    Од денеска работи ;)
     
    На nedzma и marama им се допаѓа ова.
  17. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Dragi forumdziki, i jas kako i polovina Makedonija baram rabota. postojano prakam CV i aplikacioni pismencaa a ne ko drugite samo cv :lol: Do sega samo na dve intervjua me povikale vo Mekdonald's samo na prvo, a za vtoro ne ni uspeav da dojdam, nekako mnogu se sovrseni, a vo marketing agencijata Rentakar pominav, ama ne bese posebno oti se raboti samo za sorabotnici-trcas i prodavas cestitki, zarabotuvas 1200 za 10 dena, a karta a jadenje, bidejki e vo Aerodrom, a jas sum podaleku so zivealiste i se otkazav.

    Na intervju ako kazes deka znaes sovrseno kompjuteri, a ne znaes, ili angliski znaes sovrseno, a ne znaes,ako pomines na intervjuto i ako ti dadat sansa, ke te fatat koga togas :rofl: Zatoa podobro kazi si kako sto e , barem da si znaat i se ke bide ok.

    Kako jas na primer stignav do apsolvent, i si kazuvam, i vo cvto si pisav, i na intervju koga ke me prasaat "sto planiras za vo idnina" si kazuvam deka imam namera za da gi zavrsam studiite vonredno, a za toa mi treba da sum prijavena sekako :rofl: Barem sum iskrena, da znaat sto gi ceka ako me primat :lol:
    [mod-kirilica:3r31jj6w][/mod-kirilica:3r31jj6w]
     
  18. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    леле блазесити :rofl:
    камо и јас да ја имав твојата среќа, ама еве две години како имам дипломирано, ама од работа ништо :(
    аплицирам за секаква можна работа ама одговорот е ист ;(
     
  19. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Оф мори мајко :(
    Јас 5-6 месеци како имам дипломирано и почнав ненормално да се нервирам што неможам да најдам работа и секој ден се прашувам дали вреди да се надевам :worried: :worried: . А кога гледам дека луѓе бараат и по 5-10 години работа имам чувство дека надежта воопшто и не постои. Секој ден киснам на http://dobrarabota.mk/index.php и http://dobrarabota.mk/index.php и аплицирам на сите можни огласи ама ништо :( ... Бев само на 1 интервју и тоа поминав 2 круга и ми рекоа ќе ми се јават и ништо (значи ако немаш врски изгледа ништо :( )
    Епа драги мои ако дознаете дека негде имаат потреба од дипломиран машински инженер (без работно искуство :( ) контактирајте ме
     
  20. Alek13

    Alek13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    11
    Сакав само да ти препорачам (ana-banana) дека луге од твојата струка се бараат во една многу позната фирма која е сместена во Кавадарци се вика ИГМ (имам еден близок роднина е од кав и таму работи
    Па ако ти е од корист ете ти една мала информација