Како да не ги грицкам ноктите?

Дискусија во 'Тело' започната од Tam4e, 12 декември 2009.

 1. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  395
  Хахаха.. тогаш единственото решение ти е потсвеста. Пробај убеди се дека тоа е лоша навика и дека си посилна и можеш да ја надминеш, само треба да посакаш. :rock:
   
 2. 1-loveyou-1

  1-loveyou-1 Активен член

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  0
  Купи горчлив лак. Инаку пробај да ги налакираш ноктите со некоја светла многу боја, и кога ќе ги ставиш ќе ги забележиш и ќе ти текне. :)
   
 3. The.Complicated

  The.Complicated Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  234
  Пол:
  Женски
  Јас на секоја рака почнав да оставам по еден нокт да ми порасне, па постепено да се надевам дека ќе се одвикнам.
   
 4. badem4e

  badem4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  117
  Пол:
  Женски
  На мене порано не ми требаше грицкалка јас ги грицкав ноктиве абе партал ги правев :D и упорно гледам дека на нишо не личи и си продолжував.И кога ќе видев некоја девојка со убаво средени нокти се повеќе ми растеше желбата да ги пуштам и сега имам преубави нокти како надградба да сум ставала а и се одвикнав од грицкање :)
   
 5. b.monroe

  b.monroe Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  1
  Грицкање на нокти

  фала многу, еве пробвам некако што подалеку да ги држам од устата..па ќе видиме..хахаха иначе каков лак користиш за ноктите? :D
   
 6. MNG7

  MNG7 Активен член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Грицкање на нокти

  било кој лак ... некоја омилена боја или повеќе лакови што ке ги менуваш зависно од комбинацијата што ја носиш... замисли колку поубаво стојат и колку се попривлечни убави нокти на рацете за разлика од изгрицканите
   
  На b.monroe му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lining

  Lining Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2012
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  151
  Грицкање на нокти

  Ќе одиш ќе си ставиш надградва на нокти и гелот нема да моѓеш да го грицкаш. А тие 4 месеци додека ти израснат ноктите ќе се одвикнеш верувај.
   
 8. Lining

  Lining Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2012
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  151
  Имаш два начини:
  1. Ќе си купиш од аптека аура против грицкање нокти и ќе се мачкаш делува.
  2. Ќе одиш на надградба на нокти и гелот нема да можеш да го грицкаш и тие 4 месеци додека ти израснат твоите никти ќе се одвикнеш.
   
 9. LovePeace

  LovePeace Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  37
  Ќе си ставиш ракавици.. :D
  Инаку многу гадна навика и мене ми стана :|
   
 10. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  9.126
  Пробав и со првото и со второто. Првотот колку и да ме горчеше, пак ги гризав. Второто го искршив гелот. :tmi:
   
 11. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.367
  Допаѓања:
  28.912
  Пол:
  Женски
  Јс прво порачував од Авон гел некој што горчи но не ми помогна.Потоа ми ставаа луто, не бре брате ништо не помага. И така кога ги гледав другарките сите лакирани долги нокти, мене ми беше срам да ги ставам на маса рацете и од тогаш решив и еве ги исчував
   
 12. yeah

  yeah Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  59
  И јас порано ги грицкав но ете некако се одвикнав :)
   
  На bag му/ѝ се допаѓа ова.
 13. His-Cinderella

  His-Cinderella Активен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  4
  Јас ги грицкав ноктите целиот мој живот и ми беа ужасни
  Кога пораснав(сметај 2-3 средно) сакав да имам долги нокти и од желбата што ми беше толку голема едноставно прекинав.
  Со упорност се се успева :*
   
 14. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.958
  Допаѓања:
  91.013
  Пол:
  Женски
  ;( Леле јас сеуште грицка нокти. Мајками ја имала таа навика како мала ама таа сеа има убави нокти. Вујко ми исто така грицка нокти. Кога ќе видам некој со убави нокти леее ми се плаче сакам и јас. Еднашка така ги пуштив ми беа убави после 2 дена ги изгризав. Нема спас луѓе,што се не сум пробала. Ми купуваше мајками од Орифлеим некои препарати џабе мене се тоа вкусно ми делуваше. :worried: Сега јас си купив лак за побрзо растење на ноктите, џабе се е џабе. Ми се плаче.
   
 15. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.706
  Допаѓања:
  4.784
  Пол:
  Женски
  Јас пак имама чудна навика,не ги грицкам ноктите до живец како навика туку друг проблем си имам.
  Кога ќе ми дојдат ноктите за скратување,наместо да земам да си ги скратам со ноктарица,јас со заби тап-тап и средени ми се исто ко со ноктарица.И никако неможам да се одвикнам :@
  А иначе за тие што секојденвно си грицкате нокти,побарајте лак од аптека мислам дека има против грицкање нокти :D
   
 16. LetsTalkFashion

  LetsTalkFashion Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  878
  Ќе си купите луто пиперче (народски кажано) убаво ќе ги истриете и да ве видам дали ќе ги ставите во уста :D Јас мислам тоа ви е чарето! ;)
   
 17. Muffin.Love

  Muffin.Love Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  14
  Јас уште од 4 години грицкам нокти и сега месецов се решив да престанам...Само почесто ставај си лакче во јака боја и кога ке видиш колку ти се убави ноктите земи црткај нешто по нив и тадаа...не ми се веруваше дека ми успеа
   
 18. potterholic

  potterholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2012
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  418
  Јас ги грицкам од мала и никако да се одвикнам. Кога ќе видам некоја од другарките со долги, налакирани и негувани нокти ми иде да си ги исечам прстите. Колку и да се трудам неможам да се одвикнам и крај.
  Ќе го побарам то аура па ќе видиме резултати.
   
 19. Lining

  Lining Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2012
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  151
  Тогаш ти нема спас мислам дека нема да можеш да се одвикнеш од грицкање на ноктите. :shake:
   
 20. prettyliar

  prettyliar Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  892
  Пол:
  Женски
  Така другарка ми многу си ги грицкаше ии си купи едно незнам како се викаше во едно шишенце беше и си ги мачаше ноктите ии баш мене ми стаи од тоа и кога ќе сакаш да си ги грицкаш ноктите тоа горчеше и така се одвикна!!! :)