Како да не ги грицкам ноктите?

Дискусија во 'Тело' започната од Tam4e, 12 декември 2009.

 1. Cute..Girl

  Cute..Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Od koga znam za sebe postojano girckam nokti a sakam da imam ubavi sredeni nokti probuvav da se odviknam ama ne ide :/ koga sum mnogu nervozna premnogu grickam imate li nekoj sovet za mene ?
  [mod-kirilica:2i7tdz1h][/mod-kirilica:2i7tdz1h]
   
 2. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.478
 3. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.452
  Допаѓања:
  720
  за мене како да нема одвика за оваа лоша навика........у бестрага со шо веке не пробав :$
   
 4. plawa

  plawa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  129
  Ја се одвикнав кога си ставив вештачки нокти. Пошо тие неможев да ги гризам се одвкнав. 8)
   
 5. Cute..Girl

  Cute..Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  И јас си ставив вештачки али од навика и тие ги пукнав.. и ги извадив ништо не ми помага... и лак што гочи имам ставено на нокти и што уште не и неможам :/
   
 6. Irreplaceable.xD

  Irreplaceable.xD Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  61
  Имаш во зегин едно како у туба е, се мачка и после коа ке гризнеш ке се згадиш!
  И јас грицкав нокти порано, и мајка ми постојано ме опоменуваше, и еден ден ми се избаци со тоа онака тадааааам! И ајде сега гризај да те видам ;)
  Одвратно беше !
  Така да прашај по апрекиве, сигурно има.. колку толку ке се одвикнеш :)
   
 7. t.w.e.e.t.y

  t.w.e.e.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  617
  Вчера се лакирав со тој лакот што горчи... :puke:
  ама не се откажувам! повторно грицкам :D
   
 8. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.415
  Два пати се откажав...ама силна нервоза коа ќе ме фати тоа е нешто невидено и пак ги изгризав.
  Уште прсти што не сум почнала да гризам. :headbang:
   
 9. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  1.740
  Допаѓања:
  2.799
  Пол:
  Женски
  колку пати сум се решила да не грицкам таман ќе ми пораснат се убаво.. и некој ќе ме изнервира до бескрајно па ќе г изедам до последното и најмало делче :devil:
   
 10. Milica145

  Milica145 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  2
  Сите шо мислите дека неможете да се одвикнете се лажете. Значи ја зборувам од лично искуство, имав нокти два милиметри ги оставив една недела да живнат и отидов да ми стават акрил малце ме болеше додека ми ги ставаа ради тоа шо требаше да се истушка многу ама издржав ги носев од 24 мај до пред недела дена и сеа ми се големи и убави и навиката ми замина не грицкам веќе и срцето не ми дава на вакви убави нокти да грицкам , конечно и јас можам да трошам пари за лакови и ацетони :)
   
 11. Meggy

  Meggy Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  385
  Јас од кога знам за мене ги грицкав ноктите. Се одвикнав од пред некој месец со горчлив лак. Навистина го платив 2-3 пати поскапо од обичен лак, ама се исплаќа кога си ги гледав така големи и средени ноктите неколку месеци 8)
  Вчера не знам што ми текна ги изгрицкав сите до еден ]:) , сега пак 1-2 месеци ќе чекам да ми пораснат :| .
   
 12. LuisRoyo

  LuisRoyo Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  12
  7 години ги грицкаам ноктиве..и не можам да се одвикнам..некако имаше некои периоди као престанував но тоа беше 2-3 недели и после ај пак..посебно па ако сум на школо и некоја нервоза ме пукне охооо..имам пробано со горчлив лак, но не успева :(
   
 13. Gioia

  Gioia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  598
  Од кога знам за себе грицкам нокти! имав милион обиди да прекинам ама тоа траеше многу кратко! Но,се се смени пред 1 месец и тоа многу лесно..мајка ми ми купи еден прекрасен лак и ми ги налакира ноктите и самото тоа ме натера да не ги грицкам за да не го расипам лакот на ноктите! не знам како порано не ми текнало на тоа..и така многу често ги лакирав и полека тие си растеа..последиците се уште ги чувствувам дека ноктите не се баш перфектни по малце се деформирани ама далеку поубаво изгледаат од пред тоа такви цели испукани и изгрицкани! и да,се е во мозокот и психата! едноставно решив не грицкам,можам и ќе успеам-и успеав! верувам дека можете и вие ;)
   
 14. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.672
  Допаѓања:
  1.879
  Од мојата 4та година ги грицкам ноктите. По гадна навика НЕМА. Но што да правам. Колку пати сум се обидела да престанам. Најмногу сум успеала 6 недели. Ништо не ми помага значи. Лакирај се, средувај ги (демек да ми е мака да ги расипам) Ништо. Навика си е навика. А колку грдо изгледаат ноктиве, прстите. Свесна сум дека е грдо, но не можам да се одвикнам...
   
 15. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  290
  Јас бев заразена со тоа до живецот ги грицкав,цели ми беа искукани катастрофа ми беа :puke: и имаше дома еден мирис на мајками иго дадоа за роденден ама едно гадно што мирисаше исто како
  лајно
  .
  И цело време се прскав од него и кога ќе ги измиев рацете пак ми мирисаа и кога ќе пикнев во уста ми горчеше и само така се одвикнав(успева) ;)
   
 16. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.544
  Пол:
  Женски
  Откако знам за себе јас грицкав нокти. Постојано ми беа рацете во уста. Али се одвикнав самата со голема упорност и со безбоен лакт на ноктите. Кога и да го допрев лактот ми се згадуваше. И така малку по малку почнаа да ми растат ноктите и почнав да ги лакирам со лак во боја и откако видов колку ми пораснале ми стана греотка да ги грицкам и со тек на времето таа навика ми ја снема.
   
 17. Tamarche92

  Tamarche92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  моја другарка имаше ист проблем со грицкањето на нокти но се одвикна, побарај во аптеките и во тинекс има нешто како течност незнам баш како се викаше точно околу 70 денари беше но навистина и помогна . утре ке одам накај тинексот па ке ти кажам точно како се вика Поздрав
   
 18. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  878
  Пол:
  Женски
  Нешто слично и јас практикував, само вториот чекор не ни го пробав :D
  http://www.zazdravje.com.mk/upload/cont ... 1%82%D0%B5

  За да се одвикнеш мислам дека најважно е да решиш во тоа и да се поставиш цел или најубаво налакирај ги и ќе ви е мака потоа убави нокти да ги грицкате ;)

  Додека се помали налакирајте ги убаво, еве вака например, дајте си сами на себе мотивација :)

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Или еве погледнете нокти на гугл ( така јас правев ]:) ) и сеуште сакате да ги грицкате и да немате вакви прекрасни нокти? Не, никако, секоја девојка што ја познавам сака нокти .

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  Преубави се :*

  И на крај ВЕРУВАЈ ВО СЕБЕ И ЌЕ ЈА ПОСТИГНЕШ ПОСАКУВАНАТА ЦЕЛ :)

  Среќно феминки :)
   
  На HandandNails му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Angel4e-Lover4e

  Angel4e-Lover4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  vi blagodaramm mnogu za sovetite ke posluzat i jas gi grickam noktite cel moj zivot no sega poretko i mislam deka ke mozam da pretanam.SAMO VERUVAM VO SEBE!!!
   
 20. milenna.torres

  milenna.torres Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  120
  и моите се ... едно време се „одвикнав“ ама пак ништо пак ги грицкам.. :Ѕ ај ке пробам со тие лакови што лутат или пак ке си напраам убавииииии нокти и ке ми биде жал да ги грицкам...ке ви пишам обавезно ..:**