1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се поцрне побрзо по природен пат?

Дискусија во 'Тело' започната од meredith, 18 април 2010.

  1. markovska.m

    markovska.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Некој што пие бета каротен таблетки да ми каже за колку време од прилика има видливи промени?? :)
     
  2. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Нема врска, можеш слободно целото да ги испиеш околу 3 месеци ќе му дое, не е апче, витамин е, суплимент. Идеално е за летно време, кога кожата е изложена на сонце. И за нокти исто, помалку се кршат и се појаки. Ја тргнав по мерц ама купив бетакатотен од natural wealth, според мене многу бољи избор се.

    Само ме имаат исплашено некои коментари што ги читав на еден странски форум, не се пушело додека се пиеле овие, имало зголемени шанси за рак. Малце ми фуфка само заради тоа иначе топ се витаминиве, овој бренд според мене нема утка во квалитет.

    Најпаметно е да се пијат со јадење или после со цела чаша вода (200 милилитри)
     
  3. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.989
    Пол:
    Женски
    Имам слушнато дека во текот на летото конзумација на моркови придонесувала кон добивање на поубав и поинтензивен тен иако немам пробано и не би можела од лично искуство да потврдам дали функционира.
    Ова лето го користев маслото за потемнување од каротен на сликата и добив прекрасен тен, подобар од било кога.
    3525-carroten-micro-oil.jpg
    Сега си купив и масло од Нивеа кое до сега не сум го користела и се надевам дека ќе има исто така добар резултат.
    $_58.JPG
    Инаку мора внимателно со овие масла, првите денови додека кожата не потемни користејќи крема со фактор, овие никако не смеат да се нанесуваат затоа што се без фактор (иако некои имаат но затоа ефектот им е спослаб) и баш се наменети за интензивно потемнување при што може да дојде до големи изгореници.
     
  4. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Само да ви кажам дека кога се сунчате намачкајте си се со путер секој ден каква боја ќе си добиете не сте свесниии.. Ако сакате слики ќе ви пуштам од резултати
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Какви путери и маргарини, не за џабе ги измислиле тие млека за сончање.

    Мора ама МОРА да се заштити кожата од штетните УВ зраци, макар и со низок фактор.
    Директно изложување на сонце без заштита не.

    После флеки,брчки на млади години..епа маргаринче.

    ^масло од лаванда и масло од морков се добитна комбинација за бронзен тен.
    Имаат низок спф, околу 6, па претходно мора да нанесете барем 20 фактор.
    Лавандата е посебно ефикасна.
     
    На Dushica_soul, S.W.A.G, goddess.Of.chaos и 4 други им се допаѓа ова.
  6. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Се согласувам со тебе тотално, но бев на одмор 7 дена, првите три со млеко за сончање со заштитен фактор се мачкав, и 4 дена со путер само. Ни изгореници,ни лупење :)
     
  7. MrsDrR

    MrsDrR Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2017
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Јас кога се сончам, прво и основно ставам заштитен фактор ( и тоа првите 2-3 дена 50ка, а потоа наредните денови 30ка, 20ка). Е сега после секое мачкање со фактор, откако ке се упие ставам маслиново масло. Верувајте јас сум многу бела и многу тешко поцрнувам, но маслиновото масло многу помага. Исто така, кожатаа после тоа е толку мека... преубава.
     
  8. Dragana96

    Dragana96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    23
    Има ли пиено некој апчиња Dr. Viton - Bronzan?
    каков резултат имаат?
     
  9. arodoet20

    arodoet20 Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2017
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Женски денес ја купив мармеладата од Афродита слушав многу пофалби за неа дали некој ја користел и како најдобро се користи? :)
     
  10. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Како крема, масло(маслиново) се нанесува на кожа и на сонце, убава боја се добива испробана ми е, но внимавај немој во најжешкото премногу да се изложуваш на сонце, 15-20мин најмногу
     
    На BlondeAngel и arodoet20 им се допаѓа ова.
  11. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Jас го имам првото на Carroten, а изгледа не знам да го употребувам лани воопшто не поцрнев. Како го употребуваш правилно прво млеко со фактор па после ова ли за потрмнување? Моите нози се многу бели како вар за лето воопшто не ми изгледаат убаво и вените ми се познаваар сакам малку да потемнат, па дури планирам и на тараса да се сончам
     
  12. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Bronzan капсули имаат нешто штетно во нив ?? Дек премногу помагаат дефинитивно
     
  13. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    @ludamaja10 Го напишав составот во темата за козметички декларации, ќе видиме што ќе каже Biodevojka.

    Јас само што ги купив и уште денес почнувам да ги пијам, па ќе видиме. Инаку, ги нарачав од Alfalab и ме чинеа 538 денари заедно со доставата. 35% попуст добив со вртење на среќното тркало на www.alfalab.mk

    Не знам колку е сигурна оваа страница, дали некој има нарачувано од тука? Некако чудно ми е паковањево од капсуливе, а и беше малку подотворено. :worried:
    Ако ги има некој капсулите, нека стави слика од кутивчето и од самата капсула.

    Еве слика од моиве како изгледаат:
    20AAC8A0-0180-4F33-8443-FF5F21ED4B00.jpeg
     
    Последна измена: 3 јули 2019
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    За
     
    На Кена Рис му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој колку дена и како се пијат аплињата бета каротен?
    На одмор ке одам следната недела па дали треба да ги почнам уште сега? И ако знаете која цена се таблетите?
     
  16. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Не фрлајте џабе пари за Бронзан, врска немаат. Потемнувањето зависи од самата кожа и точка. Еве ја сум бела, имам дури и алергија од сонце, ги купив и тие и Бета каротен пиев и ништо, мислев ај полесно ќе фаќам боја нема многу да седам на сонце да не се исфрлам, врска нема.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Па ако имаш алергија од сонце ..
     
  18. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    Еве, јас после една недела секојдневно земање Bronzan да споделам свое искуство и мислење.

    Немојте да ги купувате! Откако почнав да ги пијам, секој ден имав дијареа и еве сеуште стомакот не можам целосно да си го смирам. Составот кој го пишува на амбалажата е примамлив и изгледа сосема природно и нималку штетно, ама се сомневам дека од витамини би имале проблеми од овој тип. Можеби содржат и некои хемикалии кои се добро „маскирани“. Конкретно за ефектот, не можам да кажам дека не беше видлив, бидејќи навистина имав убава боја, но откако престанав да ги пијам веднаш ја снема.

    На српски форуми прочитав и случаи каде што на девојки им се појавувале некакви кристалчиња во очите, па дури можело да настане делумно или целосно слепило. Исто така, луѓе пишуваа дека тенот им станал портокалов како морков и со месеци не можеле да го „извадат“. Доволно информации за да не се напијам ниедна капсула повеќе.

    Мој совет е да си ја негувате кожата со хидратантни лосиони за тело, пијте многу вода и заштитувајте ја од сонцето со соодветен заштитен фактор. Ако сакате побрзо да добиете убав тен, пред сончање мачкајте се со лосион за побрзо потемнување (јас го имам купено од AVON, ама сигурно има и од други фирми), почекајте 15-тина минути додека упие во кожата, а потоа ставете и заштитен фактор. Оставете го телото само природно да си излачи меланин, колку што е потребно. Капсулите и апчињата за самопотемнување можеби функционираат, но колкава цена навистина сакате да платите за да имате златен тен неколку месеци?
     
    На *Ива му/ѝ се допаѓа ова.
  19. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Нема врска алергијата, јас не се исфрлив од нив туку не влијаеа побрзо да фатам боја иако ги пиев. Алергија можеш да имаш и да се се исунчаш, ама овие ништо не влијаеа за тоа јас повеќе да се исунчам од друг пат кога не сум ги пиела. Што значи, поцрнувањето зависи од самиот пигмент. На пример другарка ми се мачка со 50ка фактор и црнее што за некој друг е незамисливо со 50ка да фати боја
     
  20. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно поцрнувањето зависи од пигментацијата на кожата, скроз индивидуално е.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.