1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се заштедат пари?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од marinapet, 21 април 2010.

  1. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Штедам штедам и на крај ќе ги лупнам за некоја глупост :headbang: е тогаш ми иди сама себе да си се натепам :fubar:
     
  2. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Интересира ме после како ги уедруваш? :D Јас штедам од заработката на Авон, парите одат кај мама да не паднам во искушение. И гледам за излегување помалку пари да трошам, јас не сум мн среќна кога треба да давам пари :D
     
  3. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    од баба ми запаметив битна реченица ,,се штеди кога се има,, и навистина знам да заштедам некој денар од платата која ја земам!
    А дома пак не сме многу штедливи, моите не се дома по цел ден па кога ќе си дојдат не се гледа дали е евтина или скапа струја, туку веднаш се вршат работите кои преку ден не биле извршени! Тогаш се вклучува машина за перење на скапа струја,се вклучува бојлерот исто на скапа струја, се купува брза храна, се светнуваат сите светилки по дома (ова несвесно), се фрла расипената храна (најчесто заборабена) од фрижидерот,и ред други што би рекла мајка ми недомаќински работи :lol: кои не прават нештедливи!
    Кога пак е дома мајка ми, таа настојува да работи на ефтина струја и трите обрци ни се готвени,тогаш нема брза храна... Но сепак се броиме во нештедливите и на таа тема имаме многу дискутирано дома ама сеуште не сме се смениле воопшто! :!:
     
  4. Bluebell

    Bluebell Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    11

    Хаах е тоа е тешкото, по 2 часа го праваме тоа, првин ги делиме на страна од 1, па 2, па 5 денари , но среќа што целото семејство ми помагаат и после им купам на мама и тато цигари а на брат ми чоколадо :rofl: :$
     
  5. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Паметно ти е ова....Секоја чест што издржуваш :D Јас за една недела ќе го исечам шишето :D

    Кај мене дома по иницијатива на татко ми почна да се штеди.Болјер,машина,ручек на ефтина струја.Без потреба не се пуштени сијалиците низ цел стан.Пазариме еднаш на две недели со список.Храна ретко фрламе.Брза храна порачуваме еднаш месечно,најчесто тоа е пица.Парите се распоредуваат правилно.Ќе си рече човек блазе си им секогаш се со пари в џеб.Ама овде кај нас колку сакаш штеди си пак се нема пари.А лично јас неможам да заштедам некој денар.Ме копкаат па и 10 денари да ми се в рака.ќе ги потрошам.Освен ако нема некоја страшно голема причина за штедење. :D
     
    На Bluebell му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bile991

    bile991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    10
    Може да ми кажеш како го направи прашокот ? Јас читав ама не разбрав баш :tmi:
     
  7. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Бидејќи сум малолетна , штедам најмногу пари кога мајка ми ми дава за излегување , или за на училиште . Исто така мајка ми ми обезбеди една рабора , само за викенд работам во продавница за миленичиња : блузички , околувратници , играчки , кутии за храна.. и да кажам искрено задоволна . Од почеток земав само 500 , но сега земам 1500 . Мислам дека е доволно за моја возраст . А парите ги трошам за некои ситници за уредување на собата ! :)
     
  8. monimoni

    monimoni Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    во последно време гледам многу реклами по весниците за еко спар печките,дека со нив се заштедувало многу,ама не можам никаде да најдам колку чинат тие.Претпоставувам дека се малку скапички ама ако трошат толку колку што пишува навистина се исплаќа да се има една таква.Па да ве замолам, ако некој знае колку чинат да ми каже ;)
     
  9. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.076
    Пол:
    Женски
    Штедам! Не само јас, туку и моите дома, готвиме на ефтина струја, внимаваме машината и бољерот да ги вклучуваме на ефтина струја. Најчесто готвиме, па не даваме пари за глупости. Кога бирам помеѓу државен и приватен автобус, ако ми одговара дестинацијата се качувам во приватен. Копирам на подалечно место, бидејќи ми е поефтино...
     
  10. Eeema

    Eeema Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Јас имам многу пати пробано да заштедам пари но никако не ми успева нема да помине ни 1 ден пак ке си ги извадам од касата :D
     
    На Ferhunde-L му/ѝ се допаѓа ова.
  11. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012


    ова со шишето е стварно корисно, само што ке ми треба цела година за да ги соберам :lol:

    за штедењето од Авон е супер идеја, можеш да си бираш и некој нивни производ барем така мислам. Може да ми пишеш во порака како може да се зачлени?

    инаку кај нас татко ми постојани инсистира на штедење но не му успева тоа .. :lol:
     
  12. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    И јас би сакала да знам како да се зачленам во авон? Ај ако знае некој пишете ми во ЛП...

    Инаку за штедењето не не не и не можам. Незнам ама никако не ми успева. Јас кај и да одам, наоѓам нешто што ми се допаѓа и го купувам веднаш, без размислување дали и ќе го употребувам подоцна. Да се живи и здрави мамичка и татичко додека имаат да ми даваат. :D
     
  13. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    125
    никако неможам да заштедам...многу пати се обидувам и имам шише само нема кој да става пари во него, некогаш ќе си речам ќе штедам, но за кратко време ги вадам парите и пак ништо :D :D :D
     
  14. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Родителите мои штедат, па таа доблест ја имаат пренесено и мене.

    Прво мајка ми и татко ми се многу штедливи, ама не до граница да бидат алчни и стиснати, но еве кога се работи за струјата, болјер, машина за перење се пушта на ефтина струја или во недела преку целиот ден. Кафе, чај кога треба да се прави или пак некој брз ручек како кајгана, виршли да се пржат тогаш имаме едно поголем, гараметен плин, како малите плинчиња, ама ова во поголем размер.

    Второ и јас умеам да штедам, кога имам ставам пари на страна, за во ‘црни денови‘ да ги искористам или пак кога сакам нешто да си купам да биде само мое, како на пример книгите, си одделувам пари и со нив ги купувам.

    Ем се учам да штедам, ем има некоја придобивка. ;)
     
  15. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Најнештедливо семејсто сме значи! Дури и страм ми е да кажам ама тоа е!
    Бојлерот 24/7, не пазиме дали се готви во ефтина или во скапа струја, смукаме кога ќе ни текне , цел стан ни е осветлен дури и сијалиците по балконите светат , детергенти такви работи ни на крај памет за штедење.Абе за ништо не штеди ме! Освен тоа што ситните пари ги собираме и ако татко ми фати висок сума на пари на спортска го ставаме во банка, а дома да има пари нема шанси да се заштедат! :$ :$
     
    На BoaVista и Angelche им се допаѓа ова.
  16. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    знам знам да заштедам и тоа како посебно ако сакам нешто да направам или ми се потребни парите а знам дека моите неможат да ми дозволат е тогаш умеам да штедам :)
     
  17. Avril.09

    Avril.09 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    892
    Морам да се пофалам дека со мои 14 години имам соберено околу 100 евра и повеќе.
    Другарките кои секој викенд трошат без око да им трепне, ме прашуваат како успевам да заштедам.
    Навистина незнам! :lol: Само знам дека сум скромна во се. Не плаќам секој ден такси. Пешачам колку што можам и сл. Не ми текнуваат други примери во моментов. :angel:
     
  18. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    па шо знам пробав неколку пати да ги собирам парите во евра и за жал не успеав ни така :lol: :lol: :lol:
     
  19. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Поимот штедење јас го воведов во мојава фамилија и да ви кажам право горда сум на тоа :angel: .
    На мое инсистирање бољерот и машините за перење најчесто се пуштаат во ефтина струја, за шпоретот поретко.
    Порано сметката за телефон ми беше најмалце 2000 денари :$ , ама сега правам само колку што ми е претплатата, значи 750 :o .
    :!: Откако му дојде паметот и на татко ми го стави домашниот телефон на иста сметка со интернет и телевизија и сега и таа сметка е речиси дупло помала.
    Бидејќи студирам фармација па поднаучив како и сама си правам антицелулитни креми за кој порано трошев и до 3000 денари месечно :geek:
    И + порано трошев преееееееееемногу пари за такси, уште до продавница што не одев со такси :tmi: , ама сега откако го поскапеа скоро сегде си шпартам пешки и си потстопив и целулитче + ;) , а знам и во автобус да се качам за разлика од порано.
     
  20. MissCupcake

    MissCupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    263
    Јас си имам детска штедна книшка во која има околу 100 евра. Имам и каса 4 илјади мислам дека имам и нешто ситно евра. Имам и мала каса (рипче) :lol: и во неа ситни пари збирам. Од сега сакам да си тргнам нешто настрана да присоберам пари можеби ќе ми притребаат некој ден, сега малку мајка ми и татко ми ги трошам и јас да придонесам нешто. Инаку во врска со сијалиците неонки мене искрено главата ме боли од такви и светлината ми е навистина лоша. :| Исто така такси речиси никогаш не користам само кога некогаш е многу врнежливо или доцна кога ќе се враќам од излегување. Гледам и од секојдневните пари што ги трошам да тргнам нешто настрана (всушност ќе пробам тоа да го правам), да подпораснам уште малку и би сакала летна работа да си најдам. И полека, полека да си направам голема сума на пари која ќе ми послужи за нешто корисно. на пример за на факултет здравје кога ќе се запишам да си најдам некео фино станче. И парите што моите би ми ги давале за да го плаќам половина ќе си земам за мене, па сега и јас имам некои потреби,а другите нека си ги задржат. Има навистина многу начини за штедење, јас штедењето исто така сакам да го нрправам за да им помогнам и на моиве и да им ги смалам трошоците бидејќи голем дел од нивните плати одат на мене и сестра ми. :worried: И едноставно се чувствувам должна да им се одолжам да и помагам колку што можам. :)