1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се спасам?

Дискусија во 'Канта' започната од Bitanem, 7 јули 2014.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Bitanem

    Bitanem Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    denes poradi mene mnogu se skaraa tuka zatoa sto bev pustila neznam na koja programa i davaa svetci nekoi ikoni a jas ne go gledav toa slucajno menev i tamu mi ostana pogledno i svekor mi vleze vo toj moment i pocna da vika zosto sum pustala vo taa kuka takvi raboti :(( i na kraj se izviniv i povlekov vo soba spiev malku i eve sega stanav mnogu me boli polovinata aman ako vaka prodolzi tesko deka ke izdrzam a onoj mojot maz e so ovcite ke se vrati duri vecer sega gladna sum ama strav mi e da izlezam.
     
  2. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Е зошто?
    Не е се мед и млеко. Секој има различно мислење. Не се потресувај толку.
    Ако тебе ти е добо и нас ни е. Провери ли дали си трудна оти така ми изгледа.
    Змаеш зошто си тажна? Ти фалат родителите.
    Колку и да ти е убаво таму сепак до скоро си живеела со родители, а тоа не е мала работа.
     
  3. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Аоо епа незнам како да те советувам веќе. Врати се наназад за десет страници и прочитај ги сите коментари по ред и ќе сфатиш за ова веќе некои феминки те предупредија ама очигледно е дека ти никого не послуша и си тераше по свое е сега ќе ги трпиш последиците од тоа. Сега нема што да ти е страв ако толку ти се јаде стани и јади. Мислам извини девојче иако едно време бев на твоја страна ама не претпоставував дека работата дури до тука ќе дојде сега знаеш како викат секој ќе си ги сноси последиците од своите грешки. Сега ќе видиш дека по некое време ќе те натераат и турски да научиш и шамија да ставиш и нивна облека да облечеш и се. Е дури тогаш ќе биде касно за враќање назад. Остави се настрана пред да биде премногу доцна врати си се кај твоите родители. И кога веќе си се одлучила да одиш бегалка си требала да бидеш свесна за ваквите работи оти врска е едно брак е друго. Во врска дечко ти не те набедувал на ништо ама сега си кај него ффактички од нивна гледна точка си му жена и ќе треба да правиш се што ќе ти рече мажот ти. А мажот ти да ти кажува и прави така како што ќе му рече татко му. Затоа незнам ти си знаеш најдобро што си згрешила си згрешила. И во брак со макеоднец да си беше ќе ти беше тешко и ќе имаше некои проблеми а сега во бракот со турчинот ќе имаш дупло проблеми. Затоа најдобро е врати си се дома додека е време.
     
  4. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Знаеш ли ти колку ми е жал за тебе? ;(
    Ова е само почеток, што ли те чека понатаму.
    Ах бре девојче немаш кому да се пожалиш, што ти требаше ова. Различна вера не е мала работа, ама сами си бираше, нема назад.
    Со тоа нема назад мислев на средината во која што живееш. Твоите нема да се помират со тоа да те вратат. Еднаш те вратиле ама втор пат нема да има. И мажот ти да е тука нема да оди против своите родители да знаеш.
     
  5. Bitanem

    Bitanem Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    neznam ama go sakam maz mi toj da bese tuka ke me podrzese ama ke si dojde duri za saat vreme mu se javiv mu kazav deka ima problem rece ke sredime samo da dojdam mi nedostigaat moite roditeli vcera se slusnav so majka mi na kratko i me prasa kako ti e tamu rekov dobro mi e a tatko mi nesakal da slusne rekov deka veke nema kerka :(((

    a ti eloves turcinka lisi? znam deka e pogresna temata ama ke moze da mi kazes kako se na turski zborovite:: grad krevet drvo leb sladoled krava magare grav i riba
     
  6. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Јас турчинка не сум ама знам турски јазик и имам школски турци и верувам дека знам доста за нивниот начин на живот. Несакам да додавам сол на раната ама ова денес што ти се случило е само почеток ќе имаш и полоши работи. Човекот за една телевизиска програма толку се вознемирил а за нешто повеќе ич да не правиме муабет. На почетокот ништо не рекле оти мажот ти е машко а ти женско на крај ти ќе мора да ја смениш верата. Но од ден на ден и самата ќе сфатив зошто ваква врска или брак неможе да успее.
    град-шехир
    кревет - јатак
    дрво - аач
    сладолед- дондурма
    крава - инек
    магаре- ешек
    грав - фасулје
    риба- балик
    Ти кажав и ќе ти кажам врати си се дома додека не е предоцна.
     
  7. brienneoftarth

    brienneoftarth Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    7
    турска серија стана ова
     
  8. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Најискрен совет? Оди си дома!
    Како знаеш и умееш разговарај со татко ти и смилостиви го да се вратиш кај нив.Плачи, вришти, закани се дека ќе се убиеш ако не ти дозволи да се врати дома, важно убеди го да те прими назад! Ти уште ни средно немаш завршено а си отишла бегалка... Мислиш ќе те пуштат од септември да завршиш школо? Размисли повторно! Ти таму сега ќе им бидеш измеќарка, фино лепо ќе си смениш вера (ќе се потурчиш :wasntme: ) и ќе си раѓаш дете по дете секоја година. Barefoot and pregnant, буквално!

    Секако, најпрво, под итно направи тест за бременост, да знаеш на што си.
     
    На tessie, makedonkamak и mimiiiii им се допаѓа ова.
  9. Sawyer

    Sawyer Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.031
    Пол:
    Машки
    Битанем, отприлика ја разгледав приказната твоја и не сум во тек со целата, т.е со деталите, но ако имаш 18 години мислам дека си избрзала. Зошто мислам дека си избрзала ?! Прво, кога гледаш преку призмата на чувствата, обично се ти изгледа како лесно истрпливо, љубовта е посилна од се, љубовта е најсилна, се ќе победи итн., меѓутоа ти како што рече и си немала некое искуство во однос на тоа поле, а и воопшто на другите полиња на животот, освен на земјоделското поле, иначе, кога сме кај тоа, јас сум од град, но имам видено што значи да се работи тутун и остали земјоделски култури, зошто сум одел и во село некои периоди ко помал и знам дека е многу тешка работа, затоа мислам дека си избрзала од повеќе аспекти. Си избрзала зошто во таа ситуација, трудна и омажена, плус основна егзистенција ви е земјоделството, покрај овие работи мене ми изгледа како прилично тешка ситуацијата да завршиш факултет, ако и воопшто се запишеш, со оглед на тоа што татко ти нема да те финансира, а семејството на маж ти, тоа се сомневам, значи немаш шанса да се бориш за подобро утре. Дури и да завршиш факултет, многу тешко се наоѓа работа и со него, освен ако не е некој од дефицитарниве струки.

    Сопругот твој претпоставувам дека исто нема високо образование, па и оваа отежителна околност ми говори дека ќе мора во недогледна иднина да се осврнете на земјоделството и на таа тешка работа. Зарем не сакаш твоите деца утре да не мора да стануваат во 4 саат и да имаат добри услови за живот и да може да учат и да се школуваат, без да мора да нижат, берат, пеглаат тутун итн. Значи, ни факултетот не ти гарантира ништо, но 23 години со факултет и сингл, и 18 години без факултет и омажена со дете во стомакот ми изгледа далеку понеперспективно.

    Друго, не те барал на почеток, па подоцна почнал да те бара, па ти рекол ќе бидеш моја. Драга Битанем, љубов нема да ти кажам што е, зошто сама си знаеш, но зарем мислиш дека некој што силно сака ќе се помири туку така со одговорот, "си најдов друг" ? Или дека ќе ти рече ќе бидеш моја, пред да ти рече те сакам.

    Битанем, несакам да алудирам на ништо што ќе ти отвори многу прашања и се надевам дека се ова во коешто се сомневам е грешно, се надевам дека погледот од страна, што секогаш гледа најдобро, овојпат ќе затаи и ќе испадне дека си ја направила вистинската одлука. Се надевам дека ќе бидеш вистински среќна и понатака и дека нема ништо да ти биде пречка, меѓутоа мене не ми се свиѓа воопшто што толку си избрзала, си направила дете уште пред да размислиш, а мозокот е секогаш попаметен од срцето и од потребите :)
     
  10. Danira

    Danira Активен член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    4
    Девојче во право се останатите.
    Како можеш да излегуваш со некој кој не е наша религија покрај толку убави македонски момци?
    Мислам дека стварно не е океј, и не ги читав коментарите подолу ама искрено се надевам дека успешно си го средила проблемов и повеќе не те вознемирува.
     
  11. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека не сум единствена што мисли дека оваа тема е направена од некое тролче, што нема попаметна работа, зошто многу работи некако немаат логика, посебно тоа што кучето ќе залаело, немало шанси да не се разбудат нејзините, па киднапирање, па икони |(
    Да беше мое дете и да се вратеше дома не знам дали би те примила, ако воопшто ти имаш 17 и ова е вистинска случка.
     
  12. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Според тоа што го кажува јас не верувам да лаже. Пред се годините и се таман за дечко но не и за брак. Имам видено и многу добро знам како функционираат турските семејства. На школото да го заврши да ја пуштат нема шанси. Ќе и дадат нивна облека да облече и шамија на глава. Сега незнае ама по месец два ќе го научи нивниот јазик и дома ќе мора сите турски да зборуваат. Во врска со храната нема некои разлики само што таму повеќе јадат манџи, грав, леќи такви работи. Со непознати мажи нема да смее да зборува. Во град ќе оди само еднаш неделно и тоа кога е пазарен ден на пазар. А ако не заслужи па нема ни тогаш да отиде. Таа е дете и сега мисли дека го сака ама мислам дека по некое време ќе се кае. Сите знаеме животот со македонец дека е тежок маж и да бил и македонец пак ќе имале премногу проблеми а не пак со некој од друга вера. Свадба ако прават ќе ја прават по турски обичаи. Битанем твојата судбина веќе се знае ти раскажав погоре за од прилика да си знаеш што те чека во иднина. Овој товјот маж ако не се оженел со тебе ќе требало да истресе од џебот три илјади евра за да купи жена некоја од нивната. А вака им одговара очигледно. И на крај тоа е маж ти жена ти ќе треба да ја смениш верата. И ако си бремена детето ќе носи нивно име Осман, Шабан, Сулејман, Али, Адем, Сами, Орхан, Мурат, Назми .. одбери си едно. И ако е машко најверојатно и сунет ќе му прават. Незнам колку биле религиозни твоите ама кога сите овие проблеми ќе ти наседнат на глава верувај дека касно ќе биде. Ние ти велиме оди си ама што ако си бремена?
     
  13. Bitanem

    Bitanem Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    vcera koga dojde maz mi toj jadese a telefonot mi se punese tuka u soba slucajno taka proveriv i zamislite toj vo telefonot seuste cuva sliki od devojceto sto ja sakal pred mene :(( ja sakal i izgleda seuste ja saka nisto ne kazav ovaa vecer me terase da imame seks ama go izlazavd eka ne mi e dobro i sakam da spijam i si go svrtev grbot sum zaspala malku i ete sega se razbudiv piev voda ic son ne me faka a ovoj mojot ete go do mene spie kako top nisto ne go budi decki jas sakam da se vratam kaj moite roditeli sfakam deka zgresiv nemozam poveke tuka :((
     
  14. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    ee biraz zor :/ cok gec artik sestoo
     
  15. Bitanem

    Bitanem Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    a ti eloves zs pisuvas turski a ne makeodnski? poveke sakas turski da zboruvas
     
  16. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Не јас и двата јазика ги зборувам доволно добро и не ми е проблем и на македонски да ти пишам. А ти пишав турски во последниот коментар оти очигледно ти имаш некој проблем со македонскиот. А ако не го разбра прашај го маж ти. Да разбираше македонски уште кога бевте во врска со овој твојот како и да му е името ќе ги послушаше феминките и ќе го оставеше. Тогаш и не се согласував со тоа оти малку претераа ама дури сега сфаќам дека за тебе требало и полошо да постапат. Ретко некој муслиман да сака христијанка, а и да ја сака никогаш нема да се осмели да биде со неа. А овој твојот зошто те зел ти објаснив неколку коментари наназад. Да ги послушаше феминките кои ти се обратија на малку неубав начин сега ќе сфатеше дека биле во право ама ти си тераше по свој памет и нема што повеќе тука да се направи и нема што да пишуваш тука. Ти велиме врати се назад ама ќе можеш ли да живееш со овој срам? Може да се правиш глува за озборувањата ама кој несака да биде почитувам. Затоа незнам повеќе што да ти кажам освен дека главата ти е у торба посебно ако си бремена.
     
    На Danira и okcenzi им се допаѓа ова.
  17. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Епа мило прочитај го мојот прв пост, односно делот со темно сино обоено и ке ти стане јасно сега за што ти зборував тогаш. Ама како викаат старите: што си сееш-тоа ке си жнееш.
    И да ги информирам другите феминки дека нашата девојка, веке носи турска носија и има тамо нешто на главата ми испрати слика во лп, (но се разбира дека нема да ја објавам тука) и искрено веке што сака нека си прави, само нека престане да не дави, пошто темава беше како да се спаси, а не да ми раскажува колку пати се плеснала.
    Само сеуште неможам да поверувам дека девојка од 18 год има толку лесен памет и таков слаб карактер и ниско IQ.
    За нецел месец 300 глупости изнаправи. Сеуште не е венчана, а веке е робинка. Рече ке завршела студии, ама неа ни за свирче не ја бива, па сега нема ни средно да заврши. Рече несакала со типов да легне, ама откако рече до сега секоја вечер се плеска. Рече дека кај мајка и била мачна, дека одела на тутун, а сега освен тутун и цела куќа на неа чека. Рече дека таа имала се кај мајка и, ама кај овој овчаров нема ни компјутер. Рече дека не го сака и сакаше да се спасува од него, а сега се треска од земја колку го сака. Рече дека типов многу ја сакал, ама сега најдува слики од некоја друга. Рече дека типов немал срам низ село за рака да ја држи, ама сега свекоров почна да мрчи итн таа многу работи си рече, ама паметот и е помал од чавка и од речено испадна друго печено и то.

    Епа мила пошто памет немаш, бар да се надеваме дека ке к’смет имаш , да не си трудна и да си се вратиш кај твоите. Па после ке ти ја оправаме и таа работа.
     
  18. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Моли, коли, беси се ако сакаш, ама убеди ја мајка ти да те земат назад.
     
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Битанем душо, се надевам дека ова е 'измишљотина' и дека навистина не се наоѓаш во ваква ситуација оти тешко тебе.
    Рече маж ти немал лап топ и компијутер, од каде ти неограничен пристап на интернет? Од моб ќе речеш ама нели некој треба да плаќа за тоа? Ај може татко ти уште не ти го укинал моб со претплата и неограничен интернет. Секако нели и на маж ти не му смета што си нон стоп на моб.- ок.
    Ако е точно, собирај си ги парталите и дома или кај роднини. И сама си свесна за се, не знам што уште чекаш. Викаш сакам дома- оди дома.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  20. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Ja читам темава и навистина искрено посакувам ова се` да е една измислица на девојче на кое му е досадно за време на летен распуст. :( Камо среќа навистина толку да не си го упропастела животот.

    Доколку не е, на Битанем и` препорачувам да смогне сили и да ја замоли мајка и` да се врати дома. Доколку е ова вистина, еве зошто јас сум против вреѓање, дрскост, ќотек и слично кога се поучува млад човек. Тотално контрапродуктивно. Со таквиот пристап само се одвраќа личноста од патот за којшто сметаме дека е вистински. Дрскост, подбивање, навредување, тепање може да го натераат човека само да го избере патот, спротивен од оној на којшто го насочувате.
     
    На danielka0507 и SV1911 им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.