1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да не јадам толку многу благо?

Дискусија во 'Диети' започната од Saraa, 19 февруари 2010.

  1. lil13

    lil13 Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5
    зависна од....

    Здраво ! јас овде сакам да споделам со вас една голема слабост. Значи кога јадам благо јадам без прекин.. можам да издржам цел ден само благо да јадам... се случува во еден ден да изедам 5 6 парчиња торта кроасан и слично... сакам помош од вас како да се одвикнам ... ве молам помогнете ми лошо се чувстувам :(
     
  2. i-am-who-i-am

    i-am-who-i-am Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2012
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    17
    епа мораш да се контролираш.веќе не купувај благо или замоли ја мајка ти или кој било да ти помага да не ти дава да јадеш :)
     
  3. Chair

    Chair Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    3
    Чокохоличарки

    Како да не јадам толку многу чоколадо?Ве молам за помош :)
     
  4. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Порано многу јадев благо, дури и забите ми се расипаа.Но сега го заменив со овошје,мед и црно чоколадо бидејки е здраво,но секако само 2-3 коцки или еден ред :)
    Инаку пробајте полека полека, секој ден по малку.Јас на пример со кафето или чајот ставав по 2-3 лажици шеќер :tmi: но и тука си најдов чаре.Во чајот си ставам мед.А во кафето малку млеко.А убав е и циметот, здрав а вкусен да се стави во некое јадење :) Секако и какаото во комбинација со вода или млеко е супер замена за нешто благо :D Овошен јогурт или овошје.Банани,јаболки,портокали секое сезонско овошје.А можете да си направете и овошна салата.Замена за чоколадите се и житните плочки,гранола барс или сушено овошје ;) Секако треба да се пие многу вода бидејки често кога сме жедни јадеме :!:
     
  5. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.215
    Пол:
    Женски
    Ако постои некој што може да изеде повеќе благо од мене :bow: Шала на страна имаше моменти кога се запрашував дали е се во ред со мене :^) Ама кога накачив некое килце :lol: сега дси терам во нормални количини :angel: Првите неколку дена ми беше тешко ама се навикнав :drunk:
     
  6. psychic

    psychic Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    2.360
    Допаѓања:
    1.252
    Пол:
    Женски
    премногу сладолед и чоколадо јадам...помош?
     
  7. Dee

    Dee Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    334
    Не постои поголем љубител на чоколади од мене, имав едно време обичај секој ден да јадам по една цела најлепше жеље, што секако ми се одрази на килограмите па се направив ко топче :tmi: Затоа сега си најдов замена, ако ми се пријаде благо јадам по коцка-две црно чоколадо.
     
  8. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Еве ме и мене во овој проблем :D И јас јадам многу благо, цело пакување локум можам да го изедам на еднаш без да ми биде лошо. Денес настаничката по хемија ме заплаши кога почна да зборува за зголеменото ниво на глукоза во крвта и симптоми, а тоа може да се случи со зголемено внесување на благо и тестенини. Одма дома проверив и се пронајдов во скоро сите симптоми за дијабетес тип 2 :D Особено со постојано ми се суши устата, жед, истоштеност и сега и замаглен вид. И се решив гарант намалувам со благото :nod:
     
  9. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    Не кревај паника веднаш. Прво провери си дали имаш дијабетис. И јас ги имав тие симптоми, проверив, и чисто. Ништо немало. Само сум била дехидрирана. И, сега си продолжив со благото. Незнам како успеав четири дена да не јадам благо. Рекорд! Инаку секој ден си јадев чоколади, кроасани, бонбони, колачи, торти, мармалад, што и да има. Ете меее, се борам против благото. :D
     
  10. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Абе јас не ни мислам дека имам дијабетес :D Само ме заплашија симптомите и ме мотивираа да намалам со благото :D
     
  11. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    Само што пишав дека се борам против благото , ете ја сестра ми со цело пакетче ресани. Само за мене биле. Ахх, тоа не можам да го одбијам. Оп, сите ги изедов во еден здив. Сега се мислам, дали да одам бо кујна и да земам медењаци, или пак за вечер да ги оставам. Не ме бива без благо, не.. :( ]:)
     
    На ColoursOfTheRainbow му/ѝ се допаѓа ова.
  12. srekaa

    srekaa Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    pa bidi podaleko od niv.trudi se da ne kupuvas.ako jades trudi se da ne bide celo kese ,zemi samo 1 parce (iako toa ne uspeva no :DDD ) ako se saka se se moze !!!
     
  13. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Јас се прејадувам благо, секој ден.
    Така си го навикнав организмот и ми бара насекое.
    Чоколада охх леле многу сакам.
    Вчера си купив чоколади од Најлепше жеље 4 и поклон чадор, со различни вкусови.
    Сите ги лапнав до денес ете уште до пола е мелечната обична чоколада, ама како ја гледам...
    Лакомост? maube :D :D :D :D :D
    Пробав да не купувам ама не можам да издржам. Па јадам што ќе најдам.
    Ќе го земам тоа еурокремот и една лажица и лап лап дури не пукнам од благо :lol: :lol: :lol:
    Касни си благо, напиј си се сокче, пак касни си благо, пак сокче кој е ко мене :lol:
     
  14. srekaa

    srekaa Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    pa i jas bev takva .morav cokolado,nemozev bez nego,no koga pomisluvav na toa sto moze da mi napravi toa cokolado togas ..........poleka se otkazav od nego ,POTRUDI SE KE USPEES!! :*
     
  15. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    фатите дечко. :rofl:
     
  16. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    хахахахх.. јас ако си фатам дечко ќе му велам тој да ми купува чоколади. :rofl:
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. A.a

    A.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    60
    Јас не можам без благо.Секој ден јадам и тоа по многу.Ако не апнам нешто благо нема да можам :rofl:
    Ах , морам да го намалам .. :?:
     
  18. Ogist

    Ogist Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    Самоконтрола мора да се има, не оти стварно ви се јаде туку тоа ви е чисто навика да се јаде толку големи количини на благо, јас лично сум голем обожавател на благи нешта и обожавам да јадам во големи количини ама кога ке се рече стоп и крај толку! :)
     
    На srnasrnicka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. srnasrnicka

    srnasrnicka Нов член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Се е до главата, нема слаби карактери, се се може ако се сака ! Инаку за благото како да ја спречите големата желба за благо, можеби звучи глупаво, но мене ми помогнало. Кога ќе добиете желба за благо помирисајте ванила, цимет или некое овошје, стрепете се некоја минута, напијте се чаша вода и пак помирисајте, и желбата ќе ви исчезне или видно ќе се намали, место цело чоколадо можеби ќе издете 1 ред само. Јас си користам и освежувачи за просторија со мирис на ванила или јаболко и цимет и помагаат, па пробајте нема што да изгубите ;)
     
  20. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Џабее :rofl: :rofl: