Како да се поправам?

Дискусија во 'Диети' започната од anste, 29 ноември 2009.

 1. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  1.490
  Допаѓања:
  9.446
  Пол:
  Женски
  Последниве 5-6 дена буквално ништо не ми се јаде. Наутро у 8ч ќе станам, ќе изедам една супа и тоа е тоа. До 3-4 часот буквално не ми текнува за јадење. И ќе земам нешто грицки, нешто благо, но потоа не знам што ми се случува разбирам дека не ми се јаде и го оставам тоа не го јадам. А навистина на лекар ми рекоа 10 кила да се поправам, знам свесна сум за тоа, но ете не можам со сила да јадам иако го знам тоа. Сум пробала и со пивски квасец но ништо од тоа. Совет?
   
  На Kjutche и MysteriousQueen им се допаѓа ова.
 2. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.100
  Допаѓања:
  74.426
  Пол:
  Женски
  Од 8 наутро до поручек си само на супа? Абе не се зафркавај со толку малку храна, ќе си го расипеш желудникот. Моја познаничка вака си накалеми рефлукс. Нема шала со нејадење.
  Ќе си направиш да ти биде интересно спремањето храна, батали суплементи и сè тоа.
  Отвори си Пинтерест, има милион интересни идеи за што да си зготвиш.

  Наутро и мене не ми се јаде, ама не се оставам гладна никогаш. Си правам овесна каша, па си ја декорирам со овошје, со разни додатоци, со семки, јатки, да ми биде шарена и убава (и хранлива, меѓу другото). Ете ти идеја за појадок, една од милион.
  Можеш смути, сендвичиња, палачинки...
  Декорирај си, сецкај, приготвувај сама. Не мора огромни количини, нека бидат и помали порции, но почести.
  Навистина не е добро волку долго да седиш гладна.
   
  На Skorpija25 и MysteriousQueen им се допаѓа ова.
 3. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  1.490
  Допаѓања:
  9.446
  Пол:
  Женски
  Навистина не ми се јаде ништо, едвај ставам нешто у уста. Знам дека не е добро и имам у предвид што ќе се случи па одма морам да го сменам начинот на исхрана.
  Инаку фала за советот:)
   
  На Kjutche и Mishela им се допаѓа ова.
 4. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.332
  Допаѓања:
  15.585
  Пол:
  Женски
  Napravi krvna slika,mozebi nesto ne e vo red i ke vidis po toa tocno :)
   
  На Mrs.Precious му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Roxy1991

  Roxy1991 Активен член

  Се зачлени на:
  12 март 2019
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  62
  Пол:
  Женски
  I jas bev ista se popraviv mn kilogrami zaradi teroidnata zlezda poslem nisto od obleka ne me sobirase ama.bas niss edvaj nekoi helanki ili pantaloni so likra i resiv da slabeam ama koa vidov bev srekna se dodeka ne me fati taa depresija deka sum debela i doktorkata mi rece deka nemora naednas da slabeam no ete kako za neskreka pocnav na rab posle odmorot i oslabev mn i ne jadev ic sea edvaj nemozam da se doveda. U red sekoa hrana so ja jadam skoro ja povrakam so moze ds bide sovet ve molam od 78 kila sea se simnav na 56 57 znam deka e mn ama vaka use poveke se cutvuvam depresivno sovet ve molam
   
 6. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  1.286
  Пол:
  Машки
  Почни со тежински тренинг, за да ги стимулираш мускулите да градат мускулна маса.
  Оброците дели ги на повеќе во помала количина за да не ти се повраќа, плус јади масти повеќе, јаткасти плодови, грицкај кикиритки тие се лесни и високо калорични богати со масти.
  Од суплементи можеш магнезиум, калциум, цинк, омега-3, Б-комплекс. Исто така смути можеш да јадеш со овес, суво овошје, путер од кикиритки, по желба можеш и протеин да додадеш.
   
  На P.S.love, Roxy1991 и INNERBEAUTY им се допаѓа ова.
 7. Roxy1991

  Roxy1991 Активен член

  Се зачлени на:
  12 март 2019
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  62
  Пол:
  Женски
  Di caprio ti blagodaram za sovettot go peraktikuvav do pred nekoe vreme ama sea zaradi obbvrskite se zapostaviv sebesi zanikadesum inace imam odlicno telo tezina i se i mn me nerviraat kritikite od drugite lugje so toa soc odma se cudat i prasuvaat kkao sum oslabela ise svarno sum vo mala depresija ama moze i dobro mi doe oti predtoa bev kako prase za mojata visina 1.78 imav skoro 80 kila ise custvuvav kako gude a vaka se poveke se cutvuvuvam lesno vo svojot organizam :D se so mi e najubavo go otfrliv blagoto :D
   
 8. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  1.586
  Допаѓања:
  44.649
  @Mishela, не можам да се согласам со тебе тука. Најштетно нешто е грицкањето, честото јадење. Постојано е покачен шеќерот во крвта и тоа може да доведе до инсулинрезистентност, дијабетес и уште милион компликации. Многу подобро е поретки, но пообилни оброци богати со калории и нутритивно богати, секако. Луѓето денес јадат пречесто. Почесто од тоа што е потребно и оптимално. Тотална заблуда е пропагирањето на пет/шест мали оброци. Ако не ти се јаде, си има причина за тоа. И телото треба да одмори од постојаното варење и преработување на храната.

  Едит: Јас сум пробала и со почести но помали оброци, сум пробала и со обилни оброци три пати на ден, не успевам да се поправам. Полека се помирувам дека градбата ми е таква. И ова си има добри страни, додека сите се на диета ти не се секираш барем за тоа... Научив да си го сакам брзиот метаболизам и нежната градба на телото. Ќе се обидувам и понатаму да качам некое кило, но нема да се оптоварувам и да бидам под стрес. Тоа е. :)
   
  На Roxy1991 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Roxy1991

  Roxy1991 Активен член

  Се зачлени на:
  12 март 2019
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  62
  Пол:
  Женски
  i jas se zoglasuvam sotebe isto poarno pomali obrcoi otkolku da se prejaduvas id ase osekas podueno
   
 10. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.100
  Допаѓања:
  74.426
  Пол:
  Женски
  Зависи што грицкаш и кога. Јас не мислам дека јадам пречесто, имам три оброци и две ужинки. И нормално дека ако не ти се јаде нема да јадеш, нема да се прејадуваш на сила само за да имаш 6 оброци, никаде не реков така. :^)
  Еве јас не би можела да издржам без ужинки така што, не мислам дека ова е заблуда. И под грицки не мислам на некои глупости како чипсови или што и да е. Секој си знае за себе, ама дека 5 оброци на ден се заблуда...океј. :D

  Конкретно девојчето имаше пишано дека цел ден до 16ч е на една супа. И тоа е во ред? Супер штом така. Ич нема потреба од повеќе оброци. Не е во ред, но добро...
   
  Последна измена: 6 ноември 2019
 11. AAKG

  AAKG Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2019
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  237
  IMG_20191026_112230.jpg
  Ова е тоа што дебелеј. 2 пати на ден секој ден 8)
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  1.286
  Пол:
  Машки
  Ќе грицкаш паметно. Јаткасти плодови, кикиритки, лешници, индиски ореви, бадеми, ореви(маќедонски). Тоа се масти и протеини и нема нонстоп да имаш спајк на инсулин. Како оброк јајца(пржени варени) со зеленчук(домат краставица марула).
   
 13. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  1.586
  Допаѓања:
  44.649
  Да, секако има разлика и тоа што јадеш. Не е исто смоки и чипс, не е исто со ореви на пример. Тоа не го реков и не верувам дека некој мисли така.

  Но што и да јаде човек се случува т. н. insulin spike. При јаглехидратите најмногу, помалку при протеините, само мастите се неутрални, како што знам. Но кој јаде само масти. Најчесто се масти во комбинација со нешто.

  Како и да е, сакав да кажам дека и дигестивниот систем има потреба од одмор. Имаме постојан пристап до храна, постојано отворени супермаркети и затоа ни е ,,нормално'' да грицкаме постојано. Нема ништо да се случи и ако се прескокне оброк (што е и во ред ако човек не е гладен во моментот). За нас што сакаме да се поправиме, важно е да ги надокнадиме калориите до крај на денот. Ако некој сака да јаде двапати на ден, но пообилно, тоа е сосема во ред. Кога си гладен-јади, кога не, немој. :)
   
 14. Catherine lalala

  Catherine lalala Активен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво,сакам итно да се здебелам..Имам 21 година, 47 кг и 165мм висока.Јадам 3-4 пати на ден ама никако да се здебелам само со јадење.Помош
   
 15. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  1.286
  Пол:
  Машки
  Тежински тренинг за стимулација на мускулите да се изградат.
  Апликација за броење на калории MyFitnessPal, и намести да бидеш во суфицит на калории. Бонус типс енд трикс, смути со млеко/јогурт, овес, суво овошје, путер од кикиротки, чиа и мед и цимет по желба, смутиво покрај регуларните оброци го внесуваш и немаш грешка најдобро е наутро.
   
  На Skorpija25 и AAKG им се допаѓа ова.
 16. Darlingzz

  Darlingzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2018
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  419
  Пол:
  Женски
  И јас мака мачам со години, стварно премногу сакам да се поправам ама не знам како. Месо не јадам, не можам, гадно ми е се, многу ретко можеби пилешко дома кога ќе ме натераат и толку. Љубител сум на тестенини и јадам скоро секој ден. Друго што би ми препорачале? Читав тука овес со банана и замрзнато овошје, уште утре би пробала само ако може да ми каже некој што поточно да земам и како да го направам .. Имам апетит и повеќе од што треба и дури желудникот си го оптоварувам зошто често јадам и брзо мешам благо, солено , кисело и цело време сум гладна ама џабе. Ако може совети што друго освен тестенини, а да не е месо да форсирам.. П.С една жена ми кажа навечер пред спиење тањир со банана, бисквити и млеко дека многу дебелее, јас пробав неколку дена јадев и качив некое килце ама ми се згади од комбинацијата и сега одмарам, може да пробате ако сакате.
   
 17. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  1.286
  Пол:
  Машки
  Ако сакаш да покачиш колажа зголеми го внесот на здрави маст. Вметни јајца во оброците со жолчката, јаткасти плодови во поголема колкчина, смути со овес.
  Овесот можеш да го припремиш на следен начин: 100тина грама овес, 1 банана, замрзнато овошје малини пример една рака, 1-2 лажици путер од кикиритки или чиа семе во комбинација со млеко или јогурт.
  Ручек можеш комбинации со грав, леќа, грашок, компир, ориз.
  Пример за вегетарјански оброк1: поховани тиквички со додаток ориз и варен грашок.
  Оброк2: динстани печурки со додаток печен компир и варен грашок.
  Оброк3: грав/леќа со салата од варена брокула карфиол и морков.
  Оброк4: вариво(манџа) од компир и ориз и додаток зелена салата.
   
  На Elf, Darlingzz, P.S.love и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Kikiccc

  Kikiccc Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2017
  Пораки:
  576
  Допаѓања:
  591
  Пол:
  Женски
  Каде го купи тањир?
   
 19. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  1.586
  Допаѓања:
  44.649
  Јас кревам раце, штом не успеав за време на овие празнични трпези да ставам барем едно единствено кило, а напротив, сум ослабела едно:D

  Кифли, руска и други крем салати секој ден, торти, баклави, поховано месо, секакви сирења... Тоа ми беше на мени секој ден по неколку пати. Дури и алкохол пиев по малку, а не сум љубител.

  Што да ви кажам луѓе, такви сме.
  Може и да не е толку лошо ова, барем си јадеме што и колку сакаме без грижи.

  Ако сте направиле испитувања и немате ништо загрижувачко, тогаш тоа е добар металболизам што може и нема да биде толку ефикасен откако ќе остареме, затоа сега да искористиме:)
   
  На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. AAKG

  AAKG Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2019
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  237
  Optimum-Serious-Mass-6-lb-Mass-Gainer-Protein.jpg
  Магијата на дебелеење се крие во оваa кутиа :wasntme: