1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се извишам?

Дискусија во 'Тело' започната од mace1, 11 август 2011.

  1. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Професор ни објаснуваше дека се зависи од гените.Колку сакаш спортувај и храни се здраво гените се нешто што не можат да се сменат.Спортот и храната можат само минимално да влијаат на растот :)
     
  2. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Хајј се сложувам со тебе.Не можи мама и тато да се џуџиња а јас џин :lol:
    Бтв незнам колку е вистина,но прочитав негде за да се извишиш требало секое утро додека си в кревет да за тегниш колку што можиш. :lol: Знам дека се глупости али ај да си кажам јас :lol:
     
  3. bumbuleya

    bumbuleya Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    105
    Ех.. не е се ни во гените.
    Татко ми е 205цм а јас одвај 67.. :(
    ама добро имам јас уште време за растење и извишување.. се надевам :^)
     
  4. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    205 :o Кошаркар да не беше?Па можи си се метнала на мајкати од кај знаеш.Само немој да ми кажеш дека и мајкати е над 200 онда мора да си посвоена :lol: :lol:
    Се зезам
     
    На Bieber-Fever му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bumbuleya

    bumbuleya Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    105
    Хаха не е кошаркар :D На изглед не изгледа за толку, пошто не е ни слаб, е сеа не е дебел ама широчки си е :lol:
    Не мајка ми е 75, валда сум на неа :D
    Или сум посвоена, не можеш да знаеш :?:
    Треба да се провери оваа работа...
     
    На Ammy.Lee му/ѝ се допаѓа ова.
  6. potterholic

    potterholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    419
    Јас сум си доволно висока за моја возраст,уствари малце сум повисока од другите од мојата генерација али тоа не ми создава комплекси (сите од моето семејството се високи и то е то,помирена сум со тоа)
    Како што спомнаа погоре,тука на прво место се гените а на крај спортувањето и исхраната.
    Мене некои ми имаат кажано дека кошарката може да извиши.Пробајте,може ќе помогне.
     
  7. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Епа гледаш.Не може да бираш од кој ке ги наследиш гените за раст.Штом мајка ти е 75 очигледно на неа си :)
     
  8. bumbuleya

    bumbuleya Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    105
    Веројатно.
    Ок, и 75 според мене не е ниско. Уште па кога ќе облечам штикла 12ка.. Доволно е :)
     
  9. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Гледав во една емисија кажуваа дека манекенките со трегери си ги истегнувале нозете :rofl:
    Демек и со возење ролери се извишувало
    Ама гени си се гени! ;)
     
  10. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Самите си се вишиме со текот на годините , така да не бринете гајле :geek:
     
    На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Посвоени бе :lol:
    Чекај а оние деца што се повисоки од родителите, а има такви многу посебно момчиња повисоки од мама и тато, тоа значи дека сите тие посвоени се. Не знаев дека толку многу се посвојува во Македонија :D
    Гените не значи дека мора од мама и тато да се. Може од некој прадедо е наследен генот за висина :)
    Може е роден под среќна ѕвезда едноставно за да е 200 сантиметри.
    Нема правило за раст, извишувањето може да е потпомогнато само со спорт, но има илјадници кошаркари професионални кои тренираат цел живот секој ден и се 175/180. Што е прениско за кошарка, ама сепак затоа се потребни пониски брзи плејмејкери ;) Значи тие не пораснале сеедно што тренирале, тоа извишување само во мали сантиметри е.
    Од храната не се извишува, но здрава исхрана, здраво тело, здрав дух.

    Сакајте си ја висината, сеедно дал сте ниски ил високи тоа е толку занемарливо во животот и не игра никаква улога.
     
  12. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Има врска и гените,најголем дел гените ама и исхраната колку има врска немате поим. Особено на помала возраст е најважно здрава храна. Ама сепак, гени се ени јбг. А и слушав некои апчиња за извишување имало ама не познавам некој што ги има користено. Најважно е да си се прифатите такви какви што си сте дека за секого има некого. И пониските си имаат предност што ретко која манкенка ја има= носење екстра вискои штикли покрај дечкото. Се сомневам ако они се качат на 15цм нема да му смета на избраникот. Само напред.
     
    На ljubam му/ѝ се допаѓа ова.
  13. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    517
    Во однос на висината на една личност многу значаен фактор се гените.Доколку повеќето луѓе од фамилијата се високи логично е дека и детето би било високо.Но,од секое правило постои и исклучок.Исто така и спортот може многу да помогне.Знам примери на деца кои навистина биле ниски и со помош на кошарка,одбојка и пливање навистина се извишија во многу брз временски период.А секако многу значајна е здравата исхрана,пред се многу витамини,минерали и протеини.Не може да се очекува добар развој на телото од јадење смоки,тостови и чокобисквит :)
     
  14. bumbuleya

    bumbuleya Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    105
    Хааа! Се израдував! Абе не сум била 167 цм, 172 сум си! Незнам од кога ми останало 167 xD Денес бев на преглед кај матичнана и да ви кажам како мало се радував, ми се чудеа таму :P
     
  15. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Девојки се плашам дека нема повеќе да пораснам,всушност дека ќе пораснам уште околу 5 до 8 цм највеќе бидејќи ја добив првата менструација а имам 13 годни а сум само 147цм.Така да ако е тоа точно што го прочитав на нет значи дека ќе бидам висока само 153-154 цм некаде.Ве молам кажете некое чаре :?:
     
  16. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Добро, ами на некои првата менстурација им дошла на 11-12 и тоа значи дека нема да растат, мислам дека менструацијата нема врска со растењето.
    И ме интереисра до колку години се расте, до 18 или 20 за женски?
     
    На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. feminarka20

    feminarka20 Активен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    имам 20 а сум висока 162см, прилично ниска. но затоа имам само високи чевли, облекувам маички, кошули кој се тесни во половината, косата ја носам нагоре фатена или пуштена не е битно, битно е да изгледам ВИЗУЕЛНО повисока. тоа стварно ми помага. има многу други финтички :) на пример купувајте само долнавести обетки, носете долги ланчинја, не носете блузи на хоризонтални пруги. не носете здолништа под колената. ако носете веке кратко нека биде екстремно (до некоја граница :D ) може би ви изгледа смешно но навистина помага, и така ке немора да бидете опседнати со вашата висина. верувам ке ви помогнат моите совети :*
     
  18. cveke123

    cveke123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    633
    Играј кошарка или почни со спортови кои можат да влијаат на височината... Немам ништо друго да додадам! Со среќа!

    п.с ако не одиш на спорт можеш секој ден да имаш нова обврска да пробаш да скокнеш и да го фатиш таванот или работ на вратата
     
  19. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
  20. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Секое сабајле скокајте по 10 пати, што е можно повисоко. Јас почнав да го практикувам тоа, и да знаете има резултати :)
     
    На danniela5 и Sara123 им се допаѓа ова.