Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Како да не јадам толку многу благо?

Дискусија во 'Диети' започната од Saraa, 19 февруари 2010.

 1. MoDeRnA

  MoDeRnA Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  45
  јади повеќе овошје така ќе немаш голема потреба за шеќер, инаку и јас сум гооолем зависник од благо кога ќе почнам незнам да се сопрам :lol:
   
 2. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.542
  Јас сум зависна од благо :lol: На ден јадам по 5 бонбони или били што само да е благо :rofl: Ај ако има некое рашение нека кажат :)
   
 3. atllete

  atllete Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  jas potrebata za blago ja smiruvam so eden fildzan kakao so natren ili matam belki so rendano ovosje i nekolku orevcinja i 1 lazica med doaga kako ubav kolac. Nisko kaloricno, vkusno, i sto e najvazno zdravo
   
 4. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.577
  Допаѓања:
  85.789
  Пол:
  Женски
  ^^^Какаото и јас го пијам и ми задоволува поtреба од чоколадо, од друга страна мислам дека можеш, наместо да јадеш некое друго чоколатце, да каснеш да речеме црно чоколадо за готвење некоја коцка, или направи си сама комбинација од житарки со овошје и мед и ќе си надокнадиш потреба од шеќер.
   
 5. Sunshine555

  Sunshine555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  66
  Напиши на лист од блок ЧОКОЛАДО=КАЛОРИИ=ДЕБЕЛ ЗАДНИК,СТОМАК,КОЛКОВИ и залепи го на местото каде што го чуваш благото (фрижидерот најверојатно) ;)
  И за да ја добиеш потребната енергија јади повеќе овошје и зеленчук па ќе имаш доволно шеќер и сила за да си ги извршиш обврските,но и за да си ја задоволиш потребата за шеќер. :)
   
  На CharmedGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gaga.rocks

  gaga.rocks Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  34
  ИЗдржав 2 дена без благо но вчера во пицерија морав да изедам палачинка /не дека несакав/. Значи јас од благо се чувам така што не го јадам и не мислам на него :D ете денес ќе пробам без благо пак да издржам, но за жал мама прав торта.
   
 7. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  Голем зависник сум од благо, ама сега доаѓа лето па морам да скратам.Би ви препорачала на сите кога ќе ви се пријаде благо да земете лажичка мед... ;)
   
 8. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  118
  Ама какво одвикнување бре...подолго од две недели не можам и крај...Цел живот си ја тупам главата со ова прашање и за жал сеуште не сум го пронашла одговорот...Нема тука многу филозофија...Тоа е зависност и само цврста волја и јак карактер можат да победат...Има многу совети како да се заситите, но се зависи од тоа дали навистина сте решиле да намалите со благото..Се е до психа, неа треба да научиме да ја контролираме...Но можеби понекогаш и делуваат тие финтиците, како миење на заби кога ќе ти се пријаде, или пак да се напиеш вода или зелен чај...Исто така и јаболката многу заситува. Сепак, најбитното е да немате дома ама баш никакво благо :D Тоа: изеди само еден ред чоколадо за готвење- некако не пали баш :| И секако..нема резултат ако седиш и цело време мислиш "ми се јаде благооооо" Најдобро е, за почеток да си одредите три дена во неделата за јадење благо и да се придржувате кон тоа...Постепено ќе се намали потребата за шеќер и тогаш поентата е пак да не потпаднете под заводливоста на чоколатцето :) И не викајте од утре не јадам...почнете сега! ;)
   
 9. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  575
  Пол:
  Женски
  http://www.femina.mk/%D0%B4%D0%B8%D0%B5 ... 1%9A%D0%B5

  и јас бев зависничка од благо што и да пробав не дејствуваше да се откажам, се додека не го прочитав ова и навистина делува сега кога и да ми се јаде благо си јадам кисели краставички барем сега ги имаме многу, а за лето ке се снаоѓам некако можеби ке пробам со маслинките :^)
   
 10. mamma

  mamma Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  замислете се откажав од цигарите,не пушам веке 3 години а од благо не можам да се откажам
  најжално е што моментално јадам бајадера :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :( :( :( :(
   
 11. slatkichKa123

  slatkichKa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  332
  Се додека гледате на тоа како откажување, ништо не правите. Јадете, но треба да имате граница. Секој ден по еден ред чоколадо, или едно колаче ништо не ви прават на линијата. Не треба да го изедете цело чоколадо и цела тава колачи :rofl: Ако си го гледате како забрането, уште повеќе ќе сакате да јадете. Мој совет, јас како си ја „победувам“ желбата да изедам цела Милка која има 700-800 калории, си правам Несквик чоко-корнфлекс со млеко. Тоа вкупно има 180 калории. :)
   
 12. Ellena07

  Ellena07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  12
  Биди на диета некое време и ќе видиш како веднаш ќе го изгубиш апетитот за благо...Јас сум голема обожавателка на благи работи.Но навистина ги одвикнав..Мене ми беше доволно 4-5 дена што бев на диета..и сега воопшто не ми текнува на благо..Многу поретко јадам благо. :D
   
 13. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  816
  Јас порано ич не јадев благо, на почетокот додека се одвикнував си имав мали кризи кои ги решавав со чоколадо за готвење или бонжита. Ама последниве неколку месеци почнав да се опуштам, со изговор дека ех од еден сладолед нема ништо да ми се случи, или ех од еден еклер големо чудо. Ама заклучив дека шекерот бара повеќе шекер, благото бара повеќе благо и така во круг. Барем кај мене така функционира. Сега млатам чоколади на мртво а богами и без сладолед не ми минува денот. Фармерките ме стегаат и потсетуваат дека треба малку да се сопрам ама некако потешко ми оди. :lol: .
   
 14. Jessie-J

  Jessie-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2012
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  60
  И јас сум една од тие кои јадат многу благо, а како да не јадеш?? па секој ден малку по малку намалувај и така. Искрено јас не планирам да се откажам од благото (тоа е и здраво на некој начин) :)
   
  На bluegirl7 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. butterflyyy

  butterflyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2010
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  56
  Ќе си купите урми (јас си купувам од КАМ маркет за 49денари без семки). И секој пат кога ми се јаде благо си јадам урми, ем здраво ем не дебелеат, ем многу се вкусни.
   
 16. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  159

  По еден ред чоколадо САМО? или САМО едно колаче? :o
  Сега издржувам затоа што постам,ама тоа не значи дека не внесувам шеќер.
   
 17. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.335
  Допаѓања:
  2.960
  Пол:
  Женски
  Место благо јадете овошје
   
 18. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  159
  И јас би сакала ама неможам да си дозволам често да купувам овошје.
   
 19. slatkichKa123

  slatkichKa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  332
  Да, -само :) Не е многу еден ред, ниту едно колаче. Подобро да го изедам и да ми дојде душичката на место, отколку да изедам 1 кило јаболки и пак да сакам чоколадо. И овошјето има калории, не се лажете така лесно :)
   
 20. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.206
  Нешто што веднаш ќе ве презасити е само МЕДОТ.
  Кога доаѓа криза за благо изедете само една лажица мед и ќе се презаситите. Воедно пиете што повеќе вода :) .

  Истиот проблем го имав и јас. Порано воопшто не јадев благо, ама еден период пиев некои витамини и станав зависник од благо. Така и се здебелив доста. За три месеци, да не претерам, ама качив 15 килограми :tmi: .
  Мојот начин на одвикнување беше само пиењето на ВОДА. Кога ќе добиев мисла за јадење на благо, веднаш пиев чаша вода, а понекогаш јадев и мед. Така полека, полека се одвикнав :) .
  .