Како да се поправам?

Дискусија во 'Диети' започната од anste, 29 ноември 2009.

 1. Smilly

  Smilly Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  3.243
  ^Мене ми се кремави :lol: Нешто како кафеаво :!:
  А бекомплекс се темно кафеави ;)
   
 2. babyblue

  babyblue Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  12

  епа да , не се она чисто бело туку како крем се моите, сега баш видов :)
   
 3. Sara.1990

  Sara.1990 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  pa vsusnost toa sakav da kazam ne mi se kafeni nego malku potemni od bojata na kozata inaku fala za sovetot kako se pijat :*
   
 4. violinistka

  violinistka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  150
  Јади повеќе,пиј повеќе витамини и ќе се поправиш :D
   
 5. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  7.616
  по можност повеќе да се внеси Б витамини, еве на пример од тие апчињата пивски квасец, и косата ќе ти порасне и ќе стекнеш повеќе имуинитет.
   
 6. macysh

  macysh Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  987
  Допаѓања:
  593
  Имам едно прашање до оние кои пијат пивски квасец.-Дали вие што се здебеливте се здебеливте рамномерно по целото тело или само негде пр.стомакот или нозете :$ ?Пошто сакам да почнам со вакви ама се плашам да не ми порасни стомачето пошто отсекогаш сум имала прерамен стомак,сакам нозете,рацете да ги здебелам :?:
   
  На debyy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. XXX666

  XXX666 Нов член

  Се зачлени на:
  25 септември 2010
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  34
  ^^^

  Внес на протеини,посебно од животинско потекло и вежбање во теретана за да се зголеми масата на телото и вишокот килограми рамномерно да бидат распределени. А, пивскиот квасец и Б-комплексот се добра идеја,но не се единствено решение за покачување на тежината. Цигарите да се остават...
   
 8. TigerGirl

  TigerGirl Нов член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  [mod-reklama:3gm0skvg][/mod-reklama:3gm0skvg]
   
 9. macysh

  macysh Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  987
  Допаѓања:
  593
  Информирана сум за ова,но сепак не можам да вежбам во теретана и да се билдам,кога имам 14 години.Сепак,ќе се обидам со витамини нешто да постигнам :) ;)
   
 10. Sara.1990

  Sara.1990 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  pa i jas imam tolku (iako se pisam 1990) ne mozam da odam vo teretani
  a tie b kompleks isto pomagaat kako i pivskiot kvasec?
  i ona sto go napisala Tiger Girl kakvi se tie vitamini na prirodna baza?
  fala odnapred :*
   
 11. macciii

  macciii Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  21
  епа ќе бидеш и малку физички активна.
  инаку колку чини пивскиот квасец?
   
 12. Sara.1990

  Sara.1990 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  jas gi kupiv edno apce 1 denar :)
   
 13. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.084
  Допаѓања:
  74.379
  Пол:
  Женски
  А ме интересира по колку апчиња пиете и колку е дозволено да се пијат на ден ? Јас порано пиев само 2 ама немаше никаков ефект, потоа 2+2 и качив 2 кила и од тогаш наваму иста песна, нема ефект ..
   
 14. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.849
  хахах девојки јас имам само 40кг а јас пак како да се здебелам? Јадам и по 3-4 пати на ден но ништо не биднува имам само мало салце (за смешка) чиниш во секој момент ќе се скршам :worried:
   
 15. Sara.1990

  Sara.1990 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  pa od sega i jas ke pocnam da pijam 2x2 bidejki 1x1 ne mi dava nikakvi rezultati :* prvo se pokaciv malve ama posle... :*
   
 16. t.a.m.a.r.a

  t.a.m.a.r.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  5
  Зависи од каков ќе си земеш. На почетокот имав земено пивски квасец во форма на прашак, и се раствараше една лажичка дневно, а апчињата од што си ги купив потоа 10-12 на ден.
  Иако не ги зимав за да се поправам, за друго ми ги препорачаа, накачив неколку кила и тоа претежно стомакот ми порасна :)
   
 17. Sara.1990

  Sara.1990 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  piese 10-12 na den ?
   
 18. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  Еве неколку совети за слаби т.е. како да стават по некој килограм повеќе на себе:

  1. Внимавајте на калориите – слабите секогаш ја преценуваат храната што ја јадат.
  За да почнете да се дебелеете потребно е дневно да внесувате калории според следнава равенка: број на калории дневно = тежина во килограми x 45kcal.
  2. Поставете си ја посакуваната тежина како цел!
  3. Јадете секои 3 часа .
  * Доручек – почнете со внесувањето на калории уште рано наутро.
  * Ручек и вечера – додека го подготвувате доручекот, подгответе две порции. Една порција изедете пред работа/училиште, 1 порција кога ќе се вратите.
  * Ужина – како ужина може да јадете лешници, бадеми, ореви, суво овошје, јогурт, сирење, јајца, сендвичи, млеко, протеински пијалоци.
  4. Јадете високо калорична храна – 100 г сиров ориз содржи 380 kcal. 100 г сиров спанаќ содржи само 25 калории. Доколку сакате да ја остварите Вашата цел и да го внесете потребниот број на калории потребно е да јадете високо калорична храна. Вашиот најдобар избор е:

  * Тестенини – 100 г тестенини што содржат 380 kcal се полесни за конзумирање отколку 100 г ориз. Јадете бели тестенини.
  * Полномасно млеко – доколку не Ви е важно со колку килограми сакате да ја зголемите својата тежина, тогаш можете да пиете дури по 4 л млеко на ден покрај редовните дневни оброци.
  * Мешавина од јаткасти производи – јадете лешници, бадеми, ореви бидејќи овие производи содржат по 500 kcal/100 г, 50% здрави масти и 25% протеини.
  * Маслиново масло – маслиновото масло штити од срцеви заболувања и рак. Можете да пиете по неколку голтки маслиново масло (нема лош вкус) или пак можете да го користите во салати или тестенини.
  5. Зголемете ја мускулната маса – Ваша цел е да ја зголемите мускулната маса на телото, а не да наталожите масти. Покрај тоа, најголем процент од тежината во телото се мускулите и тие тежат повеќе од масните наслаги. Еве неколку совети како да ја зголемите мускулната маса:

  * Кревајте тегови – почнете со помала тежина на тегови и фокусирајте се на техниката.
  * Комплетни вежби – практикувајте вежби со кои ќе го развежбувате целото тело.
  * Одмарајте – мускулната маса се гради додека одмарате, а не додека вежбате. Не вежбајте секој ден. Спијте, пијте многу вода и јадете овошје и зеленчук.
  6. Внесувајте протеини – за да ја зголемите и одржите мускулната маса, потребно е дневно да внесувате протеини според следнава формула: внесени протеини во грам = телесна тежина x 2. Внесувајте протеини со секој оброк. Извори на протеини се:

  * Црвено месо – јадете стек, месо од елен и телешко месо.
  * Домашна живина – пилешки гради, мисрикино месо, шатки и сл.
  * Риба – туна, лосос, сардина.
  * Млечни производи – млеко, сирење, јогурт и сл.

  7. Планирајте – да не го остварите Вашиот план е исто како да планирате планот да не Ви успее. Немате доволно време да готвите дома, а храната што ја јадете на работа/училиште е со лош квалитет и во исто време е и поскапа. Она што треба да го направите е да си подготвите храна дома и да ја земете со себе на работа/училиште.

  * Планирајте ја залихата на продукти кои Ви се потребни – не ги скокајте оброците поради тоа што Ви недостасуваат потребните намирници. Направете список на сè што Ви е потребно за една недела и набавете ги набројаните производи.
  * Носете храна со себе, каде и да одите – земете храна со себе за на работа/училиште, јадете мешани јаткасти плодови додека гледате телевизија, јадете пред да заминете во град, јадете протеинска храна пред да вежбате...
  8. Следете го напредокот – Успехот носи успех. Помислата дека ќе се ослободите од Вашето слабо тело е доволна мотивација. Но треба да ги следите ги резултатите:

  * Мерете ги калориите – мерете ги калориите кои ги внесувате во текот на денот.
  * Мерете се секоја недела – дали ја зголемивте тежината, или пак нема никакви промени? Доколку нема никакви промени во Вашата тежина, зголемете ја дневната количина на калории за уште 500 kcal.
  * Фотографирајте се – Огледалото може да биде субјективно но фотографиите не лажат. Фотографирајте се себеси два пати месечно со што ќе имате објективни резултати за Вашиот напредок.
  :* :hai:
   
 19. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  101
  земи тотхема ампули у зегин ги има цела кутија испиј мислам дека 60 има и ке видис ре<зултати за месец дена 3 кила ке имас повеке :D :D а и мозе лиговит таблети да земес
   
 20. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  101
  е инаку немој пивски квасец посто не те здебелува него те дуи а баска имам слуснато дека не е добар за оние кои не биле бремени до сеа сепак ти одлуЧувас јас писувам тоа сто знам ако ти е од корист ок ако не пак ок