1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се поправам?

Дискусија во 'Диети' започната од anste, 29 ноември 2009.

  1. ivimis

    ivimis Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    523
    даа со години пробувам да се поправам
    Затоа прашав за совет
     
  2. (:strawberry:)

    (:strawberry:) Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    811
    Пробај да внесуваш повеќе тестенини , јади повеќе храна богата со протеини , благо можеш да земеш и од аптека таблетки или сируп за зголемување на апетитот, не е штете
     
  3. Maremama

    Maremama Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Почнав да пијам витамини па ќе видиме и поздрава храна побогата фала на одговорот
     
    На (:strawberry:) му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Jas pravam smoothies so prirodni proteini,jadam mn proteinska hrana,i jaglehidrati jadam dovolno i pak niso i na kraj sfativ ustvari deka sum srekjna lichnost:)
     
    На Maremama му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    Јас никако не можам да се поправам. Пиев и пивски квасец еден месец но немаше никакви резултати. Сега овој месец правев пауза па од септември ќе почнам пак да ги пијам но мислам дека пак ќе нема резултати.
     
  6. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Ne se zamaraj,bidi srekjna i jas sum taka i veruvaj mn e podobro vaka
     
    На eliesaab, Mrs.Precious и Maremama им се допаѓа ова.
  7. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.266
    Правите грешка со протеините и хидратите.
    Протеините се основен градител на мускулна маса а хидратите се основен градител на телесна тежина.
    Внесувајте повеќе хидрати и обавезно здрави масти пред спиење. Килажата ќе оди нагоре.
    Не внесувате диволно калории од хидрати и затоа нема промена на телесната маса.
     
    На Maremama му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tatjanasakalieva

    tatjanasakalieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    832
    За 3 месеци ставив 13 кг. Претерано големи порции имав , буквално на сите по дома им правев друштво кога нешто се јадеше..се исплати :D.
     
  9. Ana.brojka

    Ana.brojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2012
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    219
    Леле бе како, што јадеше, на колку време јадеше? Како успеа толку големи пороци да изедеш?
    Ех камо таа среќа и пола од тоа да се поправам јас..
     
  10. tatjanasakalieva

    tatjanasakalieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    832
    Јади многу леб, мајонез, путер, помасно сирење, пиј млеко, јогурт, благо по секој оброк обавезно. НЕ мора стално некое чоколадо . Можеш и нешто што оди на леб како еурокрем, мармалад(ова најмногу го јадев имам полно тегли собрано што купував од шипки и јагоди). Внесувај количински.
     
    На Mrs.Precious му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ana.brojka

    Ana.brojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2012
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    219
    Не знам ама ова ми личи на многу не здрава храна. Јас млечни производи не јадам, мајонез никако (ептеен ретко), благо само овошје, чоколади такви ствари не јадам, мармалади, нутели исто.
    Мора да има начин со здрава исхрана да се поправи човек :/
     
  12. tatjanasakalieva

    tatjanasakalieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    832
    Знам дека е многу нездрава таа храна но ефективна е за поправање. Инаку моментално ни кафиња не пијам по 3 како што пиев по 1 дневно пијам, пијам црн чај, само интегрален леб јадам и од пекара само ѓеврек. Салати јадам , овошје послабо..нешто мораш и да не сакаш да го внесуваш одреден период ако ти е цел да се поправиш. После тоа продолжи со здрава храна. Испитував и крв , железото пред половина година ми беше 22 а пред половина месец(после толку нездаво јадење) ми падна на 8,5. Битно, сакав да се поправам и си ја остварив целта. :)
     
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Мајонез без пари да ми даваат нема да јадам, а благо и тон шеќери (па и по секое јадење дури, дека нели малку е еднаш) исто...јас сфаќам дека сите сакаат резултати ама тоа во никој случај не е решението.
    Ќе качите што ќе качите, а не дај боже ќе си накалемите друг проблем попат.
    Не се согласувам дека само нездравата храна е таа која дава резултати.
    Зошто тогаш постојат нутриционисти?

    Не е добро, ама на крајот од денот секој си знае за себе.
     
    На LittleChili, Ana.brojka и Doozy им се допаѓа ова.
  14. Ana.brojka

    Ana.brojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2012
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    219
    @tatjanasakalieva Мило ми е што си ја остварила целта без последици, али јас за мене не би го избрала тој пат. Не можам да се замислам да јадам таква храна ни малку, а не па во поголеми количини. Јас признавам здебелување на здрав начин само, со правилна исхрана и вежбање, главно во тоа е работата, али сепак секогаш сум желна да слушнам како други успеале, а и по некој трик :)
     
    На tatjanasakalieva му/ѝ се допаѓа ова.
  15. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски

    Можеш да качиш килажа и со кадење здрава храна. Внесувај повее калории и резултатите веднаш ќе се видат.
     
    На Ana.brojka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tatjanasakalieva

    tatjanasakalieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    832
    Авокадо, таан , путер од кикиритки, обичен путер, црвено месо, хуус,мед, банани, кокос, полномасно млеко, интегрален леб, кикиритки, бадеми, јајца, кашкавал, голема овесна каша. Јадев и од овие но не толку често, моментално кога достигнав нормална тежина секој ден пијам млеко/јогут, со леб умерено, јајца до 2 неделно, готвена храна јадам, ретко пржена храна, тестенини не јадам затоа што не ги обожавам воопшто освен домашни јуфки 1 неделно. Само фали да намалам на благото.
     
  17. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Прво извинете за подолгиот пост, знам дека многу имаат мака со качување тежина па мислам ова ќе биде од корист.
    Значи да разграничиме прво, целата работа околу слабеење и здебелување е калориски дефицит или суфицит. Во случајов за здебелувањр потребно е калориски суфицит, односно да внесеме повеќе калории одошто трошиме. Покрај калорискиот суфицит потребно е правилен сооднос на макро нутриентите, јаглехидрати, протеини, масти(50%,25%,25% соодветно). Друга работа, за стимулација и изградба на мускулната масата потребен е тежински тренинг,а кардио сведен на минимум(пешачење до продавница).
    Не се потребни никакви слатки работи, мајонези путери, чипсеви и други нездрави извори на храна.
    На Google можете да најдете calorie calculator, и да пресметате дневен внес потребни калории како би знаеле колку калории ви се потребни, а на мобилните можете да спуштите апликација за следење на калории што ги внесувате преку храна и е многу полесно.
    Овој начин на прехрана функционира 100%, бидејќи и јас го применувам кога вежбам за маса, така да пробајте нема да зажалете.
     
    На Elf му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MysteriousQueen

    MysteriousQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да се поправам неколку кила но на здрав начин па што би ми препорачале за најефикасно да го постигнам тоа? За вежбање за жал немам време.
    Ве молам за совети.
     
  19. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    На интернет прогуглај Calorie Calculator, и внеси податоци за себе. Ќе ти каже колку калории треба да внесуваш дневно за да фукнционираш (ни да слабееш, ни да се поправиш). На тие калории, додади уште 400-500 и секојдневно јади толку. Фокусирај се на (здрави) масти: јајца, сирење, риби (или било кое месо), јогурт... И особено грицкај бадеми, кикиритки затоа што таквите овошја имаат многу калории па ти би придонеле.
     
    На MysteriousQueen и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
  20. MysteriousQueen

    MysteriousQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам:f:
     
    На eliesaab и Srckata28 им се допаѓа ова.