1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да не јадам толку многу благо?

Дискусија во 'Диети' започната од Saraa, 19 февруари 2010.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Temava bas kako za mene.Nekontrolirano jadam.Nemam usul.
     
    На betidule му/ѝ се допаѓа ова.
  2. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.142
    Допаѓања:
    25.091
    Пол:
    Женски
    Уфффф не сум сама :(:(
    Ако видам а да не пробам....нема шанса. Незнам како да ја скратам таа страст :(
     
    На betidule му/ѝ се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    И има некое решение?
    Денес цела фамилија месо јади, јас ко му влегов на то благото, ама како не би, баба едно, вујна друго, тета трето, мајка четврто. Од сите по едно, плус неколку купени и јас настрана да седам од благо?
    Јас во кратки црти:
    upload_2016-5-1_21-31-57.png
    Идат после мајка, тато, тета, тетин, вујна и вујче кај други роднини, баба си легна, дедо излезе, јас со брачедите седиме во друга соба и му прам: „Сака некој нешто од кујниче?“ сите негираат, си одам си земам благо и пак сликата од погоре.
    Се осеќам дебело. :(
     
    На betidule му/ѝ се допаѓа ова.
  4. borjan4eto

    borjan4eto Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    305
    Порано јадев многу благо, веќе неколку години пијам кафе чај и останати пијалоци без шеќер, газирано многу ретко (газираниот сок е чист шеќер), избегнувам ефтини слатки и други благи работи што можеш често да ги купиш на попуст во маркетите (90% се составени од бел шеќер)
    Исто така, јадам чоколади од "популарни" производители, оние што се непознати имиња за мене, не ги конзумирам.
    Поставете си некои почетни услови на производи кои не би ги конзумирале и придржувајте се до нив :)
     
    На Sense и betidule им се допаѓа ова.
  5. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Место рафиниран шеќер јадете овошје. Банани место чоколадо, шеќер од шеќерна трска како засладувач за чај или кафе. Смуди од банани и било кое друго овошје плус вода за доручек, нема да ви текне на благо после него. :)

    И никако газирани пијалоци, тетрапак сокови, само минерална (не газирана) вода.
    Чувството за вкус се регулира постепено. Прво се чини како невозможна мисија, ама откако ќе се навикнеш на ваков вид на исхрана, после процесираната храна воопшто не изгледа привлечно.
     
    На Salome и betidule им се допаѓа ова.
  6. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    едно убаво благо што со сигурност ми ја убива желбата за благо е мед+цимет или врз јаткасти плодови или во некоја течност (чак, лимонада)
     
    На betidule му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Different7

    Different7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Не сум свеснa ни сaмaтa веќе кoлку мнoгу јaдaм блaгo, oвa не е нoрмaлнo ствaрнoo :shake:
     
    На betidule му/ѝ се допаѓа ова.
  8. betidule

    betidule Нов член

    Се зачлени на:
    6 август 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Neznam zasto ama ko narkoman za droga e taka sum ja za cokoladce sladoledce eurokremce strudlicka mmmmmm.....e do koga vaka stvarno neznam a eve sekoj den si vikam od utre ne jadam veke tolku ete taka sum si vo depresija i nemozam da si gi vratam onie 57 kg sega sum 67 so 164 sm znaci sto e mnogu mnogu e ama aj zdravje od utre ke pocnam da pazam barem si se tesam taka :(((( pozzz do site i kazete kako da ja pottisneme zelbata za slatki cokolatca i palacinki...mmmmm...
     
  9. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ако постепено го намалите внесот на шеќери.. почнете од шеќер во кафе, чај, какао. Се навикнете на горчливиот вкус, по некое време, нема да сакате благо кафе. Исто со чоколадите и колачите. Заменете ги со црни,горчливи... благи кои имаат минус шеќер и јадете повеќе свежо овошје. Вкусот,потребата ќе ви се смени.
     
    На minne992, betidule и Salome им се допаѓа ова.
  10. Vik'Toriah

    Vik'Toriah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    591
    Пол:
    Женски
    Јас сум баш спротивно,не сакам благо скоро ич не јадам,ама затоа сакам многу киселоо,јадам по 5 лимони на ден без шеќер и слично што е мн.ама етеее