1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да пишувам кирилица?

Дискусија во 'За форумот' започната од kristin4e, 18 јануари 2010.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    не ми успева
     
  2. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.477
    Допаѓања:
    39.706
    Пол:
    Женски
    Jas smeniv se vo telefonot...izbrav makedonski no sepak mi e na latinica...moze li nekoj da me upati sto uste treba da pravam ili ke si pocekam?
     
  3. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    А ја смени ли тастатурата? Бидејќи ако имаш и англиска и македонска инсталирано ќе ти ја дава англиската, и треба да стиснеш на она EN што пишува долу, и ќе се смени. :?:
     
  4. Four

    Four Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Машки
  5. ripce ripce

    ripce ripce Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2015
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    a za na
    a na telefonov kako nenam knmp
     
  6. stela 34

    stela 34 Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    82
    prasanje: nemam makedonski fond, sega dali moze da se pisuva na latinica ili ne,plus uste eden problem tastaturata mi e rasipana na lap topot,pisuvam od druga tastatura koja si ja prikluciv na pc......cepki..
     
  7. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Dechki ,daj prosvetlete me so ovaa kirilica kaj da ja baram (facepalm) inaku od tablet pishuvam(na samiot tablet nemam kirilichna podrshka)..kolku me drzi sekavanje porano imashe na samiot forum kirilichna podrshka da si podesish ,sega takvo chudo ne gledam ili slabo vidov me drzi 8-|
     
  8. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    @Glasna Сега за жал нема
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    На PogbaPol и Glasna им се допаѓа ова.
  10. Anabela111

    Anabela111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Da ne znae nekoj kako da stavam makedonska poddrska na windows 10?
     
  11. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Најлесно ти е вака: долу десно на екранот, каде што ти е часовникот, има поле ENG, кликни на тоа па одбери MKД, или пак можеш да стегнеш одеднаш на тастатурата на Alt и Shift и автоматски ќе се смени.
    За овие две функции да работат треба да ти е во функција македонското писмо, а доколку не ти е тогаш пак кликни на тоа ENG долу десно, потоа одбери Language Preferences, оттука во прозорецот кој ќе ти го отвори кликни на Add a language и од листата одбери Македонски јазик.
     
    На Sv. Nikolka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Бидејќи сега има повеќе модератори, повеќе ќе ви „досадуваме“ да пишувате на кирилица. Ве замолуваме сите барем да пробате да инсталирате ако немате, а ако имате, задолжително да ја користите.
    Еве потсетување зошто треба да пишуваме на кирилица.

    Зошто да користите кирилица?

    • Кирилицата е нашето автентично писмо и дел од нашиот идентитет. Да ја зачуваме!
    • Мислењата напишани на кирилица се полесни за читање.
    • Користењето на кирилица ќе ви помогне во образованието и на деловен план.
    Појаснувања како да инсталирате кирилична поддршка или македонска тастатура:

    kirilica_komp.jpg

    kirilica_samsung.jpg

    kirilica_iphone.jpg

    Слични чекори има и кај другите типови мобилни.
    *Ако не можете да се снајдете и имате некакви потешкотии, ве молам контактирајте ме по порака и ќе се обидам да ви објаснам.
     
    Последна измена: 1 април 2017
    На Alishan30, Turna, Mr. Right и 13 други им се допаѓа ова.
  13. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.547
    Допаѓања:
    6.312
    @Lella Јас имам постар модел на Самсунг, и во Подесувањата немам воопшто понудено Македонски јазик, најблиското што го има е Бугарски и не ретко кога сакам да пишам нешто од телефон се мачам со бугарската тастатура, а некои букви нели ги нема, па морам и да импровизирам со зборовите. :D

    А зошто е постар телефон, има и мала меморија, доста кочи, па и да има македонска тастатура на интернет не би можела да ја симнам. Не знам некое друго чаре, и јас ич не сакам да пишувам на латиница, ама некогаш кога нешто ми е "итно" или сакам набрзина да пишам некое пократко мислење, а сум од телефон, морам вака.
     
    На girl-miri, iloveyou29, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  14. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    @kukla21 imam Blackview nema makedonski fond ,sto da pravam?? Sakam da pisuvam makedonski ama ne biva :*
     
  15. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Многу точно е дека се е попрегледно и поубаво за око со кирилица, но има луѓе ете што немаат подршка на телефон, од компјутер не можат или немаат да се вклучат.
    Да така имајте разбирање за тие луѓе што немаат и не можат да пишуваат на кирилица, поубаво да, ама факт е дека не секој има можност.
    Сметам дека тие луѓе не треба да бидат избркани од форумот ради кирилицата сепак.
    Не е до нив.
     
    На Glasna, girl-miri, Someonespecial и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Секако дека не ги бркаме и имаме разбирање за оние кои не се во можност. :) Ова беше повеќе како потсетник, а и веќе помогна на некои членки кои биле во можност, а имале потешкотии да се снајдат.
    Така што, ако не можете да пишувате кирилица и покрај ова, без гајле, нема никој да ве избрка. :wasntme:
    И да, ако и понатаму добивате предупредувања, а сте објасниле дека не можете, ве молиме не земајте ги предвид бидејќи сигурно било ненамерно. :)
     
    На podravka, vitamina, blueeparadise и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733

    Еве овде е се чекор по чекор објаснето.
     
  18. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Dobiv nekolku poraki poradi upotreba na latinica.
    Napisav nekolku odgovori deka ne sum vo sotojba. Mislam deka netreba da se navleguva vo necija privatnost Zasto.

    Ziveam vo zemja kade koja majka izgubila dete moze da go najde. Site se trudat da upotrebuvaat Angliski ama na nikoj ne e pravilen. Dosega za 15 god nitu ednas me nema opmenato koleska, sef, drzavna institucija...... za gramatika, izgovor, izgubeni bukvi ili totalno drugo znacenje na zborot, a upotreben tamu kade ne treba pa duri i upotreba na Mk jazk za polesna komunikacija....
    Ne razbiram i nesakam ni da razberam sto e ova golema rabota, pisuvanje po neznam koj pat deka imam potreba da bidam samo na latinica.

    Ubavo prasuvav i prasuvam Dali moze da pisuvam na latinica, ako ne togas boze moj, rabotata mi e povazna od forumov.
    Ako odgovorot e Da togas Ve molam dovolno poraki mi prativte , se Izvinuvam za Vaseto potroseno vreme, ama ostaveteme na raat.

    Vi se Izvinuvam, izvinete mi se i mene.
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Pretty @ girl

    Pretty @ girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2017
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
     
  20. Pretty @ girl

    Pretty @ girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2017
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Imam tel. Vivax i nema kirilicna podrshka ako sakata pishetemi za pomosh. Prijaten den