1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се заштедат пари?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од marinapet, 21 април 2010.

 1. marinapet

  marinapet Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Оваа тема ја создадов за да си споделиме искуства и новини поврзани со штедењето.

  Испраќам линк http://finance.yahoo.com/family-home/article/109349/do-it-yourself-laundry-detergent кој открива како индустријата за детергенти за перење ги „јаде“ нашите пари. Во неа има и интересен и ефтин рецепт за прашок за перење приготвен во домашни услови, а кој ги задоволува критериумите за добро испрана облека. Исто така, во статијата ќе најдете и други интересни факти и линкови.

  Јас решив да го испробам рецептот овој викенд по што ќе ви го пренесам искуството. Поздрав!
   
  На FotoLina3 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Порано (кога само од дома даваа) можам да признаам дека не знаев да ги ценам парите. Трошев се до последен денар, дури и за глупости.Сега откако една година работам ( за викенд само ), а плус од дома ми даваат, си ставам пари настрана. Си ги ставам во евра ( за црни денови :D ) за да не ги потрошам лесно, и ги раситнувам кога ќе ми притребаат. :)
   
 3. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.444
  Пол:
  Женски
  А што е тоа Borax? Видов дека го има во рецптот.

  Гледав една емисија за американци, демек како да заштедат, советите беа да не купуваат готов компир туку свеж и сами да го лупат, да не купуваат готова супат туку сами да ја сварат, да купуваат свежо овошје и да го цедат сокот, кога излегуваат од дома да ги гасат сијалиците и болјерите.... :D

  Ова не важи за нашево поднебје , ние сме си штедливи :)

  Инаку по дома штедам(ако може да се нарече шедење ) на секојдневните намирници, пример никогаш не фрлам сув леб, го правам презла или го потпекувам со јајца и сиренце, сама правам јуфки и тарана и да ви кажам дека во продавница се трипати поскапи , и сама си квасам кисело млеко, купувам во кесица за варење затоа што е поевтино и си го киселам дома. Не само што е поевтино туку домашното е и повкусно :)
   
  На daylight, Sunchild и eleni23 им се допаѓа ова.
 4. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.419
  Допаѓања:
  125.628
  Јас не би правела сама детергент, но користам многу малку детергент, освен за алиштата што се навистина валкани. Алиштата во боја ги перам на 30 степени, а не на 40 како порано. И нема разлика, супер се испрани.

  Исто така и омекнувачот обавезно го разредувам со вода, за разлика од порано, кога ставав концентрат.

  Инаку почнав со овие работи заради заштита на животната средина, не заради штедење, ама и се заштедува по нешто. За да заштедам, почнав да пуштам машини само на евтина струја, за разлика од порано кога не внимавав. Се трудам и да ги пуштам машините на некоја пократка програма. Сметката на струја сега ми е околу 1000 денари месечно помалку од претходно.

  Во однос на штедење, почнав да штедам со планско купување храна. Претходно купувавме многу, и пола од работите ни се расипуваа во фрижидер, па ги фрлавме. Сега сме подобри, иако пак фрламе по нешто секој викенд. Исто така почнавме поредовно да готвиме, па не трошиме толку на готова храна. Готовата храна во последно време е ужасно скапа.
   
 5. lidijalidija

  lidijalidija Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  pa neznam dali znaete deka dokolku gi smenite site obicni sijalici so neonski
  se zashteduva 70% do 80% elektricnata energija,ima mnogu od novive aparati
  kako mashini za perenje,frizideri shto ja shtedat energijata i sl
  dokolku se saka moze da se shtedi
  no nie nekako ne obrnuvame mnogu vnimanie na toa
  iako jas se obiduvam :!:
  vo pola od sobite gi smeniv obicnite so nenonski sijalici
  imam ekonomik mashina :lol: nea nasreka ja kupiv
  a za gotvenjeto i perenjeto :rofl: se znae
  vtora tarifa od 13h-16h //22h-7h//
  za vikend 22h sabota do 7h ponedelnik
  soo godini se spremam dz kupam shpore na plin :?:
  i ushte go kupuvam
  pa dovolno beshe za sega
  :tmi: :tmi: :tmi: :tmi: :tmi:
   
  На FotoLina3 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. dusicas

  dusicas Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  bravo lidijalidija :D haha super dobro e samo sto za neonkite ne sum znaela... a i ne mi se dopagja bojata na neonkite :worried: :Daama stom se stedi
  super e: :)
   
 7. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.419
  Допаѓања:
  125.628
  Неонски сијалици не се препорачуваат, треба да се купуваат економични сијалици (не знам како точно се викаат, ама верувам дека знаете за кои зборувам), кои во земјите во ЕУ веќе се задолжителни. Не само поради заштеда на домашнниот буџет, туку и поради влијанието на животната средина.
   
  На mim му/ѝ се допаѓа ова.
 8. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.263
  Ариел, а зошто неонските сијалици не се препорачуваат? Имам слушнато дека со нив се заштедува, но ова досега го немам сретнато... :?: :worried:
   
 9. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  71
  Кај мене за во двор користиме неонски сијалици. Мн се заштедува, додека дома од обичните бидејки сите лустери ни се за такви сијалици. :lol: :lol:
   
 10. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  Да, во право е Ариел, постојат економични сијалици и траат многу подолго од обичните, осветлуваат повеќе и не се загреваат- значи не трошат енергија за загревање, целата енергија ја користат за осветлување. Обичните 70% од енергијата ја трошат за загревање. сО тоа не само што штедиме пари, туку ја штедиме и природата. :) Тие уште се викаат и еколошки сијалици.
  А неонските колку што знам јас не се добри за видот, пошто трепери светлината со многу висока фреквеција, тоа не е видливо за нас, но многу го напрега окото.
  Инаку што се однесува до штедењето, главно штедам кога купувам намирници, гледам да купувам од големите маркети наеднаш за цела недела, а не секојдневно од локалните гранапчиња каде што е за 20% поскапо. Укључувам бојлер секој ден во ефтина струја и потоа имам вода цел ден. Готвам домашно подготвени оброци, ем поздраво ем поефтино. Кога купувам облеека или нешто за дома шетам низ повеќе продавници, па купувам каде што е поефтино... Има многу нешта за кои не сме свесни дека трошиме пари, ситници, а се собира некој крупен износ за таквите работи на крајот од месецот. Најчесто такви ситни работи кои ги купуваме онака, без некоја потреба, колку да купиме нешто или во маркет кога пазариме сите оние дрангулајки што се ставени до касата, па на крај се фаќаме и земаме непотребно и трошиме уште 100-200 денари. Тоа е ситно, точно, ама се собира. И така... значи главно кога сакам да заштедам кратам од непотребните "задоволства " и луксузи :D
   

  Прикачени фајлови:

  • ekonomicni.jpg
   ekonomicni.jpg
   Големина на фајлот:
   17,6 KB
   Прегледи:
   2.277
 11. lidijalidija

  lidijalidija Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Дефинитивно не се штетни неонките т.е.ги има сега со триста работи на нив
  мене ми се допаднаа оние од[/color] Max-lighting
  даваат убаво осветлување
  не онаа "плава бледа" светлина
  туку осветлуваат како и обична сијалица
  затоа што оние што даваат бледа светлина не се препорачуваат за читање и сл.
  јас би ви ја препорачала
  Max-lighting 26W А класа
  добра е во дневна соба
  мислам дека е 130 ден
  заштедува 74% енергија
  на неа пишува
  pок на траеење 6 г (отприлика по 3h на ден)
  и заменува обицна сијалица 130W=26W

  има на yahoo програма за заштеда нема да верувате што се прават лугето за заштеда и заработка
  ecoideasnetова е нивната страна на fb имаа интерсни идеи
  :rofl: :?: ние сепак немаме слонови :rofl: кога ќе стигмете до тој клип
  :hai: :hai: :hai: :hai: :hai:
   
 12. marinapet

  marinapet Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Za detergentot da vi kazham deka eksperimentot mi beshe uspeshen!!! Navisina nishto ne im fali na alishtata i kje prodolzham taka...Za eco-sijalichkite se soglasuvam deka se dosta ekonomichni, gi imam doma, no kombinirano so obichni, zashto svetlinata ne mi prijatna na oko, osobeno vo dnevnata, kade shto sakam nijansirano svetlo zavisno od raspolozhenieto..inaku se zashteduva, vekje 2-ra godina gi imame doma.
   
 13. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
  Не знам не знам не знам и не знам да штедам :| :| :|
   
 14. GaGa-GirL

  GaGa-GirL Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  4
  со мојава зависност (шопинг) никогаш нема да заштедам ни денарче, ама затоа па ќе си бидам задоволна ;)
   
 15. Ferhunde-L

  Ferhunde-L Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  14
  И јас :|
   
 16. orinoco

  orinoco Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  79
  и јас штедам т.е штедев. Не сум по купување на најситни детали на пример каква блуза или чевли доволни ми се 3-4 пара што имам и така повеќе место немам. Ама кога ги давам ги давам одеднаш за убави нешта /потрајни и многу. Последно што купив беше гарнитура 48 000 ден , у кеш ја платив. Човек може повеќе да бира кога има избор и доволно пари, нели?
   
 17. Echo

  Echo Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2010
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  113
  Штедам на тој начин што парите што ги заработувам, не ги чувам кај мене за да не паднам во искушение да ги потрошам за било што. Е така штедам ова лето. :wasntme:
   
 18. broken099

  broken099 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  434
  јас понекогаш знам да заштедам, ама рееееееееееееееееееееееееееееееееееееетко :|
   
  На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Amelie

  Amelie Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  9
  Има штедливи сијалици кои работат на ватажа како неонка, има од 18W, 20W итн. и ги има и со топла светлина значи боја приближно иста како обичната сијалица дури малку побела, е сега се поскапи од обична сијалица но од квалитетен производител рокот на траење им е дури 6 години. Инаку една 20W сијалица заменува обична 100W тоа е еднакво како дома да ти се вклучени во исто време 5 штедливи сијалици. :)
   
 20. Bluebell

  Bluebell Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  11
  Јас си ги собирам железните парички во шише од кока кола. Неможат да се извадат освен ако не се исече шишето. За 2-3 месеци си соберам околу 3000 денари, ама за мојата возраст без никаква мака тоа е сосема доволно :$
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.