Како да не ги грицкам ноктите?

Дискусија во 'Тело' започната од Tam4e, 12 декември 2009.

 1. MademoiselleB

  MademoiselleB Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  398
  Sredstvoto e od Aura, nema ime, na sisenceto pisuva "Stop grickanju noktiju". Prasaj vo bilo koj Zegin, jas go kupiv od City Mall:)))
   
 2. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.308
  Допаѓања:
  69.910
  Пол:
  Женски
  Ноктите ги грицкам од кога знам за мене :( многу пати сум пробувала да се одвикнам но се неуспешно до сега...2 пати сум си ставила нокти леле луѓе верувајте неможев да си облечам панталони како без раци да бев бидејќи не сум навикната :D
  Дајте ми некој совет !
   
 3. Golden

  Golden Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  1.066
  Допаѓања:
  1.399
  Пол:
  Женски
  Порано цело време гризав нокти.Но,незнам некако сама од себе се одвикнав :D
  Инаку сечете ги ноктите на помал временски период и ви го препорачувам лакот оној против грицкање на нокти.Не да горчи,по грдо нешто нема! :D
   
 4. cherry-on-top

  cherry-on-top Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2013
  Пораки:
  221
  Допаѓања:
  45
  Верувале или не на мене горчливиот лак воопшто не ми помогна. Изгледа бев огромен зависник и си ги грицкав и не ми ни пречеше горчливоста :D Јас се одвикнав со тоа што ставив ластик на едната рака и кога ќе си ги приближам рацете до устата ке се удрев со ластичето. Тоа го прочитав баш на Фемина и ми помогна. Цело лето ги растев и не ми ни текна да си ги ставам во уста, гадно ми стана. Сега од училиштето по своја волја пак почнав да си ги грицкам за да си ја истурам нервозата и стресот :lol: Сега пак ќе си го ставам ластичето и почнуваме од ново :)
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sara.Be

  Sara.Be Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2013
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  118
  Пол:
  Женски
  Леле помош ве молам..Неможам да читам се. Да ве прашам како да се одвикнам од грицкање нокти.? Имав вештачки нокти ставено и ги извадов леле ко му влегов на моите нокти неможам да се одвикнам.. Што да правам? Дали џвакањето мастики помага?
   
 6. UltrasGirlMKD

  UltrasGirlMKD Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2014
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  27
  Помошш :( Грицкам нокти на големо :worried: Не баш нокти де туку месото околу ноктите,прстите ми се жар црвени,некад и по некое сивило..Боли,а особено кога се лаќирам или го тргам лакот со ацетон! Не ставам надградба зашо мислам дека од ѓелот кој се користи ноктот не може да ''дише'' ... Ставам ама многу ретко,правам паузи по два-три месеца,ама за тие два-три месеца САЛАТА ѓи правам... Шо да направам за да не ги грицкам повеке? А и ми смета многу,тренирам и ми смета кога ја мавам топката ме болат прстите а некад и ми крварат :( Не ми помогна ниту луто да ставам,а ниту пак од лутиот лак! :@
   
 7. natemila

  natemila Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.533
  Допаѓања:
  8.429
  Пол:
  Женски
  јас грицкав нокти со години, дури рани ги правев, а кога немав веке што да грицкам и кожата од страна си ја грицкав, се живо пробував тогаш, ни луто, ни кисело, ништо не ми помагаше, додека еден ден не си ветив дека нема да ги грицкам више и така престанав сега имам убави долги ноктии. Од тогаш се поминати три четири години, хаха некогаш ретко кога сум многу нервозна знам пак да си ги изгрицкам ама многу ретко ххаа само што веке не ми е навика :D :D
   
 8. Amely

  Amely Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2014
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  127
  Пол:
  Женски
  Јас ги грицкав и се одвикнав во DM има еден лак кој ги зацврстува и побрзо растат мене тој ми помогна
   
 9. Emilia.Attias

  Emilia.Attias Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Порано ги грицкав но се одвикнав.Средството од Аура ми помогна. :)
  [​IMG]
   
 10. erica

  erica Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2011
  Пораки:
  1.312
  Допаѓања:
  2.037
  Пол:
  Женски
  Си ставив вакво што горче на едната рака беше тоа пред 5 дена се заборавив и почнав да ги грицкам ноктите и почна да ми горче неможев ништо да јадам и до ден денеска ми горче :( Некое друго има ли да се препорача или само ова е ?
   
 11. fatamorgana123

  fatamorgana123 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  1.519
  Ги грицкам ноктите единствено кога сум под стрес,а тоа е обично кога имам напорна недела во школо.
  Од голема помош ми е лакот.
  Кога ми се лакирани ноктите,не ги гризам.
  Не сакам лакот да ми паѓа,така да...
  :$
   
 12. DelRey

  DelRey Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2013
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  533
  Пол:
  Женски
  Јас се спасив од грицањето кога си ставив гелни нокти, ми стоеја 1 месец и од кога ги извадов ми беа пораснати и не сакав да ги грицкам и така еве сега си имам најубави ноктиииии :lol:
   
 13. LittleGirl23

  LittleGirl23 Активен член

  Се зачлени на:
  25 август 2014
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  14
  Јас ги грицкав ноктите порано многу ...Но баш грдо ми изгледаа,сепак девојче сум треба да имам големи, средени и убави нокти ...Искрено и јас незнам како се одвикнав да не ги грицкам .А имам убави големи крупни нокти :wasntme:
   
 14. luci22

  luci22 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  1.500
  Пол:
  Женски
  некад коа сум гладна, а нема дома ништо благо, си ги мачкам со еВро-крем и си ги грицкам :D
   
  На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.622
  Пол:
  Женски
  не ми помага ни тоаа,обожавам љуто.Моите како мала прстите ми ги мачкале со фиферонки,али ја пустата сум продолжила..Се воздржувам,пошто сакам да имам долги нокти али некад од нервоза,ојде ноктот
   
 16. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.622
  Пол:
  Женски
  ахахах ѕвер,ја можам да не ги грицкам али некад од нервоза,а сакам д аимам убави нокти и да ги негувам
   
 17. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.347
  Допаѓања:
  18.389
  Пол:
  Женски
  Интересна работа кај мене е тоа што, многу тешко успевам да се одвикнам од некоја лоша навика/непожелна храна и сл. намерно, активно преземајќи мерки и сл. Најчесто се испоставува дека е неуспешно одвикнувањето па пак јово на ново.
  Така спонтано се одвикнав и од ова. Дури не се ни сеќавам кога точно престанав.
   
 18. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.693
  Допаѓања:
  12.095
  Пол:
  Женски
  Одете на козметичар,на маникир, и нека ви стават врвови со акрил. Траат барем месец-два... и не се грицка тоа, многу е цврсто и дебело :D така после месец дена ќе почнете да се одвикнувате :)
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.622
  Пол:
  Женски
  фала
   
 20. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  19.291
  Допаѓања:
  122.821
  Пол:
  Женски
  Ако ги грицка до живец ни тоа нема да помогне. Има едно против грицкање на нокти од ГР околу 100 денари, при самото нанесување брзо се суши па кога ќе посегнеш да ги грицкаш има лош вкус ( горчлив).
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.