1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да останам будна?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од LUCERKA, 9 јуни 2015.

  1. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Барав барав низ форумот ама не најдов ваква тема (или недоволно сум чачкала).Имено ке Ве замолам за некој совет,помош и сл.Работата ми е во смени и смените ми се турбо како на пр. цела недела 1ва смена,цела недела 2ра смена,па трета итн итн.Првата смена ми почнува многу многу рано и кога ке си отидам дома се чуствувам како камион да ме има згазено.Морам да преспијам.А кога ке заспијам е тогаш неможам да се разбудам.Кажете нешто за пиење(тревки,лекови што и да е) или сл.како да си ја зголемам енергијата и како да функцуионирам нормално колку што е можно во моментот .Чекам..... позд па кажете ми и Вие како се снаоѓате во вакви ситуации
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    толку сум безнадежна што никој не ми одговара????:D
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Овошни сокови, или смуди со семки(ленено семе, чиа)ти е најдобра опција. И кафе, кока кола, креваат енергија исто и пиј многу вода,
    А да, и гледај откако ќе се разбудиш да направиш некои лесни вежби.
     
    На Lolo5, Oscar Lady и LUCERKA им се допаѓа ова.
  4. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    @LUCERKA не си единствена и не си безнадежен случај... И мене често ми се случува „да ми пага главата“ од премореност... Мојот проблем го решавам со спиење или со читање книга која ме релаксира!!!
    Твоето тросменско работење и измешаноста на смените му прават „шок“ на организмот. Единствен лек да се чувствуваш подобро, е да се наспиеш и одмориш!!! Значи, се друго остави, наспи се, па потоа средувај ги работите по дома!!! Внесувај поголеми количини витамини - свежо овошје и зеленчук, многу вода и чаеви... И секогаш труди се кога не си трета смена, да си легнеш порано!!!
     
    На Lolo5 и LUCERKA им се допаѓа ова.
  5. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    I jas sum vakva,naednas znam da se najdam vo dlabok son,eve na primer denes stanav nakaj 8sat i ako prespijam barem eden sat preku den ete me nakaj 19cas bez da sakam i kolku da se trudam da sum budna ete sum zaspala :|
    Malava spie dobro preku nojk celi 8sati ama mene mi e malce :D
    Neznam sto za ova da se pravi.
    Mnogumina mi vikat ako e pritisakot nakaj nisk zatoa(jas sum nakaj nisk)neznam kolku e od toa ama sum spanka dosta :D
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mina_Z

    Mina_Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    Мислам дека без разлка дали си прва,втора или трета смена , секогаш треба да спиеш по ист број на саати ( 7 или 8 ) .
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    кога ке легнам нема шанса да се разбудам,се мразам тогаш.колешките ми кажуваат биле ваму таму ова она правеле а јас цел ден сум го преспала...се чуствувам виновно откако ке си дојдам од прва смена и цел ден сум го преспала....а од 3та да не ви кажувам:envy:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Turtle

    Turtle Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    45
    Нес кафе со многу малку кока кола. Но не само што нема да Ве успие, дури и срцето ќе Ви прерипува. Го практикувам НО РЕТКО(бидејќи не е здраво и има премногу кофеин) кога имам колоквиуми и цела вечер учам, но не го препорачувам за Вас, бидејќи сепак одите на работа....

    Од чаеви добри се пеперминтот,лавандата која се наоѓа тешко,но можете сами да ја направите. Во шолја ставете врела превриена вода и додадете 2 капки етерично масло од лаванда. Можете да ставите и неколку капки лимон, кои му даваат дополнителен вкус на чајот,камилицата е познат долги години како природен лек кој помага против несоница.
    * ајдучката трева ( малку е горчлива )
    Пет грама ајдучка трева се прелеваат со 2,5 дл врела вода. Се пие по шолја чај половина час пред спиење.
    Имав професорка која пиеше ајдучка трева(обично го препорачуваат за сенешто, бидејќи е добар, но за да не и горчи толку таа го мешаше со други чаеви)

    Во исхраната обавезно конзумирајте многу магнезиум(ако имате недостиг од него може да предизвика несоница, тој ги релаксира мускилите и важен е и во борба против стресот) го има во - зелен листест зеленчук, зоб, сончогледови семки, соја, шкампи и суво овошје. (Во аптеките имате таблетки, со различни витамини на природна база)

    Создадете навика да заспивате и станувате секогаш во исто време,ќе ви помогне и физичка активност ( вежбајте,доволни се барем 20мин, го подобрува вашето здравје, вашиот изглед, а притоа и ќе можете многу по лесно да спиете ) и секако практикувајте здрава исхрана, мноогу,мноогу вода,зеленчук и овошје.
     
    На Lolo5 и tina-63 им се допаѓа ова.
  9. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Ноќта е за спиење,не се важни часовите:)Јас кога ќе се вратам од 3 смена легнувам во 10 сабајле некогаш и порано,спијам до 5 попладне обавезно (некогаш и повеќе) и тоа кома 7 саати без да се разбудам воопшто,вечерта ако не излегувам може да си легнам во 22 h и пак кома до сабајле до 9,денското спиење не може да го замени ноќното:)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Несκафе 3 во 1 стρонг, ќе те ρасони κолκу и да ти се спие, κога ми се спие, се напијам и веднаш ми се ρазбистρи главата - подρуго е :)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Ред Бул му е мајката.
     
    На Lolo5 и LUCERKA им се допаѓа ова.
  12. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
  13. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Слушалките рокнати до крај.
    Око нема да склопиш.
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Миење на лицето на секој половина час со мраз ладна вода, може и туширање со ладна вода ако имаш можност во моментот.
    Нескафе во поголеми дози, зашто нормалните дози веќе не ми влијаат.
    Без големи количини храна. Најдобро е да си гладна за да си скроз будна.
    Постојано проветрување на собата во која се наоѓам во моментот.
    Гласна музика на слушалки и раздвижување.
    Би требало да дејствува.
     
  15. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    Лимон без вода да се пие, и ставање лед на очи на секои 5 минути.