1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се збогатиш?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ciudad_juarez, 25 март 2017.

 1. ciudad_juarez

  ciudad_juarez Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2016
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  182
  Пол:
  Машки
  Како да се збогатиш во земја како нашата?Како можи да се стекни капитал во животот?Сакам да знам како успеваат некој луѓе во животот шо не се хоштаплери и шо немаат врски,дали е можно нормални луѓе да живеат надпросечен живот во Р.Македонија?
   
  На "Zoki", sjdgo и elimkd им се допаѓа ова.
 2. CoCoGiiiRL

  CoCoGiiiRL Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  701
  Допаѓања:
  3.193
  Пол:
  Женски
  Почни работа со дрога друго чаре нема. :hai:
  Се шалам малце мислам дека никако не може во нашава држава да се збогадиш освен ако :!: немаш твој заштеден онака доста голем број на сума пари па да започнеш некој бизнис нешто поврзан со други држави, ако сакаш на поштен начин да просперираш а на прљав начин тоа што го спомнав навстина на тој начин најголеми се шансите.
   
  На Tinushka, Crna Dama и ciudad_juarez им се допаѓа ова.
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.192
  Допаѓања:
  70.242
  Пол:
  Женски
  Сопствен бизнис. :) Ама за да започнеш ќе треба кредит да земеш...
   
  На melnicanecot му/ѝ се допаѓа ова.
 4. CoCoGiiiRL

  CoCoGiiiRL Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  701
  Допаѓања:
  3.193
  Пол:
  Женски
  И ако не ти иде бизнисот шо со кредитот?
   
  На ciudad_juarez му/ѝ се допаѓа ова.
 5. minneymouse82

  minneymouse82 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2016
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  1.548
  Пол:
  Женски
  Оди во странство работи, донеси ги парите во Макдонија. И отвори си сопствен бизнис.
   
  На Tinushka, ciudad_juarez, ванилала и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.158
  Допаѓања:
  105.580
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Добра, моќна книга
   
  На sj *O*, Crna Dama и gjoker4e им се допаѓа ова.
 7. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  9.167
  Допаѓања:
  155.029
  Пол:
  Женски
  Ај пошо ви верувам ќе ви ги споделам идеите пошо знам дека нема да ми ги украдете. :rofl:

  1. План А.
  Добра екипа, добри маски, бар еден пиштол да е вистински, другите може и на вода да се и било која банка. :D ( овде постои шанса и да не се заработи асално) :D

  2. План Б.
  Двапати да шверцаш дрога преку граница. ( и еднаш е екстра заработката иначе :D ) Ама има една цака. Новите "џоамити шверцери" најчесто бидуваат исцинкарени на граница, за едниве да се пофалат као демек откриле "опасна трговија" а другиве (некој стар веќе искусен шверцер) да пренесе 10 пути поише. Затоа еднаш шверцаш за туѓа заработка, а втор пат за тебе. Или еднаш за себе, ама ти треба јака леџа.
  За квалификација е потребно кола, возачка и муда. Ја ништо од тоа неам. :D

  3. План Ц
  Најдобрата другарка флертува со стражарите ти дур бегаш од Идризово. По можност финална дестинација - Мексико. :rofl: Ко преживи причаче. :!:

  Сума сумарум: нече среќа поштеног човека. :D
   
  На Milobebence, Tinushka, teressa и 26 други им се допаѓа ова.
 8. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.785
  Допаѓања:
  24.877
  Пол:
  Женски
  Khm ..Inspirirana od planot na clenkata pogore .. Kje recam , da ograbis zlatara :D tamu bar ke kapne nesto :rofl:
   
 9. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.566
  Допаѓања:
  9.801
  Пол:
  Машки
  Собери ги коментарите од оваа тема и издади книга „101 начин како да се збогатиш во Македонија“. Ќе оди како алва и ќе се збогатиш :)
   
  На Alex.T, sj *O*, anichka94 и 21 други им се допаѓа ова.
 10. CoCoGiiiRL

  CoCoGiiiRL Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  701
  Допаѓања:
  3.193
  Пол:
  Женски
  Креативност на нивоо :clap:
   
  На sj *O* и EvAngelos им се допаѓа ова.
 11. kim.k

  kim.k Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.722
  Допаѓања:
  14.460
  Пол:
  Женски
  Со лајонес :rofl::rofl:
   
  На Alex.T, teressa, anichka94 и 11 други им се допаѓа ова.
 12. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.566
  Допаѓања:
  9.801
  Пол:
  Машки
  Или Тианде, Хербалајф :D
   
  На Tinushka, Healthyandbeauty, blackwave и 7 други им се допаѓа ова.
 13. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  5.805
  Пол:
  Машки
  Добро прашање..


  Си велам да напишам некој добар одговор, а јас моментално учам за нареден колоквиум. Првичниот заклучок треба да е земи диплома :rofl: али вториот е џабе ти е.

  Е сега друже дали вклучуваш нешто со достигнато образование: Ако си завшил Англски јазик и книжевнсо давај приватни часови англиски, Ако си ревизор отвори си ревизорска куќа. Некако се сведува да си сопсвеник на нешто ако сакаш да имаш максимален профит.

  Без некоја квалификација оди во странство на пр Америка, работи 3 месеци ќе имаш пари како за една година што ќе работиш тука. Работи таму а троши тука. Тоа ти е слично као да работиш у Скопје а парите да ги трошиш у Кочани :lol: ( имаш и таква опција )


  За да живееш надпросечно не ти требаат пари на пример може духовниот мир ти е најважен. Оди во манастир и замонашисе, ваљда животот ќе ти е посигурен :D


  Една крајна завршница вака: Иако е, ама и не е толку битно колку заработуваш, туку колку трошиш.


  Долга е дискусијата за ова, али првично тоа се моите совети = надеж голема нема, једино сплет на околности и упорност со доза на агресивност ( најчесто за да успееш ти, треба да заебеш друг и обратно ) :lol:  Keep it real,

  Body, Mind, Soul

  ПозЗ3³ ®
   
  На Crna Dama, muchacha_a, krEM4Eto и 3 други им се допаѓа ова.
 14. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  Ти си барем машко. За женско, патот е 3456 пати потежок во свет на предрасуди, сексизам и манијаци, невоспитани луѓе.
   
  На sj *O*, anichka94, SnowWhite8 и 6 други им се допаѓа ова.
 15. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  1.105
  Допаѓања:
  7.675
  Пол:
  Машки
  Македонија е според мене најубава во регионот за започнување сопствен бизнис. Малку повеќе храброст без цимолења, ја отвара вратата за започнување нешто позитивно. Ние сме држава во развивање и сеуште бизнисот не е развиен онака како што треба. Тоа е резултат на обесхрабреноста на младата популација да тргне однекаде наместо во странство. А сепак оние кои одат во странство имале потенцијал да започнат нешто и кај нас. Ќе си не убие мислата дека надвор е поубаво. И кога ќе остарееме ќе си ја видиме старата куќа која се распаднала додека сме правеле пари за некој странски газда.
   
  На Pcelka94 и baba Rada им се допаѓа ова.
 16. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.991
  Допаѓања:
  66.484
  Заработувај странство - троши во МК. Така ќе си богат во МК.
  Инаку би било добро и да дадете некој предлог што мислите кој бизнис би тргнал во мк, без да пропадне за брзо :wasntme:
   
  На Tinushka, SnowWhite8, blackwave и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.354
  Допаѓања:
  169.887
  Пол:
  Женски
  Пред се не заборавајте...:!:

  Бизнис не се отвара во област во која немаш познавање:!:
  Џабе ќе отворам јас рибник, а риби не сакам ни да јадам а не па да имам познавање од нив..
  Дури ни печурки не се чуваат ако не прочиташ некоја литература...:!:
   
  На Alex.T, Milobebence, sj *O* и 6 други им се допаѓа ова.
 18. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.988
  Пол:
  Женски
  Наједноставен начин се знае, земи си некој богаташ, по можност глуп тро појќе а скоро сите се такви и троши му го азното.
   
  На teressa, Tinushka, sj *O* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.380
  Пол:
  Женски
  Во земјава буквално никако...Секоја вложена пара тука е за џабе вложена...Исто ко во ветар или по вода да си ги фрлил парите.

  Фризери, бербери, шминкери и автомеханичари може приватно малку повеќе да вртат некоја денар (поштено), а друго се е залудно.

  Или ќе бараш државно работа со партишка книшка, или ќе си одиш во странство, ќе работиш исто ко тука ама ќе земаш мнооооогу повеќе...За во земјава не се гледа баш некоја светна иднина.
   
  На sj *O*, blackwave, muchacha_a и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.947
  Допаѓања:
  79.576
  Пол:
  Женски
  Е ај тогаш само да кукаме дека во земјава нема иднина и нема надеж и да си ја убиеме секоја можна амбиција.
  Не е тоа ама баш никакво оправдување. И јас секогаш одам по тоа дека ништо во животот не е за џабе.
  Познавам многу луѓе кои чесно си создадоа некаква заработка. Тешко е, проблеми секогаш ќе има, ама не е невозможно.
   
  На YoungandBeautiful, crimson, Doozy и 1 друга личност им се допаѓа ова.