Како да не ги грицкам ноктите?

Дискусија во 'Тело' започната од Tam4e, 12 декември 2009.

 1. owl-ribbon

  owl-ribbon Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  672
  [​IMG]
  Додека сум излакирана со ваков не грицкам и додека ми се средени лакирани убаво ми е мака да ги уништувам а така ги грцикам растур правам незнам и јас :x
   
 2. Tearful

  Tearful Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  344
  Допаѓања:
  70
  Многу години ги грицкав ноктите и ми беа ужасни ! Крв течеше , абе многу грозно за гледање.Пробав се.И горчлива течност ама не бе да не претерувам и со неа не ми преставвуаше проблем да ги грицкам.Единственото нешто што ми помогна е мојата волја и желба за убави нокти.Си велев зошто и моите нокти да не се убави како на останатите девојки.Сега имам средени, долги и убаво налакирани нокти и ни на крај памет не ми текнало да ги грицкам :)
  Сепак најмногу е до самата себе, ако имате волја-за секоја навика има и одвика :*
   
  На fear, EMoonlight и Alegriaa им се допаѓа ова.
 3. mace1

  mace1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  176
  Пол:
  Женски
  јас порано многу ги грицкав ноктите, ги грицкате од нервоза, ви препрачувам семки или сончоглед да си носите во џеб и што повеќе да си грицкате тоа наместо ноктите и секако желбата за убави нокти
   
 4. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.729
  Допаѓања:
  7.635
  Моја препорака е, да си најдете некој убав маникир за кој вреди да си ги направите ноктите. Извадете сликичка и наместете ја во некој агол од собата што често го гледате. Кога ќе го видите, ќе ви дојде желба да си ги направите ноктите и ќе престанете.
  А ова, горчлив лак, нема некоја улога - горчлив вкус кој ако запнеш да ги грицкаш ќе се навикнеш на вкусот и пак подолжуваш.
  Се ми е глупаво некако, до толку да неможеш да се контролираш сам и своето тело. Јас сум си горда самата себе што успеав да се контролирам, можете и вие.
  :!:
   
 5. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841

  Памелче па ти си посебна прича бе :D ...
  Отиди под микроскоп и ќе видиш какви се не бактерии има и ќе ти се згади..Ако и после тоа ги грицкаш..Незнам :wasntme:
   
 6. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  980
  Оф колку тешко се одвикнав од оваа глупа навика.Пробував со се и сешто,и лакови и лути пиперки и грицкање на семки,накрајот ставив и надградба па од криза самата ја вадев за да можам да си ги грицкам ноктите,па пак повторно ке ставев и се така во круг.Накрајот почна да ме фаќа срам од ужасните нокти и почнав да ги кријам рацете кога седев до друштво.Кога сватив дека воопшто не е убаво млада девојка да има ужасни нокти ставив повторно надградба и успеав да издржам а да не ја извадам.
  А и позитивните коментари од моите другарки ми дадоа дополнителна мотивација да успеа.
  Сега имам прекрасни нокти (мои) и често знаат да ме прашуваат дали се мои,како ги одржувам и сл.а кога ке им кажам колку години су ги грицкала сите се чудат :lol:
  Така да ако сакате да престанете со оваа грозна навика и имате силна желба за тоа,сигурна сум дека ке успеете! ;) :)
   
  На Sw3et.Ang3l му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Katerinceee

  Katerinceee Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
  Многу време си ѓи грицкав ноктите.Еднаш и до живецот ѓи изгрицкав па две години ми беше цел прст сиин.По па почнав и на крај лакот ме спаси.Почнав да се лакирам и престанав да ѓи грицкам.Па денес воопшто не ги грицкам,во случај ако ми се скршат ѓи сечам, ама ѓрицкање повеќе нема...
   
 8. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.993
  Допаѓања:
  97.841
  Пол:
  Женски
  Јас ги пуштам моите нокти 4 недела е веќе, но бавно ми растат веројатно поради грицкањето. Иначе некако ми престана навикава и мене веќе ми беше срам во град да излезам со грицкани нокти. Си купив едно гелче од голден роуз и на секои два дена ги мачкаш со него, кога ќе ги допреш усните со прстите тоа горчи. Иначе грицкањето нокти е некое пореметување на мозокот, тој знае дека грицкаш и дека не е здраво, но сепак свесно грицкаш.
   
 9. Macyii

  Macyii Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  ни јас никако не успеав , неколку дена не ги грицкав и потоа пак истото . .а другарка ми беше да и бае еден човек и , и помогна :)
   
 10. Imini

  Imini Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  25
  И јас сум грицкач на нокти но не постојан. :D
  Кога не се израснати ги грицкам се додека не добијам желба за долги нокти и не одлучам да престанам со грицкање. Откако се пораснати ноктите жал ми е да ги грицкам и си се задоволувам само со кожичките околу ноктот. :tmi:
   
 11. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.933
  Грицкање на нокти

  Ау како мала колку ги гризев...
  Ми се згрозува сега од помислата.
  Ма ни лакови ни никакви тракатанци ,туку едино што ме одвикна беше тоа што сабајле секогаш ги триев напред ноктите со лута пиперка,и ај гризни да те видам ]:) :D
   
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.951
  Пол:
  Женски
  Грицкање на нокти

  Желба и воља за убави нокти...тоа ти е потребно.
  Ама џабе ако имаш желба а немаш намера :!:
  Тоа му е мајката ;)
   
 13. fear

  fear Активен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2013
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  19
  колку е гелот од голден роуз? и јас веќе 2 недели немам ставено прст во уста :) да не се урочам :lol:
   
 14. buterfly.fly.away

  buterfly.fly.away Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  19
  Ја незнаев каде да прашам па еве тука . Не ги грицкам ноктите туку цело време ја кризам кожата до ќошето на ноктот , кога ми се водени прстите се гледаат слоевите на кожата . Како да се одвикнам ?
   
 15. Summer.Love

  Summer.Love Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2013
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  40
  па многу лесно ке стаите лути пиперчиња по прстите и кога ке земеш да грицкаш ке се излуиш еднаш двапати и после ке се одвикнеш :rofl: се шалам . За грицкање нокти знам дека постои таков лак горчлив ке го побарате по продавници.. се надевам помогнав :)
   
 16. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.487
  Допаѓања:
  3.354
  Пол:
  Женски
  мора да се одвикнеш,тоа може да е опасно до живецот да ги изгризеш ноктите.прочитав дека тоа е на нервна база,па пробај да се смириши штом се почувствуваш напнато најди начин да се опуштиш,или почни да правиш нешто со кое ќе си го окупираш времето,па ќе се оттргнеш од оваа грда навика.
   
 17. T-A-N-J-e-T-o

  T-A-N-J-e-T-o Активен член

  Се зачлени на:
  1 март 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  3
  Како да се одвикнам од грицкање на нокти?

  Многу пати сум пробала... Со вештачки нокти, со крем што горчи... Не успеав... :( Ве молам ваш совет за одвика на грицкање нокти :( Благодарам однапред!
   
 18. buterfly.fly.away

  buterfly.fly.away Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  19
  Фалаа :) . Ќе читам само книги , дека само тоа ми помага кога сум напната .
   
 19. Cake.pops

  Cake.pops Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  24
  Јас од малечка си ѓи гризам :( пред некое време не ги гризав 2 месеци и ми пораснаа големи и така ми беа средени и убави 1 месец :* Но коа пишував во школо не можев да си го држам пенкалото :lol: и така еден ден ги гледам и ми сметаа и пак по старо по мое :lol: ги изгрицкав :lol: од денес натаму не ги гризам веке :swear: :D
   
 20. Butterfly-Girl

  Butterfly-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2013
  Пораки:
  942
  Допаѓања:
  502
  Пол:
  Женски
  И јас порано многу ги грицкав ноктите околу 4 години и после еден период престанав :D Си реков е батерфлај грл види и ги ноктите нема веќе да ги грицкаш :D И сеа пак ги грицкам но помалку :lol: