Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се подобри ситуацијата во државата?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од DAngel, 5 ноември 2020.

 1. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.819
  @WildMk бара предлози за револуција, па еве јас еден револуциски чекор направив и ѝ отворив тема во која може баш за тоа да се збори.

  1. Како да се искаже граѓанското незадоволство?
  2. Кои механизми му се достапни на македонскиот граѓанин во борба за работничка заштита и против работничка неправда?
  3. Како да се издејствуваат позитивни промени во институциите?
  4. Како се организира штрајк?
  5. АМАН БРЕ ЛУЃЕ ШТО ДА НАПРАВИМЕ?
  6. Што ќе се случи ако не плаќам сметки?

  Пишувајте идеи, љуби вас дада Ангел, убави на мајка.
   
  На Justicija, Роберт 7, fana и 12 други им се допаѓа ова.
 2. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  30.284
  Допаѓања:
  238.997
  Ајде да видиме 8-|

  Еден brain storm на брзински :lol:
   
 3. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  1.741
  Допаѓања:
  10.514
  Пол:
  Женски
  :D

  Ете гледаш, затоа не ти успеваа до сега. Ова е длабока тема која мора да ја протумачиме ден-два. 8-|

  И после младината сакала instant gratification. :D
   
  На WildMk, Mantub, Celltica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Celltica

  Celltica Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2020
  Пораки:
  2.994
  Допаѓања:
  18.678
  А ќе има тема за што после револуцијата? 8-|

  Мал историски хинт:
  [​IMG]
   
  На LivingGlam, Bezimenka90, Dentina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Mikha4

  Mikha4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2018
  Пораки:
  920
  Допаѓања:
  2.944
  Ќе ти стигне налог од извршител.
   
  На Justicija, thelittle17, lovestoneddd и 3 други им се допаѓа ова.
 6. ушко

  ушко Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  508
  Допаѓања:
  1.572
  Пол:
  Машки
  Темата и под точките се доста добри за дебата под услов да остане дебатата баш на нив.
  Иако за 2..3 страни пак се ќе свртат на политика и ќе биде веќе виден шит.
  Се надевам дека би имало добра дебата и комунилација зошто е баш широка тема.
   
  На WildMk и Mikha4 им се допаѓа ова.
 7. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  10.893
  Допаѓања:
  102.984
  Не сум јас по револуции.
  Имаше една поговорка нешто, срамота е да имаш помалку од 25 години и не си револуционер, срамота е да имаш повеќе од 25 и да си револуционер.
  Единствен начин да се промени нешто е да се тужи. Тужете ги сите, по ред. Тужете ги одговорните во државата пред меѓународен суд,
  Ако можат 6 деца да тужат држави за нешто толку апстрактно како климатски промени, ваљда може да се соберете 6 возрасни да тужите за кршење на вашите права на живот.
  https://www.climatechangenews.com/2...e-unprecedented-climate-lawsuit-33-countries/
  ...Their complaint comes after lethal wildfires in Portugal in 2017 killed more than 120 people.

  Загаден воздух, недостапно здравство, непостоечко здравствено осигурување (ова го разбрав пред 10 минути шо се вика)... Загрозување на здравје и живот... Sue Them:devil:
   
  На Ladybug98 и Mikha4 им се допаѓа ова.
 8. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  30.284
  Допаѓања:
  238.997
  Ако не плаќаат 10.000 семејства?
   
 9. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.819
  Мислам дека тука му е место на мислењето
   
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  30.284
  Допаѓања:
  238.997
  Не, за таму е постот, пошто таму зборувате надолго и нашироко за се' што фали во здравствениот систем.
   
 11. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.819
  Пак за револуции во погрешна тема збориш
  @GirlRose
  префрлете ја дискусијата во соодветната тема. :)
   
 12. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  30.284
  Допаѓања:
  238.997
  Ако е погрешна темата, зошто се зборува за проблемите во здравството?

  Или таму само за проблеми се зборува, а за решенија, некој друг нека му ја мисли?
   
 13. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.819
  Точно така, за револуционерни решенија - во револуционерни теми :)
   
  На Bridget му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.819
  Да ве префрлам во соодветната тема
   
 15. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.368
  Допаѓања:
  87.411
  Тукушто ме префрлија во Германија, па за мислењево голема работа каде ќе биде, кој требаше го прочита, ама џабе.
   
  На Biljarkata, Ordinary и DAngel им се допаѓа ова.
 16. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.819
  Да не ја полниме другава со офтопици де.
  Знаеш, ние "дијаспорциве" што само за памет солење не бива.
  Ние сме криви, ете :D
   
  На Biljarkata и sanjaeva им се допаѓа ова.
 17. doubleg

  doubleg Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  4.405
  Тројца не можат да се договорат некој да не зезне, не па 10000 семејства.
  Многу е јасно, ако за нешто не плаќаат повеќето, браншата е неисплатлива и големите корпорации ќе се повлечат (од МК де). Ако таква бројка семејства не плаќа струја, струјата ќе стане луксуз. Или ако не плаќа парно, или мобилни, за останатите цените ќе рипнат десеткратно.

  Според мене, помина времето за револуции, глобализацијата не дозволува да се бунтуваш за локални теми. Всушност, сега е рај за револуции под "јорган планина".
   
  На Justicija и Biljarkata им се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  30.284
  Допаѓања:
  238.997
  Како да не 'глобализацијата не дозовлува' |(
  Затоа 24/7, 365 дена во годината, некаде има народ кај што протестира.
   
  На Luciferka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Оленка*

  Оленка* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2014
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  1.404
  Пол:
  Женски
  Проблемот е, што никој нема да помисли да оствари некаков акт додека му е удобно во неговата комфорна зона. Општеството во последните 2 децении води кон тоа една единка да реализира цели за сопствена полза, иако можеби тоа би причинило неудобност или неправда на другиот до него. На никој ништо не му е гајле, само на неговиот гз да му е добро. Луѓето станаа оперирани од осет, немаат морал и основни вредности. Затоа се популаризираше терминот Карен, они ќе се бунат али само за сопствени цели.
  Како да се постигне револуција? Треба да настане нешто што ќе го засегне секој еден, а ќе иритира барем половина, нешто што ќе ги измести од колосек и ќе им ги одземе основните права за уживање во длабокиот хедонизам во кој заспале.
  Да не плаќа сметки? Дома да нема интернет пола саат? Струја па да не може да се избања 2 дена? Без топло јадење? И главното, без телевизија? За него тоа е крај на светот, не би му било гајле за каузата :)
  Умре времето на револуции и искрени протести, сега се е партизирано, особено во мали земји како нашата.
   
  На Justicija, WildMk, doubleg и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  30.284
  Допаѓања:
  238.997
  Еве ја пандемијава.
  Ама не им е доволен стимул и таа..

  Ќе чекаме да изумрат овие генерации кои сме сега живи, и да се надеваме дека наредните ќе знаат повеќе.
  Овие, не ги одучваш доправа...