1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да не ги грицкам ноктите?

Дискусија во 'Тело' започната од Tam4e, 12 декември 2009.

  1. MademoiselleB

    MademoiselleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    398
    Sredstvoto e od Aura, nema ime, na sisenceto pisuva "Stop grickanju noktiju". Prasaj vo bilo koj Zegin, jas go kupiv od City Mall:)))
     
  2. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    83.253
    Пол:
    Женски
    Ноктите ги грицкам од кога знам за мене :( многу пати сум пробувала да се одвикнам но се неуспешно до сега...2 пати сум си ставила нокти леле луѓе верувајте неможев да си облечам панталони како без раци да бев бидејќи не сум навикната :D
    Дајте ми некој совет !
     
  3. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Порано цело време гризав нокти.Но,незнам некако сама од себе се одвикнав :D
    Инаку сечете ги ноктите на помал временски период и ви го препорачувам лакот оној против грицкање на нокти.Не да горчи,по грдо нешто нема! :D
     
  4. cherry-on-top

    cherry-on-top Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    45
    Верувале или не на мене горчливиот лак воопшто не ми помогна. Изгледа бев огромен зависник и си ги грицкав и не ми ни пречеше горчливоста :D Јас се одвикнав со тоа што ставив ластик на едната рака и кога ќе си ги приближам рацете до устата ке се удрев со ластичето. Тоа го прочитав баш на Фемина и ми помогна. Цело лето ги растев и не ми ни текна да си ги ставам во уста, гадно ми стана. Сега од училиштето по своја волја пак почнав да си ги грицкам за да си ја истурам нервозата и стресот :lol: Сега пак ќе си го ставам ластичето и почнуваме од ново :)
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sara.Be

    Sara.Be Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Леле помош ве молам..Неможам да читам се. Да ве прашам како да се одвикнам од грицкање нокти.? Имав вештачки нокти ставено и ги извадов леле ко му влегов на моите нокти неможам да се одвикнам.. Што да правам? Дали џвакањето мастики помага?
     
  6. UltrasGirlMKD

    UltrasGirlMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2014
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    28
    Помошш :( Грицкам нокти на големо :worried: Не баш нокти де туку месото околу ноктите,прстите ми се жар црвени,некад и по некое сивило..Боли,а особено кога се лаќирам или го тргам лакот со ацетон! Не ставам надградба зашо мислам дека од ѓелот кој се користи ноктот не може да ''дише'' ... Ставам ама многу ретко,правам паузи по два-три месеца,ама за тие два-три месеца САЛАТА ѓи правам... Шо да направам за да не ги грицкам повеке? А и ми смета многу,тренирам и ми смета кога ја мавам топката ме болат прстите а некад и ми крварат :( Не ми помогна ниту луто да ставам,а ниту пак од лутиот лак! :@
     
  7. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    јас грицкав нокти со години, дури рани ги правев, а кога немав веке што да грицкам и кожата од страна си ја грицкав, се живо пробував тогаш, ни луто, ни кисело, ништо не ми помагаше, додека еден ден не си ветив дека нема да ги грицкам више и така престанав сега имам убави долги ноктии. Од тогаш се поминати три четири години, хаха некогаш ретко кога сум многу нервозна знам пак да си ги изгрицкам ама многу ретко ххаа само што веке не ми е навика :D :D
     
  8. Amely

    Amely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Јас ги грицкав и се одвикнав во DM има еден лак кој ги зацврстува и побрзо растат мене тој ми помогна
     
  9. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Порано ги грицкав но се одвикнав.Средството од Аура ми помогна. :)
    [​IMG]
     
  10. erica

    erica Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Женски
    Си ставив вакво што горче на едната рака беше тоа пред 5 дена се заборавив и почнав да ги грицкам ноктите и почна да ми горче неможев ништо да јадам и до ден денеска ми горче :( Некое друго има ли да се препорача или само ова е ?
     
  11. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    Ги грицкам ноктите единствено кога сум под стрес,а тоа е обично кога имам напорна недела во школо.
    Од голема помош ми е лакот.
    Кога ми се лакирани ноктите,не ги гризам.
    Не сакам лакот да ми паѓа,така да...
    :$
     
  12. DelRey

    DelRey Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Јас се спасив од грицањето кога си ставив гелни нокти, ми стоеја 1 месец и од кога ги извадов ми беа пораснати и не сакав да ги грицкам и така еве сега си имам најубави ноктиииии :lol:
     
  13. LittleGirl23

    LittleGirl23 Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    14
    Јас ги грицкав ноктите порано многу ...Но баш грдо ми изгледаа,сепак девојче сум треба да имам големи, средени и убави нокти ...Искрено и јас незнам како се одвикнав да не ги грицкам .А имам убави големи крупни нокти :wasntme:
     
  14. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    некад коа сум гладна, а нема дома ништо благо, си ги мачкам со еВро-крем и си ги грицкам :D
     
    На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.925
    Пол:
    Женски
    не ми помага ни тоаа,обожавам љуто.Моите како мала прстите ми ги мачкале со фиферонки,али ја пустата сум продолжила..Се воздржувам,пошто сакам да имам долги нокти али некад од нервоза,ојде ноктот
     
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.925
    Пол:
    Женски
    ахахах ѕвер,ја можам да не ги грицкам али некад од нервоза,а сакам д аимам убави нокти и да ги негувам
     
  17. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Интересна работа кај мене е тоа што, многу тешко успевам да се одвикнам од некоја лоша навика/непожелна храна и сл. намерно, активно преземајќи мерки и сл. Најчесто се испоставува дека е неуспешно одвикнувањето па пак јово на ново.
    Така спонтано се одвикнав и од ова. Дури не се ни сеќавам кога точно престанав.
     
  18. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Одете на козметичар,на маникир, и нека ви стават врвови со акрил. Траат барем месец-два... и не се грицка тоа, многу е цврсто и дебело :D така после месец дена ќе почнете да се одвикнувате :)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.925
    Пол:
    Женски
    фала
     
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Ако ги грицка до живец ни тоа нема да помогне. Има едно против грицкање на нокти од ГР околу 100 денари, при самото нанесување брзо се суши па кога ќе посегнеш да ги грицкаш има лош вкус ( горчлив).
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.