Како да не ги грицкам ноктите?

Дискусија во 'Тело' започната од Tam4e, 12 декември 2009.

 1. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.933
  Допаѓања:
  110.601
  Пол:
  Женски
  Долго време грицкав нокти. Ги одвикнав кога ги пуштив конечно и почнав да ги лакирам постојано. Имам некад напади за грицкање кога по неколку месеци ќе почне еден по еден да се кршат и сите ќе зеам ќе ги испогрицкам, па по неколку месеци пак така и се у круг. Бар не ги грицкам секој ден ко порано. |(
   
 2. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.454
  Допаѓања:
  44.221
  Пол:
  Машки
  Мене ко мал ми ги мачкаа прстите со лута пиперка,оди грицкај после ако си муШ]:)
   
  На Tajnaotrovna и *Ane* им се допаѓа ова.
 3. Dashing:)

  Dashing:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2017
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  470
  Пол:
  Женски
  Јас од грицкање нокти се одвикнав така што почнав постојано да ги правам на маникир. Да на почетокот и гелот и цирконите успеав да ги грицкам ама кога ми дојде битен момент да имам средени нокти си реков што правиш?! и сега што со полусредени?! А, на маникирите кај што идев немаше место се беше зафатено тоа ми беше памет за друг пат :lol:И, така почнав да ги оставам да не ги чепкам. Со текот на времето се одвикнав.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ikickabebusce

  Ikickabebusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  3.143
  Пол:
  Женски
  И јас како мала имав навика да ги грицкам. Но еден ден одлучив дека нема веќе да ги грицкам и си ги турпијав секој ден. Бев упорна и се одвикнав. Сега не ми ни текнува на тоа..:)
   
  На cresa-jagoda, Ladygugche и Kjutche им се допаѓа ова.
 5. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  1.331
  Допаѓања:
  15.341
  Пол:
  Женски
  Дали можеби знаеш име на средството и каде може да се најде?
  За синчето ми треба...се почесто ги грицка, не знам како ќе се одвикне.
   
  Последна измена: 28 мај 2019
 6. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  12.604
  Пол:
  Женски

  Искрено појма немам, заборавив одамна беше тоа.:D
  Можеш да одиш во аптека и да побараш горчлив гел против грицкање нокти, ќе ти дадат.
   
  На cresa-jagoda и Tajnaotrovna им се допаѓа ова.
 7. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  8.031
  Пол:
  Женски
  И јас имав навика да ги грицкам ноктите и тоа многу се додека една другарка ми рече погледни си ги ноктите никакви ти се. И од тогаш реков дека нема да ги грицкам и бев упорна и ми успеа.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Adorabela

  Adorabela Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  1.368
  Пол:
  Женски
  Za sekoja navika ima i odvika:DGi grizev do v zivec, sega imam dolgi nokti(iako znam ponekogas da gricnam:lol:).Samo volja i upornost mu e majkata:)
   
  На Mrs.Precious му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.261
  Допаѓања:
  20.537
  Пол:
  Женски
  И јас како мала имав навика да ги грицкам ноктите, но релативно краток период, потоа решив да не ги грицкам повеќе и се одвикнам.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.