1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да пишувам кирилица?

Дискусија во 'За форумот' започната од kristin4e, 18 јануари 2010.

 1. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  121
  Shift + Alt i bez problem si pisuvav kirilica,ama od neodamna go formatiravme kompjuterov(ako ima toa vrska) i sega ovaa opcija ne mi uspeva.
  Moze nekoj da mi pomogne i da mi kaze kako povtorno do kirilica?
   
  На drakena му/ѝ се допаѓа ова.
 2. bilkata

  bilkata Администратор

  Се зачлени на:
  4 октомври 2008
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  1.678
  Да, kristin4e, точно форматирањето на компјутерот е проблемот. Во зависност од верзијата на Windows, еве како повторно да ја активирате комбинацијата „Alt + Shift“ за да можете да пишувате кирилица.

  Чекори за вклучување на македонска поддршка на Windows XP:

  1. Одете во Start => Control Panel => Date, Time, Language, and Regional Options.
  2. Кликнете на Add other languages или Regional and Language Options. Во јазичето Languages, клик на копчето Details...
  3. Десно до списокот со јазици, кликнете на копчето Add...
  4. Одберете FYRO Macedonian :? и кликнете OK.
  5. Кликнете OK уште два пати.

  Чекори за вклучување на македонска поддршка на Windows 7:

  1. Одете во Start => Control Panel => Clock, Language, and Region.
  2. Кликнете на Change keyboards or other input methods. Кликнете на копчето Change keyboards...
  3. Десно до списокот со јазици, кликнете на копчето Add...
  4. Во списокот побарајте Macedonian (Former Yugoslav Republic of Macedonia). Кликнете на плусчето.
  5. Кликнете на плусчето до Keyboard и штиклирајте Macedonian (FYROM). Кликнете OK.
  6. Кликнете OK уште два пати.
   
  На mackica1, angelche16, Rawr и 9 други им се допаѓа ова.
 3. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  121
  фала ти многу што ми помогна!!!
   
  На Smilee и Maca00 им се допаѓа ова.
 4. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  18
  голема буква на кирилица не ми се пишува
   
 5. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Каде се наоѓаат на тастатура буквите со надреден знак, како на пример ова è ?
   
  На mackica1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bilkata

  bilkata Администратор

  Се зачлени на:
  4 октомври 2008
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  1.678
  è – Alt+0232 (броевите се пишуваат на нумеричкиот дел од тастатурата) ;)
   
  На cresa-jagoda и mackica1 им се допаѓа ова.
 7. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Благодарам ;)
   
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Да се надоврзам. Како ќе се пишува И со надреден знак?
   
 9. bilkata

  bilkata Администратор

  Се зачлени на:
  4 октомври 2008
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  1.678
  ѝ – Alt+1117

  Hipica, „ѝ“ е поспецифична буква и кодот нема да фукционира во најголем дел од програмите, но работи на пример во Microsoft Word. Затоа и не го напишав претходно.

  Ако ја користите нашата веб-поддршка за кирилица, можно е да не функционира копчето „Caps Lock“. Во таков случај, обидете се да пишувате големи букви со Shift.
   
 10. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Vi se izvinuvam za toa sto koristam latinica :?: dosega barav da namestam na mak ne mozev,i plus kompjutrov e na drug clen na nasata fam.i nejkam neso da mu zafrknam ]:) ke probam da najdam resenie za da pisuvam kirilica,zato sto polesno mi e i koga citam postovi i bi sakala da pisuvam na kirilica :) pozdrav :)
   
 11. bupce

  bupce Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  4
  мене кирилицата ми се оклуцува за писење но никако не можам да се снајдам со буквите. Ч секогас ми е голема а s последната буква од азбуката и 6 тата никако не мозам да ги написам...дали тоа има врска сто не живеам во мкд...и ве молам кажете ми како пробав на знакЧињата но не ми успева...поздрав
   
 12. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.293
  Пол:
  Женски
  Бупче ако пишуваш со македонска подршка Ч ти е веднаш до L , a Ш веднаш до P, Ѓ е до Ш. Ѕ буквата е на местото каде што е Y . Ај пробај, па кажи дали е во ред.
   
 13. bupce

  bupce Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  4
  да писувам со македонска подрска мегутoа и предходно пробував но никако не успевам. десно од L кога стискам ми излегува еве вака ò а до P десно è и + незнам до сто може да е
   
 14. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.293
  Пол:
  Женски
  Е незнам тогаш како да ти помогнам. Ај пробај стисни на тоа со знаменцето горе во левиот агол, да ти се промени во кирилица и тогаш пробај со оние копчиња што таму ти се напишани за овие специфичните букви. Може ќе се оправи :)
   
 15. bupce

  bupce Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  4
  пробав и на shift и горе на знаменцето сите букви се писуваат во ред освен тие три. пробувам веке 2 дена мегутоа никако да се снајдам...во секој слуЧај ти благодарам на помоста..малце ми е глупо кога писувам без тие букви зборови во кој се вметнуваат мегутоа :( .затоа и предходно две три мислења написав на латиница...се надевам дека нема да ми замерите ..поздравце :inlove:
   
 16. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695

  Биди среќна што воопшто ти излегува ова. :rofl: :rofl: :rofl: мака мачам никако не искача е со надреден знак кај мене. :lol:
   
 17. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Бупче види дали ти е активирана, може да имаш а да не е активирана имаш на првата страница од оваа тема како да ја активираш и внимателно со инструкциите особено мислам во 4тата точка зошто се јавуваат повеќе опции па можеби тука е грешката , сега зависи дали имаш виндоус икс пе или 7.
   
 18. bupce

  bupce Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  4
  ги проЧитав упатствата мегутоа од од латиница на кирилица менувам горе на знаменцето..и сите букви ми се ок освен 6 та и 31 последната морам така да кажам бидејки немозам да ги написам, на знаменцето горе кај со се менат ги писувам другите мислам ако е за активација преку виндоус воопсто нема да можам да писам ќирилица или гресам? не ми е јасно како можат другите букви да се писуваат а тие 2 не...
   
 19. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека не ти е активирана кирилицата затоа.
  Не знам што е точно проблемот кај тебе.
  Пробај Ѓ да ја напишеш после п на латиница што ти е 2 места, а Ш пред ѓ е , едно место до п на латиница, не знам дали ме сфати.
  Не се сите букви на исто место на сите тастатури, ама на поновите ги има буквите и на латиница и кирилица.
  Еве вака ќе се обидам розево копче Ш, плаво Ѓ
   

  Прикачени фајлови:

  • tastatura.jpg
   tastatura.jpg
   Големина на фајлот:
   61,6 KB
   Прегледи:
   637
 20. bupce

  bupce Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  4
  да те сватив мегутоа само буквата Ч ми успева на тој наЧин и секогас е голема. Додека на тие сто ми ги кажа не ми успева ни со ќирилица и со латиница ми излегува é на розевото и * на плавото,користам ЛАП ТОП тастатурата е со средна големина односно ком. во секој слуЧај фала ти сто се потруди...ако не се справам со проблемот ке мора изгледа вака да писувам