1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да престанам да ги пукам прстите?

Дискусија во 'Тело' започната од KejtiKaulitz, 9 мај 2011.

 1. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  42
  Знам дека пукањето на прстите не е воопшто здраво, имам слушнато дека при пукањето тоа се некои меурчиња кои не се регенерираат и на стари години рацете се треселе.
  Пробувам на секој можен начин да се одвикнам од тоа, и никако не ми успева. Некое време не ги пукам, и после си викам ај уште сега ај уште сега, и пак продолжувам. :(
  Имате ли вие таков проблем, и како сте го решиле ?
   
  На ev4e му/ѝ се допаѓа ова.
 2. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.422
  И јас го имам истиот проблем и никако да престанам. Цело време од дома ми викаат да престанам но престанувам само кога ќе ми речат, потоа пак си продолжувам. Тоа ми е навика.
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.800
  Да, го имам овој проблем.
  И не, се‘ уште го немам решено, а не верувам ни дека ќе го решам.
  Додуша порано повеќе ги пукав, ама во последно време НЕКАКО се контролирам.
   
 4. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.400
  Допаѓања:
  3.921
  Пол:
  Женски
  оф лелеле :D истиот проблем го имам и јаа , цело време ми викаат коа го правам тоа али шознам онака навика е еве дур го пишувам оваа ги испукав :D :D :D
   
  На sea-star му/ѝ се допаѓа ова.
 5. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.022
  Уф многу глупа навика ми е ова со пукањето на прстите. Од кога знам за себе ги пукам и никако неможам да се одвикнам ако знае некој како го молам нека пише.
   
 6. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.722
  Колку сакам да се одвикнам од оваа гадна навика... :( Ама не оди. Гледам дека и многу други го имаат овој проблем, па пишете ако знаете како да го решам.
   
 7. Aurelia-Aurita

  Aurelia-Aurita Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2010
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  40
  Јас го имав проблемов и откако прочитав на интернет почнав да носам ластиче од тие гумените на зглобот на раката. После пуканње го истегнував ластичето и го пуштав па тоа мн боли и по некое време престанав. Наводно психата те тера да се откажеш од нешто ако од тоа има последици :)
   
 8. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Девојки јас ги пукам само палците, ама се повеќе и повеќе. И искрено приметувам дека ми се некако полабави, порастресени (ако може да се каже) во споредба со др прсти... И ми се грчат во последно време :| Хелп!
   
 9. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  495
  Јас го пукам секое зглобче на прстите на рацете, на нозете, лактовите, колената, 'рбетот, вратот, колковите... Тоа ми е утринска гимнастика :tmi: Ако ги немам испукано, некако ми шкрипат :lol:
  Рацете имам приметено дека ги малтретирам секогаш кога ме фаќа нервоза. Сега за испитнава, партал ги направив!

  Лек за ова - не знам. Ама ова со ластичињава ми се гледа како добра солуција за да се одвикнеме од пукање прсти. :wasntme:
   
 10. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Пробував да престанам да ги пукам но не бидува никако :doh:
  Ако не ги испукам се осеќам како да ми се грчат и да неможам да ги помрднам и морам да ги испукам.
  Еднаш видов на една баба рацете како и се тресеа, па викам еве види какви и се нејзе рацете, такви ќе ти бидат и тебе ако не престанеш. Но ете не престанува :worried:
  И јас сум за чаре :?:
   
 11. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.382
  Ех, не можам јас да престанам, а и не планирам. :!:
  што сака-нека биде.
   
 12. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.934
  Порано не ги пукаф, сега пак почнав.|( И само што ќе се спомене пукање почнувам пак..
  Еве коа ја прочитав темава ги испукав.. Решење-Њама!
   
 13. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  Само ако стварно решиш да не ги пукаш ке престанеш.
  Не ги пукав цел месец ама пројде тој месец, сега пак ги пукам, несвесно некогаш |(
   
 14. sea-star

  sea-star Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2010
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  4
  си ги пукам одма кога ќе ми текне и не планирам да престанам :x едноставно неможам да се воздржам.нема лек!
   
 15. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  293
  ги пукам и на раце и на нози,ама...тешко мене ако тоа го направам пред прасенцето мое одма добивам по нога или рака едно шамарче-не ми дава тоа да го правам сто пати ме има опоменувано и јас пак терам свое....
   
 16. Beauty161

  Beauty161 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Aуфф пукањето прсти ми е како хоби и навистина не знам што да направам за да се одвикнам од таа навика :worried:
   
 17. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.461
  Тргнете го пиштолот ... Ќе нема со што да ги пукате ...
   
  На Chunga-Lunga и Saya им се допаѓа ова.
 18. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.309
  Еве јас ќе ве заплашам :devil: . Ако ги пукате сега во старост ќе ви се тресат рацете ]:)
   
 19. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  602
  Aбе ова стварно е штетно :?:
  Ми имаа кажано ама не би беше за верување и тоа од наставник биологија :lol:
  А јас па си мислев исто како вратот или било што се распукува при утринска гимнастика :D
  Иначе немам ваква навика освен во некои нервозни или напнати ситуации на исчекување...
   
 20. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  573
  Истиов проблем го имам, иако јас не го сметам баш за проблем :^)
  Незнам како да прекинам, некогаш се контролирам.. Незнам, кога ќе почнеш да пукаш кажи си не е убаво несмеам и прекини :) Неззнам како би можело да се надмине тоа :^)