1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да пронајдам личност која била дадена на посвојување?

Дискусија во 'Дете' започната од NotInLove88, 29 декември 2010.

  1. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Нема таква опција на привремено чување во дом. Ти сигурно не си била неписмена кога си потпишала дека се откажуваш од детето или па воопшто не ми се верува дека државните служби би те излагале или присилиле на нешто што ти свесно не си го сакала!
     
    На glosipgirl, Nausicaa, iloveyou29 и 7 други им се допаѓа ова.
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ако била малолетна можно е да била "излажана" од некои луѓе или под влијание.
     
    На friendy и detelinka36 им се допаѓа ова.
  3. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Тања кој те присилил да потпишеш? пред 6 години е сега скоро, не се некој дамнешни затуцани времиња. Во која болница ти се случило тоа?
     
    На Nausicaa, tanja130, irenadaniel и 5 други им се допаѓа ова.
  4. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Зошто некој би присилил мајка да се откаже од дете?
    Кај ке одат нивните души?
    Страшно.
     
  5. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Mozebi devojceto ne e posineto od drugi lica.
    Pojdi tamu kade si potpisuvala, ako go imaat toa devojce tie bi bile srekni, najsrekni , da go vratat na bioloskata majka.
    Ubavo od tvoja strana ako stvarno sakas da go vratis, no ako ti e samo da go vidis, togas podobro da ne go voznemiruvas deteto. Sekoj po svojot pat, najubavo.
     
    На mira.mira, cresa-jagoda, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.541
    Пол:
    Женски
    Како бре си потпишала документи без да прочиташ?! Па еден договор за пост пејд претплата што е обична формалност се чита пред да се потпише, а не па во моменти кога се откажуваш од своето дете!!! :envy:

    Сега веќе е доцна! Помири се со тоа. Од институциите нема да добиеш одговор освен ако не наведеш добри причини, како генетски болести и слично..
     
    На LUCERKA, irenadaniel, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Ај да не пишам, ама сепак ќе пишам: и некој друг мислел, ама го заклале.

    Кога потпишуваш нешто првин читаш што е напишано. Потписот значи: СЕ СОГЛАСУВАМ.
    Штом си потпишала, значи си била полнолетна.

    Си се откажала и тука завршува муабетот. Не е ова недвижен имот и нешто што има вредност.
     
    На LUCERKA, cresa-jagoda, crimson и 3 други им се допаѓа ова.
  8. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Не знам што точно ти се случило, но се надевам дека ќе се најде некој со решение за твојот проблем што ќе ти пише лична порака, оти тука уште повеќе ќе те турнат в дно
     
    На LollySky, toogood, tina-63 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    @tanja130

    Најди си адвокат и поразговарај, упати го што попрецизно.
    Имаш и агенти кои може да донзаат но цената може да стигне и до 3-4000 евра.
     
  10. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Штом потпишала договор, макар и имала копија од истиот, ништо не може да направи, по легален пат. Никаква присила не може да докаже, ниту пак дека не разбрала убаво што потпишала.
    Не е ова изгубено, украдено или одземено. Ова е потпис дека се откажуваш од своето сопствено дете.
     
    На cresa-jagoda, joy1, zalosna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Не сум нешто многу упатена во овие работи , ама се надевам ќе си го најдеш чедото . Ти посакувам многу среќа во потрагата и што побрзо да ја најдеш .

    П.С. Не ја осудувајте веднаш . Можеби имала тежок пораѓај , била со царски и сл . но може и до неа бил некој на кој му верувала пр. мајка и . Од лично искуство велам , свекрва ми и свекор ми , кога дознаа дека ќе бидат баба и дедо се радуваа како деца на велосипедче , меѓутоа мојте родени мајка и татко , сакаа да абортирам , да завршам со училиштето да упишам факултет па потоа мажачки и деца ( а мм сето тоа време да ме чека ) . На крај , ми дадоа мене право да си одлучам шо понатаму со мојот живот . Сега , после толку време , гледам колку среќа сум имала тогаш .
     
    На Olgica.bu, mira.mira, LUCERKA и 6 други им се допаѓа ова.
  12. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Kazi ni sto potocno se sluci dali bese bebe ili pogolema kako izgledase kako se vikase dali ja barase vo domot kade sto ja ostavi?????Mozebi nekoj ke moze da ti pomogne.da si go najdes cedoto.
     
  13. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.224
    Допаѓања:
    124.280
    Odi vo bolnicata vo socijalnoto... prasaj.

    A i ne ja osuduvajte. Gledam dogovori ke citale... neporodeni.
    Koga 16 saati ke imate bolki secenje krv infuzii carski... togas ako mozete imeto da si go procitate ve castam. a ne pa ako nekoj do vas na primer majka vi ve ubeduva da potpisete.
     
    На CrazyGirl15, Olgica.bu, LUCERKA и 10 други им се допаѓа ова.
  14. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Не прочитав дали го имаш документот или како и да се вика тоа.Ако го имаш препрочитај што пишува,кој бил во тоа време управник,директор...може треба да навлезеш некако и кој бил на смена...па прокопаш за информации...
    Јас по легален пат не најдов ништо ама по нелегален дојдов до одговор ,иако ме донесе до ѕид (не како твојот случај ама слично).Треба да бидеш спремна на се и на сешто.А да,треба да си спремна да потрошиш и поголема сума на пари а богами и време,зашто вратите од минатото тешко се отвараат.
    Ти со посакувам да си го најдеш девојчето.
     
    На mira.mira, LUCERKA, tina-63 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. sexymama

    sexymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    84
    Ја исплашивте мајката со осудување и препирки
    Којзнае во каква ситуација била душичката во тие мигови
    Тања130 само консултација со адвокат пробај ,ама биди си спремна дека девојчето може веќе да е посвоено во друго семејство
    Се надевам ќе заврши се добро
     
    На LUCERKA и tanja130 им се допаѓа ова.
  16. tanja130

    tanja130 Нов член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Zeni,majki,devojcinja,jas ne pobarav od nekoji od vas da mi sudite,pobarav mislenje,ne pobarav kritiki. Znam deka zgresiv sto ja ostaviv kerka mi,ali ne ste vo moja koza,i da ne bidete nikogas. Da ste bile nekogas,nekoji ne bi pisuvale vakvi gluposti.
    Vije tije koji mi sudite,kako da me poznavate,i mi sudite. Jas ima koj da mi sudi,toa koga ke dojde vreme,ke bide i toa. Sekakvi komentari procitav,sramota zeni vije koji samo nekoga navreduvate. Jas ako sum pobarala mislenje,navredi ne pobarav.
    Mene mi kazaa od socijalno deka bila posvojena,jas ne ja dadov na posvojuvanje. Ja ostaviv vo bolnica,bidejki majkami me natera da potpisam. Od bolnica i od socijalno mi kazaa deka koga sakam mozam da ja vidam. Deka potpisuvam za da bide vo domot.
    Koj dava da citate sto pisuva,mi donesoa 10 dokumenti,mi veleja potpisi. Socijalen rabotnik ja pisuvase molbata,bidejki jas ne mozev da stojam na noze,a ne da pisuvam dokument. Lesno e da se sudi,za sudenje site mozeme da sudime. Tesko e da pomogneme.

    Vie tie koi sudite imate posvojeno dete,mozebi mislite deka toa e bas vaseto dete,se plasite deka se ke se doznae i osuduvate. Kako velele stari,sudat tie koi se gori od nekoga. Kako da ima nekoj od nas da ne sme zgresile,sekoj ima zgreseno vo zivotot

    I vie nekoj da ve isvrluva na ulica,da nemate kade da odite,da nemate bari vo zebot. Da vi veli majkavi jas ne sum duzna tvoeto kopile da go ranam,da kupite alista za deteto,da zeme majka vi da vi gi zapali i vasite alista i na deteto alistata.

    Da ve tera nekoj bremena da odite peski 3 casa do bolnica,vije da ne mozete na noze da stojite da se vlecete. Taa da ti veli ako ti e kucko,gledas ubavinja zasto si spala so nego,koga brak ne si sklopila so nego. Kako jas da znaev deka taka ke bide.
    Da te nekoj tera da vleces 20 kila kanta so voda,da nosis teski raboti,samo da go izgubis deteto. Jas vo bolnica preirav nekolku pati,molev da ja cuvam. Taa mi velese ripni so od mos u reka so tvojto kopile,doma ziva ne mi dovagaj. Samo mrtva so deteto.
    Ispiv celo sise apcinja posle poragjajot,sakav da umram da me nema. Go molev gospot mrtva da izlezam od bolnica,da umram na poragaj,deteto da ostane zivo,ali jas ne. Ali gospot ne gi slusase mojite molitvi,toj sakase da patam,da umiram po deteto.
     
    На Olgica.bu и okcenzi им се допаѓа ова.
  17. tanja130

    tanja130 Нов член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Pred da se porodam nemav problemi ni so srce,nemav ni pritisok. Otkako ja ostaviv kerka mi vo bolnica,vednas pocna srceto da me boli,pritisok visok,na 6 casa piev apcinja za pritisok,dobiv i seker od nervoza. Barajki ja kerka mi,ali kako ne ja najdov.
     
    На Olgica.bu му/ѝ се допаѓа ова.
  18. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Не сакав да пишам но само ова ке кажам ,тоа што се потпишало и дало нема назад ,дај боже да успеете да си го пронајдете детето.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  19. glosipgirl

    glosipgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    426
    Мене ова ме чуди, се разботи за возрасна жена. Како потпишувате документи, а не знаете што потпишувате? :?:
    Да не бевте во делириум, м? :^)
     
    Последна измена: 7 декември 2016
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  20. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Да те прашам нешто .. Имаш ли дете ? Знаеш ли какви тешки породувања има ? Знаеш дека понекогаш е толку ризично што не се знае дали ќе излезат живи и мајката и детето од родилната сала ? Можеби си медицинско лице или шо знам што , ама немаш право вака да се однесуваш . Прочитај го коментарот погоре на жената која си го бара девојчето , па пиши што сакаш после . Ама прво прочитај низ што поминала .
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.