Како да се поправам?

Дискусија во 'Диети' започната од anste, 29 ноември 2009.

 1. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  227
  Иста сум и јас :( И многу се нервирам кога некој ке ми рече многу си слаба... како јас да не знам... А стварно сакам да се поправам,иако мислам дека ми треба и поголема дисциплина,зашто знам некогаш да јадам само еднаш во денот...Се друго ми е поважно,да ги завршам сите работи,па ако ми остане време за јадење,и многу се нервирам што сум таква :x Но и кога сум јадела најнорнално,дури и повеке од некои луѓе што ги знам,можев да качам до 44,повеке никако не можев,не знам зошто :?: Пробав и јас многу витамини,пивски квасец,но ништо... А овие 40 ми се стварно премалку,ама тоа е,можеби кога ке станам мајка,здравје боже,ке се поправам :) ,така барем сите ми викаат :)
   
 2. danika

  danika Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  132
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите што се на форумот,јас сум нов член,и мило ми е што наидов на овај сајт.Инаку да се вклучам во темата за зголемување на тежината....Јас сум од секогаш слаба,таква ми е конструкцијата а и генетскиот фактор ми влијае,висока сум 167цм,а тешка 54кг,кога бев во средно школо бев послаба,но тогаш многу време си надвор од дома,не се храниш редовно итн,но сега решена сум да си ја вратам мојата идеална тежина од 60тина кг :) пред една недела започнав со пивски квасец за прв пат(на Амос Витал во таблети 3 пати по 2)па ќе видам дали од тоа ќе имам некаков ефект. Јас за себе сум забележала дека кога имам помалку активности и го запазувам времето на оброците,тогаш си ја стабилизирам и килажата,но само што ќе почнам на работа,или некои други обврски,нервози....веднаш уште во првиот месец намалувам 2-3кг :( Ме нервираат коментари од типот многу си слаба,јади повеќе да се здебелиш,е тоа ме вади од такт,како на некој друг да му е грижа за мојата тежина и метаболизам
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  75
  Zdravo danika dobredojde ;) I jas sum slabicka mi treba i mene da se popravam malku pa imav slusano za tabletite od pivski kvasec,ke mozes da mi kazes od kade gi kupi i kolku pari se
   
 4. danika

  danika Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  132
  Пол:
  Женски
  Јас се распрашував многу за таблетите од пивски квасец и од многу мои пријателки добив препорака за таблетите на Амос Витал,ги има во аптеките и се делат(инаку цело паковање е околу 400ден а внатре има 500 таблети што е многу),јас си зедов за почеток 100 таблети за цена од 80 ден,па здравје ако видам ефект од овие таблети ке продолжам да ги земам. Инаку мене ми се добредојдени и за ноктите исто така бидејќи ми се кршливи и расслоени често.
   
 5. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  499
  360 денари 500 таблети од Зегин се таблетите од пивски квасец.
   
 6. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.960
  Сега ми текна да ја отворам темава..Гледам девојки сакаат да стават некое кило плус..И јас спаѓам во послабите..Помала бев слабичка и со нормална исхрана и се џабе си седев иста..Со тек на време малку се поправив ама нормално со текот на годините само по себе доаѓа..Таблети нешто не многу да сум користела али сум земала Ц витамин, Б витамини,пивски квасец итн.Нема врска..се е до генот!Еве сега со годините осетив дека имам малку ставено некое кило..ама сум си таман..55кг. со години држев..не се приметуваше,другарки или било кој ми завидуваат што и сега на моиве години сум си таман со килажа иста а може и некое кило,две повеќе...Јадете нормално не се оптеретувајте со тек на време како поминуваат годините самата килажа се менува.Предноста кај нас е што во однос на покрупните секогаш изгледаме и ке изгледаме помлади од тоа што сме. :up:
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. xSunsetx

  xSunsetx Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2010
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  3
  I jas go imam ovoj problem..visoka sum 162 a imam samo 45kg.Imam slusnato deka idealna tezina za mojata visina e 50-52kg.Imam probano i so pivski kvasec i so multicompex tableti,veruvajte nisto ne mi pomogna.Veke 4 godini sum na ovaa tezina i samo variram za kilo dve.Ocajno sakam da se popravam-se blize letoto:D....Mnogu retko da jadam so apetit i zatoa mnogu bavno jadam minimun pola saat.HELP!!!
   
 8. sara18

  sara18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  и јас едно време го имав овој проблем, дури се бев довела до степен на анорексичност, имав некои луди идеи во глава.
  сепак мене многу ми помогнаа оние апчињата мерц тие се онака витамини мислам за коса кожа нокти, и јас значи немав аптетит, но ми се појави по еден месец откако почнав да ги пијам апчињата. пробај со нив, позз
   
 9. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  93
  јас сум висока околу 1,63 а сум 47 кг и очајно сакам да се поправам.Лани овој период се поправив малку и можам да кажам дека бев супер но тогаш да размислував како сега.Тогаш упорно се обидував да ослабнам а мислам дека се здебелив бидејќи пиев редовно млеко јадев мн благо и вежбав а сега само се чудам и барам начин како да се здебелам барем 3 кг и ако може да кажете какви се тие апчиња и каде може да се најдат на мерц а не овие пивските
   
 10. sara18

  sara18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  мерц можеш да ги најдеш во секоја аптека околу 600 денари се мислам, има 60 апчиња внатре и се пијат по две на ден, така да едно кутиче е за месец дена. пробај со мерц, треба да добиеш апетит, а и многу се делотворни на косата, кожата и ноктите. косата и ноктите за многу брзо време растат, а сега баш како што иде лето има да добиеш совршен тен од овие апчиња бидејќи се многу добри и за кожата позз
   
 11. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  93
  Благодарам баш ќе пробам па ќе ги видиме резултатите барем 2-3 кг да се поправам
   
 12. strudla

  strudla Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  6
  девојки јас го пијам пивскиот квасец веќе месец дена и има резултати поправена сум 2 кг, разликата се гледа, инаце јас сум висока 175 а тешка сум сега 49 бев 47 па варива и доаѓав до 46,5 знаци има резултати, јас би сакала да се здебелам многу повеќе да стигнам до 55 али многу тешко али и со 2-3 кг сум задоволна, пробајте и ке ги видеите резултатите ;) :P
   
 13. anste

  anste Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  123
  колку пати на ден се пие апче од пивскиот квасец??
   
 14. sara18

  sara18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  ти си само за манекенка ;) со таа висина и тежина без проблем ќе им се придружиш на модните писти :D
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. strudla

  strudla Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  6
  jas pijam po 5 apcinja dnevno, 3 nautro i 2 navecer, nekoi mi velat deka toa e premnogu ali jas si pijam :D :D :D :rofl:
   
 16. strudla

  strudla Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  6
  jas da se popravam uste dve-tri kg i ke sum najsrecna, samo da ja vidam napred mi dosadi veke od 4, cel zivot samo 4 gledam :D :D :D :D :D
   
 17. garudamon

  garudamon Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  59
  Јади!
   
 18. ludicka

  ludicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  5
  Mozam da recam deka vi se priklucuvam vo klubot,od koga znam za sebe sum si postojano slabicka.Visoka sum a slaba pa site mi vikaat lele ama si slaba:)mada imam nesto pak na mene:)Slabo jadam pa moze zatoa ne mi se ni faka:)bas ke probam so nekoj apcinja pa ke vidime sto ke bide.Poradi fakultetot -nervozi,stresovi,ospabev 3 kila:(i moram kako i da e da si gi vratam tie 3 kila,zs koga ke mi tekne krivo mi e zadnik imav potrtlest sea bas i ne moze da se kaze taka:)pozz do site slabicki:)
   
 19. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.909
  Јас уште се немам поправено . Мајка ми ме кара секој ден. Јадам , и не ми верува зашто не се гледа на мене .. Пред некое време не јадев ств , ама почнав да јадам , не знам што е ..
   
 20. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  877
  Пол:
  Женски
  Zdravo, jas sum nov korisnik na stranava =)
  iance kako i skoro site ostanati, i jas imam problemi seuste so tezinata.
  imam 50 kila i sum pod normalnata tezina, cel mi e da stignam do 55, a 60 bi mi bila idealna tezina ali i so 55 ke sum super.
  Tocno e deka postojat brzi i bavni metabolizmi i tie igraat golema uloga u skladiranjeto na ishranata,
  no e totalna glupost da procitam deka demek do metabolizmot e, brz mi e i nemozam da se zdebelam, nesto vo sto veruvav dolgo vreme.
  osvestete se, SIGURNA sum deka jadete premalku, ili preaktivni ste fizicki...jas eve poslednive meseci se osvestiv deka stvarno malku jadam za moi 16 godini, 3 epten mali obroka na den, ne zimam ni blago, ni uzini, ni ovosje..pa ne e ni cudo sto sum slaba.. a mislev deka mnogu jadam, samo zatoa sto nekogas ke se desi da se prejadam..
  sobrav mnogu korisni soveti od forumov i od nekoi drugi forumi i se pripremam za nekoj den da pocnam so mojata dieta (za debeleenje normalno).
  ke se rasprasam za tie pivski kvasec tableti, oligovit vitaminski apcinja, nekoisi duovit vitamini i merc nekoi apcinja isto..
  I naskoro ke pocnam da zderam sekoi 2-3 saati nenormalno :D
  nekoi luge koga se nervozni nemozat zalce u usta da piknat a nekoi odma se frlaat u frizider :rofl:
  ja sum od tie so ne mi se jade ama ic..
  sega ke moram da smenam mnogu raboti i se nadevam da izdrzam 2-3 nedeli so cvrst i obilen rezim na ishrana i sigurna sum deka ke se zdebelam 5 kg kao nisto..samo treba upotnost i pomalku mrzelivost :P

  izvinete za dolgiov komentar, i se nadevam deka odgovoriv necii prasanja..ako ima nesto, pisete ovde :))
  pozdrav