1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се извишам?

Дискусија во 'Тело' започната од mace1, 11 август 2011.

  1. mace1

    mace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    zdravo! ako moze nekoj neka mi kaze kako da izvisam? imam 17 godini i visoka sum 142cm :( ?? preporaka od vas baram sto da jadam?????? sega mislam deka sum vo pubertetot a vikaat dekA togas najmnogu se rastelo :) ako moze pomos sakam da izvisam :( :( ve molam ! :(:(:(
     
  2. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    kako da izvisam????

    Секој ден нека те тегнат твоите за уши по 10-15 минути. Резултати видливи за еден месец. ;) :headbang:
     
    На Angelche и MacaLove им се допаѓа ова.
  3. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    kako da izvisam????


    мајка ти и татко ти ниски се? Веројатно гените се во прашање ако си ниска.

    пубертет на 17 години? :^)
     
  4. ani22

    ani22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    303
    kako da izvisam????

    храна за извишување не знам, ама земи тренирај кошарка тоа помага :)
     
    На HelloKityy и XMaN им се допаѓа ова.
  5. viks5

    viks5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    82
    kako da izvisam????

    играј баскет
     
  6. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    kako da izvisam????

    Јас прво прочитав ’како да извиСам?’ и си мислам wtf?
    Нема начин на кој би можела да пораснеш туку така. Ако твоите се ниски,голема е веројатноста и ти да бидеш ниска,ноо :!: не мора да значи. И самата рече дека си во пубертет,тогаш најмногу се расне.
    Но, има возрасни луѓе со низок раст.Незнам,можеби е до хормони.
     
  7. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    kako da izvisam????

    Одговорот е релативен... Како што ти пишале голема улога играат гените, и не мора кај секого од семејството да биде исто.
    Пр. Има случаи каде во пубертет се расте бавно и може затоа мислиш дека ништо не се случува, но има и случаи каде што децата уште од најмала возраст нагло растат и постигнуваат висина која не е соодветна за нивната возраст но потоа растењето запира тука и ја имаат идеалната висина. Немој многу да се оптоваруваш посебно не со храната затоа што и нема кој знае каков ефект. Многу е важно затоа што си уште во период на раст и оформување на телото да се храниш претежно здраво, и колку толку да си физички активна со спортови кои ти се допаѓаат ;)
     
  8. Meggy

    Meggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    387
    kako da izvisam????

    Девојко жалам што ќе се разочарам, ама висината ти ја одредуваат гените и не постои никаква храна за извишување. И да,се извишува во пубертетот ама ако имаш 17 години пубертетот најверојатно ти заврши пред некоја година :^) . Како и да е, немој да се оптеретуваш со тоа, не можи сите да бидиме високи, наместо да си набиваш сега комплекси за тоа што не можеш да го смениш, гледај ги твоите други квалитети кои сигурно ги имаш :) :f:
     
  9. cupcake27a

    cupcake27a Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    21
    Пиј повеќе млеко,јади млечни производи... а и гените играат огромна улога...
     
  10. Radiance

    Radiance Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    170
    Сигурен раст ќе имаш ако вештачки внесуваш HGH (Human Growth Hormone/хормон за растење) Обично се лачи кај сите нас до 25 годишна возраст зависно од тоа колку сме визички активни. Ако несакаш да го внесуваш вештачки тогаш ќе мораш да ги стимулираш центрите за лачење на истиот. Најголемиот мускул во телото го лачи тој хормон во значителни дози, квадрицепсот кога има контракции ослободува HGH. Сега ти што треба да направиш е да си земеш да трчаш или да ставиш нешто на рамења ( по можност ташна наполнета со тешки работи) и да се правиш чучњеви, тоа се добри вежби за тие мускули. Сега можеби нема да бидеш 160-170 ама ќе имаш резултати од таквите вежби гарант. Ако пак несакаш да вежбаш многу еве ти хормони за растење
    http://www.google.com/products/catalog? ... CEYQ8gIwBQ
     
    На Cloee и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  11. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Штикли. Инстант извишување. :)
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Што знам јас од општа култура мислам дека на 17 години девојките веќе не се во пубертет, али ок можеби, се е можно. Ако многу касно те фатил... Инаку јас се извишив 6-7 цм во пубертет(12-13 години) со одбојка, така да спорт ти е најдобро решение
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Pepa12

    Pepa12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    16
    Па за храна за извишување незнам не сум слушнала никаде (веројатно и нема таква храна што може да те извиши ) Ако твоите родители се ниски тогаш во прашање се гените :) А инаку јас знам дека девојчињата се извишуваат до осмо :)
     
    На SweetY65 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Нема везе дека се расте до осмо, кај секој е различно али зависат и гените, ако твоите родители се ниски мислам дека нема да пораснеш зашто имаш 17 години. Јас имам скоро 15 па сум висока 147 :(
    али сеа од први септември ќе идам на одбојка па вајда така ке се извишам :)
     
    На Glorcheto му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Monce89

    Monce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    10
    i jas bev niska na tie godini i si nabiv mnogu kompleski, i sekoj den po nekolku pati se tegnev na vrata( ke gi stavev racete gore i visev kako majmunce... se smeam koga ke mi tekne), visev edna sipka sto mi bese postavena vo dvor, trcav, se tegnev po krevet... hehe mozebi deluva smesno ali jas taka porasnav. :) i svarno imase efekt :D
     
    На Bieber-Fever, Cloee, MarchelineAmaru и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Како што ти ветив ти ги праќам вежбите, малку е подолг текстот но е проверен во пракса дека функционира :) .

    Од храна нема шанси да се извишиш повеќе од тоа што ти е генетски дадено. Нормално не зборам за внес на хормони.

    Можеш да се извишиш со одредени вежби но фаќаш горна граница но сепак мислам ќе ти помогнат за уште некој сантимeтар ако почнеш одма. Штета што не си знаела барем пред една година но што е тука е па сега вади максимум од тоа што е можно.

    Вежбите се следни и гледај да ги правиш што почесто:

    1) Скокање во вис од чучањ колку пати можеш но барем 10 до 30 пати во серија. Кога си во вис ќе се истегнеш најмногу што можеш со рацете нагоре како да сакаш да фатиш нешто на плафон. Кога си во чучањ ќе земеш замав со рацете и пак ќе скокнеш најмногу што можеш.

    Тоа е тоа и можеш да го повториш неколку серии во денот по 20 до 30 пати и нормално внимавај да не се премориш, иди постепено па ако можеш наголемувај.

    2) Висење на вратило како што ти кажа Monce89. И јас висам секој ден за да растеретам кичма од тренинг и да не се набијам ради другите вежби. Виси секој ден онолку пати колку можеш и труди се што повеќе да се истегнеш со врвовите на нозете, нормално не претерувај па да почне нешто да те боли. Постепено ќе ти зајакнат рацете па ќе можеш се подолго да висиш.

    3) Истегнување на ѕид. Ќе застанеш до ѕид свртена со грб и ќе се истегнеш најмногу што можеш со рацете нагоре и ќе застанеш на врвовите на прстите на стапалата и ќе останеш така неколку секунди па ќе се опуштиш и релаксираш. Потоа пак и тоа повтори го неколку пати односно секогаш кога ќе ти текне во текот на денот. Дури не мораш и на ѕид, кога можеш така тегни се.

    4) Тегнење од рипстол. Ќе се фатиш со раце за рипстол или шипка некоја и некоја другарка или другар ќе те фати за нозе и ќе те тегне неколку секунди па ќе попушти и тоа се повторува неколку пати. Ама не смее да те претегне значи треба внимателно и со осет да ти е пријатно.

    5) Вежби со тегови со чучањ како што кажа Radiance. Но не смееш да земеш преголема тежина па да ти удри на кичма или зглобови. Тука најдобро прашај професионалец и почни да ја правиш вежбата. Дали секој или секој втор ден ќе ти каже тој што ќе го консултираш.

    6) КАРАТЕ

    Од лекар на спортска медицина имам податок дека од сите спортови најмногу се извишуваш од Карате. Знам звучи чудно но проверено е така да ако имаш услови запиши се во добар клуб и почни да тренираш. Ќе добиеш феноменално тело и цврстина и би требало да се извишиш уште малку. Податокот е малку од порано но најнови испитувања можам да земам деновиве но не ги чекај, ако имаш услови почни со карате. Имаш посебна тема за тоа на форумов земи прочитај ја но ти треба добар тренер да ги прилагоди тренинзите за тебе. Воопшто не мисли на борба (за растот), те интересираат само катите и вежбите, тоа ќе ти даде раст и фигура.

    7) Кошарка и одбојка ја имаат истата функција како скокањето под точка 1. Често скокаш за да фатиш топка, се истегнуваш и затоа стимулираат раст. Јас сепак би дал предност на карате пред овие но твоја нека биде одлуката.

    За сите вежби важи со празен стомак или да не биде бргу после јадење, мислам логично е ама сепак да ти напомнам.

    Нормално треба да имаш избалансирана храна и доволен внес на протеини, јаглени хидрати и масти но тоа е веќе друга тема.

    Со среќа растењето па еден ден да се пофалиш за додатните сантиметри ;).
     
    На Bescheiden, Bieber-Fever, babylove123 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Ако се твоите родители ниски тогаш тоа е наследно, ако сакаш да извишиш играј кошарка и спортувај повеќе :)
     
  18. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    600
    Пол:
    Женски
    Како што те посоветуваа погоре,против гените не можеш да се бориш! Но,секогаш можеш да пробаш..викаат дека спортувањето многу помага како кошарката а особено велат дека водата т.е пливањето помага на децата во пубертет да се извишат! така да ако било судено почекај малце и ќе биде ;)
     
  19. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    И јас лани бев ниска, незнам колку бев точно, 160 некаде. Почнав да одам на аеробик, вежби разни, и ем под извишив, ем се подздебелив. Добро, татко ми е висок (затоа на првиот пост те прашав за твоите) и затоа поднараснав, но никогаш не се знае. Почни нешто, кошарка, аеробик. Веројатно некој цм ќе поднараснеш. Поздрав.
     
  20. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Пресудна улога имаат гените. Ако твоите родители се ниски, тешко дека нешто ќе можеш да направиш...
    Моите се високи, не премногу но сепак се вбројуваат во високите. До пред две години јас бев ниска, што значи нагло почнав да растам на 17 и неколку месеци ( и мене чудно ми беше :^)) , сеуште растам и кога последен пат се измерив бев 1.72.
    Секако препорачливо е да вежбаш, нема штета од тоа, само корисно може да е.