1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да не ги грицкам ноктите?

Дискусија во 'Тело' започната од Tam4e, 12 декември 2009.

 1. Tam4e

  Tam4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво ве молам помогнете ми како да не ги грицкам ноктите,со се и сешто пробав
  не ми успеа кажете како!?
   
 2. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  Па постојат лакови за нокти кој лутат отколку ќе почнеш да ги грицкаш, ги има во супермаркетите.
   
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.716
  Допаѓања:
  150.558
  Ќе си купиш Грозозо,го има во аптеките.Не знам како дејствува и што вкус има,ама имав другарка која грицка нокти и успешно се одвикна од грозната навика.
   
 4. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Tam4e za zal ke te razocaram i ke ti kazam deka grickanjeto nokti nemoze da se izleci..
  Moze da se zaleci i privremeno da ne grickas,ama posle pak pocnuvas po izvesno vreme.
  Nagonot kon grickanje nokti e trajno svoevidno ostetuvanje na mozokot ,koe se narekuva trauma i mnoguuutesko (so hipnoza i mnogi dolgi tretmani)moze da se zaleci...
  Sekako deka postojat ludje sto prestanale da grickaat nokti ,no istoto go pravat svesno...pa zosto da ne i ti...NAJGOLEMATA POBEDA E DA SE POBEDIS SAMIOT SEBE SI!
  Ti posakuvam uspeh!
  Inace imam taa navika i ne mi smeta.Se nauciv da ziveam so toa.Se slucuvalo da pustam dolgi nokti i da gi lakutram,ama i koga mi se vaka ne se preopteretuvam.
  Sekako deka ne izgleda ubavo,ama mozes da probas da stavis vestacki(AKRILNI) pa nema da mozes eden period da gi grickas,a i ke izgledat ubavo.
  Poz.
   
  На Macyii и lusi17 им се допаѓа ова.
 5. coca

  coca Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  4
  jas gi grickav noktite 23 godini :D .dodeka eden den na zaebancija sedejki so edna drugarka mi rece daj da ti gi sredam noktite ..i se iznasmeav vo faca i i rekov deka na moite nokti im nema spas..ona donese nekolku lakovi turpii i bala bla i posle samo 10 min nemozev da poveruvam koga si gi vidov noktite.si se iznacudev i si rekov zosto da ne mi bidat sredeni otkolku izgrickani ,a ima golema razlika .sega si kupuvam lak kaj sto ke sretnam.se nauciv da crtam i posle nekoe vreme me zacude eden komentar..lelel mnogu ti se ubavi..kade si gi sreduvas.hahahahahi taka sega za seg celi 4ipol meseci ne sum go probala vkusot na noktite :lol: .ama da znaes deka ne e bas lesno..toa e kako nekoja zavisnost...pozz
   
 6. katence4

  katence4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  17
  леле тие ноктииии а да ѓи видите моите .....катастрофа морам и јас да пробам бар за нова година уфф срамота јас имам слушнато за дикла од аптека ама не сум пробала
   
 7. skorpija1992

  skorpija1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  36
  лелеееее и моите се катастрофа и неможам никако да се одвикнам од таа навика.Многу пати сум пробала но не можам да издржам.Тоа е една ужасна зависност полоша и од дрогата :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
   
 8. billyy

  billyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  15
  Еве и јас се придружувам на групата грицкачи на нокти. Цел живот ги грицкам ноктите и знам дека нема шанси да се одвикнам. Ама понекогаш навистина ме фаќа срам кога ќе си ги видам ноктите. Имам една мала братучетка која почнува да ги грицка ноктите, се обидуваат да ја одвикнат ама она секогаш се правда со мене :lol: дека јас сум голема и пак ги грицкам :roll: За срамови
   
 9. Elisa

  Elisa Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  7
  I jas sum so vas :D :D :D . Ne mislam deka e nesto so ne moze da se odviknes, no navistina treba da se potrudis i da sakas. A se sto se saka se moze. neli? :D
   
 10. Mija

  Mija Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  25
  Немозам ни јас никако да се одвикнам да не ги грицкам ноктите ке пробам некое време нема да ги грицкам ама потоа пак си почнувам по старо :( Само кога ми се средени ноктите е тогаш не ги гризам ама треба некој постојано да ми ги средува бидејќи јас не сум многу вешта во тие работи :lol:
   
  На Macyii му/ѝ се допаѓа ова.
 11. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  значи кругот е голем и јас сум во вашата група,обично кога се изнервирам ги грицкам ноктите и ми се ужасни а потоа се нњрвирам затоа што сум се изнервирала :lol: :x
   
 12. annngel

  annngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  6
  вака тамче-мораш да знаеш дека со прстите допираме се и тие се најизложени на секакви нечистотии,бактерии,прашини и секакви ужасни гнасотии кои автоматски со ставање во уста на ноктот се префрлуваат во организмот и предизвикуваат зарази.замисли колку е тоа штетно.секогаш кога ќе ги доближиш прстите до устата помисли на тие микронски бактерии налепени под ноктите и како се можат да ти наштетат.потоа замисли колку е елегантно кога кај една девојка ќе видиш убави раце со средени нокти,колку е тоа дамствено-зарем не би сакала и ти да имаш така,женствен допир?среди си ги ноктите и уживај во тоа,или пак направи си третман во некое козметичко студио па така ќе ти биде жал да ги оштетуваш :) естетскиот изглед ќе ти се допадне па нема ни да помислуваш на грицкање.грицкањето исто така е одлика на нервозна личост,негативен манир и многу штетна навика-речи си зошто баш јас да ја имам?.потоа ако крајно не помага ништо од ова купи си течност за премачкување на ноктите па кога ќе ти горчи нема ни да помислиш да го повториш тоа.потоа купи си сијај за нокти кој го поттикнува растот и цврстината,па ќе видиш како твоите нокти ќе бидат убави и здрави.а тоа дека неможе да се отстрани таа навика е неточно,ако се сака нешто вистински и упорно се може,само треба цврста воља и малку труд.ако ти сакаш можеш без било кој да ти кажува,јас барем така мислам според мене
   
  На Jowe му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  500
  Се придружувам на групата грицкачи кои имаат желба за одвикнување :clap: Всушност не грицкам нокти туку кожички околу нив и секогаш ми се воспалени, па дури и ноктите да ми се долги и убаво обликувани не изгледа баш добро :( Затоа си купив СТОП за грицкањето на нокти, едно како стикче е од АУРА, 60 денари во аптека во Рамстор го има и е со отровен горчлив вкус. Верувајте после не знам колку миења на раце уште се осеќа вкусот. Еве си го користам неколку дена и не ми ни паднало на памет да си ги ставам прстите в уста... по навика ми се случи 2-3 пати ама 'горко' се покајав :lol:
   
 14. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  И јас сум гризач на нокти, всушност порано бев поголем од колку сега :) Сега секогаш ги лакирам ноктите и така тие под лакот си растат, + помалку сум нервозна овој период и затоа не ги гризам. :)
   
 15. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  99
  Јас мислам дека најдобро решение се акрилните вештачки нокти. Кога ќе ги ставиш и да сакаш да ги гризеш нема да можеш затоа што се многу тврди. И така ќе се одвикнеш а и ќе ти пораснат твоите нокти во меѓувреме. Не се скапи акрилните, но ако ги ставаш кај некој што работи дома, а не во некој салон.
   
 16. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.346
  jas gi girzev isto noktite mnoogu, no poslednite 3 godini voopsto-postojano gi lakirav so mn sloevi nekoj jak lak,pa mi bese gadno.i koga ke se fatev vo kriza naogjv nesto da se zanimavam
   
 17. LadyT

  LadyT Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Девојки и јас го имав истиот проблем .. но се одвикнав :) ги налакирав ми изгледаа убаво и си реков зашто секогаш да не ми се вака убави..:) сепак девојче сум не ми личи..:) и се одвикнав ..:) треба добра волја..:) а откако ќе ги пуштите посетете ја темата за кршливи нокти и дознајте како да си ги засврстите ;) :*
   
 18. doktorkata

  doktorkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  лелеееее не сум била единствената :) откога знам за себе ги гризам ноктите и мевцето од околу...значи ужасни ми се.другарите секогаш ме заебаваа кога ке ми ги видеа ама јас не се замарав..махинално ми се случуваше :)
  според мене најдоброто нешто што можеш да го направиш е да ставиш надградба.гел или акрил не е битно нешто што не се вади..јас така функционирам изминативе 2 год и се покажа како мн. успешно.освен што се одвикнав од најлошата навика една девојка што може да ја има ноктите ми се секогаш средени кутикулите не ми се повеке хронично воспалени и ноктите поцврти.кога ке си ја видиш раката така убава незнаеш која лична сатисфакција е :D
  пробај 100% успева
   
 19. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  203
  ahhhh..grickanje nokti! BESHE i moja grda navika..AMA SE ODVIKNAAV :D ushte od pomala sakav da se odviknam i majka mi celo vreme me ubeduvashe deka ako si kazam cvrsto na sebe NEMA VEKJE deka ke uspeam i ne i veruvav koga vikashe deka SE E DO KARAKTEROT... :) NO..otkako potporasnav malku si rekov NEMA VEKJE I NEMA KRAJ! prestanav..sega imam ubavi dolgi i sredeni nokti i sekoj den slusham pofalbiiiiii :$ probajte ..so malku cvrstina i odluchnost se se mozeeeeee ;)
   
 20. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Налакирај ги. И нема да сакаш да ги уништиш ;)