1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се подобри ситуацијата во државата?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од DAngel, 5 ноември 2020.

  1. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.070
    Пол:
    Женски
    Абе кога велев не ги гласајте ВМРО или СДСМ, на форумов ми велевте - од вакви како мене неутрални сте страдале. Ај така нека е. Кога велев треба да се буниме што менуваат име, НЕ - таман си било, вмронка јас глупа сум била, и испадна како народ, единствен на свет, не се потрудивме да се спотиставиме да си заштитиме нешто свое. Е ете, сега не знаат политичариве какви дегени сме, како сме индеферентни, и нема да се буниме за ништо. И се дури се каравте по чатовите НИЕ против ВИЕ, некој си ќари од таа поделеност, е ете до ова дојде. Џабе нема да плаќате сметки сега, единствено некој меѓународен суд може ќе помогне. Ама џабе, пак на наредни избори ќе трчате, ќе ги гласате, и ќе се чукате в гради ПОБЕДИВМЕ, к*** победивте, на крајот само неколку души уствари победиле, ќе си живеат живот, а вие ќе се тепате уште по форуми. како ВАШИТЕ победиле.
     
    На Luciferka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Оленка*

    Оленка* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2014
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.751
    Пол:
    Женски
    Пандемијата е скроз незавидна состојба, денешниот човек кој има разум и интелигенција да разбере една револуционерна повест, пре би да се пикне во глувчешка дупка, само да остане жив.
    Револуција, ама не збориме за каква револуција? За пад на капитализмот? За да има пад на капитализам треба да им се ускратат основните удобности, кауч, интернет, тв и храна.

    И зошто збориме, еве им ја.. Може да го свртиме тоа и да речеме, еве Ми ја, па секој еден од нас да биде иницијатор.. Ти што не станеш револуционерното иницијатор за револуција, што год, ако те дирна некако пандемијата? Тука лежи и одговорот за другите :)
     
  3. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Уште кога го видов насловот знаев дека е нешто поврзано со Вајлд :D

    Толку ни е fucked up државата што ниедна револуција не може да ја оправи. Најсвеж пример е шарената револуција. Толку бев возбудена од настаните што мислев конечно ќе се сруши една диктатура и ќе дишеме слободно. И што се деси видовме сите. Мене лично толку ми е сеедно што ни промената на името не ме дирна ама ич. Тв не гледам, политички вести по интернетот ги скокам ама буквално ништо не ме интересира. По државни институции изнабутани партиски уличари што не си ја знаат работата, арогантни и дрски до немај каде. Па така некако се адаптирав на начинот на функционирање што за секаде наоѓам врски за да средам нешто зашто немам нерви да се бунтувам за нешто што е толку длабоко навлезено во сите сфери и нема назад. И да, плаќам и здравствено осигурување, а се лечам на приватно. Шит држава.

    . (y)
     
    На HaleemO му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Со пари.
     
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Аха, со Вајлд е поврзано...|(

    Само за нејзе има пандемија, и само за нејзе нема доктори и тестови...
    За другите е тамам.

    Не знам кој живеј во фантазија... вака кога ќе рамислам...
     
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Не знам ни јас. Само видов дека темата за тебе е отворена. И за мене има пандемија, само не знам што можам да направам. Да земам еден камшик и да камшикувам секој што се групира, што не носи маска. Кога јадеа г*мна во март да се внимава и да се почитуваат препораки, тие криви дрини исправаа за 5г и врапчињата. Се шетаа по скијачки центри, го прогласуваа за умрено и правеа свадби. И сега тестови немало, е ќе нема. Како тргна работата цела Мк треба да се тестира. Против кого револуција?
     
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не предложив јас револуција, тоа прашај ја таа што ја отвори темата.
    Мојата идеја беше граѓанска непослушност.
     
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.798
    Пол:
    Женски
    Кога предлагаш нешто, оди во детали. @WildMk каква граѓанска непослушност за ова шо го рече @Jana06? Во форма на протест ( на сред пандемија)? Или поинаку? Како ќе поможи?

    Следно, оти 10к семејства да не плаќаат сметки за струја? Шо мислите дека ќе следува?

    Темава ја гледам од отворањето и не ми е јасна. :D Зато и прашањата, да ми се разјасни.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Револуција... Термин кој американските власти (и руските но со помал интензитет) последниве 80 години го редефинира (се посраа на вистинската смисла на зборот) со цел да рушат влади низ целиот свет кој не им се по кеиф. Ако низ историјата револуцијата ја рушеше колонизаторската, окупаторската и наметнатата странска власт со цел слобода на народите врз својата земја, денес е сосема спротивна. Последните 30 години се пример на платени револуции од страна на западот (ЕУ и САД) и истокот (Русија) кои сакаат да си постават власт со која лесно ќе си ги спроведат своите политики и бизнис интереси вон прилог на државите-протекторати. И како што бидува на крај, таквите како, Гадафи, Садам, Осама, Милошевиќ, Асад, а почнаа и со Тачи и компанија на Косово за да следат Бојко, Заев, Вучиќ и слични безкичмењаци како нив, лажејќи ги со куферче долари, на крај да завршат во некој еднек или во најдобар случај Хаг!
    За кај нас било и ќе остане една стара (не северна) македонска народна, "на секој комита по тројца кодоши".
    Историјата, онака хронолошко-статистички покажува дека (вистинска) револуција во секоја држава се појавува во период од 200-300години, така да за кај нас уште е рано, но во САД мислам дека е баш време, за што и покажуваат тамошните случувања последнива година. Русија ќе почека уште една декада најмалку за таква вистинска револуција.
    Убав ден
    Кругот се врти, никогаш не запира
    images.jpeg
     
    На Yowannty, Angie1432, Slatkata00 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Колку пати треба да кажам дека тоа е само идеја.
    Ако имате подобра, шо не предложите?

    Сите критикувате, никој конструктивен предлог не даде.
     
  11. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.245
    Допаѓања:
    166.035
    Јас, јас учителке:hai:
    По 16ти пат, уште ти е мрза да ме прочиташ и разбереш...А тек колку треба за акција(waiting)
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.798
    Пол:
    Женски
    Пробвам да разберам правецот на темата. Јас се согласувам дека треба да има граѓанска непослушност за многу работи, ама можам и да увидам дека не е секогаш возможно. Твојот предлог беше граѓанска непослушност и само ме интересира во кој правец размислуваш и каква замисла имаш тоа да изгледа зошто можеби ти гледаш нешто шо јас не гледам. Ако моето интересирање каква замисла имаш е критика - you do you.
     
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Правецот на темата @DAngel ќе го кажи
     
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Кај нас не се почитуваат одлуки на меѓународни судови.... колку што сум информирана.

    Ама може да пробаме...
    Кој е за?
     
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.245
    Допаѓања:
    166.035
    Да?
    А евн кај ја тужеше републиката?:?:
     
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не сум запознаена со случајот
     
  17. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Ако планираш со пароли и знаменца на раскрсница или со коли да протестираш, на мене Не сметај. Ако планираш пожестоко, може ќе се договориме.
    Револуција без глава да летне не е револуција.
    (да не ми дојде мвр на врата сега) :D
     
    На Аргентина * му/ѝ се допаѓа ова.
  18. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Мислам првиот збор од првото мислење на темата дефинитивно го опишува правецот.
    Go crazy girl. It's all yours.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.245
    Допаѓања:
    166.035
    Сепак, вонсудски се договориле
    In April EVN Macedonia, an Austrian power utility company, decided to withdraw its lawsuit against the Macedonian government, submitted to the International Court of Arbitration in Washington in May 2009. EVN withdrew the lawsuit because of progress in March with settling the dispute within the framework of the Macedonian legal system...

    ...The courts decided that EVN should pay €200m to ELEM to cover the debt plus accrued interest. EVN objected to this verdict, and in May 2009 filed a lawsuit against the Macedonian government to the International Court of Arbitration. According to EVN, the ruling was not in accordance with the privatisation terms agreed in 2006....

    In March 2011, following legislative changes proposed by the government, the two sides reached an agreement on important areas of the dispute. Regarding the question of outstanding debts, it was agreed that EVN would pay off these debts to ELEM only if revenue is realised from the bills that had not been paid by consumers.

    Што повеќе треба освен нормална законска рамка:)
     
  20. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Прво штом сакате револуција овде во мк јас ќе ви кажам дека стварно не сте го познавале нашиот народ !!
    Нашиот народ никогаш ниту бил ниту ќе биде сложен за било што !!
    Народов е сеирџиски ,воајери !! Сакаат само да гледаат но не и да учествуваат бидејќи мислат само за газот нивни !!
    Па видете го случајот со шарената револуција !!
    Револуцијата ја кренаа едно 20 души ПЛАТЕНИЦИ ОД СОРОС а другите кутрите што протестираа од срце и душа , и што се случи ?
    Платениците од сорос си седнаа во удобни фотељи ,а другиве кутрите ниту правда видоа ниту ќе видат , со кривични пријави за учество во толпа сеуште се расправаат, ништо не се промени !!! Другите кутрите беа набоцкани од врвот на вмро да влезат во собрание и ене се во затвор , а грујо ужива со милионите во будимпешта !!
    Никогаш од овие нема да биде народ , освен сеир ,оговарање ,наседнување и лајче во уста на кафе ништо друго не очекувајте од овој народ!!
     
    На noteforself, Herrera, GrimTheReaper и 3 други им се допаѓа ова.