1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да престанам да ги пукам прстите?

Дискусија во 'Тело' започната од KejtiKaulitz, 9 мај 2011.

  1. levely

    levely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    902
    Па еве и јас имам решение :D Се симнував по скали и паднав односно рацете напред нозете назад и цело време на рацете се држев и кога стигнав доле се задржав на рацете и сега ме боли целата рака и прстите едвај ги мрдам на пукање не можам ни да помислам :rofl: (ако сакате пробајте, делува :| )
     
  2. lili....sweet

    lili....sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2012
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    19
    јас едно време престанав да ги пукам ...но сека пак...
     
  3. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Порано многу ѓи пукав прстите.Многу лоша навика ми беше.Но еден ден се одвикнав,почнаа да ми се тресат рацете и едниот прст ми се искриви.Па од тогаш до сега не сум ѓи пукнала ни еднаш,па прстот ми се врати во нормала а и рацете не ми се тресат повеќе...
     
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Порано ја имам таа навика, сега многу ретко се случува да ги пукам,можеби некогаш од нервоза при протегање,или чувство на замор.
    Искрено ни самата незнам како се намали таа навика :wasntme:
     
  5. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Прочитав дека е здраво до 2-3 пати да се испукаат прстите во денот, било добро за зглобовите.
    Јас претерано често ги пукам и полека се одвикнувам. :$
     
  6. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Не можам да се одвикнам од пукање
     
  7. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    И јас едно време ги пукав, и сеа, ама поретко..
    За секоја навика има и одвика, едноставно
    пред да посегнес ќе помислиш на тоа, ќе се воздржиш и нема да ги пукаш, или ако веке пукнеш еден прст, ќе те потсети да не ги пукаш следните и такаа ^.^ :lol:
     
  8. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    Со самоконтрола. Нема лек за навиките.
     
  9. Anne15

    Anne15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Машки
    Не верувам дека има решение да се откажам од ова пукање на прсти.Многу пати во денот ги пукам прстите и се нервирам затоа што никако не можам да се откажам.Мајка ми нон-стоп ми зборува дека не е убаво да се пукаат прстите,бидејки ќе ми се треселе рацете.Одвреме навреме ми се тресат ама претпоставувам дека е од нервоза. |(
     
  10. gentle.girl

    gentle.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    250
    јас ко бев помала ептен многу ги пукав.
    а сега за жал неможам :(
    иначе би сакала да ги пукам но ете..
     
  11. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    :rofl: :rofl: Последно време започнав да се одвикнувам, а не сметам дека е лошо дури и интересно е :D како мала се натпреварувавме кој повеќе може да ги испука :lol: :rofl:
     
  12. russia7

    russia7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    504
    Оф оваа глупа навика.
    Пукам прсти како ненормална, во секоја можна прилика. И не само прсти, туку и рачни зглобови, кај лактите, колената, вратот и грбот |(
    Едноставно нема ден јас да не ги испукам прстите минимум 10 пати. |(
    Ми тежнеат прстите некако кога не го правам тоа, ама заради ова рацете ми се тресат ко на стара баба :(

    И тоа секој прст го пукам кај секој можен зглоб. Посебно кога имам трема или слично. Е тогаш прстите ми патат највише. Ма го тегнам прстот додека не ме здоболи до коска, чекајќи да ми пукне, а јас сум го испукала пред 5 минути :?:

    Остај тоа, па уште и кога ќе си ги испукам моите, од што нема више што да пукам, посегнувам по прстите на другарките. Едни сакаат, едни бегаат.
    Пробувам да се одвикнам, и кога ќе ми текне дека сакам да ги испукам, престанувам, но некогаш несвесно ќе завршам работа. Сега планирам да си ги задолжам другарките да ме треснат по раце кога ќе видат дека ги пукам прстите.

    Читајќи си го постов се осеќам како умоболна :tmi:
     
    На Heartbeat му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Јас си ги пукам, ама не ги тегнам, брррр.. :sweat: мислам дека ќе си ги искорнам ако ги тегнам.. :puke:
    Јас ги вијам, и тоа наназад еве сликиче, што не е препорачливо за луѓе со слабо срце.
    Аман, не можам да ставам.. :@ Ги кукам и палците, како и палците на нозете. Едноставно не се осеќам убаво, ако не ги испукам, другарките ги пукаат многу гласно, а јас потивко. :D Никој не сака да гледа во моите пртси додека ги виткам, веднаш се ежат. :lol: А на средниот прст, онаа коската што е на средина можам да ја вијам под агол од 60 степени, кога го откри тоа другарка ми на сите почна да го покажува, по пат насекаде, и се тоа заради глупавото пукање на прстиии.. :devil:
     
  14. DjinTonik

    DjinTonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    110
    :lol: Кога го прочитав ова се замислив себеси ама за друга глупа навика "стискање митисери и мозолчиња"... па и не само тоа туку и поткожни влакна, некои црнки, белки, секакви израстоци на кожата ... и како болна ги бркам луѓето околу себе да ги стискам и малтретирам, они бегаат од мене а ја уште и преговарам со нив, склопувам договори што би направила ако ми дадат да им ги стиснам тие 2 или 5 мозолчиња.

    Да не скренам од темата многу ДА и ја ги пукам прстите и тоа сите можни ковчиња, и живи глупости ке ми се треселе рацете... дај боже да доживеам 80-90 години нема да везам и плетам тогаш ако ми се тресат рацете.
     
  15. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Да се надеваме дека е вистина.. :lol:
     
  16. vampgirl

    vampgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Имам читано секакви мислења околу оваа тема, но најактуелно е меѓу постарите дека ако ги пукаш постојано, ќе ти се тресат кога ќе остариш. Лично јас ги пукам милион пати на ден, и тоа без тегнење. Секоја коска мора да крцне или не е завршен процесот. Врат, глава, прсти на рацете, прсти на нозете, грбот... абе се пукам. :D Имаше нешто и дека е здраво, ама не ако претеруваш. А за рацете ми се тресат, малце ако се под незгоден агол. :)
     
  17. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    Се се ама од ова да се откажам никако неможам, ги пукам уште од седмо оделение тој период ги пукав буквално не секоја минутка од дома ми викаа престани веќе неможеа да ме слушаат е од толку пукање почнав да ги чуствувам прсите како здрвени и сакав да се одвикнам ама неможев гледав на саат ај да поминат уште 5 минути па ке си ги испукам :lol: абе болест и до ден денес ги пукам ама не до толку почнаа и рецете да ми се тресат неможам ноктите да си ги налакирам дури и колегите од факултет забележуваат дека ми се тресат кога треба да изработам некоја вежба :tmi: и срам ме фаќа
     
  18. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617

    Леле и мене ногу ми се тресат рацете,кога имавме вежби во лабораторија(средно завршив сега) и кога треба од реагенсот да ставам толку и толку мл. во епруветата леле ми се тресат и губам концентрација :tmi:
     
  19. tofi

    tofi Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2012
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    13
    Престанав да ги пукам прстите од како си го повредив палецот на левата рака :(
     
  20. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    Јас мноу ги пукав прсите ама се одвикнав :clap:
    а сум слушнала дека од пукањето на прстите ке ти се тресат многу рацете а и коските на прсите ги ти бидат пошироки
    и мене почнаа да ми се тресат а и да ми бидат малку пошироки :|
    па затоа веќе не ги пукам :)