1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да не ги грицкам ноктите?

Дискусија во 'Тело' започната од Tam4e, 12 декември 2009.

  1. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    И јас ги гризам ноктите ама сега не толку како порано. Ги лакирам на два дена со друг лак, оти така лакирани помалку ме фаќа криза за гризање. :) Никогаш не сум имала долги нокти, само 3-4 пати кога имав ставено надградба ама и од неа ми здосади :) А еден другар многу гриза нокти и едно време ставаше некакво уље од аптека се купува и многу одвратно мириса, ама ете он наоѓаше начин и уљето да го излупи за да може пак да гриза :)
     
  2. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    И јас припаѓам тука :D
    Иначе почнувам да се одвикнувам од грицкање нокти но некогаш онака ќе се загледам филм и несвесно почнувам :@
    А имам и навика незнам како да кажам `кинење на уста` гризање незнам како да кажам но се надевма дека ме сваќате :D
     
  3. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Јас немам веќе проблем со гризкањето нокти.. си ставив вештачки (акрилни) на козметичар и супер ми е. Еве гледам и дека ми се потпораснати моите. :) И планирам да си ги одржувам, макар и со акрил да ги правам.
     
  4. valenTina.bT

    valenTina.bT Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    10
    Во време на пубертетот 13-14 години целоо време ги грицкав ноктите.Ама кога си ги видов онака убаво под лупа се изплашив ги налакирав и од тогаш не го грицкам.И кога ќе ми тргнеше раката накај устата си ги глеав лакот и нејкев да го уништам.Постено ќе исчезне таа навика :rofl:
     
  5. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Од кога знам за себе .. ја правам таа лоша навика .. грицкам нокти !! таман ќе ги пуштам малце .. ќе се порадувам на нив како детенце.. ќе почнам да ги лакирам .. француски маникир .. мајка ми се радува .. :D и кога ќе се изнервирам за нешто одма до живец гриц - гриц :D грицкалица или нокторец како и да се вика .. само за нозете користам .. :D Мајка ми вика ќе ти ставам надградба и нема да ги грицкаш .. ќе платам ако треба 1000 ден . ама барем да не те гледам .. живците ми ги изеде веќе :D :D
     
    На Malechk0 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    грицкав нокти од кога знам за себе. и покрај тоа што ми кажуваа колку грозно изгледа и колку не е здраво, јас си продолжував.... се додека не ја видов сестра ми со средени нокти, па посакав и мене да ми бидат такви.
    си ставив во глава дека несакам да бидам девојка со несредни нокти, да оставам лош впечаток , и плус да внесувам милиони бактерии и нечистотии. и тоа ми беше мотивација. без никакви лакови, средства и сл.престанав да ги грицкам и сеа ми се средени, како никогаш да не сум ги грицкала.

    значи ако ме прашате мене, ви треба само мотивација и желба стварно да сакате да престанете. :)
     
  7. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.522
    Допаѓања:
    2.424
    јас никогаш не сум грицкала нокти и никогаш не сум ја сфакала таа потреба од грицкање нокти.. но имав една другарка што никогаш не и беа ноктите средени.. секогаш изгрицкани.. сега во 4та година почна да си става гел на ноктите и се одвикна од таа грда навика.. и навистина сега и изгледаат супер.. :)) така да според мене решение против оваа одвратна навика е гелот.. позз и со срека со одвикнувањето
     
  8. glammur

    glammur Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    20
    И јас грицкам нокти и ужасно се нервирам кога ќе си ги видам ноктите изгрицкани. Од грицкањето не можат нормално да ми пораснат и секогаш ми се мали, необликувани, не можам дури ни со турпија да ги израмнам, а некогаш знам и толку длабоко да изгризам што одма ми тече крв. Имам пробано да се одвикнам, си купив лак се намачкав, ама па така не можам да јадам НИШТО со раце. Не можеш да јадеш чипс,смоки,не можеш нешто намачкано да јадеш, не можеш да грицкаш сончоглед, семки ... НИШТО не можеш да јадеш со раце затоа што лакот има горчлив вкус и одма те тера да ги извадиш рацете од уста и ако јадеш нешто ти дава грозен вкус. Откако го ставив лакот, ми седеше два дена, пробав да го извадам, ма не сака да се вади и крај, пробав со пет пати со ацетон-не сака, ајде ги миев неколку пати-не сака, со алкохол-не сака, само ептен малце се отстрани горчливиот вкус, ама уште се осеќаше. Така што се откажав и од тоа и сега пробувам да не ги грицкам, а кога некој од пријателите, моите дома ќе ме види, одма ме маваат по рака како мало дете.
     
  9. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    А зашто ви е таа навика ? :) Дечко ми таман ќе го натерам да ги пушти , ќе го изнервирам и ги гризе :D Чаре е само да не го нервирам .. намачкајте од нешто грдо и валда ќе ви биде гад , не знам :)
     
  10. puflaa

    puflaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    23
    Го знам тоа кинење на устата, сестра ми го прави стално! Многу ме нервира зш испушта некои звуци :@ и без да ја видам и викам не ја јади устата! Ама ни ја не сум нешто подобра, грицкам нокти поише од 10 год! Никако не можам да се одвикнам а сакам долги нокти, раката поубаво и поженствено изгледа, и се :( Сум пробала со горчлив лак да ги мачкам ама па ке се изгорчам еднаш и после се навикнувам на вкусот и продолжувам! Изгледа надградба на нокти е спасот. Кај и да е, ќе ставам наскоро :)
     
  11. Lovely8

    Lovely8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    koga sum nervozna ili pod stress nishto ne me sopira :/ gi grickam noktite do zivecot.. sepak koristev lak so vkus na gorcliv kaktus i mi bese uzasno tolko loso mi bese od lakot sho koga kje doprev neshto[hrana] posle mi mirisashe cel den v usta mi bese vkusot.. toa me odvikna mozebi ne si gi grickav noktite 2-3 sedmici no koga dojdoa na red pismeni i testovi nishto ne ostana od moive nokti :worried:
     
  12. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.692
    Пол:
    Женски
    Купи си лак за нокти што лути..мислам дека помага ;)
     
  13. elena1347

    elena1347 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    go imav i jas istiot problem:) za sreka veke ne:) probuvam so sekakvi lakovi i se so ke slusnev, no zaludno e veruvajte :) se e do vas i vasata zelba:) jas iskreno prekinav odkako si fativ decko :D na koj mu smetase toa premnogu, a vtoro ne sakase da gi grickam radi sebe, zosto e navistina losa navika :worried: taka da ako si najdete navistina dobra pricina poradi koja bi se otkazale, togas ke vi uspea, kako na mene:D ljubovta pravi cudni raboti, haha pozz
     
  14. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски

    да да, јас баш тоа го правам, секогаш несвесно дури си ја гризам устата, и онака делчиња си кинам. После со крв ми се прави. Проблемот е што мене многу ми се суши устата и ми пука, и затоа ја грицкам. Со лабело сум секој ден, најдобар другар ми е :D
     
  15. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Јас не грицкам нокти,ама затоа устава партали ја правам.Постојано туку тргам,кинам нешто од неа.Некогаш кога ќе претерам цела уста ми е раскрвавена. :worried:
    За грицкањево нокти знам еден другар користеше некој горчлив лак.Не му помогна,одма изнајде начин како пак да си ги грицка и ужива во тоа. :lol:
     
  16. Smartgirl

    Smartgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Spored moeto mislenje za da prestanes da grickas nokti treba da imas golema samodoverba.
    Jas do neodamna grickav nokti, koga ke videv nekoja devojka so ubavi nokti mene mi bese mn krivo.
    Taka se resiva da ne grickam poveke, zato sega imam ubavo nokti :)
     
  17. Marmalada

    Marmalada Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Јас сум грицкач веќе дооолги години и години, и нешто што највеќе ме нервира кај себе си е тоа, што неможам да си ги погледнам. Еднаш успеав, со помош на дечкото, да ги пуштам.. со тоа што на секое пикање прст во уста ме удираше по рака, ама нели, не силно :) :) :) И ете, еден период се среќна, се супер, ма француски маникири, ма лакирања, ма свашта, и толку беше... Да речеме од прилика 4 месеци, и толкууу! Сега пак ги грицкам, и сакам пак да си ги пуштам, ама не успешно.... Иако мислам, дека тоа со надградбата е дефинитивно најдобрата опција ;) We can do it! :muscle: :rofl:
     
  18. Tammy

    Tammy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    33
    I belong here .. :D ги грцкам ноктите и на рацете и на нозете (за нозете ми е и мене смешно) :rofl: ..Еве сега читајќи ги мислењава од темава си реков КРАЈ .. нема да ги грицкам ноктите повеќе. :)
     
  19. Zocuska

    Zocuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1

    ke si stavis vestacki:D iii jas taka sea ne gi grizam:D ponekogas koga neosetno ke probam da grickam osekam plastika iii se otkazvam:D
     
  20. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Да да помага една другарка ми ги излакира со него па неколку дена по ред не ги грицкав и сеа полека полека се одвикнувам :)