1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да не ги грицкам ноктите?

Дискусија во 'Тело' започната од Tam4e, 12 декември 2009.

  1. katka-slatka

    katka-slatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    47
    Абе добро за девојќи ќе се лакираат,ама како да го одвикнам маж ми од таа навика,да не ги грицка ноктите. Сум слушнала за една крема што горчи,ако некој знае како се вика. Фала
     
  2. slagana20

    slagana20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ista sum i jas koga se nerviram :@ noktite ke gi napravam do kaj mozam do tamu gi grckam sakam da se odviknam od toa ama ne mozam :( imam probano samo nekolku nedeli da se odviknam ama ne biduva :(
     
  3. slagana20

    slagana20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    dali nekoj probal so nadgradba na nokti da se odvikne i dali mu uspealo to ako moze da mi kazete ................?
     
  4. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    леле лоша навика :@ јас цел живот ги грицкам таман си ги пустив асални се убави со мерак си ги средував и на крај со излезе се изнервирав и си ги изгрицкав..така да колку и да сакаш да престанеш неможеш зс кога тогаш пак ноктите ке завршат во наѓите усти ;( :lol: ;( ;(
     
  5. IviA

    IviA Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    24
    Моите нокти се сплоснати , мали , меки , лесно кршливи и се двојат. ;( Имам пробано со различни лакови и креми за зацврстување но нисто , без ефект. :sweat: Ве молам доколку знаете некој продукт или рецепт за цврсти нокти пишете. Однапред благодарам ;)
     
  6. aquafortune

    aquafortune Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2010
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    23
    И јас спаѓам во оваа група,грицкам нокти откако знам за себе. :$
     
  7. Zocuska

    Zocuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    nadgradba da si staviteeeee:D
     
  8. IviA

    IviA Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    24
    Мислиш надградба на нокти они со гелот нели т.е акрилни мислам дека се викат фалааааа :*
     
  9. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.634
    Допаѓања:
    251.288
    Пол:
    Женски
    И јас имам иста мака, маж ми е страсен грицкач...не сум го видела никогаш со нокти, секогаш му се "уредно" изгрицкани :swear: Едно време го лакирав со горчлив проѕирен лак ама пак беше поупорен од мене и продолжи со навиката...сега му се заканувам дека ќе му ги брцнам прстите у катран :lol: ама нема некој ефект заканата! Ако имате некоја идеја за упорниов грицкач спремна сум да ја применам :P
     
  10. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    ако сакате стварно да не ги грицкате повеќе, не ви треба ни надградба ни ништо, само добра волја, јас до 8, 9 години ги грицкав и стално од дома ми велеа за тоа, и брат ми ми вика ај се клади ме дека нема да издржиш да не ги грицкаш некое време, и се изинаетив и се нанервирав и издржав, и после кога си ги видов ноктите колку ми се убави, реков повеќе грицкање не, во секој случај секогаш си имам мастика в уста(колку да џвакам нешто, и сигурно не би била вкусна мастиката со нокти), па така сосема се одвикнав
     
    На femina11 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. maa

    maa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    38
    Јас сум пробала со надградба и успева еве веке две години сум со нокти и немам проблем...позз
     
    На Tinna12 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Majka mi gi gricka noktite i sega kupila od aptekite od Aura edno kako lak e,140den,go premackuva na noktite i koga ke gi dopre mnogu bilo gorclivo i ne se mielo pa taka se odviknuva,iako e mn tesko rece ova i pomognalo non stop se macka.Pa probaj.Poz
    [mod-kirilica:l7nmgbni][/mod-kirilica:l7nmgbni]
     
  13. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Јас порено бев огромен зависник на грицкање нокти..тоа у основно
    Постојано грицкав..
    Го пробав тој горчливиот лак,онака помага ваљда, али се откажав од него бидејки еднаш кога бевме на екскурзија и јас имав ставено отсабајлето (или уште претходната вечер,тоа трае многу,дури и кога ке измиеш раце со сапун) и у автобус, и ја сендвич јадев и нешто мајонез ми капна на прст, и ја заборавив нормално, кога го залижав прстот лелеееее после со саати неможев да се опоравам,тоа горчи ли горчи,никаква храна не осекав после... и се откажав..од лакот, не ноктите :D

    А од ноктите се откажав откако ставив фиксни протези горе и доле, нема шанси грицкање нокти со нив.. :D
     
  14. Tinna12

    Tinna12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ama i ja imam edno STOP grickanju noktiju .. sho znam kako beshe.. znaci stvarno,, ja veke ke go gricnam noktot i ke go trgnam a toa otposle ke mi gorci.. nisto ne mi pomaga. :devil: !!! uste ne sum probala da si zalepam nokti. pa planiram sega za zimskiot raspust.Moze li nekoj da mi kaze ako si zalepam nokti , normalno kaj nekoj profecionalec,kolku ke traat noktite.. Kolku sto znam za 1 mesec rastat 7mm ili ne e taka ?
    Ve molam napisete mi dali znaete. ZA 1 MESEC KOLKU RASTAT NOKTITE ?
    I KOLKU TRAAT ZALEPENI NOKTI,NORMALO SO CVRST LEPAK (meseci,denovi)?
     
  15. Tinna12

    Tinna12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Извинете не видов дека треба да се пишува на кирилица. :D Ве молам одговорете ми на претходните прашања.
     
  16. MODELGIRL

    MODELGIRL Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Obozavam golemi i neguvani nokti!!No za zal sum edna od onie koishto nemozam da se odviknat od grickanjeto na nokti:/ Nikako nemozev da gi pushtam nitu pak imav zelba poradi toa shto noktite a i samite prsti mi nemaa nikakva forma!!No poradi silnata zelba izdrzav!Ja zemav celata kolekcija od oriflejm za nokti so kojahsto uspeav da gi sredam moite nokti,gi porasnav i izgledaat dva pati poubavo od bilo koi veshtacki nokti!!I edna pricina plus poradi koja noktite mi izdrzaa e toa shto sekogash mi bea izlakirani a gi brishev so poseben aceton kojshto ne sostoi alkohol!!Obicniot aceton sodrzi mnogu alkohol,gi nadgrizuva i gi pozoltuva noktite.Probajte i vie;)
     
  17. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    грицкање на ноктите постојано :) Едноставно не можам да се одвикнам, а и така немам многу голема желба на долги нокти, така да......... продолжувам со грицкање :D
     
  18. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Сестра ми грицка нокти,па дури и внука ми гледајќи ја неа,а има само 2 годинки и 4 месеци.
    Како можете да ги грицкате ноктите?Никогаш не сум грицкала нокти од причина што нема ни да можам,имам цврсти нокти што мислам дека попрво забот ќе ми се скрши отколку да го изгрицкам ноктот :D .Нека ви текне само колку бактерии имаме по рацете само една врата од лифт ако допреме,или тастатурата од компјутер,маусот...и така може ќе се одвикнете од оваа навика. :)
     
  19. NelChe

    NelChe Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    277
    Братучед ми грицкаше нокти кога беше помал и од бактериите доби глисти кои му ги вадеа од ушите со цевка. Значи, имаше БУКВАЛНО црви во организмот. Доволна причина да престанете со грицкањето на нокти??? :^)
     
  20. Dinche

    Dinche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пробав со се и сешто.. горчлив лак.. акрилни нокти.. ништо не помага.. ќе ми пораснат малку.. и пак почнам да ги грицкам.. :worried: а мнооооогу сакам да имам долиг и средени нокти.. природни :worried: