Како да не ги грицкам ноктите?

Дискусија во 'Тело' започната од Tam4e, 12 декември 2009.

 1. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  11.356
  Пол:
  Женски
  Брат ми премногу ги грицкаше ноктите, до живец и мама му купи средство, како гел беше се става на ноктите и препремногу горчи.Помнам секоја храна што ќе ја пипнеше горчеше и така покрај него и ние си патевме.Ама битно се одвикна.:D
   
  На Tajnaotrovna и Feminka22 им се допаѓа ова.
 2. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.137
  Допаѓања:
  102.692
  Пол:
  Женски
  Jas ne gi grickam veke 22 godini.Zadolzitelno lakirani,redovno sreduvanje so turpija i da ne se dozvoli da se bide so izlupen ili izbleden lak na nekoi mesta.
  Koga se nelakirani se drasticno pomeki i zatoa se podlozni na napuknuvanje od strana pa i na grickanje.
  Baska i podobro izgleda estetski koga se non stop lakirani so svez lak..
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 3. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.792
  Допаѓања:
  6.928
  Пол:
  Женски
  Јас никогаш, немам грицкано, но сестра ми ја научија на училиште и ја одвикнувам така по полека и кажувам страшни работи.
  За срамота :lol::rofl:
   
 4. piglet1

  piglet1 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2015
  Пораки:
  578
  Допаѓања:
  10.750
  Пол:
  Женски
  Девојки, јас ги грицкам моите нокти и никако не можам да се одвикнам,башка плочките на ноктите ми се многу мали па не можам ниту вештачки да си ставам :( Дали и вие сте ги грицкале па се престанале,ако да дајте ми совет како да се одвикнам, сум пробала се и не иде и не иде.
   
 5. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  2.994
  Допаѓања:
  8.309
  Пол:
  Женски
  Грицкав можеби 2-3 години интензивно, мајка ми купи и лак што горчи меѓутоа не го мачкав, им викав ќе си престанам кога јас си сакам. И така ги залажував и себе и нив.
  Престанав да ги грицкам се сеќавам 2-3 недели пред оваа Нова Година и тоа сама, ми зборувале што ми зборувале и престанале. Вистина кога ќе ме видеа со прстот во уста ми викаа да ја тргнам раката и ми здодеа. Ми здодеа и зборувањето на сестра ми, како за полуматурата сите ќе имале нокти и бла бла.
  Па затоа со цврста волја одлучив воопшто да не ги грицкам, и не знам како успеав после толку залажувања и самата си се чудам ама си викам фала ти Господе!
  Откако ми потпораснаа почнав само да ги лакирам со лак за противкршливост и побрзо растење од Aura. И така мислев дека ми се многу мали за да ги налакирам за Нова Година, па следното утре, исто така 1ви јануари ги налакирав и не можев да си ги изнагледам.
  Сега секако не ги чувам долги, средни, не ги поднесувам големи.
  И така ви велам пробајте кога ќе ја ставите раката во уста да помислите на сите инфекции и бактерии што можат да ви се пренесат во устата, помислете колку убави нокти ќе имате ако ја тргнете раката и ако не ги грицкате и помислете на тоа колку е грдо женско несредено во ноктите! Ќе успее!
  Да ја оставиме естетиката и изгледот на страна, правете го тоа за здравје пред сѐ!
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 6. butterfly*

  butterfly* Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  1.900
  Пол:
  Женски
  Eve jas zasto grickam,ke gi izrasnam ubavo ke gi sredam ama mn mi se meki i ke mi se skrsi eden dva i ke se iznerviram i site pos gi ramnam so prirodna noktarica
   
 7. maca cvet

  maca cvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2014
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  452
  Пол:
  Женски
  и јас порано грицкав нокти и си ги мачкав со прозирен лак и така го гренев само лакот сега веќе се одвикнав од тоа
   
 8. SWagger274

  SWagger274 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2015
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  505
  Пол:
  Женски
  Грицкав порано на 6-7 години и замислите ме лажеа дека ке ми се залепат за стомакот:bow::rofl:
  На 13 години сама веке почнав да си ставам бибер мелен на ноктите и одвратно ми беше.се одвикнав :)
   
 9. sikica7

  sikica7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2015
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  274
  Jas moite nokti gi grickav celi 22 godini se dodeka ne resiv da si stavam nadgradba na nokti, iskreno se oduciv od grickanjeto so nadgradbata koja sto ja koristev samo dve godini i podocna ja izvadiv skroz noktite mi bea znaci strasno unisteni ali barem se odviknav da ne gi grizam..Podocna kupiv lak na EVElyn 8v1 i so ovoj lak noktite mi se fantasticni momentalno..
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 10. elenaxbbg

  elenaxbbg Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2017
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  263
  Пол:
  Женски
  Женски можда не е за тука прашањето ама не најдов тема за раст на нокти и сл.Јас од стално сум гризела нокти,ама веќе почна да ми смета изгледот,сакам да ми се средени,женски сте ме разбирате.. Арно ама никако не можам да се одвикнам од гризење.Дури и кога ќе се решам,се фаќам како несвесно ги гризам.Е сега,знаете некое чаре за ова ?:^) Прочитав некаде демек да сум ги лакирала убаво и жал ќе ми било да ги гризам блабла глупост.Пробав ама ништо.И освен тоа,ако знаете нешто за побрз раст,по можност на природна база бидејќи од козметика многу ги оштетив ептен слаби ми станаа.Ќе ви бидам благодарна.
   
 11. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.326
  Допаѓања:
  10.842
  Пол:
  Женски
  И јас го имав овој проблем. Само гел е решение и ќе ги израснеш нема гризање :)
   
  На elenaxbbg му/ѝ се допаѓа ова.
 12. L.i.n.a.a

  L.i.n.a.a Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2013
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  462
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека не е решение гел. Да, ќе ти пораснат ноктите, но ќе ти бидат премногу слаби, како лист хартија.
  Јас го имав истиот проблем како тебе. Цел живот ги грицкав и ужасни ми беа.
  Го купив лакот Eveline 8in1 и за месец дена редовно мачкање ми пораснаа и ми се зацврстија. На почетокот ми беше тешко да не ги грицкам, ама ете некако издржав. Потоа кога почнаа да ми растат цврсти, ми беше жал, а и гадно да ги грицкам.
  Лакот содржи некоја сотојка што е штетна, но мислам дека во сите лакови ја има, можда само во многу помала количина.
  Како и да е, пробај ништо не губиш.
  Поздрав @elenaxbbg :*
   
  На elenaxbbg му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  14.778
  Пол:
  Женски
  Неќете да пратам слика..ужасни ми се не ги вадам од уста што е лоша навика а и гадна
   
 14. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  14.203
  Допаѓања:
  86.364
  Пол:
  Женски
  Ќе си земеш против грицкање од Голден Роуз и ќе си најдеш слика од нокти како би сакала да изгледаат твоите и ќе си ја гледаш секој ден. Со малку повеќе упорност ќе успееш и кога ќе ти пораснат појди да ти ги направат.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Βικτωρία

  Βικτωρία Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2017
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  3.655
  Пол:
  Женски
  Треба да имаш цврст карактер за да се откажеш од нешто,стави надоградба,така и да сакаш нема да ги грицкаш,фокусирај се на нешто друго,прави нешто друго,не помислувај на ноктите,јас се откажав еве веќе две год.како не ги грицкам,и навистина споредбата пред и потоа ми е ужас,мали нокти изгрицкани ужас за девојче поготово.Додека сега ми се големи и ги обликувам како сакам,затоа биди упорна,штом јас се откажав,можеш и ти :)
   
 16. *Ane*

  *Ane* Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  700
  Допаѓања:
  2.119
  Пол:
  Женски
  Lele znaci za mene nema spas... Ke mi porasnat i ke gi izgrickam, znam deka e gadno.. Ali dali znaete nesto da kupam da mackam i da gorci ili nesto sto ke mi pomogne za rast i da ne mi se krsat.. Zasto ke mi pod porasnat ke pocnat da mi se krsat i tuka ke se iznerviram,i ke gi izgrickam:(:(:(:( mnogu sakam koa ke mi porasnat:)
   
 17. *Ane*

  *Ane* Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  700
  Допаѓања:
  2.119
  Пол:
  Женски
  Moze ako imas da go sliknes da vidam dali e toj so mislam.. Fala ti
   
 18. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  1.818
  Допаѓања:
  16.141
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Еве го - купи си го лаков од DM, не чини многу, некои си 130 и нешто денари, а навистина помага.
  Јас што цел живот сум анемична па поради тоа мака мачев со кршливи нокти и паѓање на косата, се препородив откако почнав да го користам лаков - ги зацвртува ептен ноктите, и брзо растат.
  Во лаков има формалдехид, така што не знам дали горчи ако го грицкаш, ама бидејќи знам што хемија е тоа (затоа и се препорачува пред лакирање да ги заштитиш кутикулите) ни во сон не би ми текнало да приближам прст налакиран со вакво нешто кон устата.
  И не само лаков, сама себе карај се, мисли дека треба да имаш убави и негувани раце, а не изгризани остатоци од нокти, и само помислувај на тоа колку ѓубре и бактерии ти се собираат под ноктите, а ти потоа сето тоа практично го јадеш, мислам одвратно е.
  И јас како дете едно време грицкав нокти, сега ми се врти од самата помисла.
   
 19. *Ane*

  *Ane* Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  700
  Допаѓања:
  2.119
  Пол:
  Женски
  Od denes vetuvam deka nema da gricnam nokt nikako... I deka cim mi prknat ima slika odma:)
   
 20. Tamar4e_94

  Tamar4e_94 Активен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2017
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  IMG_20170929_215408.jpg Луѓе помагајте ако знаете нешто како да се одвикнам од гризање нокти погледнете на ништо не ми личат