1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се извишам?

Дискусија во 'Тело' започната од mace1, 11 август 2011.

  1. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    со пливање
     
  2. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Коските растат до 21 година, имаш уште време за растење.
     
    На Bescheiden му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Shaila

    Shaila Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    56
    И јас го имам истиот проблем.. Имам 17 години а саааааааамооооо 152 цм :$ ;( ;( ;( ... Па сеа ќе ги вежбам везбиве на Xman па да видам каков резултат ке има :lol: :lol: :lol:
     
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  4. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Нели државата ќе обезбедува хормон за раст за стотина деца? Јас така имам слушнато од пред некој месец. :?: Не знам дали возрасната граница игра некаква улога ама најубаво распрашај си се ти.
    Sирни и тука. Има убави вежби.

    http://www.walktallshoes.com/grow-taller-exercises.html

    :hai:
     
  5. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Супер дека ќе ги пробаш само немој да се откажеш после неколку месеца, ова е програма што треба да се прави подолго време за да даде резултат :).
     
  6. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Кошарка му е мајката, но и јас сум ниска, 1.68 сум само... Не сум по кошарката ич, и не ни пробав да ја играм, со штикли таман сум си, и не ми прече мојата висина. Ок ми е.
     
  7. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    168 е идеално за девојка, не знам ти што сакаш :D. Кога ќе ставиш штикла десетка стануваш 178 а тоа е веќе висок просек за многу машки така да таман си, воопшто не мораш повеќе да растеш ;).
     
  8. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Читав истражување дека е многу малку веројатно да се извишите кога сте веќе пораснати (повозрасни де). Можно е само привремено истегнување ама не трајно. Кај поголем број.
     
  9. softqueen

    softqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    123
    Човечкото тело расте и се развива до 24. година од животот, како во обем, така и во висина, целиот локомоторен систем
     
  10. LGBT

    LGBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    108
    Значи, имам 15 години, поминаа 3 години од мојата прва менструација и сум висока 153. Сакам совети какви додатоци во исхраната да користам, какви вежби да правам за да се извишам? Бидејки висината не си ја сакам.
     
    На Bieber-Fever му/ѝ се допаѓа ова.
  11. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Како да се стане повисок?

    Играј кошарка или одбојка, тегни се по цел ден :D За исхрана не знам колку има врска, тоа си е повеќе до гените.Искористи го времето додека си уште мала, после ќе биде касно ;)
     
  12. LGBT

    LGBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    108
    Како да се стане повисок?

    Прочитав од кошарка не се извишувало толку, бидејки сепак има кошаркари 170 што се високи, за исхрана повеќе калциум би требало но ме плаши тоа што интензивното растење ми е завршено а сепак си ја мразам висината..
     
  13. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Како да се стане повисок?

    Не значи дека ако некој и покрај кошарката останал низок ќе се случи истото и со тебе.Освен тоа да се извисиш на 170 малку да не ти е :^)
    Ништо нема да те кошта да пробаш со кошарка или одбојка и како што ти кажав тегни се.Две мои комшики постојано се "бесеа" на шипка поставена горе на врата и двете се над 175, а родителите им се ниски.
     
  14. LGBT

    LGBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    108
    Како да се стане повисок?

    Ќе го пробам тоа секако, инаку јас до 160 да стигнам доста ќе ми е. Почнав да гуглам и за исхрана такво нешто, благодарам сепак.
     
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Како да се стане повисок?


    Повеќе витамини и занимавај се со некој спорт. Во некој си просек човекот расне до 18 год па имаш уште 3 год. + за раснење :) , мада некогаш неможеш ништо против генетика (ако твоите и поблиското семејство се со низок раст е тогаш не можеш нешто посебно ти да направиш како единка).
     
  16. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Како да се стане повисок?

    Вежбај некој спорт, како што веќе кажаа погоре феминките. Кошарка е најубаво за извишување. Правилно храни се. Зафати се уште од сега со тренирање, до 18 ако не нараснеш, после ништо :)

    Е сега, некаде прочитав дека коските растеле до 21 година, не знам колку е точно..затоа ти викам фати се од порано за работава :D
     
  17. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    185
    Како да се стане повисок?

    а бе и генетиката е зезната работа мажотми имат 183 јас 160 па керка ми никако да мрднит од 154 и сега што по некој пресметки во оние постари книги за развој на децата имаше висина маж + висина жена - 15 сам па делено на два за девојче ! значи по таја пресмета керками би требало да имат 10 см. + ама еве не можит да ја достигнит ~ само господ знајт што е работата !
     
  18. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Како да се стане повисок?

    Најголем удел имаат гените. Твоите високи ли се? Ако се високи, тогаш големи се шансите ти да бидеш дури и повисока од нив. Ама не сите растат во исто време, можеби ќе пораснеш малку покасно.
    Во секој случај, треба да се занимаваш со некој спорт, и гледај да спиеш доволно. Тоа е многу важно. :)
     
  19. Anabela09

    Anabela09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    16
    Поберитетот трае во зависност од тоа кога си ја добила првата менструација ако си ја добила подоцна поголеми се можностите да чпорасчниш... Иначе е и до гените како што кажаа некои...
    Пробај да се храниш здраво повеќе зеленчук а од месо избегнувај мрснотии... пијај повеќе млеко и чаеви.. витамини редовно внесувај... немој диети или такви нешта... Купи си од аптека таблети магнезиум+цинк+калциум пијај еднаш до два пати во денот без престан... Вежбај... спортувај секој ден... и како што кажаа и другите тегни се секој ден одвојувај барем по 30 мин и не се откажувај... :)
     
  20. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Абе кошарката ноооогу помага..Тие пониски што се нека спортуваат кошарка и ќе видат раслики :)