Како да не ги грицкам ноктите?

Дискусија во 'Тело' започната од Tam4e, 12 декември 2009.

 1. st-el

  st-el Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  7
  И јас ја имам оваа грозна навика и тоа само на десната рака. Ноктите на левата рака некако ги израснав и ми се во ред, но затоа од нервоза несвесно страдаат оние на другата. Мора да се потрудам да ги израснам и на другата рака белким ке се ослободам од оваа лоша навика.
   
 2. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  79
  Лакирај ги во некои јаки бои...што ако ги грицнеш ке ти се излупат и на ништо нема да ти личат....јас така се одвикнав од таа одвратна навика...и еве веќе две години не грицкам нокти,дури и гадно ми е сега. :)
   
 3. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  271
  Пол:
  Женски
  Јас исто така многу ги гризам ноктите и знам дека не е убаво ама навика е.Tолку ги гризам што до живецот идам и ме боли многу понекогаш и живецот го гризам.
   
 4. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.432
  Допаѓања:
  849
  Пол:
  Женски
  Вака. Јас сум поранешен грицкач на нокти, и од мое искуство имам
  да ви предложам 3 идеи со кои би можеле да прекинете со грицкањето на нокти

  1. Славниот лак за нокти кој е горчлив и кој ке направи да ви се згади од се мило и немило
  ако (кога) ке го пробате

  2. Фиксна протеза. Гарантирано прекинување на грицкање на нокти. Лично искуство

  3. Нанесување на вештачки нокти. Толку ке ви бидат убави што ке ви биде жал да ги грицнете :)
  (слично. - или налакирајте се)

  ;)
   
 5. Snegulkaa

  Snegulkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  43
  Јас порано ги грицкав ноктите и верувајте тоа е навистина гнасна навика. Сега фала Богу се одвикнав сега.
  Знам дека е тешко додека се одвикнете, ама секој ќе се сложи дека секое девојче изгледа поубаво со убави, убаво оформени, долги (што не мора секогаш да значи долги, но сепак убаво оформени) нокти, отколку со такви никакви, изгрицкани .. Тоа сега навистина ми е гнасно.
  А за сето време додека се одвикнувате од грицкање, мислам дека ќе ви биде потребна помош и од другарките. Така на пример мене навистина ми пружеа помош. Кога ќе ме видеа со раката во уста дека ги грицкам ноктите ќе ме прекореа или слично. И навистина делуваше. :) И плус и самата станав свесна дека тоа е гнасно, дека се што фаќаме после во уста ни оди, секакви прљавштини .. бљакк :puke:
  Се надевам ова ви се доволно добри причини да престанете со грицкање. Мене навистина ми беа :D
   
 6. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  220
  Постои една народна поговорка - кога се сака,се се може.Грицкав нокти од 3-то или 4-то одделение.Имаше ситуации кога со фластер ги лепев за да не ги гризам :lol: .хахахаха.Се пробав,ништо не помагаше.Негде кај 2-ра година средно ми завидував на сите кои имаа убви придодни и долги нокти.Бев упорна и сега редовно ги лакирам со лак за да не ги гледам и така си ги пуштам.Упорноста вреди,верувајте.
   
 7. sweetGirl123

  sweetGirl123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  4
  го имав истиот проблем. грицкав нокти од 2-3 години до кај 15 година. можам да кажам дека пробав мн работи,но ништо не ми помогна..немав тогаш ни некоја посбена желба,од онака ми беше имав ставено во глава да се одвикнавм...аама едно време и на сите околу мене им се воодушевував на ноктите,убаво налакирани,средени , стокмени..пуштив јутуб гледав клипови..и ми се појави ОГРОМНА ОГРОМНА желба да имам нокти,да можам и јас така да си ги средувам и лакирам..тогаш почнав ! со ништо др,со самата себе само! си ставив во главата , ии најрпвин се налакирав со безбоен лакк ии еднсотавно ги оставив да растат..коа и да ги ставев во уста д ги грицкам,ми текнуваше на тоа како од грди и мали изгрицкани нокти можам ио јас да имам средени , долки и убави нокти. Од тогаш се откажав од гирцкање. има моменти кога и до ден днеес ќе ги изгрицкам,ама приметувам дека заборавам да грицка,и кога ќе ми текне дека до пред 5 мин омав совршени нокти,а глетката сега во изгрицкани и грди ноктии ме уништуваше..ии повторни сега сум со моите нокти :))
  * мислам дека добар начин ти е да купиш од оние нотки од пазарче по 50 денари што се со френч маникир,залепи ги со супер лепак ии носи ги 5 дена..кога ќе ги извадиш ќе имаш мало нокте,мачкај се со безбоен или некаков лак,ќе ти се појави желбата ии мислам дека ќе успееш . :) само напред :*
   
  На Danny.T му/ѝ се допаѓа ова.
 8. dusicka.musicka

  dusicka.musicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  8
  Јас грицкав нокти до пред 2 години...и појма си немав како да се одвикнам од таа ГЛУПАВА навика...татко ми ми донесе од Швајцарија нешто како лак го мачкаш на ноктот безбојно е и после кога почнеш да да ги грицкаш ти корчи(и мирисало,но за среќам јас не го чустував тој мирис...а мирисало ужаснооо)но откако се одвикнав...го ставив на видливо место за да се поцеќам :).но сега имам проблем што ноктите никако не ми растат...и ако ми пораснат два милиметри веднаш ми се кршат :( сега јас за тоа пак прашувам...како до долги и цврсти нокти?
   
 9. sweetGirl123

  sweetGirl123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  4

  имаш во авон лакови за зацврстување на нокти и за побрзо растење..тој за зацврстување е мн добар стварно , камен ти се ноктите..а тој за побрзо растење нз , не го имам користено..само знам дека треба да пиеш млеко за побрзо да ти пораснат..позз :) :*
   
 10. duplo.a

  duplo.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2010
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  7
  Бивш грицкач сум :)
  Формула за одвикнување: лакирајте ги ноктите нон-стоп и купете си го стикчето на Аура за одвикнување, има таков одвратен вкус што нема на памет да ви падне да доближите нокт до уста. Пропратено со малку добра воља и цврст карактер, полека но сигурно ќе се одвикнете :)
   
 11. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.108
  За сите грицкачи на нокти, препорачувам да си купат грицкалка. :lol: Шала, ама така е :D . Е сега вака, ви препорачувам лак за нокти на Deborah кој е наменет против грицкање на ноктите. Има одвратно грозен горчлив вкус и плус има дополнителен комплекс од калциум и одредени минерали наменети за зацврстување на ноктите. Шишенцето е вакво:
  [​IMG]

  Ако имате проблем пак со нокти што се кршат или што се двојат (листаат), исто така на Deborah има многу добри лакови со таа намена. Oдозгоре врз секое капаче и на самата етикета ви пишува за каква намена е, и доста се квалитетни. Проверете во сите подобро снабдени парфимерии. Цената им е 250-300 денари.
   
 12. puflaa

  puflaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  21
  Какво е тоа стикче и каде може да се најде ако може да одговориш ?!? :$
   
 13. Macyii

  Macyii Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Ja probuvav so lak za nokti sto luti no ne uspeav :(
  [mod-kirilica:1sb36k0y][/mod-kirilica:1sb36k0y]
   
 14. duplo.a

  duplo.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2010
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  7
  Mислам дека го има во поголемиве маркети, а во Космо и Јуник го има 100 посто. Само си ги мачкаш ноктите и кожата околу нив со тоа, и ако само го ставиш прстот во уста осеќаш ептен ентензивен гаден вкус. Цената му е околу 120 денари и изгледа вака:
  [​IMG]
   
  На nadica1996 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Melody13

  Melody13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  215
  Надградба на нокти

  девојки..можeби прашањево е малку (повеќе) надвор од тема..но сакав да ве прашам дали можете да ми предложите некое решение за одвикнување од грицкањето на нокти..знам..тоа е многу лоша навика..но откако знам за себе ги грицкам ноктите :( ..имам пробано од горките лакови за одвикнување, ефикасни се..но со тек на време се навикнувам на вкусот и пак си продолжувам по свое :D ..ве молаааам предложете некое решение..итно е!! ..а и сега нешто поврзано со темата..сум надградувала нокти мноогу пати порано..но за жал никогаш не ми траеле повеќе од 2-3 дена..бидејќи моите ноктиња се мноогу малечки.. :$
   
 16. Em4e711

  Em4e711 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  148
  Надградба на нокти


  Ах...лоша навика и јас до пред некое време, ме болеа кога ги грицкав...никогаш не сум користила од тие горките лакови, со другарка ми во средно што седеше до мене се договоривме секогаш да ме удира по рацете кога ќе ги ставам во уста...и успеа за некој период, си ги пуштив, супер, но се случија некои работи и пак почнав да ги грицкам. Мислам дека цел живот ќе се каам зошто ставив надградба за матура, никогаш повеќе нема да ставам, ми беа катастрофални..одвај си ги вратив потоа во нормала ноктите xD
  Од ова лето мн ретко си ги грицкам, обично кога учам, ама ги лакирам и наместо да ги грицкам си го вадам лакот...и така ми се оштетуваат ноктите...ама си викам барем не ми се изгрицкани...
  Знам дека сакаш ама самата треба да се обидеш и цврсто да се решиш, најдобро во периоди кога немаш некои поголеми стресови...лакирај ги често. Јас на пр кога учам наместо прстите во уста пенкалото :)
  И јас се извинувам за оф топик..

  Еднаш имам ставено надградба...мислам дека цел живот ќе се каам, тоа за матура беше, никогаш повеќе нема да ставам, ми беа катастрофални..одвај си ги вратив потоа во нормала ноктите xD и плус не беа баш евтини.. Сега вака си ги гледам негрицкани и си викам како вакви не ми беа тогаш :)
   
 17. Melody13

  Melody13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  215
  Надградба на нокти

  благодарам за советот Em4e711 :D ..Oтсега си ветувам дека ке ги лакирам почесто..па се надевам ке ги пуштам малку подолги.. ;)
   
  На TheQueen му/ѝ се допаѓа ова.
 18. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.636
  Надградба на нокти

  Мелоди, и јас ги грицкам, ама не постојано. Само кога сум нервозна... :lol: За да се одвикнеш има креми и гелови со непријатен вкус, така да кога ќе ги намачкаш и пробаш да ги грицкаш вкусот нема да биде баш најубав. :) Сепак ова не знам колку помага, пошто пишувам само од слушање, не сум пробала.
  Инаку, јас редовно си ги лакирам со лак во боја, онака, убаво да се обоени, и така не ги грицкам.

  Сега коментар за надградбава: неколку пати имам ставено нокти. Еднаш со гел, и 3-4 пати акрилни. Акрилните се поубави и помалку штетни. Е сега кога ќе ги извадиш тие се лупат, се кршат и нормално е тоа, ама сепак, сакам надградба. Ставам за време на летниот период (на зима не носам бидејки одам на училиште :) ) и секогаш си одбирам некоја неагресивна комбинација. Не преначичкани, најчесто френч со некаков дизајн на палецот и досредниот прст. Мене супер ми изгледаат !! :D
   
  На Melody13 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Srculence--91

  Srculence--91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  50
  Неможам никако да ја тргнам таа пуста навика :( :( Веќе неколку години сум редовен грицкач :lol: :lol: но навистина сакам да се одвикнам од тоа... Не ми помага лак за нокти...
   
 20. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.432
  Допаѓања:
  849
  Пол:
  Женски
  ^ стави од тоа мачкалото од аура (погоре на сликата) иако мене конкретно тоа не ми помогна, може тебе ке ти помогне. Толку е горчливо што ако се лизнеш еднаш верувај нема пак да ти текне да доближиш прст до уста :D пробај.