1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да останам будна?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од LUCERKA, 9 јуни 2015.

 1. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  5.355
  Пол:
  Женски
  Барав барав низ форумот ама не најдов ваква тема (или недоволно сум чачкала).Имено ке Ве замолам за некој совет,помош и сл.Работата ми е во смени и смените ми се турбо како на пр. цела недела 1ва смена,цела недела 2ра смена,па трета итн итн.Првата смена ми почнува многу многу рано и кога ке си отидам дома се чуствувам како камион да ме има згазено.Морам да преспијам.А кога ке заспијам е тогаш неможам да се разбудам.Кажете нешто за пиење(тревки,лекови што и да е) или сл.како да си ја зголемам енергијата и како да функцуионирам нормално колку што е можно во моментот .Чекам..... позд па кажете ми и Вие како се снаоѓате во вакви ситуации
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  5.355
  Пол:
  Женски
  толку сум безнадежна што никој не ми одговара????:D
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kjukli

  kjukli Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  3.048
  Допаѓања:
  28.607
  Пол:
  Женски
  Овошни сокови, или смуди со семки(ленено семе, чиа)ти е најдобра опција. И кафе, кока кола, креваат енергија исто и пиј многу вода,
  А да, и гледај откако ќе се разбудиш да направиш некои лесни вежби.
   
  На Lolo5, Oscar Lady и LUCERKA им се допаѓа ова.
 4. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.613
  Допаѓања:
  58.645
  @LUCERKA не си единствена и не си безнадежен случај... И мене често ми се случува „да ми пага главата“ од премореност... Мојот проблем го решавам со спиење или со читање книга која ме релаксира!!!
  Твоето тросменско работење и измешаноста на смените му прават „шок“ на организмот. Единствен лек да се чувствуваш подобро, е да се наспиеш и одмориш!!! Значи, се друго остави, наспи се, па потоа средувај ги работите по дома!!! Внесувај поголеми количини витамини - свежо овошје и зеленчук, многу вода и чаеви... И секогаш труди се кога не си трета смена, да си легнеш порано!!!
   
  На Lolo5 и LUCERKA им се допаѓа ова.
 5. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.752
  Пол:
  Женски
  I jas sum vakva,naednas znam da se najdam vo dlabok son,eve na primer denes stanav nakaj 8sat i ako prespijam barem eden sat preku den ete me nakaj 19cas bez da sakam i kolku da se trudam da sum budna ete sum zaspala :|
  Malava spie dobro preku nojk celi 8sati ama mene mi e malce :D
  Neznam sto za ova da se pravi.
  Mnogumina mi vikat ako e pritisakot nakaj nisk zatoa(jas sum nakaj nisk)neznam kolku e od toa ama sum spanka dosta :D
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mina_Z

  Mina_Z Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2015
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  308
  Пол:
  Женски
  Мислам дека без разлка дали си прва,втора или трета смена , секогаш треба да спиеш по ист број на саати ( 7 или 8 ) .
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  5.355
  Пол:
  Женски
  кога ке легнам нема шанса да се разбудам,се мразам тогаш.колешките ми кажуваат биле ваму таму ова она правеле а јас цел ден сум го преспала...се чуствувам виновно откако ке си дојдам од прва смена и цел ден сум го преспала....а од 3та да не ви кажувам:envy:
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Turtle

  Turtle Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2015
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  45
  Нес кафе со многу малку кока кола. Но не само што нема да Ве успие, дури и срцето ќе Ви прерипува. Го практикувам НО РЕТКО(бидејќи не е здраво и има премногу кофеин) кога имам колоквиуми и цела вечер учам, но не го препорачувам за Вас, бидејќи сепак одите на работа....

  Од чаеви добри се пеперминтот,лавандата која се наоѓа тешко,но можете сами да ја направите. Во шолја ставете врела превриена вода и додадете 2 капки етерично масло од лаванда. Можете да ставите и неколку капки лимон, кои му даваат дополнителен вкус на чајот,камилицата е познат долги години како природен лек кој помага против несоница.
  * ајдучката трева ( малку е горчлива )
  Пет грама ајдучка трева се прелеваат со 2,5 дл врела вода. Се пие по шолја чај половина час пред спиење.
  Имав професорка која пиеше ајдучка трева(обично го препорачуваат за сенешто, бидејќи е добар, но за да не и горчи толку таа го мешаше со други чаеви)

  Во исхраната обавезно конзумирајте многу магнезиум(ако имате недостиг од него може да предизвика несоница, тој ги релаксира мускилите и важен е и во борба против стресот) го има во - зелен листест зеленчук, зоб, сончогледови семки, соја, шкампи и суво овошје. (Во аптеките имате таблетки, со различни витамини на природна база)

  Создадете навика да заспивате и станувате секогаш во исто време,ќе ви помогне и физичка активност ( вежбајте,доволни се барем 20мин, го подобрува вашето здравје, вашиот изглед, а притоа и ќе можете многу по лесно да спиете ) и секако практикувајте здрава исхрана, мноогу,мноогу вода,зеленчук и овошје.
   
  На Lolo5 и tina-63 им се допаѓа ова.
 9. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.858
  Допаѓања:
  15.369
  Пол:
  Женски
  Ноќта е за спиење,не се важни часовите:)Јас кога ќе се вратам од 3 смена легнувам во 10 сабајле некогаш и порано,спијам до 5 попладне обавезно (некогаш и повеќе) и тоа кома 7 саати без да се разбудам воопшто,вечерта ако не излегувам може да си легнам во 22 h и пак кома до сабајле до 9,денското спиење не може да го замени ноќното:)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.377
  Допаѓања:
  6.677
  Пол:
  Женски
  Несκафе 3 во 1 стρонг, ќе те ρасони κолκу и да ти се спие, κога ми се спие, се напијам и веднаш ми се ρазбистρи главата - подρуго е :)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.313
  Допаѓања:
  58.150
  Пол:
  Женски
  Ред Бул му е мајката.
   
  На Lolo5 и LUCERKA им се допаѓа ова.
 12. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.925
 13. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.010
  Допаѓања:
  10.925
  Пол:
  Женски
  Слушалките рокнати до крај.
  Око нема да склопиш.
   
  На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.022
  Допаѓања:
  59.562
  Миење на лицето на секој половина час со мраз ладна вода, може и туширање со ладна вода ако имаш можност во моментот.
  Нескафе во поголеми дози, зашто нормалните дози веќе не ми влијаат.
  Без големи количини храна. Најдобро е да си гладна за да си скроз будна.
  Постојано проветрување на собата во која се наоѓам во моментот.
  Гласна музика на слушалки и раздвижување.
  Би требало да дејствува.
   
 15. calm-girl

  calm-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2021
  Пораки:
  405
  Допаѓања:
  519
  Пол:
  Женски
  Лимон без вода да се пие, и ставање лед на очи на секои 5 минути.