1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се спасам?

Дискусија во 'Канта' започната од Bitanem, 7 јули 2014.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    аааа извиниии тогааш срцка, сега уште да ја научиш свекрвати како работи тоа па ќе ве читаме во Снаи и Свекрви после свадба :rofl: ауууу мајкатаа
     
  2. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    вака девојче несакам да те осудувам едноставно човек си ке згрешиш незнам колку години имаш ама неверувам дека си постара од мене а јас имам 17 и јас се затрескав во еден онака се начекавме во воз ме адд на фб после ова она се видовме 2-3 пати и неможев да кријам од мајка ми (претходно незнаеше ништо)и кажав се и ми рече3 год е постар од тебе не е за тебе ова што ти се случува тебе е ДЕТСКА љубов и ништо повеке и јас го сакав премногу живееме во ист град и дека има црвена кола секоја црвена кола ми заличуваше на неговата и ми се превртуваше стомакот и толку му се јавив и реков несакам дечко и тоа е тоа а тој ми рече јас до сега откачив 100 девојки им велев имам друга и бла бла... убаво ме зафркна ми пишува на фб ми ѕвони не кревам не враќам и толку мислев нема да го заборавам но се случи да отидам на свадба се запознав со ПРЕКРАСНО момче кое ме покани на танц и сега се е убаво со него ништо сум немала но ке гледам да не летам во облаци сепак да се навратам на тебе кажи им на твоите т.е на твојата мајка таа ке ти помогне сепак ти е родител една си значи те сака премногу и таа и татко ти освен тие друг не може да ти помогне мајка ми ми вели што и да има кажи ми мене јас се ке направам да не се расчуе и никој ништо да не разбере .... се надевам ти помогнав па со срека и ако можеш пиши што си направила позз :* :* :* :* :*
     
  3. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Гледате ли дека не трола?
    Првиот пост и беше дека цурава многу умна и на факултет ке одеше и нели мала беше за мажење а сега ви пишува дека отишла бегалка, па тутун па незнам што. Абе пуштите ја нека си ... .... Што се замарате со тролови. А и ако е вистина ( што нема шанси) и посакувам цел живот ваков да и биде ( свекрвата да ја гали по коса а оваа на тутун да оди и да роди едно 4-5 деца)
     
  4. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.752
    Пол:
    Женски
    Окензи, се слагам со тебе, али не знам како да ти објаснам дека девојките на истокот повеќе се “затуцани“ и гледат до 18 да се мажат деца да гледаат цел живот, и тутун да работат и да кукат за турските серии. Нема жена од исток што ова не го прави ова! Еве живеам на источната страна и девојките од 16 се до 20 нема не мажена, освен оние што се со подруги погледни кон животот. Реткост е некоја куќа да не работи тутун и да има некој “современи“ хобија, освен ако живееш во град, и си староградски, како што се нарекуваме меѓу себе. Еве јас на пример не сум толку “затуцана“ психички, не се паѓам толку лесно на некој цреши, пикнизи, и триста глупи ефтини финти за да ме придобие некој на овие години! Си имам став! Ама повеќето се.. Не знам како да се изразам дури коа гледам како размислуваат! Глупо, не зрело,... Едноставно си се знаеме меѓу себе какви сме, посебен народ сме ние од исток :lol: Шала, ама ств се делиме од оние “цилизираните“. И жално е што 95% од девјките на исток, немаат поголеми очекувања од животот, не гледаат по поголеми патеки, дека нешто ќе успеат во животот, дека нема да си ги мачат рацете со тутуни, по тие ниви нема да им летне младината.. Туку тоа е, гледаат побрзо да се мажат за било кој, даца да родат и да дремат пред тв со турските серии! Сепак нивен живот, нивно мислење, ама ми е мака кога гледам како глупи работи им се интересни и повеќето до нив немаат свои ставови :|
    А девојчево плаче за добар ќотек! На сила сака очи да си извади! |( Сигурна сум дека е некоја 15-16 годишна па уште не знае како да си го живее животчето. На ридови ноќеска се собираат оние што се дрогираат, пијаници, манијаци, педофили, и некој парови шо прават глупости, да не се изразувам сеа.. |(
     
  5. MadeToLove

    MadeToLove Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    20
    Живеам во источна Македонија, имам 21 год.и не сум мажена. Така да ова што го пишуваш нема смисла. Точно дека постои, но не секаде.
     
  6. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Кученце да не претеруваш може? И јас сум од истокот од таа страна ама небитно од кој град. И како се осмелуваш ти и која си да нарекуваш некои затуцани? Каква врска има местото на живеење? Секаде не има секакви. И каква врска има тутунот? И ние се до лани работевме тутун а живеам во град иако одалечено од центарот. Ти луѓето според тоа што работат ги цениш или? И каква врска има кој кога ќе се омажи? Ако сакам сега веднаш на 16 ќе се мажам ако сакам на 26 ако сакам ич нема да се мажам каква врскла иам местото на живеење бе дете? А со ова дека се мажеле од 16 до 20 добро ме насмеа да. Хахахха!! :D Во некои турски села се почитуваат тие обичаи и девојчињата се мажат до 20 години ама тоа не е темата. И нема што ти за други да објаснуваш тука и да исправаш криви дрини. И да подобро ќе работам тутун ама ќе знам дека зимата ќе си земам повеќе пари наеднаш и ќе си купам се што ми треба за дома отколку да се задолжувам со кредити кои нема да можам да ги исплатам само каматите а не пак нешто друго. Размислувај малку со таа глава пред да напишеш нешто без врска, или само да се коментира нешто е работата да имаш повеќе коментари. И каков став можеш да имаш ти на 15 години?? Овде на форумот можеш да се правиш наивно девојче ама во живо којзнае каква си. И толку имам да ти кажам. Можеш да се лутиш можеш да мислеш за мене што сакаш ама апсолутно не ми е гајле не сум кавгаџика ама пред да треснеш нешто без врска размисли малку. Оцензи може да е во право ама коментарот што го напиша ти над мене нема никаква врска ниту со тоа окцензи што го напиша ниту пак со темата. А ти се собираше сигурно со тие истите пијаници и педофили па знаеш свашта. Вакви дечишта што ми се лигават по форуми и мислат дека се многу паметни и се знаат у џигерите ми бркаат. Мислам .. :^)
     
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Постојано ја пратев темава ама не знам како не сум коментирала? :lol:
    Па и школо нема да завршиш, а имаше огромни амбиции факултет ееееј.
    Да завршеше средно ќе ја научеше „Тутуноберачите“ на памет, ама сега ќе ја учиш од лично искуство.
    Ќе стануваш во 5 ќе месиш леб, на нива тутунот роса да не го фати, да се оберат едно 2 раце, ќе нижеш, ке диплиш, 5-6 мрсулковци (да да мрсулковци добро разбра) околу тебе, мрсулави оти ќе немаш време мрсулите да им ги избришеш од слугување на свекор, свекрва, девер, јатрва, золва ,зетовци куп деца и уште многу.
    Нели нова снаа да се покаже каква домаќинка е.
    Девојче арно те вратиле твоите што ти требало пак да бегаш А?
    Може тапата ти се погоди па ти се уарни.


    не знам како да ти објаснам дека девојките на истокот повеќе се “затуцани“ и гледат до 18 да се мажат деца да гледаат цел живот, и тутун да работат и да кукат за турските серии. Нема жена од исток што ова не го прави ова! Еве живеам на источната страна и девојките од 16 се до 20 нема не мажена, освен оние што се со подруги погледни кон животот. Реткост е некоја куќа да не работи тутун и да има некој “современи“ хобија, освен ако живееш во град, и си староградски, како што се нарекуваме меѓу себе. Еве јас на пример не сум толку “затуцана“ психички, не се паѓам толку лесно на некој цреши, пикнизи, и триста глупи ефтини финти за да ме придобие некој на овие години! Си имам став! Ама повеќето се.. Не знам како да се изразам дури коа гледам како размислуваат! Глупо, не зрело,... Едноставно си се знаеме меѓу себе какви сме, посебен народ сме ние од исток :lol: Шала, ама ств се делиме од оние “цилизираните“. И жално е што 95% од девјките на исток, немаат поголеми очекувања од животот, не гледаат по поголеми патеки, дека нешто ќе успеат во животот, дека нема да си ги мачат рацете со тутуни, по тие ниви нема да им летне младината.. Туку тоа е, гледаат побрзо да се мажат за било кој, даца да родат и да дремат пред тв со турските серии! Сепак нивен живот, нивно мислење, ама ми е мака кога гледам како глупи работи им се интересни и повеќето до нив немаат свои ставови :|
    А девојчево плаче за добар ќотек! На сила сака очи да си извади! |( Сигурна сум дека е некоја 15-16 годишна па уште не знае како да си го живее животчето. На ридови ноќеска се собираат оние што се дрогираат, пијаници, манијаци, педофили, и некој парови шо прават глупости, да не се изразувам сеа.. |([/quote]


    Ти Кученце изгледа друго ништо не гледаш. Како бе можеш да генерализираш (затуцани).
    Велиш нема жена од исток ова што не го прави, а самата си од исток, па што си ти МАРСОВЕЦ во таа средина или ти си совршената.
    Уствари таквите имаат поголеми амбиции, ќе дојдат во Скопје да учат школо, ама ќе завршат кај некого во брачен кревет. Е тоа е амбиција.
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    И на битанем позадината е жолта како на другите две членки кои тролаа....
    Не знам дали лупа глупости или не ама истовремено и се жали некако ( многу работа) и ужива, конфузни постови и еве и јас паднав на нејзините глупости и пишувам, ама не за неа туку за ДЕВОЈКИТЕ ОД ИСТОКОТ- ЗАТУЦАНИ!!!!!! Јас не сум од тој крај ама имам братучедки дури 4 и ниту една од нив не мисли на мажачка, сите се на факултет и не гледаат турски серии. Таа изјава на кученце ми личи дека е лично за неа, односно може она е од помало место/ село па се одвојува од другите па генерализира за сите.
     
  9. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.752
    Пол:
    Женски
    Ко прво вие на форумов знаете само 40% од мојов живот, и ти немаш никакво право да ме споредуваш со некој мој врсничи што врска немаат од живот! Ок не сум ни најпамерни ни ништо ама си иам свој ставови и доволно сум зрела сама да донесам одлука што е правилно што не! Ете нејзината одлука не ја сметам за правилна, за грешна ја сметам! И што мајка се фаќаш право за тутунот? Ја го спомнав дека во местато кај шо живеам 95% од луѓето скапуваат по цели денови по тие тукуни! Може со моиве дома не можиме да се завариме дома за да направиме муабет, ама ме имаат учено никогаш да не оценувам како е облечен човек, што работи и остало! А мое мислење е дека на окензи мислењето е во ред! А уште едно да ти кажам дека годините не се мерило за зрелост! Може тука пишам глупости, хаха ихихи ова она, а уствари не е така како што мислеш! И пак ќе повторам дека ти знаеш околу 40% од мојов живот и немаш никакво право да ме ставаш во исти кошиња со некој моми од твојто место што ги знаеш! Ајде “голема“, остани си поздравена! |( И со ова “затуцани“ онака само се изразив, не мислев баш “затуцан“ народ, туку само поинаку гледаат повеќето луѓе! Познавам мн што 16 години се мажени и со деца веќе, сакате верувајте, сакате не, само јас си кажувам шо знам! :)
    Daleron да живеам тука, ама потеклото не ми е од тука! :)
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    Само затуцана особа може да има вакви затуцани предрасуди и да ги дели лугето на исток или запад.
    Мислам стварно да не ги анкетираше ти жените од исток па донесе заклучок дека се заостанати?или можеби ти и другарките твои сте такви па мислиш сите сте исти :^)
     
  11. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Кученце чисто за твоја информација не знам ич од твојот живот ниту пак сакам да знам. Со првиот пост доволно се покаќа каква си. Јас не сум голема ама барем на анонимен форум не навредувам и не понижувам никого и не викам затуцани. Не те споредувам со никого само ти ја кажувам реалноста. Годините не се мерило за зрелост точно ама се знае како размислуваат 15 годишните девојчиња. Јас не се фатив за тутунот туку ти беше таа која прва почна да осудуваш и навредуваш други девојки на колку години се мажеле и што работеле иако тоа не е твоја работа. И незнам што сакаше да кажеш со тоа дека ние сме се делеле од цивилизираните. Дома многу те учеле ама едно не те научеле. На секој ден од Македонија, во секој град, во секое село, во секоја општина секаде има секакви луѓе. Има девојчиња кои живеат во село ама сепак завршат факлутет, си најдат работа и дури на 25 години се мажат. Има девојчиња и кои живеат во центарот на еден град, со најскапата облека и парфеми ама се омажат пред 20 години. Така да местото на живеење не се важни важен е карактерот и размислувањата на еден човек. И јас познавам многу кои се мажени на 16 години па ништо секаде ги има. И пред да напишеш нешто размисли малку дека некого навредуваш. И јас не реков дека тоа што го направила Битанем е правилно. Можела прво школо да заврши па да се омажи со кого сака ама ние не сме никои овде за да судиме некому. Работите не се такви какви што излгедаат од надвор. Секој си знае низ какви маки поминува. И ова дека жените од истокот биле затуцани и се мажеле млади беше глупости на годината!
     
    На imelda и Daleron им се допаѓа ова.
  12. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.752
    Пол:
    Женски
    Не, јас сако сакав да кажам за жените во мојот град, не е битно местото, ама во градов кај шо живеам нема куќа шо не работат тутун, или имаат нива или па особено тие шо имаат повише пари не работат ништо. Значи од нервоза што гледав колку, баш не зрело и не правилно би го кажала нејзиното мислење, го напишав така, ијас се (гадно) извињавам дека сум си дадела само мислење, и се извинувам што се мешам кај шо не ми е место, и се извинувам што не сум дозреана како вас, и ви се извинувам затоа шо само реално погледнав кон нештат во местото кај шо живеам и се извинувам шо сум затуцана, извинте! :) Искрено, не сакав никој да испровоцирам али со моево “затуцана“ по грешка, кренав голема прашина. Стварно ви се извинувам за ова! Нема да коментирам веќе ништо! Жал ми е! :) Коа ќе созреам, мисалм коа ќе имам 18 тогаш може ќе ме сметате за созреана личност, и тогаш ќе можам да си го кажам мислењето а некој да не се толку испровоцира :/ Ок сега вратете се на проблемот на девојка шо побара помош.. :)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Девојки ајде темата отиде офф топик, кај и да е Реин ќе сврати па ќе брише. Да се вратиме на девојкава, дали е трол или не нека проценат модераторите.
     
  14. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не е трол.
     
  15. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Мислам дека ku4ence само лошо се изрази, а не дека сакаше да ги навреди девојките. Мојата стрина е од Стумица (Дрвош), а кога се омажи за стрико ми имаше 25 год и кажа дека во нејзиниот крај била стара мома. Нејзините 4 први братучедки и 2 сестри сите беа омажени на 18-19 исто и тие тутунарки, но ова беше пред 15 год. Денес знам дека не е така, затоа што ете имам фамилија од тој крај и скоро сите од помладите се на факултети. Веројатно девојчето и тоа сакаше да го каже, а не да ве навреди вас.
    Инаку пред 14 год кога прв пат бев во тој крај и јас станав во 4 и 30 и бев на нива во 5 да берам тутун и знам дека ич не е беше лесно, ама меракот е поголем од се.

    Ајде да не се расправаме и да се вратиме на тема.
    За девојчето наше што отиде бегалка ( зар уште го има ова?) јас не верувам а ако е вистина требало нејзините повеке да ја истепаат и во мое име еднаш. Бидејки во првиот пост бараше совети за тоа КАКО ДА СЕ СПАСИ од манијакот, па дека сака да студира, па дека несака уште сега да легне со некој, па кај нејзините имаше се итн а сега стана роб, ама ако малку и е.
    Темава нека не се затвора и нека си стои, за да прочитаат и други што мислат дека љубовта на 17 год е најважно и дека ке им реши се во животот мажачка ана тие год.


    eloves а ти мало зошто се буниш? Што ако си од исток? Што ако некој рекол дека се затуцани тие од тој крај? Ние знаеме дека си ти умна и не треба да се вознемируваш. Доволно е човек да ти прочита 2-3 поста и да сфати. Ич да не се секираш :* :* :*
     
    На eloves и ku4ence им се допаѓа ова.
  16. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Јас не сакам да се карам само тоа дека ние од овој крај сме затуцани ме навреди. И муабетот ми беше дека секаде не има секакви. Зарем не може некој од центарот на Скопје да биде затуцан? Сигурно дека може. Сметам дека местото на живеење нема никаква врска со карактерот и размислувањата на еден човек, сите сме различни. Кученце претпоставувам дека е од Радовиш но и не мора да значи и не е важно. Во врска со Битанем што згрешила згрешила. Избрзала и не размислила за последиците. Што ако утре се скараат со маж и или недај Боже ја избркаат од таму? Дојде такво време што никому не се верува. Каде ќе оди? Нема ни средно завршено а ни не верувам дека маж и ќе ја пушти на школо. Дома после овој срам тешко дека ќе ја примат. Затоа требала два пати да размисли пред да направи ваква несериозна работа. Сепак имала се а одбрала ништо. Таа си знае најдобро ние не сме никои да судиме. Окцензи на почеток најискрено признавам дека за тебе немав лошо мислење ама ми делуваше некако како многу сериозна и строга личност. Незнам ни сама како да се изразам. Но како се повеќе и повеќе ти ги читам коментарите го сменив мислењето за тебе, напротив мислам дека си доста мила, фина, паметна и добра личност. Дури во еден коментар мислам дека те навредив малку се извинувам за тоа. И може во врска со коментарот на кученцето малку бурно изреагирав но сепак во тој момент малку бев изнервирана и од лични причини затоа се извинувам. Знам дека претерав. Нема да се повтори. :)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Реков јас дека ти си умна девојка. Од тебе треба да се учат помладите :* :* :* А мене немаш за што да ми се извинуваш.
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
  18. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    И јас приметив, само не ми е јасно како позадината ја прават жолта :?:
     
  19. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Нема тоа врска со тролањето (ех, камо да беше толку лесно). Сум го забележала и порано и мислам дека и прочитав некаде низ форумов објаснување за тоа, ама испарило од мозокот. :rofl:
     
  20. Bitanem

    Bitanem Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    nogu se odalecivte od temata sekako da ne se navreudvame nesto drugo sakam da prasam ama poiskusnite neka mi odgovorat. Vcera za rucek jadevme grav i vecerta pred da si legnav go ispovrakav toa sakav da vi pisam uste sinoke ama nemav vreme sabajle ko stanav mnogu mi bese macno i mi se gadese preska dever mi otide vo grad so eden drugar i donese doma sendvic kupil i dodeka jadese sakav da zemam nesto od samiot miris mi se slosi i povrativ. mozno li e da sum bremena? mnogu se plasam sega nesakam da rodam dete mlada sum uste plus seuste se mislam dali pravilno postapiv sto izbegav sto mislite vie?
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.