Како да не ги грицкам ноктите?

Дискусија во 'Тело' започната од Tam4e, 12 декември 2009.

 1. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  43
  Абе добро за девојќи ќе се лакираат,ама како да го одвикнам маж ми од таа навика,да не ги грицка ноктите. Сум слушнала за една крема што горчи,ако некој знае како се вика. Фала
   
 2. slagana20

  slagana20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  ista sum i jas koga se nerviram :@ noktite ke gi napravam do kaj mozam do tamu gi grckam sakam da se odviknam od toa ama ne mozam :( imam probano samo nekolku nedeli da se odviknam ama ne biduva :(
   
 3. slagana20

  slagana20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  dali nekoj probal so nadgradba na nokti da se odvikne i dali mu uspealo to ako moze da mi kazete ................?
   
 4. ludacaa

  ludacaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  180
  леле лоша навика :@ јас цел живот ги грицкам таман си ги пустив асални се убави со мерак си ги средував и на крај со излезе се изнервирав и си ги изгрицкав..така да колку и да сакаш да престанеш неможеш зс кога тогаш пак ноктите ке завршат во наѓите усти ;( :lol: ;( ;(
   
 5. IviA

  IviA Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  24
  Моите нокти се сплоснати , мали , меки , лесно кршливи и се двојат. ;( Имам пробано со различни лакови и креми за зацврстување но нисто , без ефект. :sweat: Ве молам доколку знаете некој продукт или рецепт за цврсти нокти пишете. Однапред благодарам ;)
   
 6. aquafortune

  aquafortune Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2010
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  23
  И јас спаѓам во оваа група,грицкам нокти откако знам за себе. :$
   
 7. Zocuska

  Zocuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  1
  nadgradba da si staviteeeee:D
   
 8. IviA

  IviA Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  24
  Мислиш надградба на нокти они со гелот нели т.е акрилни мислам дека се викат фалааааа :*
   
 9. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.436
  Допаѓања:
  178.213
  Пол:
  Женски
  И јас имам иста мака, маж ми е страсен грицкач...не сум го видела никогаш со нокти, секогаш му се "уредно" изгрицкани :swear: Едно време го лакирав со горчлив проѕирен лак ама пак беше поупорен од мене и продолжи со навиката...сега му се заканувам дека ќе му ги брцнам прстите у катран :lol: ама нема некој ефект заканата! Ако имате некоја идеја за упорниов грицкач спремна сум да ја применам :P
   
 10. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  ако сакате стварно да не ги грицкате повеќе, не ви треба ни надградба ни ништо, само добра волја, јас до 8, 9 години ги грицкав и стално од дома ми велеа за тоа, и брат ми ми вика ај се клади ме дека нема да издржиш да не ги грицкаш некое време, и се изинаетив и се нанервирав и издржав, и после кога си ги видов ноктите колку ми се убави, реков повеќе грицкање не, во секој случај секогаш си имам мастика в уста(колку да џвакам нешто, и сигурно не би била вкусна мастиката со нокти), па така сосема се одвикнав
   
  На femina11 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. maa

  maa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  37
  Јас сум пробала со надградба и успева еве веке две години сум со нокти и немам проблем...позз
   
  На Tinna12 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Majka mi gi gricka noktite i sega kupila od aptekite od Aura edno kako lak e,140den,go premackuva na noktite i koga ke gi dopre mnogu bilo gorclivo i ne se mielo pa taka se odviknuva,iako e mn tesko rece ova i pomognalo non stop se macka.Pa probaj.Poz
  [mod-kirilica:l7nmgbni][/mod-kirilica:l7nmgbni]
   
 13. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  877
  Пол:
  Женски
  Јас порено бев огромен зависник на грицкање нокти..тоа у основно
  Постојано грицкав..
  Го пробав тој горчливиот лак,онака помага ваљда, али се откажав од него бидејки еднаш кога бевме на екскурзија и јас имав ставено отсабајлето (или уште претходната вечер,тоа трае многу,дури и кога ке измиеш раце со сапун) и у автобус, и ја сендвич јадев и нешто мајонез ми капна на прст, и ја заборавив нормално, кога го залижав прстот лелеееее после со саати неможев да се опоравам,тоа горчи ли горчи,никаква храна не осекав после... и се откажав..од лакот, не ноктите :D

  А од ноктите се откажав откако ставив фиксни протези горе и доле, нема шанси грицкање нокти со нив.. :D
   
 14. Tinna12

  Tinna12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Ama i ja imam edno STOP grickanju noktiju .. sho znam kako beshe.. znaci stvarno,, ja veke ke go gricnam noktot i ke go trgnam a toa otposle ke mi gorci.. nisto ne mi pomaga. :devil: !!! uste ne sum probala da si zalepam nokti. pa planiram sega za zimskiot raspust.Moze li nekoj da mi kaze ako si zalepam nokti , normalno kaj nekoj profecionalec,kolku ke traat noktite.. Kolku sto znam za 1 mesec rastat 7mm ili ne e taka ?
  Ve molam napisete mi dali znaete. ZA 1 MESEC KOLKU RASTAT NOKTITE ?
  I KOLKU TRAAT ZALEPENI NOKTI,NORMALO SO CVRST LEPAK (meseci,denovi)?
   
 15. Tinna12

  Tinna12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Извинете не видов дека треба да се пишува на кирилица. :D Ве молам одговорете ми на претходните прашања.
   
 16. MODELGIRL

  MODELGIRL Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Obozavam golemi i neguvani nokti!!No za zal sum edna od onie koishto nemozam da se odviknat od grickanjeto na nokti:/ Nikako nemozev da gi pushtam nitu pak imav zelba poradi toa shto noktite a i samite prsti mi nemaa nikakva forma!!No poradi silnata zelba izdrzav!Ja zemav celata kolekcija od oriflejm za nokti so kojahsto uspeav da gi sredam moite nokti,gi porasnav i izgledaat dva pati poubavo od bilo koi veshtacki nokti!!I edna pricina plus poradi koja noktite mi izdrzaa e toa shto sekogash mi bea izlakirani a gi brishev so poseben aceton kojshto ne sostoi alkohol!!Obicniot aceton sodrzi mnogu alkohol,gi nadgrizuva i gi pozoltuva noktite.Probajte i vie;)
   
 17. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  122
  грицкање на ноктите постојано :) Едноставно не можам да се одвикнам, а и така немам многу голема желба на долги нокти, така да......... продолжувам со грицкање :D
   
 18. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  267
  Сестра ми грицка нокти,па дури и внука ми гледајќи ја неа,а има само 2 годинки и 4 месеци.
  Како можете да ги грицкате ноктите?Никогаш не сум грицкала нокти од причина што нема ни да можам,имам цврсти нокти што мислам дека попрво забот ќе ми се скрши отколку да го изгрицкам ноктот :D .Нека ви текне само колку бактерии имаме по рацете само една врата од лифт ако допреме,или тастатурата од компјутер,маусот...и така може ќе се одвикнете од оваа навика. :)
   
 19. NelChe

  NelChe Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  277
  Братучед ми грицкаше нокти кога беше помал и од бактериите доби глисти кои му ги вадеа од ушите со цевка. Значи, имаше БУКВАЛНО црви во организмот. Доволна причина да престанете со грицкањето на нокти??? :^)
   
 20. Dinche

  Dinche Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Пробав со се и сешто.. горчлив лак.. акрилни нокти.. ништо не помага.. ќе ми пораснат малку.. и пак почнам да ги грицкам.. :worried: а мнооооогу сакам да имам долиг и средени нокти.. природни :worried: