1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се спасам?

Дискусија во 'Канта' започната од Bitanem, 7 јули 2014.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски

    Што лошо има напишано okcenzi, лошо ли е тоа што сака да и помогне на девојчето Bitanem кое очигледно многу греши, погрешно ли е отворено, па макар и грубо да се напише она што е правилно, отколку да го подржува девојчето во нејзините грешки.
    На okcenzi е нејзино право и лична желба да и помогне, а на Bitanem и преостанува дали ќе ги прифати советите кои се најдобронамерни или ќе продолжи по лошиот пат по кој тргнала.
    Бидејќи неможе да му се верува на некој БЕЗ РАЗЛИКА ДАЛИ Е МАКЕДОНЕЦ, АЛБАНЕЦ, ТУРЧИН или ШТО И ДА Е ако насилно и влегува во нејзината соба преку прозорец БЕЗ РАЗЛИКА ВО КОЈ ДЕЛ ОД ДЕНОТ!!!
    И да уште нешто Bitanem сеуште е ДЕТЕ, колку и да го мисли спротивното.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Сите еднаш сме биле деца и сме грешеле и сме правеле, некој помали, некој поголеми глупости. Ама постои и друг начин, без вреѓање, омаловажување, спуштање и исмејување да се даде добронамерен совет. Како што можеш да приметиш, никоја од нас не и` рече „терај со него по секоја цена, немаше ништо страшно во тоа што го направил“.

    Ама откако го прочитав она дека подобро да спиеш со луѓе за пари отколку да се заљубиш во некој од друга нација/вера, eдноставно се откажав од каков и да е друг коментар. Очигледно нашите погледи на хиерархија на вредностите се различни и најдобро е да се согласиме дека не се согласуваме и секој да ја советува според неговото искуство, навики и знаење. Но :!: , навреди, oмаловажување и исмејувања и препукувања ниту се добредојдени, ниту пак дозволиви како такви на форумов. :)

    Што се однесува до тоа што ќе се случи ако нејзиниот иден дечко Македонец дознае за нејзиното минато ... ниту една жена не заслужува да биде со некој кој откако во сегашноста му е убаво со нејзе, не му фали ништо, ја откачи поради нешто што дознал за нејзиното минато. И нејзиното минато и искуството од него ја направило во жена која му го привлекла вниманието. Тој којшто е цивилизиран маж и го заслужува нејзиното внимание и љубов, нит ќе се распрашува, ниту пак ќе сака да му кажуваат за љубовното минато на неговата девојка.

    Имав еден другар, на почеток на врска (многу сакаа да им расипат работа) едни други сакаа да му ја наполнат главата за девојчето. Тој рече „Што треба да знам, доволно сум способен сам да откријам. Она што не би влијаело на нашиот однос, не е моја работа“. Сега девојката му е жена и сега истите тие и` прават лице, сега баш е срцка,

    Пошо маживе младоста све по манастири ја поминаа, во целибат, да не се изразам ко Жика во „тоталитарна монодрама... хоќу реќи .... монотоника“ :rofl: ... имаат право да душкаат во нашето љубовно минато.
     
    На danielka0507, blueeparadise, eloves и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Значи човек ако сака да си стави трн во здрава нога,доволно е само да побара совет и мало разбирање на форумов :x ЖАЛНО!!!

    На крајот од првиот пост девојчето има напишано дајте ми совет, никаде не прочитав ве молам изсмеете ме осудетеме и навредетеме до максимум, но дефинитивно некој не прави разлика помеѓу совет и навреда.
     
    На danielka0507, Juicy, eloves и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Ruzica00

    Ruzica00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2012
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    172
    Девојчево е младо, наивно и желно за внимание. Во тие години најверојатно повеќето од нас тука биле такви. Без разлика дали дечкото е турчин или македонец или било која друга националност, лесно може да го увиди тоа и да манипулира со неа. Вика дека се исплашила кога и влегол преку прозорец во соба (башка и со другар :x ) и во првиот пост јасно се гледа дека сака да му раскине, ама незнае соодветен начин зашто тој и се заканувал дека несмее да биде со никој друг. Ама... после тоа се виделе, и направил некој ред муабет и она подпаднала, и тврди дека поубава врска нема да има. Не викам дека и јас така не сум мислела на 17год. :?: Ама не е така!
    Седни си девојче со мајка ти, свари кафе и побарај совет. Можеби ке те искара, можеби ке ти се налути, ама тебе полесно ке ти биде.
    Ако стварно сакаш да раскинеш, раскини и остани доследна на тоа. Ако он збори дека бил со тебе и ред други работи, а ти несакаш да се дознае, слободно кажи дека измислува, ке биде твој збор против неговиот и готово. Кај и да е, викаш дека сакаш да запишеш факултет, ке си отидеш од селото, ке се одалечиш од него, ке запознаеш нови пријатели...па потоа, ако требало нешто да биде со овој дечкото, пак ке си бидне. Ти посакувам среќа!
     
    На sweet-bebufce, eloves и tessie им се допаѓа ова.
  5. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    За вас кои ме нападнавте
    Јас сум 10000% убедена дека детето прави грешка
    Јас сум убедена дека овде на форум колку и да и се обраќам дрско, никаде не ја исмеав. Јас сум убедена дека цело село ке ја исмева. Акаунтот тука може да не го отвори никогаш повеке, ама од родниот крај и од блиските нема да побегне.
    И да и јас сум била дете и такви глупости не сум правела. никогаш дечко не ми влегол преку прозор па уште со другар. Не.
    И јас убаво и кажав дека знам случаи исти како нејзиниот што сега се би дале да го вратат времето и да ја исправат таа грешка. Да двете беа мои другарки, едната школска, едната комшивка од преку улица. Едната се омажи во друг град, ама ете одкако роди мажот дозна за нејзиното минато и сега се жали на фб како тој и го вади низ нос се тоа. Понегогаш и преку глава ми е од неа. Другата е жива катасртофа. Се се дознава порано или подоцна. Јас за нејзино добро и кажувам, па таа како сака. Мојот град има 80 000 и нешто жители, па сите знаеме скоро се за секого. А таа е од село. Знаеме каков е менталитетот. Колку и да се правда пред мажот утре, тој нема да се стави на нејзино место, додека некои бабишта и другарки ке ја озборуваат.

    eloves си пишала:

    . Несакам да се навредуваме ама некои кориснички од форумот се однесуваат како да се свтици, безгрешни како тие никогаш да не направиле нешто забрането или погрешно.

    Јас ти кажувам дека сум далеку од светица, и тоа често си го пишувам. Да и мене ми смета кога некоја се прави светица. Но во мојот пост никаде не пишав јас вака сум правела како дете или јас така, па умна на мама. НЕ и јас имав дечковци, ама никогаш ниеден не ме исплашил вака и никогаш ниеден не сум дозволила да ми се заканува и малтретира. А таа штом сега како дете допушта вакви работи,утре и во посериозна врска и во брак ке биде плашена, манипулирана и уценувана. Така се почнува. Ке и падне самодовербата уште сега. Гледаш тој глупакот стефан ја истепал ( ако е вистина), овој ја преплаши итн

    nena2010 Не сте биле заљубени до сега? Невини влеговте во брак? Дечко не ви влегол во соба без да знаат родителите?? Или не се важи тоа што сте се сексале додека неговите спиеле во соба до вас само зашто бил македонец. Оп одма ќе ја силува. Дајте малку олабавете аман полека. Кога ќе ви се спомне турчин, албанец , муслиман бегате ко од ѓавол, а онаму се лигавите по турските глумци.
    Не сум невина, сум била заљубена и таа љубов и после 8 години трае и кажав дека ниеден дечко не ми влегол во соба, ниту сум дозволила да ме плаши. Кога ке ми се спомне друга нација, особено религија која е контра мојата да бегам како од ѓавол и не се лигавам на турски глумци. На крај едно е да обожаваш јавна личност, а друго е да се опседнеш со се турско, само затоа што нејзиниов е турчин. Опсесија. Можеби девојката веке се замислила турска невеста ( знаеме какви се годините).

    tessie го сакам твојот мек пристап но:
    Некогаш доволно е и со љубов и разбирање како жена кон друга жена да пристапиш... како што се советува во едни други теми тука...

    У темине за неверство повикувате на разбирање кон швалерките, а овде му викате на девојчето пооправдано било да одиш за пари отколку да се вљубиш во некој од друга националност

    неможеш да споредуваш 30 годнишна нечива швалерка и 17 годнишно зелено девојче

    Првата свесно сака да троши туѓи пари и да се меша некаде, ако некој и дозволил. Втората е млада и неискусна и несакам да биде злоупотребена.
    А така и некогаш си одат некои работи: што си беше фино девојчето, па се фати со еден, а тој ја испористи, па се фати со друг, трет и ене сега оди со женети. Не ви е познато ова? На крајот не се виновни шлвалерките, колку што се виновни мажите. Тие допуштиле.

    Неможам никако да и речам, дека ја разбирам и дека се ке биде во ред. Знам дека нема.
     
    На mal.ecka, tessie и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  6. drvce1000

    drvce1000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    Претходно пишав и во темата Скриени Броеви,се надевбам дека некако ќе изнајдам решение.

    Долго време по телефон ми ѕвони лице кое што ниту го познавам,ниту некој мој близок го познава,мојот број навистина незнам од каде го има,и најмалку 4 пати на ден ме бара.
    До сега два пати имам кренато .Првиот пат кога ми ѕвонеше и одма симнав апликација конакт блокер и го блокирав бројот,и после двба дена ете го пак од друг број откатко кренав и увидов дека е он одма му спуштив и го блокирав и тој број,и цело време успева да најде други броеви и да ми се јавува од нив. :tmi:

    За да отидам во полиција ќе треба име и презиме негово да кажам,или пак телефонски број, ама како кога незнам кој број е негов кој не. :x

    Случајно да не знаете дали операторот ќе може да направи да добивам повици само од оние броеви кои што ќе ги кажам?
    Ве молам за помош :sweat:
     
  7. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Охх, ме потсети на времето, кога исто како тебе, една будала ми ѕвонеше по 100 пати на ден и мастурбираше. :puke:
    Инаку ќе разговараш со некои претставници на операторот (вообичаено продажните места) и тие интервенираат. За почеток, само го опоменуваат.
    Ако и покрај опомената продолжи да те бара, тогаш ќе си го пријавиш во полиција.
     
  8. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    А кој е тој "он"? Што ти рече? Велиш дека си кренала. Што зборевте? Од каде знаеш дека е истиот? Не знам колку ќе ти помогнат во полиција, зашто немаш никакви информации. Ќе треба прво да пријавиш кај мобилниот оператор (vip, t-mobile или one) и од таму да ја започнеш цела постапка. Тие пријавуваат во полиција, ти кажуваш дека те вознемирува па може да издејствуваш да ти кажат име и презиме, а полицијата да го предупреди.

    Ама јас те советувам да кажеш прво на твоите. Извести ги па тие најдобро ќе знаат што да прават. Може и кога ќе ѕвони повторно да го дадеш телефонот на некој од твоите и они нека кренат па нека му се заканат уште еднаш да не врти. А после земи смени бројот и крај.

    Не знам како да те советувам правилно зашто не кажуваш ништо конкретно. Не знам кој е тој што ти врти. Дали го знаеш лично или не.

    Како и да е, кажи на твоите, тоа е најправилно, така сигурно нема да згрешиш.
     
  9. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Во полиција можеш одма да пријавиш, тие даваат информација за пријавата во скопје и си има служба за тоа, што нареден пат кога ке ти звони, го лоцираат одма, со грешка до 1 метар и си добива опомена па прекршочна пријава. Ако продолжи да те вознемирува тогаш може и до крајности да се оди, но небитно. Ова сум сигурна зошто имам колега од факс кој ја работи оваа работа во МВР.
    Не е битно дали ти го знаеш неговиот број, туку го даваш твојот број и ти се следат повиците ( не ти се снимаат) и се што треба е ти само да го видиш времето кога ке ти се јави нареден пат и да го кажеш.
     
  10. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Само за ова треба да бидеш поупорна, пошто нашиве рамковни полицајци знаеме колку “работат“.
    И уште ова да знаеш, ти не одиш по операторите, туку полицијата е задолжена за тоа.
     
  11. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Јас кога имав ваков проблем, најпрвин се обратив на мобилниот оператор. Тие го опоменуваат лицето кое ти ѕвоне, без да ги откриваат неговите личните информации.
    Е ако и тогаш не престане, тогаш во полиција.

    Инаку во мојот случај, само со опомена престана. :)
     
  12. drvce1000

    drvce1000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4

    Знаат моите,односно мајка ми ,бидејќи татко ми веќе 10 години работи во странство.
    Ништо се распрашува за мене ме бара да се видиме,упорни вика дека знае каде живеам.
    Не епрв пат ова,мислам мене ми е прв пат но знам дека и мајка ми и тетка ми добиваа такви анонимни повици но тоа беше пред околу 5 години максимум,но со тек на време престанаа.
    А за човеков ниту знам кој е ниту знам што е се нема ни претставено,ниту моето име го има спомнато.
    А го препознав по гласот .

    Инаку благодарам многу (heart)
     
  13. Marcela

    Marcela Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    7
    А зошто не го промениш телефонскиот број? И нека ти го знаат само најблисќите. Ако го дознае и него тогаш мислам дека треба да реаѓираш.
     
  14. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    А зошто кога ти врти ти не му се јавиш и сериозно не му се заканиш да не ти врти повеќе зашто ќе го пријавиш во полиција?
    Кажи: "Знам кој си, веќе те пријавив кај операторот и ми кажаа твое име и презиме, а те пријавив и во полиција, така што чекај да ти тропнат на врата." Речи му така. Закани му се. Ич не му се замарај, по се' изгледа е некој манијак што свртел рандом број, зашто велиш ни името не ти го знае. Штом не те спомнал по име, сигурна сум дека не знае ни како изгледаш, а не па да знае каде живееш.

    Ако продолжи, смени си го бројот и крај. Најбрза, најефтина и најефикасна варијанта ти е тоа.
     
  15. Bitanem

    Bitanem Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    za ovie dve nedeli se slucija golemi presvrti moite doma doznaa nekoj kazal na tatko mi mnogu me karaa a isto taka i tepaa nemozev da izdrzam poveke i otidov za beganka za toj decko sto mi bese i sega sum tamunekoe vreme mozebi 10 dena nemav prilika da se vklucam i da vi pisam moite istiot den vikaa policija i me vratija doma drugata vecer pak izbegav mi se javi tatko mi razluten i mi kaza deka se mrtvi za mene :( navecer posebno mi e mnogu tesko za moite roditeli no veruvam deka ke se smirat sepak sega sum so covekot sto go sakam na pocetokot na septemvri ke pravime svadba tuka vo negovoto selo. se izvinuvam za kirilicata od telefon pisuvam nema tuka laptop ni pc
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MadeToLove

    MadeToLove Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    20
    Убаво ти е таму?
     
  17. Bitanem

    Bitanem Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    kako mislis? stanuvaj nautro porano okolu 5/6 pravam leb i nesto za jadenje posle mu nosam na mojot segasen maz na niva koj e so svekor mi i brat mu i im nosam jadenje psole jas odam doma mijam sadovi peram ili rabotam nesto doagaat tie so svekrva mi im pomagame da go nizat tutunot inaku imame 2 masini i potoa odmarame site spieme malku napladne stanuvame jademe mazot mi i svekor mi i dever mi pak odat na niv nekogas odime i jas i svekrva mi doagame go nizime tutunot jadime i si legnuvame. ama ovaa vecer mnogu mi e tesko na stomakot mi se povraka i nemozam da spijam inaku lugeto se ok ima malku osuduvanja od okolinata ama ke pomine svekrva mi e dobra zena se poznava koga ke sednam do nea gledame tv turski kanali me guska kako kerka da sum i nautro taa mi ja plete kosata ne se razbirame bas ama dobro e nauciv dosta turski od maz mi mi kazuva po nesto inaku zboruvame makedonski svekor mi i dever mi znaat smao svekrva mi ne jas znam turski no 50% moze koga ke go usovrsam ke zboruvame turski a na prasanjeto dali ke odam na skolo oti uste 1 godina ima se razmisluva. pozz.
     
  18. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Зошто ми изгледа дека се повеќе се тролови на форумов отколку вистински активни членови кои не се регистрирале за некој мајтап да си игра со нив??

    И да, мислам нема маж и ни лаптоп ни компјутер али зато Wifi пуца низ нива :rock: . Може во тутунот најбоље фаќа. :wasntme:

    Не ме сфаќајте погрешно али ова е очигледно тролање како од видот на Дотичната Александра.
    И дајте да ја преименуваме темава, насловов не иде више со ситуацијата на измачена домаќинка но среќна бегалка во семејството од кое сакаше да се спаси.
     
    На Danira, senza.parole, Juicy и 4 други им се допаѓа ова.
  19. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Ако си ти избрала така кои сме ние да ти судиме? Само се надевам дека нема да се покаеш во донесената одлуka. Се најубаво, hayirli olsun :)
     
  20. Bitanem

    Bitanem Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    Eloves cook tesekurler cnm bnm
    srcence mazot mi nema pc nema laptop no zarem ne e mozno jas da imam telefon so kredit i da si pustam besplaten internet mislam?
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.