1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се заштедат пари?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од marinapet, 21 април 2010.

  1. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Советов ти е одличен, но за тие што земаат редовна плата и преку банка се разбира. Но има многу што земаат на рака, а истово и неможе да се изведе кај невработени и студенти.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    малку надвор од тема ама ме интересира колку е каматата за орочување ако има 2 илјади евра орочни
     
  3. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    И јас се обидувам да бидам штедач. :D

    Прво си носам јадење на работа, се почна со диетата кога морав да си носам овошје, салати оти во близина имам само пекари и фаст фуд и сеа ми стана навика, оти секојдневно по 100 тина денари трошев за без везе.И кога одев за да земам доручек никогаш не останував само на кифла туку и се лажам и по други ситници кои најчесто не ги ни јадев. Второ се враќам пешки од работа, а за одење се уште не можам да се наканам оти многу ми е важен сонот наутро. :D Вака ем фит ем штедам. :D

    Во маркет секогаш купувам производи кои не се расипуваат во големи количини и на акција, поисплатливо е да земеш повеќе оти сепак пак ќе треба да купиш. А порано се земав во мали пакувања.
    Еве некој го спомна Жито маркет дека е евтино, ќе се прошетам таму бидејќи забележувам дека Тинекс пумпаат цени. Кога сум при воља одам и до Стокмак ( подалеку ми е ) па и се пазарувам од таму и значително е поевтино.

    Гледам да е вклучено се на евтина струја иако некогаш и не е возможно.

    Е не научив да штедам на гардероба и козметика. За чевли и палта знам да дадам многу пари ама да се квалитетни а за гардероба знам да си пазарувам од Мана и некои поевтини продавнички оти секако брзо ми поминува кефот на здолништа, кошули и слично. Ама не е проблемот во цените туку дека секогаш морам да купам кога ќе видам нешто иако реално не ми треба.А и плус си шијам кога имам време ама пак некое парче облека знае да ме излаже. Исто и со козметиката имам неколку недотрошени млека за тела, гелови, лакови и пак купувам нови. :doh:
    Тоа е полето на кое морам да поработам - импулсивно купување. :D
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.217
    Пол:
    Женски
    Mајка ми ако прави некое јадење на електричниот шпорет кога ќе ја исклучи ринглата става на пример тенџере со вода. Бидејќи ринглата не се лади одма водата се згрее и може да се употреби за миење садови.
    На факултет сега си купив од оние огромни пакувања со по 20 ролни тоалетна во нив :lol: , Фелче Азура гелови за туширање, цело кило :lol: , ми траат многу долго, евтини се и убаво мирисаат. После тоа влошки на акција, бикчиња на акција, чоколатца на акција.
    Друг начин на штедење ми е да кога одолеам да не плеснам пари за нешто глупаво, си ги ставам во касичка.
    Многу ретко одев по "кафе шеми" , со цимерката ќе си земевме кафе од автомат и ќе се прошетавме по паркот, и пак ќе ги видевме сите симпатии :P , на факултет одам пеш, јадам во студентскиот, храна купувам само кога сум по цел ден на факултет, грицки и слични работи си земам од бонската и си имам за неколку дена или цела недела за на факултет нешто да грицнам.
    Никогаш не сум се замарала со шминки или слични глупости. Со пудричкава терам еве веќе две години. Најголемите луксузи, ако може да се рече така :lol: ми се претставите во четврток, одењето по премиери на филмови и какаото од Краш :D :tmi: .
     
  5. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Знам многу начини за штедење, ама ништо не ми успева.....Ваљда е до мене. Знам луѓе што собирајќи ситни пари во шише, на одмор одат, а јас не можам ни за кафе ситни да соберам зашто одма ги ваѓам. Карактер :)
     
  6. anuvcheto

    anuvcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    352
    Како да се заштедат пари?
    Без да ги трошиш на глупости и непотребни работи
    троши ги само за тоа што ти е најопходно и најпотребно, остатокот зачувај го
    поедноставно,амин
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Никако да штедам, штедам е непознат збор за мене. :D
     
  8. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Same here......Ако има некој некој нова идеја за штедење...нека го сподели :)
     
  9. littlevampire

    littlevampire Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    699
    Пол:
    Женски
    Никогаш не штедам.Колку и да сакам ке си речам:Мораш да штедиш,ке си оставам 200 денари настрана,и оп следниот ден ке ги истрошам за ситници,грицки,шминка..неможам а да не истрошам :?::?:
     
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Пари се штедат тогаш кога ги имаш
    А сите ние почуваме да штедиме кога ке ни дојдат при крај:(
    Зависи дали се работи за фамилија или за џепарац кој ви го даваат родителите
    Ако се работи за фамилија стручно можам во ЛП да Ви пишам.
     
    На Srce01, Hipster и НаталиЛили им се допаѓа ова.
  11. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Не знам ниту јас да штедам, но овојпат си тргнав 50-60 евра ги направив во евра за да неможам да ги трошам ..
    Се решив така од секоја плата за добар одмор ова лето :)
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.075
    Допаѓања:
    11.219
    Штедам согласно можностите. Иако платата ми е скромна, успевам да заштедам со рационално трошење. Кога ќе земам плата веднаш плаќам сметки 2, а потоа купувам облека, неопходни работи што ми се потребни. Не се расфрлам. Не пијам кафе секој ден по кафиќи, не пушам цигари, не се луксузирам. Така ми останува некоја мала сума, која ја тргам настрана. Кога одам на одмор гледам тоа да не биде некоја прескапа варијанта.
     
    На crazylady, littlevampire и referentka им се допаѓа ова.
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Сакам кога вака Ве читам
     
    На Tanjamm и Miss.N им се допаѓа ова.
  14. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    e aj pisi ni ako e tolku tajna uspehot na stedenjeto...:))
     
  15. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Моментално сум надвор од Мк и за едно 3 недели имам заштедено скоро 90€
    Плус оние во пластично шише центи и по некое евро (тие незнам колку се)

    Неделно добивам околку 65€
    30 од нив автоматски одат во кутија и не ги чепкам.
    Останатите пари се за храна.
    Живеам со уште 5 души па неделно пазаруваме сите заедно.
    Струја/вода/интернет не плаќаме.
    Имам месечнна автобуска карта обезбедено, па така и на превоз штедам.
     
    На crazylady, Abrakadabra, littlevampire и 7 други им се допаѓа ова.
  16. littlevampire

    littlevampire Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    699
    Пол:
    Женски
    Е шо убаво :$
     
  17. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    лесно е да правиме есап ако земаме плата.
    Тешко на оние кои не земаат и кои чекаат од друг.
    Вака...
    пред да земеш плата ке си набавиш 10-тина плика и ке направиш список што имаш обврска
    ама ке пишуваш се на исти тефтер (кој еве нема тефтер, јас ке му поклонам хаха)
    На пр. 2500 денари (струја, вода)
    1200 сметка мобилен
    350 за чистачка
    2500 за бензин за месецов
    4000 за храна
    2000 ден, за пиење кафиња денски шеми
    500 ден храна за куче
    5500 рата од кредит
    ....

    на секое плико ке ставиш сума и за што е тоа плакање

    значи нема мрдање, мора да си го исполниш месечниот план.
    Тоа што ке ти остане, оди во евра...20,30...50....10... ич не е битно, важно да не се оставиш без заштеда

    Ако ти дојдат кусо пари за храна, тогаш ке си скратиш од пликото за безнин на пример или за пиење кафиња

    Терај вака 4 месеци, на петиот само ке ти дојде да си правиш есап


    За се дополнам...
    Не ја открив топлата вода...нели...но сакам да Ви предочам дека штедењето е НАВИКА и СТИЛ на однесување со парите и ништо повеке.
    Кога еднаш ке го видиш благодетот на заштеденото после само ке те тера да си ставаш на страна.

    Пликата мора да се испочитуваат
    нема излагање и неконтролирано купување...ке си одредиш една сума и секој месец ке си поткупуваш по нешто, ама да излезеш и да лупнеш се на гардероба...ц,ц,ц....
     
    На Nausicaa, Doozy, mime87 и 4 други им се допаѓа ова.
  18. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Е овака :D 11103001_10204372865425790_4255266164188097432_o.jpg
     
    На @Verba, eloves, joy1 и 7 други им се допаѓа ова.
  19. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа дека не плакам струи води и кирии имам можност за штедење секој месец од 50-100 евра.
    Најчесто штом земам плата одма ако не истиот ден тогаш утредента идам и купувам евра кои ги кријам у најцрниот ќош за да не ми се пред очи и да паднам во искушение да ги потрошам. Остатокот на картица што ми е го распределувам за тековниот месец иако најголем дел од парите ми идат на гардероба. :tmi:
    За искачање си имам поставено лимит од 500 ден освен ако не искрсне нешто непланирано вечерта па да потрошам повеке . За родендени и свадби унапред планирам и тргам пари на страна со тоа што си кратам од други задоволства или намалувам на трошење пари за партали. Секој пат кога ке стигнам до 1000ка на картица престанувам со трошење и вадење пари па макар тоа значело седење дома. Среќа тоа ми се дешава недела дена пред плата па не ми е крај на светот ако тој викенд пред плата не излезам во град.Како и да е картицата никогаш не ја трошам до последно денарче и секогаш оставам најмалце 500 ден. Од моите дома не барам пари за ништо,на работа одам и се враќам пешки секогаш без разлика дали е лето или зимо (среќа работата ми е на 30 мин пешки од дома) за доручек на работа најчесто јадам ѓеврек или од дома си правам сендвичи . Сега за сега со овој начин на живот немам некои финансиски потешкотии или кризи да останам со празни џебови подолго време.
     
    На Vegegirl, НаталиЛили, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Hajdi22

    Hajdi22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2015
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    Се уште моите ми даваат пари, се уште не работам, а и возраста не ми дозволува, но ги ценам парите на моите, не трошам и многу штедам. Се надевам за одредено време ќе ги соберам парите кои ми недостасуваат. :)
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.